Kam investovali vlekaři půl miliardy korun?
600 milionů korun letos investovaly skiareály v českých a moravských horách. "Nejviditelnější budou čyři nové lanovky na Klínovci, Lipně, Králickém Sněžníku a Dolní Lomné," uvádí Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek. "Velké prostředky tečou také do obslužných provozů a technického zasněžování."
Kromě výstavby lanových drah jsou letošním trendem investice do rozšíření a zkvalitnění zasněžovacích zařízení, do nákupu techniky pro úpravu tratí a samotné úpravy sjezdovek s cílem zajištění vyšší bezpečnosti a komfortu návštěvníků. Objevují se také nové možnosti pro pohodlnější nákupy skipasů a rozšiřuje se nabídka doprovodných aktivit.
Nové lanovky
Na zimní sezónu přibyly čtyři lanové dráhy. Zcela nová lanovka čeká na turisty na Klínovci (4místná lanovka s odpojitelným uchycením s vyhříváním a krycí bublinou), na Lipně vybudovali dvousedačkovou lanovku.
Další lanové dráhy budou zprovozněny v Beskydech (Dolní Lomná) a na Kralickém Sněžníku (Hynčice pod Sušinou).
Uskutečnily se rekonstrukce vleků, největší v Herlíkovicích.
Rozšířené sjezdovky
Rozšíření tratí proběhlo na Lipně (nová snowcrossová trať a sjezdovka), na Dolní Moravě (rozšíření spojovací sjezdové trati).
Lyžaři si od letoška mohou koupit jeden skipas na 50 kilometrů lyžování ve SkiResortu Černá hora - Pec. Jeho součástí se stal šestý skiareál SKiMU Malá Úpa. Navíc v tomto areálu došlo k prodloužení tratí o 2,6 km díky propojení areálů Pomezky a U Kostela.
Na Tanvaldském Špičáku rozšířili turistickou sjezdovku o 2 ha, na Bílé provedli úpravy FIS sjezdovky, v Herlíkovicích vznikl lyžařský nadjezd a rozsáhlé terénní úpravy kvůli bezpečnosti.
Úsporné zasněžování
Skiresort Černá hora - Pec rozšiřuje šetrnou technologii Snowsat, kterou budou využívat kromě Pece pod Sněžkou i na Černé hoře, v Černém Dole a ve Velké Úpě. Technologie dokáže díky GPS monitorovat výšku sněhu na sjezdových tratích s přesností na 3 cm. Areály díky tomu dokáží kvalitněji upravovat sjezdové tratě a zároveň šetrněji hospodařit s vodou při zasněžování.
Technologii Snowsat využívají také areály Špindlerův Mlýn a Ještěd. Podobnou technologii Snowfaktory využívá Monínec.
K modernizaci zasněžovací techniky s cílem nižší energetické náročnosti a hlučnosti došlo v Harrachově, Deštném v Orlických horách, Bílé v Beskydech, Špičáku na Šumavě, Vítkovicích v Krkonoších, Bublavě, Šachtách, Telnici, Olešnici, Přemyslově a Mariánských Lázních.
Zimní zážitky
V Malé Úpě se mohou rodiny s dětmi těšit na rozšířené, nejvýše položené kluziště v České republice. Bylo zvětšeno na 24x14 m.
Významnou novinkou je Mamutí horská dráha na Dolní Moravě, nejdelší bobová dráha v Česku. Na Monínci mají nový zimní tubing.
Skibusy a parkoviště
Nový skibus zdarma bude přepravovat návštěvníky v Koutech nad Desnou. Nové skibusy pojedou v Ostružné a Kunčicích.
Majitelé osobních aut mohou využít rozšířené parkovací kapacity na Lipně a v Černém Dole.
INFO: Asociace horských středisek
Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě
INVESTICE DO LYŽAŘSKÝCH STŘEDISEK
2018 Investice do zimních středisek: komfort a lepší služby
2016 Do zasněžování tečou velké peníze
2015 Velkorysá zimní příprava na českých horách
2014 Lyžařské novinky na českých horách
Diskuse
Diskuze k článku
Investoři stahují bitcoin z burz. Trh může stát před zásadním zlomem
Investování v Česku míří k masové záležitosti. Bez něj nebude důstojná penze, říká CEO Fondee
Nejčtenější články
Klub českých turistů vystavuje na Holiday World
Jarní veletržní víkend v Letňanech
Klub slovenských turistov ztrácí členy
Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| PAF - festival potápěčské fotografie | Tachov, Mže | 10.-12.4. | 10.4. | |
| Valná hromada ČHS | Praha | 11.4. | ||
| Valné zhromaždenie JAMES | Žilina, Dom techniky | 11.4. | ||
| Silva Regina - veletrh | Brno, Výstaviště | 12.-16.4. Myslivost a lesnictví | 12.4. | |
| Travelcon - konference | České Budějovice | 15.-16.4. | 15.4. | |
| Treffpunkt | Plzeň | 23.-25.4. Česko-bavorský festival | 23.4. | |
| Noc pivovarů | Plzeň | Plavání, MTB, kros | 24.4. | |
| Spezi - veletrh | Německo, Freiburg | 25.-26.4. Alternativní cyklistika | 25.4. | |
| Norsko - diashow | Kladno, Hutník | Přednáší Martin Loew | 28.4. | 19:00 |
| Má vlast cestami proměn - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 1.-30.4. | 30.4. |
Diskuse
| Malá Jizera | Kuba Turek, 9.4.2026 10:23, 4 příspěvky |
| Malá Jizera | Jirka, 9.4.2026 9:18, 4 příspěvky |
| Malá Jizera | Kuba Turek, 9.4.2026 8:48, 4 příspěvky |
| Malá Jizera | Jirka, 9.4.2026 8:15, 4 příspěvky |
| Inu | Honza, 8.4.2026 7:28, 1 příspěvek |
| za mně zajímavé | Kladivo, 7.4.2026 9:42, 6 příspěvků |
| Inu | Honza, 4.4.2026 9:21, 1 příspěvek |
| Lidl ne | Pišišvor, 2.4.2026 12:32, 1 příspěvek |
| článek | Lukas B., 31.3.2026 9:48, 6 příspěvků |
| Co je bezpečnější v lavin... | dedek Bretislav, 30.3.2026 18:57, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Dvořák vede JOB AIR Technic | Horydoly , 8.4.2026 23:08 |
| Re: Ponožky na zimu | kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43 |
| 5 tipů, jak se vyhnout pr... | kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42 |
| Monínec uschoval sníh pro... | uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48 |
| Velikonoce v Lošticích | Horydoly , 3.4.2026 22:52 |
| Velikonoce v Jizerkách | Horydoly , 3.4.2026 22:48 |
| Na Budějovicku začíná 11 ... | Horydoly , 3.4.2026 22:42 |
| Velikonoce ve středních Č... | Horydoly , 3.4.2026 22:39 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH