Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů
Méribel. Combe du Vallon.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.

"Ihned po příjezdu do ubytovny zkontrolujte veškeré vybavené podle seznamu visícího na stěně," zdůrazňuje všem svým klientům průvodkyně pražské cestovní kanceláře Skol Eva Procházková.

Konvice neodolá vaření

Má totiž mnohaleté zkušenosti. "Nejčastěji chybí varná skleněná konvice a majitelé za ní pak na závěr týdne požadují v přepočtu skoro tisíc korun." Důvod je podle Procházkové jednoduchý: "Vypadá jako z varného skla, ale není. Horká voda ji spolehlivě zničí."

VIDEO Méribel Mottaret

Neztraťte klíče

Na recepci dostanete klíče od ubytovny i vašeho apartmánu. Pozor na ně! Ztráta klíče znamená podle provozovatelů nutnost vyměnit celý zámek. Zámky jsou při tom stále složitější a jejich ceny dnes obvykle dosahují několika tisíc korun.

VIDEO La Grave Freeride

Lyže všude s sebou

"Pokud máte drahé lyže, ukládejte je na noc pod postel," radí Eva Procházková. Kóje ve společných lyžárnách jsou sice uzamykatelné, ale podle francouzských zákonů a výkladu tamních pojišťoven se na ně nevztahují pojistky majitelů rezidencí. Ubytovatel tedy ztrátu nebo krádež nehradí.

"Zloději bohužel zjistili, že se vyplatí krást lyže, a tak ve francouzských horách řádí celé tlupy," povzdechne si postarší učitel lyžování v Les Arcs, který se představuje svým klientům jen jako Christian.

"I když zastavíte jen na chvilku u restaurace, smíchejte je s přáteli tak, aby nikdy nebyly lyže z jednoho páru příliš blízko u sebe."

VIDEO Les Deux Alpes

Nejdražší kousek papíru

Kromě klíčů obdržíte ještě permanentku. Je to zřejmě nejdražší kousek papíru, který jste kdy drželi v ruce. Zaplatili jste za ni několik tisíc korun a jestli ji ztratíte, jednoduše jste o ně přišli. Žádnou náhradu nelze získat.

V každém případě můžete po takové nemilé události zajít do hlavní pokladny a ztrátu nahlásit. Máte naději, že ji někdo vrátí, nebo že ji najde hlídka Ski patrol, která jako poslední sjíždí po uzavření lanovek všechny sjezdovky a kontroluje tratě i opozdivší se lyžaře.

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Helma na lyze...
Dulezite je rozmyslet si jestli chces "plnohodnotnou" prilbu, ktera kryje hlavu i zezadu, nebo chces "skorepinu" ktera kryje spise vrsek hlavy - podobne jako cyklo prilba. Muzes se kouknout na nas internetovy obchod www.skihouse.cz . Tomas
 • Autor Tomas
 • Datum a čas 10.1.2006 19:35
Reaguj
souhlas s Turkem
Plně souhlasím s p.Turkem a nesouhlasím s p.Sosnou. Život je kompromis a nelze mít vše speciál, to snad p.Krejčíř.A vyjádření výrobce je pro kočku- taky tvrdí, že granule pro psa nejsou pro ní dobré a zjistili jsme, že si to vzájemně žerou a s velkou chutí...
 • Autor OVI
 • Datum a čas 31.12.2005 13:02
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Funkce helmy?
Já se totiž nestydím přiznat, že opravdu nevím, jestli je lepší jezdit v cyklistické, pro lyžování neurčené a neschválené (i s tím uváděným rizikem pocitu falešné bezpečnosti) nebo bez ní. A když nevím, tak se prostě nerozhodnu hájit jeden ze dvou protichůdných názorů jenom proto, abych nějaké stanovisko zaujal a vypadal jako "expert", který si vždy ví rady.BTW, formulace o falešném bezpečí není moje, nýbrž od jednoho z výrobců, ocitovaná v připomínaném starším článku.Kromě toho myslím, že se lyžařská helma dá i půjčit. Některé dětské jsou i dost levné. Příklad rodiny s více dětmi, jež má tak hluboko do kapsy, že nemá na helmy a přitom si může dovolit s tolika dětmi jet lyžovat, mi připadá asi tak realistický, jako kdysi přetřásaná nemožnost napasovat tři dětské sedačky do škodovky. Tou škodovkou s dětmi ale občas rodiče jet asi musí, kdežto na hory lyžovat nikdo nemusí.Takže mám za to, že by rodiče ty peníze za helmu buďto měli dát dohromady - když už mají i na to, jet lyžovat - nebo že by ji měli vypůjčit, když jsou na tom opravdu tak zle (a přesto všichni lyžujou).
 • Autor Ivan Sosna
 • Datum a čas 9.12.2005 20:33
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Funkce helmy?
Pane Sosno, ačkoli máte pravdu v otázkách homologací a podobně, nemohu nezareagovat na větu, že cyklistická helma implikuje pocit bezpečí, které nemůže zaručit. Z toho si totiž každý vezme, co chce. Např. tak lze zdůvodnit ježdění úplně bez helmy, protože homologovanou speciálku dotyčný nemá a "podle odborníka I.Sosny je lepší jezdit bez helmy, než v nehologované." Vím, že jste to tak doslova neřekl, ale Vaše slova si lze vyložit i takto. A v současné ekonomické situaci mnoha mladých rodin, kdy koupě několika speciálních helem fakt není možná, vlasně napůl nabádáte k úplnému ježdění bez helem. Mně se tedy stanovisko Jakuba Turka zdálo vyvážené, srozumitelné a přiměřené českým reáliím.
 • Autor husky
 • Datum a čas 9.12.2005 10:39
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Funkce helmy?
Pokud jde o skialp, nehodnotím, neboť nevím. Reagoval jsem především na příspěvek, který správně konstatoval, že na kolo je helma cyklistická a na lyže lyžařská, a na tvou reakci, že bys to neviděl tak dramaticky. Já bych to "dramaticky" viděl tak, že cyklistická není pro lyžování homologovaná atd., viz výše. Pokud jde o onen starý článek a doporučení tří předních výrobců, která jsem tehdy vymailoval, bylo to jinak, než si pamatuješ a jednoznačné: cyklistická na sjíždění rozhodně ne (mj. implikuje falešný pocit bezpečí, které není schopná zajistit, možnost poranění při jejím posunu v případu pádu... nechce se mi to hledat, ale mám to v počítači).Jak to řešit v případě skialpu, nevím, to není moje parketa. Pro klasické sjíždění ale rozhodně cyklistická vhodná není, viz výše.
 • Autor Ivan Sosna
 • Datum a čas 8.12.2005 20:50
Reaguj
Re: Re: Re: Funkce helmy?
Ahoj Ivane, nezpochybňuji ani trochu speciální helmy na sjezdovky. Říkám něco jiného: 1) než nic, tak jsou lepší cyklohelmy (myslím, že jsi to před pár lety v jednom článku pro MF DNES také napsal) 2) na skialpovou túru se používají horolezecké nebo speciální skialpové modely. Fotka je z lanovky Melezet, dále jsme pokračovali pěšo-lyžmo na vrchol La Norma (a nedostoupali kvůli lavinézním podmínkám). Následoval sjezd do střediska La Norma částečně neupraveným terénem a částečně po lesních cestách.
Reaguj
Re: Re: Funkce helmy?
Jakube, když už mermomocí chceš přes média zpochybňovat oficiální doporučení o nošení helem, měl bys férově uvést, že cyklistické apod. helmy nemají homologaci jako lyžařské a nejsou tedy oficiálně schváleny a považovány pro lyžování za vhodné. A pak si klidně rozvíjej svoje soukromé teorie o tom, jestli to přesto stačí nebo nestačí. Nechť si potom čtenář sám rozhodne, jestli dá na homologaci nebo na Turka.Takhle zamlčuješ podstatný fakt a manipuluješ lidmi.
 • Autor Ivan sosna
 • Datum a čas 8.12.2005 17:12
Reaguj
Re: Re: Helma na lyze...
eee... asi sem to prehlid, ale nikde sem necet, se kterou znackou/nodelem ma kdo jaky zkusenosti!... :(
 • Autor Milda
 • Datum a čas 7.12.2005 17:32
Reaguj
Re: Helma na lyze...
Vždyť to tady čteš, ne?
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 6.12.2005 20:06
Reaguj
Helma na lyze...
Ahoj, poradite jakyho kokosa si ma poridit 30 silenec? .. ;)zacinam se o sebe bat... ;)
 • Autor Milda
 • Datum a čas 6.12.2005 17:07
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Koloběhsport se stěhuje z Plzně do Starého Plzence

Koloběhsport se stěhuje z Plzně do Starého Plzence

Plzeňská prodejna koloběžek se stěhuje na novou adresu. Koloběhsport odchází z centra Plzně na Masarykovo náměstí 37 ve Starém Plzenci.... celý článek

40 % úrazů na koloběžce se stane při první jízdě

Outdoorové novinky z Prahy

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Vracíme se ke smrtelné nehodě mladé české turistky Radky na ferátě Drachenwand, za kterou nesou odpovědnost organizátoři podivné cestovní kanceláře Happy Bus - samozvaný vůdce Dalibor Urban a jeho přítelkyně Kateřina Prejzková.
Výlovy rybníků 2020 září

Výlovy rybníků 2020 září

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O nadcházejícím víkendu se budou vylovovat zajímavé rybníky Stavičný u Strakonic, Zmola v Kunovicích a Letadlo u Aše.
Getzn, pečený bramborový knedlík z Chebu

Getzn, pečený bramborový knedlík z Chebu

RECEPT Pečený knedlík ze syrových brambor je specialitou starého německého Chebska / Egerlandu.
IATA sci-fi? Do letadel bezpečně s testy na covid-19

IATA sci-fi? Do letadel bezpečně s testy na covid-19

Alexandre de Juniac, generální ředitel mezinárodní asociace letecké dopravy IATA, vyzývá, aby byl v zájmu renesance globální letecké dopravy vyvinut a mezinárodně přijat rychlý, přesný, dostupný a snadno realizovatelný systém testování viru Covid-19
Mezinárodní festival outdoorových filmů spustil předprodej vstupenek

Mezinárodní festival outdoorových filmů spustil předprodej vstupenek

Dům kultury města Ostravy zahájil předprodej vstupenek na XVIII. Mezinárodní festival outdoorových filmů & Tourfilm.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckel 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
40 let HO Jiskra Tanvald - výstava Desná, Riedlova vila 10.9.-30.10. 10.9.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Jak se plánuje Praha - přednáška Praha, Neobyčejná klubovna Přednáší Marek Vácha 29.10. 15:10
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.

Diskuse

Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 1 příspěvek
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18