Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Jeseníky, lyžařská magistrála. Slatě.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po suchých a prázdných cestách se jede dobře, a tak těsně po osmé přijíždíme na parkoviště Hvězda.

Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Jeseníky, lyžařská magistrála u Červenéhorského sedla.
Autor snímku Pavel Fojtík

 

Platíme za parkoviště. Stovka změní majitele a my akorát stíháme autobus v 8:10, který nás za dalších dvaadvacet korun na osobu vyveze nahoru na Ovčárnu.

Tady už jsme v království sněhu. Na žádné výhledy to bohužel nevypadá, je zataženo.

Nazouváme běžky a směřujeme na pět kilometrů vzdálenou chatu Švýcárna. Cestou přejíždíme přes sjezdovku. Teď je ještě prázdná, ale jsem zvědav, jak to tady vypadá za plného provozu.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Když hrany nehraní

Přes rozcestí na Praděd dojedeme ke Švýcárně. Půl kilometru za ní u rozcestníku Slatě je odbočka po červené na Červenohorské sedlo.

Jeseníky v zimě na běžkách.

Tuhle hřebenovou trasu jsem už kdysi dávno zažil a jsem kategoricky proti. Byl to můj první výlet na běžkách a po něm jsem byl dlouho přesvědčen, že i poslední. Tamní krpály nám daly zabrat. 

Volíme lehčí trasu směrem na Petrovku. Cesta trochu nabírá spád a mé přes dvacet let staré běžky ne a ne hranit. Asi už není čím. Po několika pádech se sklon zmírní a přes další rozcestí Kamzík dojedeme na mýtinu Petrovka.

Jeseníky v zimě na běžkách.

Z Ovčárny, od stanice autobusu, je to sem osm a půl kilometrů. Celou trasu jsme nepotkali ani jednoho běžkaře. Až tady je první.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Z Petrovky cesta pokračuje do Koutů nad Desnou, ale tam by brzy skončil sníh. S překvapením zjišťujeme, že odtud vede další trasa po modré značce na Červenohorské sedlo. Prý docela pohodová. Na značkách je vedena i jako cyklotrasa. Je to jen necelých pět kiláků, tak není co řešit. Nenáročná, možná až trochu nevzrušivá trasa se line po úbočí hory.

 Jeseníky v zimě na běžkách.

Tady už běžkařů v opačném směru znatelně přibývá. Snažím se poctivě zdravit. Pro starší je to samozřejmost, mladší se stydí, někteří asi ani netuší, že se něco takového provozuje. Zajímavé je, že na pozdrav s největší chutí a úsměvem odpovídají ženy.

Skol jsem tedy neslyšel ani jednou, to už asi vyhynulo. Převládalo ahoj a zdar. A co vy? Taky zdravíte na běžkařské túře?

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Kytara kontra Óčko

Po necelých pěti kilometrech jsme v jedenáct hodin na Červenohorském sedle. V samoobsluze se posilujeme polívkou a točenou jedenáctkou Šerák. V rohu místnosti prudí zapnutá televize s klipy z Óčka, ale parta s kytarou ji naštěstí úspěšně převálcuje.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Úspěšně zablokuji návrhy vydat se zpátky po hřebenovce a jedeme stejnou cestou zpět. Na rozcestí U Výrovky si vyšlápnu kousek nahoru k hřebenové červené trase, která vede nad námi.

Nějaké stopy tady jsou, ale je tu vidět, že tu chodí hodně pěší. Konečně se ukazuje slunce.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Dávám se do řeči s jedním sympatickým běžkařem, který po Jeseníkách jezdí už přes padesát let. Potvrzuje mi, že tahleta magistrála tu kdysi nebývala. Jde o úpravu těžební cesty. Vzpomíná na starou trasu po hřebenovce a vražedný sjezd v lese na Velkém Jezerníku.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Unaveni sluncem

Dojíždíme zpátky na Petrovku. Je nádherný den s modrou oblohou. Dlouhé stoupání až na Švýcárnu dá zabrat. V protisměru si zase jiní užívají sjezd.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Na chvíli strnu. Kousek ode mne leží na sněhu dvě nehybná těla. Je to naštěstí jen zcela vysílená dvojice, odpočívající na slunci.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Zatímco se snažím fotografovat namrzlé stromy, kolegové už do sebe lámou piva na Švýcárně. Mezi stromy se objevují krásné výhledy na vysílač tyčící se na Pradědu.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Přijíždíme k rozcestí pod Pradědem. Bohužel už nestíháme zajet se podívat přímo k vysílači. Je čas směřovat k Ovčárně na autobus.

 

Přejezd přes sjezdovku

Po cestě si ještě vychutnávám pohledy na Petrovy kameny. Pomalu se přibližuji ke sjezdovce, když najednou nějaký lyžař doslova přelétne nad cestou. Vzal to teda šusem, to se musí nechat. Ostatní jsou naštěstí opatrnější, a tak sjezdovku s ostatními přejedu bez úhony. K autobusu přijíždím na poslední chvíli. Pokud dobře počítám, máme v nohách šestadvacet kilometrů. Neradi se vracíme zpět na smogem trápené Ostravsko.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší apě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Málo běžkařů + video z trasy

Dobré načasování výletu. Nepotkat na téhle trase tak dlouho žádného běžkaře, to se jen tak nepoštěstí. Možná je to tím, že kalendářně už je po sezóně, takže část běžkařů už lyže uklidila do sklepa a část těch aktivnějších zas volí níže položené trasy, na nichž v jiných letech touto dobou sníh obvykle už nebývá.

Kdo by rád viděl (starší) video z této trasy či pár dalších (i novějších) praktických rad, může kouknout na https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 . My jsme trasu jeli v opačném směru, vyráželi jsme z Červenohorského sedla.
  • Autor Martin S.
  • Datum a čas 27.3.2019 17:30
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečnost a “umět jezdit kole“, ovládat techniku jízdy hrají stále větší prim. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Základem je edukativní koncept pro výuky bezpečné a správné jízdy... celý článek

Na pivo vlakem do Velkých Popovic

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08