Dlouhé stráně z ptačí perspektivy

Dlouhé stráně z ptačí perspektivy
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.
Autor snímku Jirka Hodic
SDÍLEJ:

Jeden ze sedmi divů České republiky se pomalu probouzí ze zimního spánku. Okolo přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně a větrné elektrárny Mravenečník v Jeseníkách bude ještě dlouho ležet sníh, ale lidé se sem už dostanou i pěšky.

Jak na to

Nepřetržitý provoz

Přečerpávací elektrárna v Hrubém Jeseníku využívá půlkilometrového výškového rozdílu mezi přehradou na Divoké Desné a nádrží vyhloubenou na vrcholu Mravenečníku v nadmořské výšce 1350 metrů. V noci ji čerpadla naplní vodou, kterou v době energetických špiček pouští potrubím do spodní nádrže. Vodní proud roztáčí dvě turbíny v elektrárně umístěné uvnitř hory ve vytesané jeskyni o rozměrech 88 x 26 metrů a padesátimetrové výšce. Elektrárna o výkonu 650 MW slouží od roku 1996.

Obsluha i obdivovatelé tohoto technického díla museli vysoko do Jeseníků celou dlouho zimu jezdit jen na běžkách. Ani terénní auto se sem nedostalo a bez lyží se beznadějně bořili do metrových závějí.

Zima je v nejvyšších moravských horách dlouhá a silnička vedoucí k horní nádrži bývá zasněžená až do začátku května.

Dva lidé v elektrárně, dva na telefonu

"Větrnou farmu kontrolujeme dvakrát týdně, horní nádrž jednou za týden," uvádí vedoucí provozu Jan Babák, který zodpovídá za fungování elektrárny ve dne v noci, v zimě i v létě. Má na starosti vodní Dlouhé stráně a větrný Mravenečník.

Na energetickém režimu elektráren se v zimě nic nemění. Údržbáře i správce nejprve vyveze výtah od dolní nádrže na říčce Divoká Desná k horní nádrži ve třináctisetmetrové nadmořské výšce. Výtah jede přečerpávacím tunelem a překonává převýšení 500 metrů.

Na kopci je nutno udělat několikakilometrovou obhlídku přehrady, větrných elektráren a dalších zařízení, které potřebují pravidelnou kontrolu a údržbu. Nepřetržitě tu slouží vždy dva pracovníci na místě, v pohotovosti na telefonu pro případ mimořádné události jsou technik a hrázný.

Pohled ze shora

V létě se do okolí vodní elektrárny dá přijet na kole po dobrých lesních cestách, ale v zimě je lepší si celý energetický komplex prohlédnout z ptačí perspektivy. Tuto možnost nabízí vedlejší o něco vyšší hlavní horský hřeben Pradědu.

Za vyhlídku na Dlouhé stráně se neplatí penězi, ale vlastním potem. Námaha ovšem stojí za to. Když se vydáte na hlavní hřebenovou túru na běžkách za pěkného počasí, budete mít uříznutý kopec vodní elektrárny a farmu větrníků pod sebou jako na dlani.

Klasická celodenní turistická túra vede z Červenohorského sedla přes horskou chatu Švýcárna (dobrou chuť!), Praděd (tady budete nejvýš 1491 m), horský kotel Ovčárna (můžete se povozit na vlecích) a dále přes chatu Alfrédka do Staré vsi u Rýmařova.

Horydoly.czHřebenovka: Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Běžkařská stopa po červené turistické značce bývá sjízdná nejméně do konce dubna. Nejlepší výhledy na Dlouhé stráně jsou z bezlesého hřebenu mezi Pradědem a vrcholem Jelení hřbet.

Elektrárna Dlouhé Stráně.

Rozporné přijetí veřejností

Připomínáme, že přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla sice čtenáři serveru IDNES odhlasována jako jeden ze sedmi novodobých divů Česka, ale ekologové a milovníci přírody ji nemohou přijít na jméno. Stavbaři jednoduše uřízli vršek kopce v do té doby zachovalé přírodě, přivedli sem těžkou techniku a zničili velkou část přírodní scenérie.

INFO: Dlouhé Stráně


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pozorně sem si přečetl všechny příspěvky.V sobotu 19.8.2006 sem se byl podívat na Dlouhých Stráních a žasl sem.Nevím,jak někdo může odsuzovat tuhle stavbu,když vyrábí ekologickou energii.Mám dost těch ochranářů,kteří všechno zakazují.Jediné v čem je změna je to,že je uřezaný horní kopec.Měli by být hrdí na to,co český národ dokáže a ne pořád něco zakazovat.Ještě zbývá udělat tunel pod Červenohorskym sedlem a budu spokojenej,že se v zimě můžu dostat o víkendu dom(Jeseník),pracuji totiž v Brně.Mějte se.Sláva českým inženýrům,zatracení ochranářům!
  • Autor Phoenix
  • Datum a čas 29.8.2006 12:35
Reaguj
Re: Re: Zas nejaky Yntelygent
co je jako lepšího na těžbě uhlí? Jedino to, že tam kde se teprve bude těžit se lidé těší na nové baráky neboť ty staré jsou zničené otřesy a nový nátěr rychle zničí uhelný prach.. jinak nic..
  • Autor jana
  • Datum a čas 24.8.2006 13:38
Reaguj
omluvám se za chyby, ale pěkně jsem se vytočil, na tom Rabštejně začíná být pořádek, možná to bylo nostalgické místo, metrová zaplevelená tráva, nikoliv horská lučina, vypálená polorozbořená hájovna, vyvrácená studánka pramenící v rezavé trubce trčíci se zeminy a kolem bažina. Jo každý máme jiné představy o lidské společnsti......
  • Autor Adam
  • Datum a čas 24.4.2006 10:01
Reaguj
Už jsem ti napsal co se týká Vrátné tak ještě jednou.Fundamentální magore, zasloužil by jsi přes hubu. Kolik plechovek a pet láhví si zvedl, akorát vyvoláváte v lidech odpor k zeleným košilím. Alpy jsou nádherné a čisté a lanovka je tam na každý brdek. Vychovávejte lidi, šiřte osvětu jak se máme chovat v přírodě a na horách. A ne je zavřít pro zelené fundamentalisty......!Opravdu mě serete a to jsem na horách vyrostl......vážím si hor a zbožňuji je, petky poházené kolem chodníků mě opravdu dráždí....V čechách není v podstatě žádná slušná lyžovačka a to díky hnutím sojka atd... Ještě jednou dodávám to není ochrana přírody. Autor je Šumperák a působí v organiaci spjaté z horami.
  • Autor Adam
  • Datum a čas 24.4.2006 09:52
Reaguj
Zóna klidu - pokračování.
Dneska jsem byl na Rabštejně ( přísluší k jedné z rozsoch Jeseníků ) - Dole v Bedřichově u zákazu vjezdu je velká cedule "Zóna klidu". Zákaz vjezdu porušuje spousta novodobých horolezců, my jsme si v minulosti dovolili vjezd tak leda na kole. Hájovna pod Rabštejnem. Kdysi opravdu hájovna bez elektřiny, klid a pohoda, klidné horolezecké tábořiště bez vlivu hygieniků a ouřadů. Všude pořádek, během roku jsi tu nenašel ani papírek. Hájovnu koupili podnikavci z Ostravy. Zrenovovali ji na ubytovnu a hospodu, zatím bez elektřiny. Pro nedodržení bezpečnostních předpisů a porušení projektové dokumentace VYHOŘELA !Po pár letech je znovu v provozu, o víkendech a celé léto zu doslova řve elekrocentrála. Vykopali cosi, jako přívod elektřiny a kanál do lesa. Všude neskonalý nepořádek, buldozerové hromady, spousta nahromaděného a zahrabaného odpadového materiálu. Na louce spousta barevných kolíků a geodetických značek. Vypadá to, že se tady bude stavebně pokračovat. Opravdoví horolezci a milovníci čisté a klidné přírody, pomalu se můžete loučit s bezplatným přespáním. To co se proslýchalo před pár roky, že tu bude placený kemp, zdá se už někdo realizuje.A to je jen zrnko toho, co už se v Jeseníkách v minulosti událo ke škodě přírody a krajiny. A dokud budou někteří lidé dychtiví po mamonu, bude to pokračovat. A co ti lesáci zase vytěžili velkoprůměrových kmenů, už jsem si myslel, že je všechny vytěžili. Holt uměj dobře hledat. Ale už dlouho trvat nebude a budou těžit jen bidla, všechno zralé dřevo bude na sto let pryč.
  • Autor Jura
  • Datum a čas 19.4.2006 23:44
Reaguj
Zóna klidu ?
Před léty tady byla t.zv. Zóna klidu. Nesmělo se sem chodit, jezdit. Sám jsem měl jednou problém, když mě jakýsi ochranář načapal na hřebenovce mezi Františkovou myslivnou a Mravenečníkem. Směli sem jem straničtí myslivci a lesáci, co plundrovali do té doby husté lesy. Pak přišli stavaři a začali s desetiletým odstřelováním skály a navážením neuvěřitelného množství betonu a asfaltu do nádrže, aby neprasla a netekla. Pak si na Mravenečníku udělali vojenští vrtulníkoví letci s t.zv. létajícími tanky cvičný výsadkový cíl. Teď sem za slušný poplatek může vyjet každý svým autem, nebo autobusem. Tak se ze zóny klidu stala komerční atrakce, Dysnyland na kopci. A tak to bude jednou vypadat ve všech chráněných oblastech, pokud bude vládnout v lidech touha po penězích.
  • Autor Jura
  • Datum a čas 17.4.2006 21:17
Reaguj
Re: Zas nejaky Yntelygent
A co atom?
  • Autor Novinář
  • Datum a čas 17.4.2006 19:18
Reaguj
Zas nejaky Yntelygent
Pouzivas mobil nebo jine zarizeni s akumulatorem? Ano? Ten akumulator prece taky zadnou energii nevyrabi a jen spotrebovava. Precerpavaci elektrarny jsou ekologicke zarizeni, ktere by ve vetsim meritku hodne usetrily prirodu, hlavne ve spojeni s vetrniky. Jenze hyzdi krajinu coz se mnohym nelibi, takze je lepsi jinde devastovat prirodu tezbou uhli a jeho naslednym spalovanim.
  • Autor pepa
  • Datum a čas 17.4.2006 10:17
Reaguj
a houst
A cim vic vetrniku bude vyrabet elektrinu, tim vic bude potreba techto hracek na vykryvani bezvetri.
  • Autor LOBO
  • Datum a čas 13.4.2006 23:27
Reaguj
Jistě. Zvláště když žádnou energii nevyrábí, ale pouze spotřebovává... Pěkná hračka:-)))
  • Autor nick
  • Datum a čas 13.4.2006 15:27
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


TEST Bergamont E-Revox Sport

TEST Bergamont E-Revox Sport

Elektrokolo Bergamont E-Revox Sport lime je hezký a užitečný ebike. Oceňujeme ho při terénní cykloturistice. Dobře se na něm jede po vedlejších silničkách a lesních či polních cestách, ale také po úzkých a strmých... celý článek

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Praha AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
TEST Bergamont E-Revox Sport

TEST Bergamont E-Revox Sport

Elektrokolo Bergamont E-Revox Sport lime je hezký a užitečný ebike. Oceňujeme ho při terénní cykloturistice. Dobře se na něm jede po vedlejších silničkách a lesních či polních cestách, ale také po úzkých a strmých
Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Finanční potíže cyklistické společnosti BP Lumen se rozkrývají. Spadla do insolvence, má napůjčováno tři čtvrtě miliardy korun, nikdo její kola nechce a úvěry v bankách zaplatí díky Andreji Babišovi všichni občané České

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 21.-29.1. 21.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 27.-29.1. 27.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 27.-29.1. 27.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.

Diskuse

Etický kodex Syndikátu no... Horydoly, 29.1.2023 22:06, 2 příspěvky
Skialp Kuba Turek, 29.1.2023 22:03, 15 příspěvků
Oblečení na zimní koloběž... Bretislav, 29.1.2023 18:56, 1 příspěvek
Člověk nesmí být zhýčkaný... Honza, 29.1.2023 15:11, 13 příspěvků
Skialp Honza, 29.1.2023 14:56, 15 příspěvků
INU Honza, 29.1.2023 14:48, 2 příspěvky
Půjčovna sportovních vozí... Karolína Vorlíčková, 29.1.2023 14:33, 10 příspěvků
Kolobezkou po Praze Bretislav, 29.1.2023 11:14, 1 příspěvek
Skialp Kuba Turek, 28.1.2023 23:42, 15 příspěvků
Skialp Šlojíř, 28.1.2023 22:35, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42