Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Jeseníky, lyžařská magistrála. Slatě.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po suchých a prázdných cestách se jede dobře, a tak těsně po osmé přijíždíme na parkoviště Hvězda.

Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Jeseníky, lyžařská magistrála u Červenéhorského sedla.
Autor snímku Pavel Fojtík

 

Platíme za parkoviště. Stovka změní majitele a my akorát stíháme autobus v 8:10, který nás za dalších dvaadvacet korun na osobu vyveze nahoru na Ovčárnu.

Tady už jsme v království sněhu. Na žádné výhledy to bohužel nevypadá, je zataženo.

Nazouváme běžky a směřujeme na pět kilometrů vzdálenou chatu Švýcárna. Cestou přejíždíme přes sjezdovku. Teď je ještě prázdná, ale jsem zvědav, jak to tady vypadá za plného provozu.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Když hrany nehraní

Přes rozcestí na Praděd dojedeme ke Švýcárně. Půl kilometru za ní u rozcestníku Slatě je odbočka po červené na Červenohorské sedlo.

Jeseníky v zimě na běžkách.

Tuhle hřebenovou trasu jsem už kdysi dávno zažil a jsem kategoricky proti. Byl to můj první výlet na běžkách a po něm jsem byl dlouho přesvědčen, že i poslední. Tamní krpály nám daly zabrat. 

Volíme lehčí trasu směrem na Petrovku. Cesta trochu nabírá spád a mé přes dvacet let staré běžky ne a ne hranit. Asi už není čím. Po několika pádech se sklon zmírní a přes další rozcestí Kamzík dojedeme na mýtinu Petrovka.

Jeseníky v zimě na běžkách.

Z Ovčárny, od stanice autobusu, je to sem osm a půl kilometrů. Celou trasu jsme nepotkali ani jednoho běžkaře. Až tady je první.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Z Petrovky cesta pokračuje do Koutů nad Desnou, ale tam by brzy skončil sníh. S překvapením zjišťujeme, že odtud vede další trasa po modré značce na Červenohorské sedlo. Prý docela pohodová. Na značkách je vedena i jako cyklotrasa. Je to jen necelých pět kiláků, tak není co řešit. Nenáročná, možná až trochu nevzrušivá trasa se line po úbočí hory.

 Jeseníky v zimě na běžkách.

Tady už běžkařů v opačném směru znatelně přibývá. Snažím se poctivě zdravit. Pro starší je to samozřejmost, mladší se stydí, někteří asi ani netuší, že se něco takového provozuje. Zajímavé je, že na pozdrav s největší chutí a úsměvem odpovídají ženy.

Skol jsem tedy neslyšel ani jednou, to už asi vyhynulo. Převládalo ahoj a zdar. A co vy? Taky zdravíte na běžkařské túře?

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Kytara kontra Óčko

Po necelých pěti kilometrech jsme v jedenáct hodin na Červenohorském sedle. V samoobsluze se posilujeme polívkou a točenou jedenáctkou Šerák. V rohu místnosti prudí zapnutá televize s klipy z Óčka, ale parta s kytarou ji naštěstí úspěšně převálcuje.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Úspěšně zablokuji návrhy vydat se zpátky po hřebenovce a jedeme stejnou cestou zpět. Na rozcestí U Výrovky si vyšlápnu kousek nahoru k hřebenové červené trase, která vede nad námi.

Nějaké stopy tady jsou, ale je tu vidět, že tu chodí hodně pěší. Konečně se ukazuje slunce.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Dávám se do řeči s jedním sympatickým běžkařem, který po Jeseníkách jezdí už přes padesát let. Potvrzuje mi, že tahleta magistrála tu kdysi nebývala. Jde o úpravu těžební cesty. Vzpomíná na starou trasu po hřebenovce a vražedný sjezd v lese na Velkém Jezerníku.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Unaveni sluncem

Dojíždíme zpátky na Petrovku. Je nádherný den s modrou oblohou. Dlouhé stoupání až na Švýcárnu dá zabrat. V protisměru si zase jiní užívají sjezd.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Na chvíli strnu. Kousek ode mne leží na sněhu dvě nehybná těla. Je to naštěstí jen zcela vysílená dvojice, odpočívající na slunci.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Zatímco se snažím fotografovat namrzlé stromy, kolegové už do sebe lámou piva na Švýcárně. Mezi stromy se objevují krásné výhledy na vysílač tyčící se na Pradědu.

Jeseníky v zimě na běžkách.  

Přijíždíme k rozcestí pod Pradědem. Bohužel už nestíháme zajet se podívat přímo k vysílači. Je čas směřovat k Ovčárně na autobus.

 

Přejezd přes sjezdovku

Po cestě si ještě vychutnávám pohledy na Petrovy kameny. Pomalu se přibližuji ke sjezdovce, když najednou nějaký lyžař doslova přelétne nad cestou. Vzal to teda šusem, to se musí nechat. Ostatní jsou naštěstí opatrnější, a tak sjezdovku s ostatními přejedu bez úhony. K autobusu přijíždím na poslední chvíli. Pokud dobře počítám, máme v nohách šestadvacet kilometrů. Neradi se vracíme zpět na smogem trápené Ostravsko.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší apě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Málo běžkařů + video z trasy

Dobré načasování výletu. Nepotkat na téhle trase tak dlouho žádného běžkaře, to se jen tak nepoštěstí. Možná je to tím, že kalendářně už je po sezóně, takže část běžkařů už lyže uklidila do sklepa a část těch aktivnějších zas volí níže položené trasy, na nichž v jiných letech touto dobou sníh obvykle už nebývá.

Kdo by rád viděl (starší) video z této trasy či pár dalších (i novějších) praktických rad, může kouknout na https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 . My jsme trasu jeli v opačném směru, vyráželi jsme z Červenohorského sedla.
  • Autor Martin S.
  • Datum a čas 27.3.2019 17:30
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

Poklidné jižní Čechy ukrývají spoustu zajímavostí. Přinášíme turistické, cyklistické a outdoorové novinky z tohoto kraje.... celý článek

Kávy pitel nemá chybu u Kutné Hory

Kladská Nisa / Nysa Klodzka

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

Horolezec Karel Bělina, zvaný Pískovcová fréza, se dal na stará kolena do budování ferát. Zatímco jeho pět tisíc lezeckých cest převážně na pískovci je oceňováno, feráty budí odpor. Zvláště ta

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.

Diskuse

Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48