Civetta Alleghe: Lyžařský cirkus

Civetta Alleghe: Lyžařský cirkus
Monte Pelmo (3168 m)
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Italové v zimě myslí nejen na lyžování, ale především na zábavu. Zimní cirkus si můžeme užít třeba ve skiareálu Civetta v Dolomitech. Tři snowparky jsou rozdělené pro děti, pokročilé a experty. K dispozici je lanový park, motokáry na ledu, hospody, dětský kolotoč s dušemi, dětské hřiště, několik školek lyžování pro děti i dospělé, akrobatické skákání do vzduchového polštáře, bruslařský stadionek…

Civetta Alleghe: Lyžařský cirkus
Monte Pelmo (3168 m)
Autor snímku Kuba Turek

Poslední den lyžování nad Alleghe je letos 9. dubna 2012.

Skiareál Civetta Alleghe na benátské straně Dolomit je dobrý především pro milovníky sluníčka, pohodičky, lehkých sjezdovek a bombardina.

Jaro: někde už sníh taje

Sjezdovky jsou tu stále dobře upravené. Je ovšem pochopitelné, že k jaru a k večeru už je sníh mokrý a rozježděný. Okolí sjezdových tratí je letos téměř bez sněhu. Některé strmější sjezdovky obrácené na jih k Monte Pelmu (3168 m nm.) jsou už zavřené, protože roztály. Naopak severní svahy na úpatí Monte Civetta (3220) mají sněhu dost a stále ve výborné kvalitě po celý den.

Do městečka Alleghe, odkud většina lyžařů a snowboardistů začíná, přijeďte raději co nejdříve dopoledne, abyste zaparkovali. Dvě malá parkoviště pod lanovkou bývají přeplněná, a pak je potřeba odstavit auto nebo autobus na větším městském parkoviště, odkud je to k lanovce kus pěšky.

Dá se přijet také do menších středisek Selva di Cadore, Palafavera a Zoldo, ale ty jsou poněkud stranou od hlavních dolomitských silnic. S parkováním tu proto nebývá problém.

Snowboardisté, sem raději nejezděte!

Lyžování mezi skalními velikány Civetta (Sova) a Monte Pelmo je zajímavé především pro milovníky modrých a červených tras. Modré tady zvládne každý lyžařský neumětel a při tom si užije i lepší sportovec. Jen pro snowboardisty to není, protože některé ploché přejezdy jsou dlouhé a bez hůlek nekonečné.

Na sjezdařské výlety tady jezdí dámy v módních kombinézách s kožešinou a batůžkem z pravé kůže na zádech, stejně jako rodiny s dětmi a partičky postarších kamarádů. Všichni obdivují horské panorama, které se mění sjezdovku od sjezdovky, a také zastavují u mnoha horských chat a restaurací. Je přece nutné posvačit, poobědvat, tu si dát sklenku vína, tam ochutnat grapu a na slunečné terase se zahřát bombardinem...

Skiareál Civerra Alleghe disponuje třiadvaceti lanovkami a vleky, které rozvážejí lyžaře na osmdesát kilometrů sjezdovek do výšky dvou tisíc metrů nad mořem.

Dlouhé putování po modré

Trasu po zalesněných kopcích na úpatí Civetty si každý může naplánovat sám podle chuti, lyžařských dovedností, počasí a slunce. My nabízíme způsob, jak projet celý skiareál za půl dne, a při tom se nestrhat. Ujedeme při tom přibližně padesát kilometrů včetně lanovek.

Z Alleghe (979) vyjedeme kabinkou na Pianni di Pezze (1470). Tady se odehrává společenský život. V úkrytu lesa a okolních hor před větrem a na celodenním slunci je tady mnoho atrakcí od lanového centra a motokár, přes malý snowpark až po akrobatické skákání do tréningového nafukovacího pytle. Jen tak cvičně se vyvezeme malým vlekem Mariaz nad snowpark a sjedeme si pár sněhových vln a skokánků.

VIDEO Civetta Ski Jumping

Pokračujeme další kabinkou na Col dei Baldi (1922). Je to plochý vrcholek, odkud se rozebíhají sjezdovky na všechny strany. My se dáme modrou Bianca. Ještě skoro na rovině si prohlédneme upomínku na 1. světovou válku. Po levé ruce stojí dělo jako pomník na kruté a nesmyslné boje v Dolomitech. Mimochodem: je to škodovácký výrobek z Plzně. Tento model používaly obě strany válečného konfliktu a česká továrna z toho profitovala.

Sjedeme mírnou, dlouhou a panoramatickou sjezdovkou až do údolního střediska Palafavera (1514). Necháme se nahoru vyvézt vlekem stejného jména (1660). Kousek se sklouzene po již známé Biance, ale hned odbočíme doprava na červenou Coste. Nemusíme se bát, protože strmější úseky jsou proložené plackami, kde zpomalíme a odpočineme si. Přijedeme do střediska Alto Zoldo (1390).

Odtud nás veze kabinka na Pian del Crep (1756). Od sídla několika restaurací a lyžařských škol sjedeme do údolí na sever, kde nás čekají široké mírné sjezdovky s dobrým sněhem. Vybíráme si modrou Casot, která nás svede do údolí stejnojmenného potoka (1579).

Odtud nás vyveze sedačka na Col de la Grava. Sedlo tady opravdu bývalo, ale teď je zasypané a po náspu se párkrát odpíchneme, abychom přejeli zase na jih. Červená sjezdovka Valgranda nás nejprve po bezlesých pláních, potom nízkým řídkým lesem a nakonec horskými smrčinami dovede do údolí Val Granda (1604). Letos se odtud budeme muset vrátit nahoru sedačkou Campetto na Col de la Grava. Když je dost sněhu, dál se jet dlouhou úzkou červenou tratí Palma až do střediska v údolí Zoldo (1300). Návrat vede dlouhým vlekem na Campetto.

Znovu přejedeme přes násep sedélko Col de la Grava a sjezdovkou Grava nebo Grava 2, které vedou vedle sebe, obě jsou stejně dlouhé, stejně široké i stejně červené, jedeme na Casot.

Pozor! Kousek nad dolní stanicí sedačky odbočíme doprava, překřížíme dvě sjezdovky zprava, projedeme lesní cestou a ocitneme se na modré sjezdovce Lendina. Ta je tak široká a má ideální spád, že každý si tu zkouší, co na lyžích dovede. Plužiči tu pilují pod vedením instruktorů své první pořádné zatáčky, carveři řežou oblouky až na zem a i ostatní lyžaři tady dělají různé vylomeniny.

Znovu pozor! Když se Lendina začíná narovnávat a vlevo končí les, hned pod ním odbočíme na louku a po ní dojedeme pár desítek metrů k sedačce Coste (1630). Kdo si nenápadné odbočky nevšimne, musí absolvovat kolečko okolo Pian del Crep ještě jednou. Jinak se k lanovce nedostane.

Další modrá sjezdovka Cornia (souběžná s Bianco, kterou jsme jeli na začátku) nás dovede znovu do Palafavery. Tentokrát zvolíme sedačku Pioda na Col di Dof (1917). Odtud se přehoupneme zase na zalesněný sever na pěkný sníh modré sjezdovky Pian dei Sec, která se nepozorovaně změní na Lander a dovede nás na dobře známou lokalitu Piani di Pezze. Abychom si trochu odpočinuli, můžeme se vyvézt krátkou sedačkou Baby a sjet podél ní nazpátek sjezdovkou stejného jména.

Znovu se necháme vyvézt kabinkou na Col dei Baldi. Odbočíme však tentokrát doleva do sedla Pra della Costa (1786). Můžeme sem sjet po modré trati Baldi, nebo zvolíme jednoduchou skicrossovou dráhu vpravo od sjezdovky, případně velké skoky ve zdejším největším skiparku po levé straně.

Další sedačka nás vyveze na Col Fioret (2083). Za jízdy se nám postupně odkrývají neuvěřitelné výhledy na rozeklané skalní štíty v dálce. Rozeznáváme Marmoladu, Sellu, Tofanu a další legendární vrcholy. Stafáž k tomu dělá obrovské Pelmo poblíž.

Dolů jedeme po červené trati Salere. Nahoře vede po loukách, je sice strmá, ale široká. Když se vnoří do lesa, je to úzká sjezdovka, která musí být zajištěná mnoha sítěmi v zatáčkách i na rovinkách. Jsme rádi, když přijíždíme k lanovce ve vesnici Pescul (1410). Tohle nebyl zrovna hezký zážitek. Sjezdovka totiž slouží především jako odpolední sjezd do údolí pro ty, kteří jsou zde ubytovaní.

Nahoru na Monte Fertrazza (2100) nás vytáhnou dvě sedačky Fertrazza. Odtud už naše cesta směřuje do v Alleghe. Nejprve sjedeme dvěma modrými sjezdovkami Fioret a Fernazza do lokality Pra della Costa, potom se vyvezeme poslední sedačkou dnešního dne Pelmo na známé Col dei Baldi (1922).

Čeká nás sjezd s tisícimetrovým převýšením. Vezmeme to rovnou do lesa po modré sjezdovce Azzura, které by možná zpočátku slušela i červená barva. Modrý dlouhý traverz s nepříliš strmým klesáním se rychle změní, když přejedeme na červenou trať Ru de Porta. Úzká rozbitá sjezdovka se točí do údolí Alleghe a najednou nás vyplivne přímo ve městečku u lanovky a parkoviště.

Info: Ski Civetta a Dolomiti Superski


Zobrazit místo Dolomity - lyžařské trasy na větší mapě

Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko)
Alpe d´Huez 1 (Francie)
Alpe d´Huez 2 (Francie)
Bansko (Bulharsko)
Bornholm (Dánsko)
Courmayeur (Itálie)
Czorsztyn (Polsko)
Dolomity Superski (Itálie)
Fanningberg (Rakousko)
Heiligenblut (Rakousko)
Chamonix (Francie)
Chopok (Slovensko)
Ischgl (Rakousko)
Kaprun 1 (Rakousko)
Kaprun 2 (Rakousko)
Kleinkirchheim (Rakousko)
Kleinwalsertal (Německo)
Kronplatz (Itálie)
La Grave (Francie)
La Norma (Francie)
Lachtal (Rakousko)
Lackenhof (Rakousko)
Latemar (Itálie)
Les 2 Alpes (Francie)
Les Arcs/La Plagne (Francie)
Madonna di Campiglio (Itálie)
Marmolada (Itálie)
Maurienne (Francie)
Menuires (Francie)
Mitterdorf (Německo)
Mölltal (Rakousko)
Nassfeld (Rakousko)
Nassfeld (Rakousko)
Nassfeld (Rakousko)
Obertauern (Rakousko)
Plose (Itálie)
Ramsau/Schladming (Rakousko)
Rokytnice nad Jizerou 1 (Česko)
Rokytnice nad Jizerou 2 (Česko)
San Bernardo (Itálie)
San Pellegrino (Itálie)
Seefeld (Německo)
Seiser Alm (Itálie)
Sella Ronda (Itálie)
Skirama (Itálie)
Speikboden (Itálie)
Stubai (Rakousko)
Špindlerův Mlýn (Česko)
Štrbské Pleso (Slovensko)
Radstadt (Rakousko)
Raxalpe (Rakousko)
Sölden (Rakousko)
Sulden (Rakousko)
Tignes (Francie)
Titlis (Švýcarsko)
Tux (Rakousko)
Uludag a Sarikamis (Turecko)
Val dIsére (Francie)
Val Senales (Itálie) v létě
Val Senales (Itálie) v zimě
Vars (Francie)
Vysoké Tatry (Slovensko)
Wildschönau (Rakousko)
Zell am See (Rakousko)
Železná Ruda (Česko)


Zobrazit místo Evropa - skiareály na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Poľský turista neprežil pád na Gerlachu

Poľský turista neprežil pád na Gerlachu

ČERNÁ VDOVA V skorých ranných hodinách 5. decembra bola Horskej záchrannej službe nahlásená nezvestnosť 24-ročného poľského turistu, ktorý sa v ten deň vybral sám na Gerlachovský štít. Príbuzní nezvestného zároveň odoslali HZS... celý článek

Přes Jizerky na koloběžkách těsně před prvním sněhem

Jízda na hraně Franze Klammera

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

CLIMBING GUIDE Hüttengrat je ideální cesta na první nebo poslední lezení horolezeckého zájezdu do Tannheimerských Alp. Od chaty Gimpel dojdeme na nástup za 20 minut a od vedlejší chaty Tannheimer jen
Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava řemesel Vysoké Mýto, Regionální muzeum 23.10.-19.2. 23.10.
Ježíškova stezka Žatec, Regionální muzeum 11.11.-23.12. 11.11.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 13.11.-18.12. 13.11.
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Vánoční výstava Tábor, Galerie 140 24.11.-8.1. 24.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 25.11.-1.1. 25.11.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 25.11.-22.1. 25.11.

Diskuse

kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 1 příspěvek
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 5 příspěvků
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38