Hrdina či vyvrhel? Vrcholové sportovce dělí krůček od kolapsu

Hrdina či vyvrhel? Vrcholové sportovce dělí krůček od kolapsu
Cecilia Åkesdotter.
Autor snímku Discovery
SDÍLEJ:

Letní olympijské hry v Tokiu jsou v plném proudu a o šokující momenty není nouze. Jedním z nich bylo prohlášení americké sportovní gymnastky Simone Biles, která odstoupila z několika finálových klání. De facto světová jednička otevřela téma, které je s vrcholovým sportem odjakživa spojené, ovšem otevírané relativně poskrovnu - jak sportovci zvládají enormní nápor na psychiku a duševní zdraví?

V reakci se začaly ozývat hlasy vysloužilých profesionálních sportovců, kteří dnes působí vesměs jako experti televizní stanice Eurosport, a kteří s podobnými problémy museli během své kariéry bojovat taktéž.

Sportovní prostředí prochází ve 21. století turbulentními změnami. Otevírají se témata, která byla ještě relativně nedávno tabu – a důraz na duševní zdraví vrcholových sportovců je jedním z nich. Zatímco dříve byly tyto zpovědi spíše předmětem po ukončení kariéry vydaných biografií, dnes sledujeme spíše opačný trend. Sportovci na svém profesionálním vrcholu předstupují před veřejnost a svěřují se se svými problémy, které jim brání v dosahování nejlepších výkonů. Odezvou ale zdaleka není vždy jen pochopení a každý se proto musí připravit, že zdrcující kritika se může dostavit úplně stejně jako oslavující aplaus po bezprecedentním výkonu.

Trendsetterka péče o duševní zdraví?

Sportovní gymnastka Simone Biles není v podobné situaci rozhodně jediná. Řada sportovců v nedávné době šokovala prohlášením, že si od vrcholové kariéry dávají časově nespecifikovanou pauzu, nebo že některé sportovní události zkrátka vynechají. "Jako společnost jsme v pomoci vrcholovým sportovcům selhali. Jednoduše neděláme dost – a toto prostředí navíc pořád ovládá filozofie ‚musíš vyhrát za každou cenu, na ničem jiném nezáleží, překonávej svoje psychické i fyzické hranice klidně i za cenu ukradeného dětství‘. A to všechno jenom proto, že chceme, aby vyhráli medaili. Proto před odvahou Simone Biles smekám," reagoval na její odstoupení Greg Rutherford, britský atlet a zlatý medailista ve skoku dalekém z Londýna 2012, nyní expert televizní stanice Eurosport.

Rozhodnutí americké gymnastky ocenila i držitelka olympijského stříbra v plavání Keri-anne Payne. Zdůraznila, že považovat vrcholové sportovce za nějaké superhrdiny rozhodně není žádoucí přístup. "Je to v první řadě lidská bytost, která má stejně jako my všichni za sebou extrémně náročný rok. Sportovci museli navíc přes pandemií pokračovat v tréninku i za horších podmínek. K jejímu rozhodnutí přistupuji s obrovským respektem, protože najít odvahu předstoupit před celý svět a přiznat, že se necítím dobře, rozhodně není samozřejmá věc. Myslím, že se tak stala určitým vzorem a nositelkou pravdy, že nikdo zkrátka nemůže být vším, co se od něj očekává."

Blahodárný přínos vynucené přestávky

Sir Bradley Wiggins, britský cyklista a držitel osmi olympijských medailí, zase pro Eurosport připomíná nadějného nizozemského jezdce Toma Dumoulina, který v podobném duchu oznámil přerušení kariéry začátkem letošního roku. "Podobné události si vyžádají svou daň. Snad by se profesionální prostředí mohlo posunout k ideálu, kdy sportovci budou moci ze dne na den prostě odejít a neobávat se přitom závažných postihů za porušení kontraktu. Dumoulin má tu výhodu, že je miláček Nizozemska a po svém červnovém návratu vyhrál stříbrnou medaili," hodnotí Wiggins, který se dle svých slov rozhodl věřit tomu, že kauza Dumoulin napomůže kultivaci vrcholové cyklistiky, která tak začne brát větší ohledy i na duševní pohodu jezdců.

Po olympijském závodu na horských kolech a zisku zlaté medaile zaskočila fanoušky i švédská cyklistika Jenny Rissveds. Ta po svém výkonu prohlásila, že je ráda, že má všechno konečně za sebou, a to navzdory tomu, že se přes noc stala ztělesněním olympijských nadějí. S vysvětlením přispěchala na pomoc její krajanka, bývalá držitelka Světového poháru v taekwondu Cecilia Åkesdotter. "Tyto příběhy nejsou obvykle předmětem veřejné debaty. To neznamená, že podobné narativy mezi sportovci neexistují. Abyste byli úspěšní a vyhráli olympijskou medaili, musíte tvrdě dřít, nikdy neslevit ze svých nároků a na selhání reagovat ještě intenzivnějším vypětím. A pokud toto dodržíte, budete odměněni úspěchem, štěstím a vítězstvím," upozorňuje na étos převládající ve sportovním prostředí.

Sportovci pod palbou sociálních sítí

Situaci v dnešní době navíc značně komplikuje existence sociálních médií. Ve srovnání s dobami minulými je o poznání snazší nechat svůj názor rezonovat. Profesionální sportovci v rolích expertů se stále silnějšími obavami sledují aktuální trend, kdy se v podstatě každý uživatel Facebooku nebo Twitteru může stát ‚lidovým kritikem a expertem samoukem‘. „Sociální sítě dávají tuhle možnost vlastně každému, kdo o to projeví zájem. Profesionální sportovní komunita je tomu dokonce nakloněna. Na druhou stranu, pokud je sledujete během celých her, můžete si přečíst každý komentář o vaší osobě. Lidé o vás zkrátka budou mluvit a v prostředí sociálních sítí to může být obzvláště nebezpečné,“ varuje před nebezpečími moderních komunikačních platforem Joanna Rowsell, expertka Eurosportu a vítězkyně olympijského zlata v cyklistice z Ria 2016.

Apeluje na všechny, aby se v první řadě pokusili vcítit do role olympijských sportovců a uvědomili si, že jim sice nikdo nebrání mít vlastní stanovisko, ale na druhou stranu na něm ve skutečnosti nezáleží. Sportovci by naopak měli vždy pamatovat, že nejdůležitější je hlavně názor těch nejbližších – úzkého týmu spolupracovníků, přátel, rodiny, a především sebe sama. „Externí představy tu budou pořád. Sociální sítě bohužel dávají lidem možnost je prezentovat hlasitěji než kdy před tím. Ve výsledku ale nejsou tím, na čem záleží,“ dodává britská cyklistka.

Experti se vesměs shodují, že sociální sítě jsou i pro sportovní svět skvělá věc, která umožňuje fanouškům být co nejblíže místům dění i na dálku. Na druhou stranu ale také varují, že pokud nejsou dodržovány základní zásady etiky, může se prostředí internetu stát pro olympioniky doslova noční můrou. "Vidíme to například na Twitteru," připomíná Greg Rutherford: "Najdete tam spoustu uživatelů, kteří nemají žádné právo kritizovat, a přitom si píší cokoliv, se jim zamane, což jim při nedostatečné kontrole obsahu prochází. Tito jedinci by přitom nikdy nesebrali odvahu oslovit vás na ulici a konfrontovat napřímo. Sociální sítě by měly zvýšit standardy ochrany svých uživatelů, to neplatí pouze pro sportovce. Těm ale tento aspekt ještě přidává k už tak obrovskému tlaku, pod kterým musí fungovat."

Duševní zdraví máme jenom jedno

Pomoc sportovcům v krizových psychických situacích není jednoduchou disciplínou samo o sobě. Své zkušenosti s tím má i americký plavec a držitel 28 olympijských kovů Michael Phelps. Ten Eurosportu přiznal, že se pro nejednoho z nich stal v minulosti jakousi vrbou. Za jejich důvěru je vděčný a dodává, že mu v mnoha příležitostech otevřela oči. "Chci přinášet lidem radost a pomáhat jim, pokud je to v mých silách. Někteří sportovci za mnou přišli a mluvili se mnou o svých problémech. Vždycky jím říkám jednu věc – je oukej nebýt oukej. Duševní zdraví máme všichni jenom jedno, každý by si toho měl být vědom a chovat se v souladu s tím zodpovědně. Pokud dostatečně vyvážíme naši psychickou i fyzickou pohodu, budeme ve výsledku nejen silnější, ale také dosáhneme větších úspěchů. Někdy si prostě říkám, že bychom měli trochu zpomalit a pořádně se nad tím zamyslet," hodnotí olympijský plavec.

Závěrečné dny Letních olympijských her v Tokiu 2020 můžete sledovat 24 hodin na stanicích Eurosportu i prostřednictvím internetové aplikace Eurosport Player.

 

Horydoly.cz Letní olympijské hry Tokio 2020 / 2021

Lezení je v Česku druhý nejsledovanější olympijský sport

Adam Ondra dolezl v Tokiu na 6. místě

Adam Ondra se probojoval do finále v Tokiu 

Rohan pádloval v Tokiu ve zbrusu nové kanoi

247 koní letí z Lutychu do Tokia

Adam Ondra má olympiádu jistou

Jak dostat lezce na olympiádu do Tokia?

Horolezectví míří na Olympijské hry

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Silniční elektrokolo Argon Subito E-Road

Silniční elektrokolo Argon Subito E-Road

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Každá inovace má své příznivce a odpůrce. V zásadě lze konstatovat, že pokrok nezastavíte ani na poli silniční cyklistiky. Co na to etablování výrobci a kultovní značky? Vyrábí a vyvíjejí. Například kanadský... celý článek

Chtěl zavraždit cyklistu a vyvázl jen s podmínkou

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Mladý cyklista spadl pod sekačku na silnici

Mladý cyklista spadl pod sekačku na silnici

Pod zemědělskou sekačku spadl 18letý cyklista v Mezilesí nedaleko Náchoda. Při tragické dopravní nehodě zahynul. Když míjel protijedoucí žací stroj, nezvládl řízení a upadl pod něj. 
Bike Maraton Vysočina odstartuje pod záštitou šéfa senátu

Bike Maraton Vysočina odstartuje pod záštitou šéfa senátu

Už za dva týdny se v Kněžicích uskuteční tradiční cyklistické závody Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2021. Letošní šestnáctý ročník se koná pod záštitou Miloše Vystrčila, předsedy Senátu Parlamentu České republiky.
Festival Cyklospecialit: mistrovství Brompton ČR a SR 2021

Festival Cyklospecialit: mistrovství Brompton ČR a SR 2021

Setkání příznivců skládacích kol Brompton se uskuteční v Hradci Králové 4. září v rámci akce Hradecký cyklo festival.
Senior na elektrokole zavinil havárii a zahynul

Senior na elektrokole zavinil havárii a zahynul

ČERNÁ VDOVA Senior na elektrokole vjel do protisměru, zavinil havárii s jiným cyklistou, a sám při tom zemřel. Policie uvádí, že se nevěnoval řízení.
Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Neuvěřitelně brutální trestný čin se stal v Havířově. Nezletilou cyklistku, která jela po chodníku, schválně srazila pod autobus starší chodkyně. Jen shodou šťastných náhod autobus dívku nepřejel. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Galasova cyklojízda Praha, Folimanka   7.10. 18:00
ČT Author cup - cyklomaraton Bedřichov Horská kola 9.10.
Plzeňská amatérská liga horských kol Ejpovice Horská kola 9.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30