Out of Hell Puyehue, skialpinisto uteč z pekla

Out of Hell Puyehue, skialpinisto uteč z pekla
Santiago Perez pózuje před startem Out of Hell in Puyehue, Chile.
Autor snímku Xabier Azcarate - Red Bull Content Pool
SDÍLEJ:

Vulkán Puyehue (2236 m) v regionu Los Rios v severní Patagonii se stal dějištěm originálního skialpinistického závodu Out of Hell. Z pekla uniklo 75 skialpinistů. Startovali všichni najednou v zasněženém nitru sopky a museli se dostat k chatě El Caullena jejím úpatí, kde už nebyl téměř žádný sníh. Mezi ženami vyhrála česká závodnice Jana Pobořilová.

Out of Hell Puyehue, skialpinisto uteč z pekla
Lucas Swieykowski sjíždí sopečné svahy na skialpinistických závodech Out of Hell Puyehue.
Autor snímku Juan Luis De Heeckeren - Red Bull Content Pool
Jak na to

Zatímco v Evropě netrpělivě očekáváme začátek lyžařské sezony, v Jižní Americe právě končí. Na její závěr se v Chile uskutečnil skialpinistický závod Out of Hell Puyehue.

V roce 2011 vulkán Puyehue explodoval, sloupec kouře a popela dosáhl výšky deset kilometrů, bylo evakuováno 3500 obyvatel, popílek zasypal Chila a Argentinu, byly odkloněny letecké linky...

Letos v říjnu se do jeho kráteru vydalo pětasedmdesát pozvaných závodníků na lyžích.

Start byl hromadný z jedné linie. Následoval běh na pásech po rovině, stoupání prašanovým kuloárem na mačkách o strmosti 45 stupňů, čtyřkilometrové lyžování na pásech po horním okraji kráteru s třemi vrchy každý s převýšením 150 metrů a závěrečný sjezd libovolnou trasou k chatce El Caulle. Během sjezdu byla důležitá nejprve navigace mezi lávovými proudy a níže potom skrz křoví a přes travnaté svahy.

Vyhrál Cristián Chico Anguita, druhý dojel Lucas Swikowsky a na třetím místě Niki Salencon. Velmi úspěšná byla Jana Pobořilová, která vyhrála ženskou kategorii a celkově se umístila desátá.

Závod se odehrál v nadmořských výškách od 1399 m (cílová chatka) do 2134 m (začátek sjezdu). Celkové převýšení trasy bylo +478 m a -982 m. Trať měřila 8,3 km.

MAPA: Hory a skály Horydoly

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Otužilec se utopil pod ledem v Kaolinovém jezírku

Otužilec se utopil pod ledem v Kaolinovém jezírku

ČERNÁ VDOVA Otužilec se pokoušel podplavat led na Kaolinovém jezírku mezi Maršovem a Lažánkami. Vlezl do studené vody jednou dírou vysekanou do ledu a hodlal vyplavat ve druhé díře. Bohužel se nevynořil.... celý článek

Morocco Family Tours – Safe, Private & Kid-Friendly Travel Experiences

Tři čeští skialpinisté zahynuli pod lavinou u Pusterwald

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vaječný koňak připravte doma

Vaječný koňak připravte doma

RECEPT Vaječný koňak je tradiční vánoční alkoholická pochoutka. Každá rodina, která si ho vyrábí, má poněkud jiný recept - někdo přidá více mléka, jiný má osvědčenu značku rumu, další přísahá na
Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Letošní prosinec přeje horolezectví, vodáctví a cyklistice. Na lyžování a bruslení si musíme počkat. Když nesněží, tak aspoň prší. Vyrazili jsme proto na Lužickou Nisu, které se plní koryto vodou, než opustí
Franta Kutta byl správnej fík

Franta Kutta byl správnej fík

RETRO Horolezec a autor mnoha prvovýstupů Franta Kutta, ročník 1923, byl správnej fík. Lezl jako klasik a samozřejmě po sobě nenechal žádné borháky. 
Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Poslední slanění je stará horolezecká tradice, kdy se oddíly a jejich přátelé setkávají naposledy před Vánocemi nebo před Silvestrem, hodnotí své výstupy v uplynulém roce a plánují nové akce. Svatý Jan pod Skálou
Kde se natáčela Pyšná princezna

Kde se natáčela Pyšná princezna

Nejslavnější česká filmová pohádka Pyšná princenzna se natáčela na nejkrásnějších zámcích. V černobílém provedení vidíme Třeboň, Český Krumlov, Telč a Hlubokou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 10.-22.1. Mushing 10.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Alpin Ballooning Rakousko, Kaiserwinkl 18.-23.1. 18.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 21.1.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Vodácký bál Plzeň, Pod Kopcem 23.1. 18:30
DownMall Praha, Arkády Sjezd na horských kolech 24.1.
Winter Survival Jeseníky 25.-30.1. Armádní závod 25.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.

Diskuse

smutná zajímavost Petr, 19.1.2026 7:47, 1 příspěvek
Hezká vzpomínka Řež Kuba Turek, 16.1.2026 12:50, 3 příspěvky
Moc pěkně vyvydená akce Ondřej, 15.1.2026 13:14, 1 příspěvek
Zmizík bude PK, 14.1.2026 16:56, 1 příspěvek
??? Honza, 13.1.2026 15:27, 2 příspěvky
tedy chápu Lukas B., 13.1.2026 9:36, 2 příspěvky
Povely Petr Tomasek, 12.1.2026 19:29, 8 příspěvků
Inu Honza, 9.1.2026 19:54, 1 příspěvek
Ochlazení trhu Šlojíř, 9.1.2026 15:25, 1 příspěvek
Zahraniční casina pro čes... Vladimir Bartol, 8.1.2026 15:08, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00