Výzvu italského premiéra na plošné uzavření lyžařských středisek by Česko mělo odmítnout

Výzvu italského premiéra na plošné uzavření lyžařských středisek by Česko mělo odmítnout
Lyžařský instruktor Fabio ukazuje, kolik je nasněženo umělého sněhu ve skiareálu Mottolino Livigno.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Střešní organizace cestovního ruchu dopisem apelují na premiéra a ministry. Vládě píše Tomáš Prouza - úředník, za Svaz obchodu a cestovního ruchu a Viliam Sivek - hoteliér za Českou unii cestovního ruchu.

Jak na to

Německo, Itálie i Francie mají v úmyslu nechat lyžařské areály zavřené během vánočních svátků. Italský premiér Giuseppe Conte na půdě Evropské unie volá po plošném uzavření středisek a následné koordinaci jejich otevření. Proti jsou Rakousku a Švýcarsko.

Pro neotevření lyžařských areálů u nás přes vánoční svátky nemáme dost argumentů. V těchto věcech navíc nerozhoduje EU jako celek, jedná se tedy spíše o individuální výzvy některých politiků. Je třeba pečlivě zvažovat konkrétní podmínky, které panují v jednotlivých zemích. Naše hory nemají parametry Alp a v mnoha ohledech je aktuální situace v ČR specifická, jak v dopisu premiérovi upozorňuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Česká unie cestovního ruchu. Nyní bychom se měli zaměřit na nastavení funkčních podmínek, za kterých bude provoz u nás umožněn. Případná omezení by totiž zasáhla celé regiony.

Italský premiér vyzval alpské země, aby v důsledku pandemie nechaly raději na vánoční svátky svá horská střediska uzavřena, a dokonce navrhuje koordinovaný postup na půdě EU. Některé země návrh diskutují, jiné jej rovnou odmítly, některé deklarují požadavek na kompenzace za ušlé tržby. Předsedkyně Evropské komise konstatovala, že této oblasti nemá Evropská unie žádné kompetence.

 

Včera se v této věci obrátili na premiéra a některé ministry české vlády zástupci největších profesních sdružení v zemi – Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a České unie cestovního ruchu, které sdružují mimo jiné podnikatele působící na českých horách. Spolu se zástupci horských měst a obcí žádají o podporu včasného otevření lyžařských areálů a horských středisek v naší zemi, samozřejmě za aplikace všech smysluplných hygienických opatření. Ve svém apelu předkládají argumenty k tomu, že není v České republice k uzavírání (resp. neotevření) horských středisek žádný relevantní důvod:

Alpské země svým návrhem míří zejména na snížení mobility mezi jednotlivými státy, což je pochopitelné – návštěvníky např. italských lyžařských středisek jsou zpravidla cizinci z mnoha zemí. Z pohledu ČR je tento problém řešitelný – podíl cizinců na českých horách je tradičně relativně nízký a letos bude dále snížen vzhledem k tomu, že okolní země praktikují pro své občany po návratu do země přísná opatření, včetně karantény. Český stát může případně požadovat po cizincích při příjezdu negativní testy.

Hlavní problém jarní vlny koronaviru v lyžařských areálech v Alpách byla neznalost a nepřipravenost, uzavřená přepravní zařízení typu kabin a gondol a párty typu Aprés ski. Na tuto sezónu jsme ale výrazně lépe připraveni, v ČR máme pouze několik uzavřených kabin, zbylé lanovky a vleky jsou otevřené a žádné párty umožněny nebudou. Analogie k jarní situace je tedy iracionální.

Samotné lyžování není rizikové – probíhá výhradně ve venkovním prostředí, návštěvníci mají roušky, oblečení, rukavice, brýle, apod. Je třeba se tedy soustředit na klíčová místa, jakými jsou například správný management front, nebo právě zmíněné doprovodné aktivity. Skiareály, hotely, restaurace a další podnikatelé v navazujících službách na našich horách se na sezónu odpovědně a dlouhodobě připravovali a mají hotovy odpovídající systémy a opatření k ochraně zdraví návštěvníků.

V prosinci lze v ČR v rámci škály PES očekávat stupeň č. 3, kdy jsou plně otevřeny hotely pro turistické ubytování, fungují restaurace, a je umožněn provoz skiareálů. Pokud bychom teoreticky měli uzavřít tyto provozy pouze ve vybraných horských oblastech, bylo by to v hrubém rozporu s obecnými pravidly nastaveného Protiepidemického systému PES.

Většina tržeb na horách je realizována v průběhu tří měsíců zimní sezóny. Vánoční období generuje zhruba 30 % objemu všech tržeb v tomto odvětví (v některých střediscích až ke 40 %), takže jakékoliv omezení provozu v tomto klíčovém období je pro tento segment cestovního ruchu fatální a devastovalo by tak ještě více již tak drasticky zasažený sektor cestovního ruchu. Skiareály dávají zaměstnání více než 45 tis. obyvatel. V multiplikaci se v tomto odvětví realizuje okolo 60 mld. Kč a jen čisté přínosy pro veřejné rozpočty jsou přes 12 mld. Kč/rok.

Jsme přesvědčeni, že provozovatelé jsou schopni akceptovat a zabezpečit odpovídající bezpečnostní pravidla, přičemž pro těžce zkoušený segment cestovního ruchu v ČR by zachování plynulého provozu na českých horách byla významná podpora, která by měla pozitivní vliv i na národní hospodářství.

VIDEO Hlášení z Livigna na začátku koronavirové epidemie

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Skiareály jsou zavřené, lidé se na sjezdovkách sdružují

Skiareály jsou zavřené, lidé se na sjezdovkách sdružují

KOMENTÁŘ Skiareály jsou zavřené, ale lidé se na sjezdovkách neorganizovaně sdružují. Otevřená střediska by na hory vrátila řád.... celý článek

Slovenská Firo-tour zkrachovala, česká část firmy k tomu nemá daleko

Outdoorinfo.cz je v klinické smrti

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Skiareály jsou zavřené, lidé se na sjezdovkách sdružují

Skiareály jsou zavřené, lidé se na sjezdovkách sdružují

KOMENTÁŘ Skiareály jsou zavřené, ale lidé se na sjezdovkách neorganizovaně sdružují. Otevřená střediska by na hory vrátila řád.
Hanibal propustil brigádníky

Hanibal propustil brigádníky

Velký kamenný a internetový prodejce outdoorového vybavení přestal využívat brigádníky. V první vlně epidemie koronaviru občas ještě některý z nich dostal práci, ale ve druhé vlně pro ně tato možnost skončila.
Outdoorinfo.cz je v klinické smrti

Outdoorinfo.cz je v klinické smrti

Outdoorový web Outdoorinfo přestal vydávat nové články.
London Bike Show zkrachoval

London Bike Show zkrachoval

Veletrh London Bike and Triathlon Shows je další obětí globální pandemie koronaviru. Společnosti Newtimber Media, která ho pořádala, zkrachovala.
Slovenská Firo-tour zkrachovala, česká část firmy k tomu nemá daleko

Slovenská Firo-tour zkrachovala, česká část firmy k tomu nemá daleko

Slovenská pobočka Firo-tour zkrachovala. Česká pobočka této cestovní kanceláře je už půl roku chráněná před insolvencí mimořádným moratoriem, které nad ní vyhlásil soud. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 3.-5.3. Železnice 3.3.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 3.-7.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 9.-11.4. 9.4.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 11.-15.4. Myslivost a lesnictví 11.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
IBTM - veletrh Singapur 13.-14.4. 13.4.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 14.-16.4. Horské technologie 14.4.

Diskuse

Závist je sviňa Pavel, 23.1.2021 17:08, 132 příspěvků
Batoh - cena? Novinář, 20.1.2021 22:22, 2 příspěvky
Erekce David, 19.1.2021 21:33, 4 příspěvky
Faberlic zkušenosti faberlic, 18.1.2021 21:42, 1 příspěvek
Erekce Karel, 18.1.2021 11:58, 4 příspěvky
Batoh Šlojíř, 16.1.2021 16:44, 2 příspěvky
Kolem Prahy Šlojíř, 16.1.2021 15:23, 1 příspěvek
Erekce David, 16.1.2021 15:18, 4 příspěvky
Erekce Karel, 15.1.2021 20:13, 4 příspěvky
A to je právě ono... Skiák, 15.1.2021 17:05, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates bude jako jedna ... Horydoly , 20.1.2021 22:59
Lidovci kritizují diskrim... Horydoly , 16.1.2021 15:36
Destinační společnost pro... Horydoly , 12.1.2021 18:21
Schválení kompenzací pro ... Horydoly , 11.1.2021 22:25
Ladovská zima Horydoly , 8.1.2021 1:55
Krkonoše na kole Horydoly , 6.1.2021 13:43
Re: Portrét Swarzbacha Kuba Turek, 6.1.2021 13:26
portrét Swarzbacha Horydoly Open, 6.1.2021 13:22