Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Jeseníky, lyžařská magistrála. Slatě.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po suchých a prázdných cestách se jede dobře, a tak těsně po osmé přijíždíme na parkoviště Hvězda.

Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Jeseníky, lyžařská magistrála u Červenéhorského sedla.
Autor snímku Pavel Fojtík

 

Platíme za parkoviště. Stovka změní majitele a my akorát stíháme autobus v 8:10, který nás za dalších dvaadvacet korun na osobu vyveze nahoru na Ovčárnu.

Tady už jsme v království sněhu. Na žádné výhledy to bohužel nevypadá, je zataženo.

Nazouváme běžky a směřujeme na pět kilometrů vzdálenou chatu Švýcárna. Cestou přejíždíme přes sjezdovku. Teď je ještě prázdná, ale jsem zvědav, jak to tady vypadá za plného provozu.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Když hrany nehraní

Přes rozcestí na Praděd dojedeme ke Švýcárně. Půl kilometru za ní u rozcestníku Slatě je odbočka po červené na Červenohorské sedlo.

Jeseníky v zimě na běžkách.

Tuhle hřebenovou trasu jsem už kdysi dávno zažil a jsem kategoricky proti. Byl to můj první výlet na běžkách a po něm jsem byl dlouho přesvědčen, že i poslední. Tamní krpály nám daly zabrat. 

Volíme lehčí trasu směrem na Petrovku. Cesta trochu nabírá spád a mé přes dvacet let staré běžky ne a ne hranit. Asi už není čím. Po několika pádech se sklon zmírní a přes další rozcestí Kamzík dojedeme na mýtinu Petrovka.

Jeseníky v zimě na běžkách.

Z Ovčárny, od stanice autobusu, je to sem osm a půl kilometrů. Celou trasu jsme nepotkali ani jednoho běžkaře. Až tady je první.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Z Petrovky cesta pokračuje do Koutů nad Desnou, ale tam by brzy skončil sníh. S překvapením zjišťujeme, že odtud vede další trasa po modré značce na Červenohorské sedlo. Prý docela pohodová. Na značkách je vedena i jako cyklotrasa. Je to jen necelých pět kiláků, tak není co řešit. Nenáročná, možná až trochu nevzrušivá trasa se line po úbočí hory.

 Jeseníky v zimě na běžkách.

Tady už běžkařů v opačném směru znatelně přibývá. Snažím se poctivě zdravit. Pro starší je to samozřejmost, mladší se stydí, někteří asi ani netuší, že se něco takového provozuje. Zajímavé je, že na pozdrav s největší chutí a úsměvem odpovídají ženy.

Skol jsem tedy neslyšel ani jednou, to už asi vyhynulo. Převládalo ahoj a zdar. A co vy? Taky zdravíte na běžkařské túře?

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Kytara kontra Óčko

Po necelých pěti kilometrech jsme v jedenáct hodin na Červenohorském sedle. V samoobsluze se posilujeme polívkou a točenou jedenáctkou Šerák. V rohu místnosti prudí zapnutá televize s klipy z Óčka, ale parta s kytarou ji naštěstí úspěšně převálcuje.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Úspěšně zablokuji návrhy vydat se zpátky po hřebenovce a jedeme stejnou cestou zpět. Na rozcestí U Výrovky si vyšlápnu kousek nahoru k hřebenové červené trase, která vede nad námi.

Nějaké stopy tady jsou, ale je tu vidět, že tu chodí hodně pěší. Konečně se ukazuje slunce.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Dávám se do řeči s jedním sympatickým běžkařem, který po Jeseníkách jezdí už přes padesát let. Potvrzuje mi, že tahleta magistrála tu kdysi nebývala. Jde o úpravu těžební cesty. Vzpomíná na starou trasu po hřebenovce a vražedný sjezd v lese na Velkém Jezerníku.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Unaveni sluncem

Dojíždíme zpátky na Petrovku. Je nádherný den s modrou oblohou. Dlouhé stoupání až na Švýcárnu dá zabrat. V protisměru si zase jiní užívají sjezd.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Na chvíli strnu. Kousek ode mne leží na sněhu dvě nehybná těla. Je to naštěstí jen zcela vysílená dvojice, odpočívající na slunci.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Zatímco se snažím fotografovat namrzlé stromy, kolegové už do sebe lámou piva na Švýcárně. Mezi stromy se objevují krásné výhledy na vysílač tyčící se na Pradědu.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Přijíždíme k rozcestí pod Pradědem. Bohužel už nestíháme zajet se podívat přímo k vysílači. Je čas směřovat k Ovčárně na autobus.

 

Přejezd přes sjezdovku

Po cestě si ještě vychutnávám pohledy na Petrovy kameny. Pomalu se přibližuji ke sjezdovce, když najednou nějaký lyžař doslova přelétne nad cestou. Vzal to teda šusem, to se musí nechat. Ostatní jsou naštěstí opatrnější, a tak sjezdovku s ostatními přejedu bez úhony. K autobusu přijíždím na poslední chvíli. Pokud dobře počítám, máme v nohách šestadvacet kilometrů. Neradi se vracíme zpět na smogem trápené Ostravsko.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší apě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Málo běžkařů + video z trasy

Dobré načasování výletu. Nepotkat na téhle trase tak dlouho žádného běžkaře, to se jen tak nepoštěstí. Možná je to tím, že kalendářně už je po sezóně, takže část běžkařů už lyže uklidila do sklepa a část těch aktivnějších zas volí níže položené trasy, na nichž v jiných letech touto dobou sníh obvykle už nebývá.

Kdo by rád viděl (starší) video z této trasy či pár dalších (i novějších) praktických rad, může kouknout na https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 . My jsme trasu jeli v opačném směru, vyráželi jsme z Červenohorského sedla.
  • Autor Martin S.
  • Datum a čas 27.3.2019 17:30
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Velikonoční Mikulov přinese folklor a víno

Velikonoční Mikulov přinese folklor a víno

Tradiční oslava jara a zmrtvýchvstání Ježíše Krista v Mikulově je v plném proudu. Mikulovská pětidenní akce s jarmarkem, hudebními i divadelními vystoupeními a různými workshopy letos připadá na 18. až 22. dubna. ... celý článek

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Velikonoce se slaví v Plzni

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Velikonoce na statku Piletice, Šrámkův statek 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 18.-21.4. 18.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce Veselý Kopec, skanzen 19.-22.4. 19.4.
Bitva u Liberce Liberec 19.-20.4. Rekonstrukce bitvy 19.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce na zámku LEmberk 19.-22.4. 19.4.
Zimní plavání Hodonín   20.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54