Lyžování brutálně zdražuje. Zaplatíte skiareálům?

Lyžování brutálně zdražuje. Zaplatíte skiareálům?
Lyžování v Praze na Palackého náměstí.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lyžování nekřesťansky podražilo. V Česku hlásí skiareály zdražení permanentek o pětinu a ubytování nejméně o desetinu. V Rakousku ohlásila velká lyžařská střediska zvýšení cen denních skipasů přes 60 eur.

Lyžování brutálně zdražuje. Zaplatíte skiareálům?
Lyžování u tramvaje v Praze.
Autor snímku Kuba Turek

Je otázkou, zda toto zdražování budou lyžaři akceptovat.

Rakouská drahota

Soukromý odhad Horydoly.cz je, že západoevropskému lyžování to neublíží hned, ale v dlouhodobém rozvoji zimního sportu se problém objeví. Doby, kdy rakouské děti měly sjezdové lyžování v osnovách a místo tělocviku lyžovaly skoro zadarmo, jsou zřejmě pryč.

Ve významných rakouských lyžařských oblastech se za třicet let zvedly ceny třikrát! Při tom Rakušané se mají lépe jen dvakrát.

Ceny vyšplhaly nad 60 eur za denní skipas například v Grossarl, Saalbach-Hinterglemm, Schladming nebo Hochkönig. To jsou sice pěkné skiareály, ale nepatří mezi ikonické nebo dokonce nejlepší. Sem se jezdí za rodinným a "spotřebním" lyžováním. 

Mnoho menších alpských skiareálů, službami a rozlohou ovšem větší než největší český Špindlerův Mlýn. Nedokázaly přitáhnout dostatek lyžařů. Jmenujme například italský San Colombano, Mladkov v Orlických horách, rakouský Pettneu...

Českomoravské obavy z blízké budoucnosti

České a moravské sjezdovky už v minulých letech zely prázdnotou s výjimkou nejvytíženějších termínů. Zájem tuzemských lyžařů se přesunul z týdenních pobytů na víkendové a teď už jezdí jen na jeden den. Na začátku tisíciletí je nahradili lyžaři z Holandska a ostatních zemí Beneluxu a potom Poláci. Zda někdo objeví naše zimní destinace po nich, je ve hvězdách.

Proč se zdražuje?

Důvodů ke zdražování je více. Uvidí se, k čemu je to dobré.

Dálnice

Dálnice jsou zabijákem malých a středních skiareálů. Čím více se jich staví, tím větší je mobilita lyžařů a tím větší mají nabídku skiareálů v dosahu. kdo by chtěl lyžovat v malém středisku, když má po ruce velké?

Peníze

Už pár let dostává celý svět signály, že globální bohatství a bezpečí tady nebude na věky. Lidé přestávají rozhazovat peníze a přemýšlejí, co se jim vyplatí. V poslední době proběhla celosvětová finanční krize těžší než Černý pátek na amerických burzách, dobíhá (snad) epidemie nebývalých rozměrů, kdo ovládá kohoutky s plynem a ropou, chce vydělávat stále více, inflace roste v celé Evropě a zvláště v Česku.  

Koronavir

Na epidemii koronaviru se svádí ledacos, ale je faktem, že spíš než příčina je to urychlovač. Dosavad skrývané problémy cestovního ruchu vypluly na povrch a nabyly vážnosti. Skiareály žijí z ruky do úst, slouží svým bohatým majitelům jako stroje na rychlé peníze a mají peníze jen na příští sezonu. Když se z různých příčin nepovede, nemají kde brát.

Sníh

Otepluje se. Klima se opravdu mění. Tají alpské ledovce, dříve studená horská údolí se ohřívají. A to stojí vlekaře velké peníze! Mnoho míst nebo dokonce celých sjezdovek, kde se dříve lyžovalo na přírodním sněhu, je dnes potřeba uměle zasněžovat a udržovat těžkou technikou.  

Komfort

Lyžaři, snowboardisté i ostatní návštěvníci horských středisek si zvykli na hodně drahé atrakce a berou je jako standardní součást služeb zdarma. Obrovské snowparky udržuje drahá technika. Sáňkařské dráhy už dávno nejsou přírodní cesty, ale uměle upravované trasy. Umělý sníh leží sjezdovkách až do jara a zasněžené tratě se táhnou až do údolí, kde v tu dobu už kvetou louky. Dětské parky, sněhové hřiště, parkoviště, přibližovací lanovky... to všechno stojí neskutečné peníze.  

Informační technologie

Přesná a rychlá předpověď počasí na internetu ničí lanovkářské podnikání. Lyžaři nepřijíždějí do skiareálu s tím, že buď bude hezky anebo bude sněžit a oni budou lyžovat v mracích, případně počkají v restauraci na zlepšení podmínek. Oni přijíždějí pouze ve dnech, kdy je jasné, že bude svítit slunce, zároveň bude chladno, aby vydržely upravené sjezdovky, a nejlépe hned po sněžení, aby si užili prašan.

To je pro skiareály zkázonosné. Jedná se totiž spíš o gigantické továrny v krajině, než o rozptýlené služby po kopcích. Ať je jaké chce počasí, ať přijede jakýkoliv počet hostů, technologie pracují naplno. Velké lyžařské středisko alpského typu má natažené stovky kilometrů trubek na sjezdovkách, které čerpají vodu z desítek zdrojů, běží naplno motory sněžných děl, podle harmonogramu vyjíždějí desítky roleb a sněžných skútrů, udržují se příjezdové cesty a parkoviště, stovky zaměstnanců se starají o provoz lanovek, vleků a celého střediska. Na to jsou navázány ubytovací kapacity, gastroprovozy, obchody a další služby.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Ludvíku, chce to čas.

samozřejmě. je to takové to "švýcarské" pojetí a z hlediska provozovatele brutálně ekonomicky racionální. deset rodin milionářů přinese do lyžařského střediska stejně peněz jako  deset tisíc "socek", stačí denní lyžařkou permici zdražit z 52,- euro na 10.000,- euro, nezpůsobí dopravní zácpy, nebudou obtěžovat místní pokojné obyvatelstvo. 

Vy, pane Bédo, jste ochoten platit 10.000,- euro denně za lyžování? máte na to?

přiznávám, že já ne, a to ani kdybych nechal rodinku doma.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 2.11.2021 18:17
Reaguj
Ludvíku, chce to čas.

Čím víc bude socek, tím budou hory volnější a na sjezdovkách se nebudou potácet sváteční lyžaři.:-) To možná bude manžestr ještě v deset dopoledne:-)

 • Autor Béda
 • Datum a čas 2.11.2021 10:31
Reaguj
Ludvíku, chce to čas.

lyžování je prostě extrémně drahá zábavat, která ve své luxusní podobě není pro všechny sociální vrstvy. trošku jako golf, ikdyž se to motosportu ani koňaření zatím neblíží. to, že to bylo v českém akvárku za totáče jinak, to je jiný příběh. pamatujete si jistě ty pomalé vleky, fronty, nerudné vlekaře, neupravené svahy, rozryté oraniště, ledové plotny a nebo nenasněžilo. a dotované odborářské a závodní zotavovny a šaškárny pro poukaz.

a ano, lyžování si může snadno dovolit "nižší střední" jako single, ale jako rodina už je to na krev a musí to pak být ústřední rodinný sport, pro nižší střední je opravdu mimo ekonomickou realitu lyže kombinovat s pravidelnou dovolenou u moře a dalšími případnými (drahými) sporty nebo koníčky.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 1.11.2021 09:21
Reaguj
Ludvíku, chce to čas.

Ludvíku, pokud živíš jeden krk, je ti hej. 

Až dospěješ do stavu, kdy budeš mít 2-3 děti, tak ti to dojde. 

Ty jsi přesně, jako můj kamarád. Nebyl problém jezdit 2x za zimu do Tignes, Chamonix,  Val Tho a podobně. Pěkně v partě bezdětných, jedno auto, čtyři až pět řidičů, pohoda. Patnáct za ubytko se skipasem, plus dva za cestu plus pět na útratu, to bylo klasicky do 25 tisíc za týden skvělé a bezstarostné lyžovačky. 

Nám co už měli děti, také říkal přízemní socky, co se neumějí odvázat. 

A pak to přišlo. Svatba, první dítě, poté dvojčata ..... :-) A z dvou týdnů skvělého lyžování se najednou vyklubal ušmudlaný týden v Malé Úpě. 

Ona je to najednou jiná matematika. Týden v Tignes pro pět už není za 25, ale atakuje 100, protože auto svoje, jeden, max 2 řidiči (on a žena), to už není 5x 2000, ale minimálně svých vlastních 10. Cesta není za 12h, ale plouží se tam celý den (děti se nudí, řvou, chce to přestávky), on je utahaný, následuje vybalit, zabydlet, uvařit, obstarat .....! No a už to také není výbava pro jednoho, ale už je to vybavení pro 5. 

Chlape, socky jsou úplně něco jiného. Ani dnešní vyšší střední vrstva, si nemůže něco takového dovolit. 

Jeden není pět. 

Každopádně, ten článek je o faktech, které tobě ještě unikají. Ale budu držet palce, ať ti to nadšení vydrží. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 31.10.2021 20:36
Reaguj
trochu mimo

Jako důvod dálnice je trochu zcestný názor. Lidé jezdí do menších středisek, protože je to tam zpravidla levnější (permice i ubytování). A ne že dálnice způsobí snížení návštěvnosti v těchto střediscích. Důvodem je samozřejmě Covid a potažmo letos a v dalších letech to budou peníze. Nic se neděje, drahé lyžování je pro lidi zbytná zábava.Není nutno lyžovat. Rakouské školy lyžování vyřadí z osnov a jede se dál. Stejně jako u nás už nejsou povinné školní lyžařské týdenní kurzy jako dříve. Doba se mění a tak není třeba plakat. Nejde o život. Horší to budou mít ti, kteří provozují na horách chaty a hospody. Ty si zvykli na příliš jednoduché vysoké výdělky. Teď si budou muset máknout.:-) Ve stavebnictví se nabírají lidé pořád, řidiči také chybí:-)

 • Autor Lyžař Karel
 • Datum a čas 31.10.2021 17:50
Reaguj
socky?

Milý Ludvíku, zajímalo by mě, kdo má vhled do naší rodinné finanční situace, že Vás informoval, jak to mám s penězi na lyžování. Nebo jste si to jenom vymyslel?

Reaguj
socky?

Kde se píše v článku o zlých kapitalistech? Mě to přijde jako dobrý článek s úvahami, proč je dráž než dřív. Ještě bych dodal že lidi v Evropě vydělávají o hodně víc než dřív a to žene ceny nahoru. A ve Francii lyžuje čím dál víc zbohatlých Rusů.

 • Autor Skiák
 • Datum a čas 30.10.2021 13:04
Reaguj
socky?

Spletl jsem se. Jak jsem byl upozorněn, autor má na vleky. Takže se autorovi omlouvám,.

 • Autor Ludvík
 • Datum a čas 30.10.2021 12:44
Reaguj
socky?

Z článku je patrné, že jeho autor nemá na vleky ... kdekoliv. Čiší z článku také tak trochu socialistický nádech o zlých kapitalistech, kteří vydělávají peníze. Když autor nemůže lyžovat a nechat se vozit lanovkama, může si ušlapat kus kopce:-)

 • Autor Ludvík
 • Datum a čas 29.10.2021 12:27
Reaguj
Pěkně napsáno

Zrovna včera mě kamarád říkal, že když jsme společně s partou v roce 2007 lyžovali na Schladmingu, tak stál celodenní skipass 31eur (má ho doma schovaný, jako všechny lístky a vstupenky kam kdy vkročil). A dnes už 62. 

To je za 14 let přesně dvojnásobek ceny. 

No nic, dořešíme boty a hurá na skialpy. Doma se o tom se ženou bavíme už dobrých 10 let. 

Já se na to moc těším. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.10.2021 07:41
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Motorised rope winches, dual-texture climbing holds and triple-lock carabiners: the first edition of Vertical Pro provided a meeting point for gaining and exchanging information and networking for everyone who spends time... celý článek

Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Paseo se přejmenovalo na Leisure websites a zkrachovalo

Paseo se přejmenovalo na Leisure websites a zkrachovalo

Internetový podnikatel Josef Jarmara poslal svoji firmu Leisure websites do insolvece. Občanům této země nechal svůj dluh přes jeden a půl milionu korun.
Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Ferátový set Petzl Scorpio Eashook Lanyard stahuje francouzský výrobce z trhu, z obchodů i od zákazníků. Výrobní vada může způsobit smrt ferátisty.
Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Motorised rope winches, dual-texture climbing holds and triple-lock carabiners: the first edition of Vertical Pro provided a meeting point for gaining and exchanging information and networking for everyone who spends time
Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Letos oslaví ve dnech 19. až 21. listopadu Outlet Arena Moravia (OAM) již třetí rok svého působení v Moravskoslezském kraji. Pro veřejnost je připravena narozeninová oslava a výrazné dodatečné slevy a výprodeje včetně
Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Ozvěny - festival Ostrava 4.-28.11. 28.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.

Diskuse

Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 5 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky
Levné lyže Kuba Turek, 20.11.2021 12:15, 29 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36