Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Jeseníky, lyžařská magistrála. Slatě.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po suchých a prázdných cestách se jede dobře, a tak těsně po osmé přijíždíme na parkoviště Hvězda.

Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Jeseníky, lyžařská magistrála u Červenéhorského sedla.
Autor snímku Pavel Fojtík

 

Platíme za parkoviště. Stovka změní majitele a my akorát stíháme autobus v 8:10, který nás za dalších dvaadvacet korun na osobu vyveze nahoru na Ovčárnu.

Tady už jsme v království sněhu. Na žádné výhledy to bohužel nevypadá, je zataženo.

Nazouváme běžky a směřujeme na pět kilometrů vzdálenou chatu Švýcárna. Cestou přejíždíme přes sjezdovku. Teď je ještě prázdná, ale jsem zvědav, jak to tady vypadá za plného provozu.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Když hrany nehraní

Přes rozcestí na Praděd dojedeme ke Švýcárně. Půl kilometru za ní u rozcestníku Slatě je odbočka po červené na Červenohorské sedlo.

Jeseníky v zimě na běžkách.

Tuhle hřebenovou trasu jsem už kdysi dávno zažil a jsem kategoricky proti. Byl to můj první výlet na běžkách a po něm jsem byl dlouho přesvědčen, že i poslední. Tamní krpály nám daly zabrat. 

Volíme lehčí trasu směrem na Petrovku. Cesta trochu nabírá spád a mé přes dvacet let staré běžky ne a ne hranit. Asi už není čím. Po několika pádech se sklon zmírní a přes další rozcestí Kamzík dojedeme na mýtinu Petrovka.

Jeseníky v zimě na běžkách.

Z Ovčárny, od stanice autobusu, je to sem osm a půl kilometrů. Celou trasu jsme nepotkali ani jednoho běžkaře. Až tady je první.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Z Petrovky cesta pokračuje do Koutů nad Desnou, ale tam by brzy skončil sníh. S překvapením zjišťujeme, že odtud vede další trasa po modré značce na Červenohorské sedlo. Prý docela pohodová. Na značkách je vedena i jako cyklotrasa. Je to jen necelých pět kiláků, tak není co řešit. Nenáročná, možná až trochu nevzrušivá trasa se line po úbočí hory.

 Jeseníky v zimě na běžkách.

Tady už běžkařů v opačném směru znatelně přibývá. Snažím se poctivě zdravit. Pro starší je to samozřejmost, mladší se stydí, někteří asi ani netuší, že se něco takového provozuje. Zajímavé je, že na pozdrav s největší chutí a úsměvem odpovídají ženy.

Skol jsem tedy neslyšel ani jednou, to už asi vyhynulo. Převládalo ahoj a zdar. A co vy? Taky zdravíte na běžkařské túře?

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Kytara kontra Óčko

Po necelých pěti kilometrech jsme v jedenáct hodin na Červenohorském sedle. V samoobsluze se posilujeme polívkou a točenou jedenáctkou Šerák. V rohu místnosti prudí zapnutá televize s klipy z Óčka, ale parta s kytarou ji naštěstí úspěšně převálcuje.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Úspěšně zablokuji návrhy vydat se zpátky po hřebenovce a jedeme stejnou cestou zpět. Na rozcestí U Výrovky si vyšlápnu kousek nahoru k hřebenové červené trase, která vede nad námi.

Nějaké stopy tady jsou, ale je tu vidět, že tu chodí hodně pěší. Konečně se ukazuje slunce.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Dávám se do řeči s jedním sympatickým běžkařem, který po Jeseníkách jezdí už přes padesát let. Potvrzuje mi, že tahleta magistrála tu kdysi nebývala. Jde o úpravu těžební cesty. Vzpomíná na starou trasu po hřebenovce a vražedný sjezd v lese na Velkém Jezerníku.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Unaveni sluncem

Dojíždíme zpátky na Petrovku. Je nádherný den s modrou oblohou. Dlouhé stoupání až na Švýcárnu dá zabrat. V protisměru si zase jiní užívají sjezd.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Na chvíli strnu. Kousek ode mne leží na sněhu dvě nehybná těla. Je to naštěstí jen zcela vysílená dvojice, odpočívající na slunci.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Zatímco se snažím fotografovat namrzlé stromy, kolegové už do sebe lámou piva na Švýcárně. Mezi stromy se objevují krásné výhledy na vysílač tyčící se na Pradědu.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Přijíždíme k rozcestí pod Pradědem. Bohužel už nestíháme zajet se podívat přímo k vysílači. Je čas směřovat k Ovčárně na autobus.

 

Přejezd přes sjezdovku

Po cestě si ještě vychutnávám pohledy na Petrovy kameny. Pomalu se přibližuji ke sjezdovce, když najednou nějaký lyžař doslova přelétne nad cestou. Vzal to teda šusem, to se musí nechat. Ostatní jsou naštěstí opatrnější, a tak sjezdovku s ostatními přejedu bez úhony. K autobusu přijíždím na poslední chvíli. Pokud dobře počítám, máme v nohách šestadvacet kilometrů. Neradi se vracíme zpět na smogem trápené Ostravsko.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší apě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Málo běžkařů + video z trasy

Dobré načasování výletu. Nepotkat na téhle trase tak dlouho žádného běžkaře, to se jen tak nepoštěstí. Možná je to tím, že kalendářně už je po sezóně, takže část běžkařů už lyže uklidila do sklepa a část těch aktivnějších zas volí níže položené trasy, na nichž v jiných letech touto dobou sníh obvykle už nebývá.

Kdo by rád viděl (starší) video z této trasy či pár dalších (i novějších) praktických rad, může kouknout na https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 . My jsme trasu jeli v opačném směru, vyráželi jsme z Červenohorského sedla.
  • Autor Martin S.
  • Datum a čas 27.3.2019 17:30
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jak využít čas, když se zaseknete v zácpě?

Jak využít čas, když se zaseknete v zácpě?

Kdo by to neznal: blíží se léto a s ním i doba dovolených a hojného cestování po Evropě. Mnoho z nás se rádo vydává na dovolenou autem, nebo třeba autobusem a to s sebou přináší také... celý článek

Lyžařská dovolená v létě

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Pražské vinice

Pražské vinice

Praha bývala obkroužena pásem vinic. Víno bylo zdravější než voda a omezilo nákazy ze zkažených pramenů. Vinice se rozšiřovaly vždy s teplým klimatem (za prvních Přemyslovců a za Karla IV.) a mizely v malých dobách
3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

Self storage je oblíbený anglický termín. Takto se popisují samoobslužné skladovací prostory, v nichž si zákazníci mohou pronajmout ideální prostor pro skladování a využívat jej podle svých představ. Proč je ale tato

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48