Křemešník a Čeřínek

Křemešník a Čeřínek
Stopa na běžky.
Autor snímku Harfasport
SDÍLEJ:

Zalesněné vršky Křemešník a Čeřínek v centru Českomoravské vrchoviny vystupují jako dva bratři. Spojuje je stejná nadmořská výška, podobné sjezdovky, běžecké trasy a jako pupeční šňůra se mezi nimi táhne červená turistická značka.

Jak na to

Kde se najíst a napít

Čeřínek (turistická chata), U lípy (ubytovací hostinec pod Čeřínkem), Na růžku (hospoda v Novém Rychnově), Křemešník (historický hotel).

Doprava

Na Čeřínek je to z Jihlavy deset kilometrů, autobus jezdí do Horních Hutí na jeho temeni. Pod Křemešníkem zastavuje autobus na lesní křižovatce Korce. Pokud pojedete osobním autem, nezapomeňte přibalit sněhové řetězy. Silničky jsou úzké a prudké.

Pojďme si ji projet na běžkách. Z vrcholu Čeřínku (761 m) vede na západ široká, ale krátká sjezdovka. Vlek jezdí obvykle jen o víkendu. Zato má ale umělé osvětlení a lyžuje se tedy až do doby, než odejdou poslední sjezdaři.

Široké průseky

Mezi Čeřínkem a Huťským vrchem vede i několik závodních okruhů, které bývají projeté. Často se o ně však nikdo nestará. Nám turistkám to ovšem nevadí. Vyrazíme po červené značce směrem na Nový Rychnov a dál na Křemešník (765 m).

Cesta sice vede nahoru-dolů, ale většinou širokými lesními průseky nebo svážnicemi, kudy se v létě vozí dřevo. Nemusíme se tedy bát ani v případě, že úzká prkénka neovládáme zcela dokonale. Celá trasa měří dvanáct kilometrů, což je pro začátečnice tak akorát.

Evropské rozvodí

Za Rychnovem překročíme silnici z Vyskytné do Sázavy a ocitneme se na evropském rozvodí. I když na první pohled neuvidíme nic zvláštního, jsme na zajímavém místě. Všechny potoky na východ odtud tečou do Dunaje a tedy do teplého Černého moře, kdežto na západ tečou do Labe a jejich vody skončí v chladném Baltském moři.

Na Křemešníku se o víkendech lyžuje na úzké sjezdovce ukryté v lese. Jezdí také především o víkendech, někdy sem přijede obsluha i na večerní lyžování. Sjezdovka je osvětlená.

Pokud nemáme běžkování dost, okolo Křemešníku je vyznačených několik turistických běžeckých tras. Není na nich ovšem záruka sněhu a už vůbec nelze očekávat jistotu upravené stopy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Český les AKTUÁLNĚ 2026

Český les AKTUÁLNĚ 2026

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ Turistické novinky z Chebska, Domažlicka, Tachovska a Karlovarska. Hory na západě, známé lázně a výlety daleko od lidí.... celý článek

8 trendů: firemní teambuilding

Na Mont Blanc zahynul horský vůdce s klientem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jižní Francie na treku: pobřežní stezky Côte d'Azur a Massif des Maures

Jižní Francie na treku: pobřežní stezky Côte d'Azur a Massif des Maures

Jižní Francie nabízí desítky trekových oblastí: Pyreneje, Cévennes, Gorges du Verdon, Luberon... Každá má jiný charakter. Poskytují rozdílné zážitky.
Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintíř (německy Gunther) žil okolo roku 1000. Dnes je jeho mnišská práce vykládána jako spojovník mezi Německem a Čechami. Poněkud se zapomíná na jeho roli průvodce německých armád skrze české pohraniční
Nejzajímavější kreativní projekty které zvládnete i bez zkušeností

Nejzajímavější kreativní projekty které zvládnete i bez zkušeností

Máte chuť vyzkoušet něco nového, ale myslíte si, že na tvoření nemáte dostatek zkušeností? Dobrou zprávou je, že mnoho kreativních projektů dnes zvládnou i úplní začátečníci. Díky připraveným sadám a jednoduchým návodům
Bystré v Orlických horách u Dobrušky

Bystré v Orlických horách u Dobrušky

Každá vesnice, osada i město mají historii starší, než bychom čekali. Někde žijí lidé již od doby kamenné, jinde od začátku letopočtu a v mnoha vsích začínají dějiny ve středověku. Bystré pod
Bezručova vyhlídka na Kopřivnici - nešťastná rozhledna za milion

Bezručova vyhlídka na Kopřivnici - nešťastná rozhledna za milion

Vyhlídka za milion! Doslova! Nad Kopřivnicí stojí v lese dřevěná turistická rozhledna, která má dvě chyby - rozhled z ní je zarostlý lesem, takže skoro nic nevidíme, a je z ní odstraněno schodiště, pročež se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Hračkobraní Kamenice nad Lipou 15.-19.7. 15.7.
Slavnosti Jakuba Krčína Třeboň 17.-18.7. 17.7.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Paddleboarding - mistrovství České republiky Lipno, Jestřábí 17.-19.7. 17.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 18.7.
Kopřivnický drtič - cyklomaraton Kopřivnice Horská kola 18.7.
Vysočina - silniční Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 18.7.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 18.7.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží   19.7. 07:00

Diskuse

Wacdfvb taxefo7257 taxefo7257, 18.7.2026 9:05, 1 příspěvek
NBareemol taxefo7257 taxefo7257, 18.7.2026 9:05, 1 příspěvek
mexican medicine Stevenlialp, 18.7.2026 8:26, 138 příspěvků
Главная vodkabet-playvodk... Vincentinnop, 18.7.2026 8:25, 138 příspěvků
Vacatures in Nederland: z... geen ervaring vereist, 18.7.2026 8:01, 138 příspěvků
cross-border delivery opt... StevenBence, 18.7.2026 7:38, 49 příspěvků
catalogue de produits de ... Richardsut, 18.7.2026 7:35, 107 příspěvků
companies that ship inter... StevenBence, 18.7.2026 7:34, 138 příspěvků
pharmacy online Stevenlialp, 18.7.2026 7:29, 49 příspěvků
mexican pharmacy ship to usa NorbertBrems, 18.7.2026 7:23, 138 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49