Sjezdovky Brévent s nejlepším výhledem

Sjezdovky Brévent s nejlepším výhledem
Aiguille Verte (4122 m), jižní stěna.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lyžování se nejlepšími výhledy nenajdete nikde jinde, než ve skiareálu Brévent nad Chamonix. Jezdí se tu tváří v tvář ledovcům na Mont Blanku. Lyžuje se na vysluněných jižních svazích v nadmořské výšce do dvou a půl kilometru a přes údolí se vypíná obrovská masa ledové severní stěny nejvyšší evropské hory.

Jak na to

Le Brévent/La Flégère

Středisko nabízí lyžování v nadmořských výškách 1030 až 2525 metrů. Jižní orientace nabízí dostatek slunce, ale sníh vydrží v dobrém stavu dlouho do jara díky nedalekému Mont Blanku, od kterého se ochlazuje.

Sjezdovky jsou tu rozmanité, nejvíce si užijí všestranní rekreační lyžaři. Pro úplné začátečníky je tu jen několik modrých tratí v okolí přestupních stanic lanovek, které poté pokračují až na hřebeny.

Místní autobusy i mikrobusy, které objíždějí město, zajíždějí až k lanovkám Brévent a Flégere. Nenechejte se zmýlit zastávkou Le Savoy (přestupní stanice s mostkem nad silnicí), odkud je to k lanovce na Brévent ještě hodně daleko do kopce.

Lyžařská permanentka Cham Ski zahrnuje střediska Grands Montets, Vallorcine, Brévent-Flégére a malé městské sjezdovky. Skipas Mont Blanc Unlimited nabízí navíc Aiguille du Midi, Houches a italský Courmayeur.

Celý týden je tedy co dělat.

Tváří v tvář Mont Blanku

Na Brévent se jezdí lyžovat, když je hezky. Hlavním důvodem jsou samozřejmě překrásné rozhledy.

Na severu přehlédneme údolí Chamonix patnáct set metrů pod námi a nad ním zaledněné Alpy od Mont Blanku ke Grandes Jorasses a v dálce za nimi Matterhorn.

Pokud se na nejvyšších vrcholcích přehoupneme na druhou stranu hřebene, sledujeme rozlehlé skalnaté pláně francouzské Jury.

Vlajkové barvy: červená a černá

Lyžařská oblast Brévent - Flégere zahrnuje veškeré jižní svahy nad Chamonix. Naprostí začátečníci a malé děti se učí lyžovat dole na dvou malých vlecích s uměle zasněžovanými sjezdovkami.

Vedou po loučkách za hotelem Savoy. Dají se na ně koupit nejen samostatné skipasy, ale také služby instruktorů, kteří se specializují na základní výuku.

Většina lyžařů ovšem sedne do velkokapacitních lanovek v Les Praz nebo Le Savoy a nechá se vytáhnout vysoko nad pásmo lesa. Převaha černých a červených sjezdovek tu dává najevo, že tady je území lepších lyžařů.

Jezdíme zleva doprava

O snowboardistech tady není příliš slyšet, protože jich tu na sjezdovkách moc není vidět. Ale je to ještě pořád víc, než jinde v Chamonix.

Pokud vyrazíme dopoledne, je nejlepší vzít zdejší sjezdovky pěkně po pořadě zleva doprava. Vlevo pod Bréventem sice bude ještě zima a slunce sem nezasvítí, ale za to budou těžká místa na černých tratích ještě dobře upravená.

Odpoledne se v úzkých přejezdech tvoří vydřené koridory a na strmých svazích nepříjemné boule. Vpravo pod vrcholy Charlanon a Floria jsou sjezdovky širší a plynulejší, a proto na nich vydření tolik není vidět.

Horská služba odstřeluje laviny

Brévent není vyhlášená oblast pro freeriding, ale spousta místa podél sjezdovek si každý zájemce o nesposkvněný sníh najde. Jen pozor na laviny, protože z obrovských skalních kuloárů nad sjezdovkami se sypou obří sněhové splazy.

Při našem pobytu z tohoto důvodu uzavřela horská služba na několik hodin tratě pod Col Cornu a oddělila tak lyžaře od lehčího lyžování okolo restaurace Vioz. Vrtulník s posádkou horské služby na palubě v tu dobu odstřeloval jeden sněhový převis za druhým.

Když byly tratě zase otevřené, ukázalo se, že utemovaný sníh sjel až ke sjezdovkám.

Málokdo lyžuje až do údolí

Bohužel kvůli oteplení byla uzavřena jediná spojnice do části skiareálu zvané Flégere. Kabinková lanovka tu přenáší přes obrovskou rokli lyžaře do oblasti, kde nevede jiná trať, než červená. Za tepla je to však extrémně ohrožované území a zvláště k jaru bývá občas celé uzavřené.

Dolů do Chamonix se dá sjet podél lanovek černými sjezdovkami do Savoy nebo Praz, ale téměř nikdo to nedělá. Jsou to totiž úzké lesní cesty, které jsou nejen nudné a bolí na nich nohy, ale hrozí na nich obnažené kamení.

Téměř všichni se tedy po lyžování vracejí lanovkami.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!... celý článek

Jednou zkusíš a víckrát nechceš jinak. Silnička je jiná dimenze cyklistiky

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.

Diskuse

kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 7 příspěvků
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:22, 7 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 10 příspěvků
Nová venkovní lezecká stěna pavel, 21.7.2019 0:53, 115 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 20.7.2019 19:16, 12 příspěvků
Pojištění domácnosi Karel, 20.7.2019 16:58, 2 příspěvky
TDF Petr Š., 19.7.2019 20:32, 1 příspěvek
Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 12 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48