Pravidla na sjezdovkách

Pravidla na sjezdovkách
Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Sjezdové lyžování a snowboarding jsou sporty, bez kterých si nedokážeme představit zimu. Jak se chovat na silnici, ví každý řidič, ale o existenci pravidel na sjezdovce nemá značná část lyžařů a snowboardistů ani ponětí.

Základní pravidla bezpečnosti na sjezdovkách zformulovala do jednoduchých bodů Mezinárodní lyžařská federace. Všechno ostatní závisí jen na vás. Buďte ohleduplní a opatrní.

Rozum a opatrnost

V Čechách, na Slovensku, ale i v celých Alpách platí mezinárodní pravidla Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

* Každý lyžař i snowboardista se musí chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

* Musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, stejně tak hustotě provozu.

* Lyžař přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním. "Předjíždět můžete shora, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem. Předjížděný lyžař musí mít vždy dostatek prostoru pro svou jízdu," upřesňuje Pavel Zigáček, specialista na zimní zájezdy Neckermann.

* Vjíždět ze strany na trať je možné jen pokud je dostatek prostoru nad námi. Žádná přednost zprava či zleva, rychlejší či pomalejší neplatí. Zkřížit dráhu jinému jezdci je nejen poukázkou na cestu do nemocnice, ale příčí se to i selskému rozumu. Lyžař ani snowboardista svištící po sjezdovce rovnou dolů, nemůže předpokládat že před něj někdo vyskočí z lesa. "Pokud chcete vjet do sjezdovky nebo se chcete rozjet ze strany, rozhlédněte se nahoru a dolů," doporučuje Pavel Zigáček.

* Žádný lyžař a snowboardista se nemá zbytečně zdržovat na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Pokud upadne, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

* Zcela nepřípustné je posedávat nebo postávat pod terénními vlnami, skoky, umělými překážkami a horizonty, za které nemůže vidět jezdec přijíždějící shora. Taktéž vytváření skupinek překážejících uprostřed sjezdových tratí je velmi nevhodné a nebezpečné.

* Lyžař, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě, je také nutné respektovat všechna značení a signalizaci.

* Při úrazech je každý člověk na svahu povinen poskytnout zraněnému první pomoc a zavolat profesionální záchranáře, pokud je to nutné. "Svědek nebo účastník nehody, ať je za nehodu odpovědný nebo ne, je povinen v případě potřeby prokázat policistovi či jiné úřední osobě své osobní údaje a poskytnout svědectví, jak k nehodě došlo,” dodává Pavel Zigáček.

VIDEO Chopok jih

Trestní odpovědnost

Pokud jste účastníky nehody se zraněním, můžete být dokonce odpovědni za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Ostatně povinnost počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí vyplývá i z občanského zákoníku. Obdobné zákony platí na všech evropských svazích.

"Pokud z místa nehody ujedete, aniž byste poskytli pomoc, můžete být obžalováni za neposkytnutí pomoci," varuje Pavel Zigáček

 

Samozřejmosti?

To, že je nutné nosit ochrannou helmu (u dětí v Itálii a velké části Rakouska dokonce povinně), nepít na sjezdovce alkohol a že je dobré se před lyžováním připojistit, většina lyžařů již dodržuje. Ale nejsou to zdaleka všichni.

Ty ostatní může čekat nepříjemné překvapení v podobě úrazu, zabavení permanentky a pokuty (při zjištění alkoholu) či nemalých finančních výdajů za náhradu škody.

Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.  

Kdo hlídá pořádek na sjezdovkách?

Dodržování zákonů a tím pádem i bezpečnosti na sjezdovkách v celé Evropě hlídá především policie. Každý stát má však trochu jiný systém.

V Česku i na Slovensku je ve velkých skiareálech k dispozici Horská služba, respektive Horská záchranná služba. Její příslušníci se starají především o zraněné, ale díky své autoritě dokážou zpacifikovat i většinu drobných delikventů a domluvou vyřeší jednorázové přestupky proti bezpečnosti. Oficiální pravomoc k zákazům a represi ovšem nemají žádnou.

Provozovatelé skiareálů mají právo hříšníkům proti slušnému chování a bezpečnosti odebrat permanentku. Vyplývá to z přepravních podmínek. Týká se to především opilců, rváčů a podobných výlupků.

Na území některých horských obcí a městeček působí městská policie. Ta řeší také většinu drobných přestupků ve skiareálech. K větším případům, nebo dokonce zraněním, bývá volána Policie České republiky. Hříšníci jsou následně před soud, do vězení, nebo platí pokuty.

Latemar, Obereggen.  

V Rakousku řeší většinu sporů vlekaři a lanovkáři. Na větší problémy nastupuje místní četnictvo nebo dopravní policie.

V Itálii jsou pro sjezdovky vyčleněné zvláštní policejní jednotky. Policisté na lyžích jsou přítomni na tratích po celou dobu provozu skiareálu. Plní funkci přísného dozoru, ale také pomáhají jako zdravotníci do příjezdu lékařského personálu v sanitce, na skútru, nebo třeba ve vrtulníku.

Ve Francii dohlížejí na provoz příslušníci služby skipatrol, která patří pod provozavatele skiareálů. Na sjezdovkách poskytují první pomoc, informují návštěvníky, uzavírají tratě při lavinovém nebezpečí, k večeru kontrolují, aby na sjezdovkách nikdo nezůstal po skončení provozu lanovek a mají také pravomoc odebrat skipas za velké přestupky proti bezpečnosti. Policii volají až pokud hříšníka sami nezvládnou, nebo při vážných nehodách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nejvyšší kopce českých, moravských a slezských okresů

Nejvyšší kopce českých, moravských a slezských okresů

77 okresů má Česko. Nejvyšší hory, kopce či vyvýšeniny přinášíme v unikátním přehledu  na Horydoly. ... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

Skialp víkend na Králickém Sněžníku a v Krkonoších

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Zimní výprava na brdský Tok vlakem, na kole a na lyžích

Zimní výprava na brdský Tok vlakem, na kole a na lyžích

SKI GUIDE V Brdech zase po letech leží dost sněhu na pořádné lyžování! To si nemohu nechat ujít. Beru horské kolo, skialpové lyže a vyrážím na nejvyšší horu Tok (865 m).
Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal has been a worldwide adventure destination in Himalayan. Since 1960 Col Jimmy Robert's had done organized the trek and Nepal succeeded in attracting the world by beautiful trekking regions.
Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

FOTOREPORT Nedělní slunečná jízda na běžkách v okolí Dolní Moravy přes Králický Sněžník. Nedaleko vesničky položené mezi Orlickými horami a Jeseníky je mnoho krásných tras na běžecké lyžování.
Úplně zbytečné hledání

Úplně zbytečné hledání "ztraceného" v Krkonoších

V neděli 31. ledna v podvečerních hodinách přijala policie oznámení od horské služby, která začala pátrat po 33letém muži. Pohřešování oznámila jeho přítelkyně, s níž a jejím bratrem byl muž v Krkonoších na výletě. Okolo
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Příbraz je zapadlá jihočeská vesnice, kam nevede cyklostezka a dokonce ani turistická značka. Jediná pamětihodnost byl do nedávna Husův sbor z roku 1925 a před šesti lety k němu přibyla katolická kaple Nejsvětějšího Srdce

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Modřanská 60 - běh Praha, Modřany 6.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč ZRUŠENO! 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov ZRUŠENO! 2.-3.4. 2.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 4.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.

Diskuse

Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 9 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků
Nesmysly Michael Beranek, 27.2.2021 10:24, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby elektrikář, 27.2.2021 10:03, 16 příspěvků
Nesmysly Petr, 27.2.2021 9:54, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 9:47, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41