Hrdina či vyvrhel? Vrcholové sportovce dělí krůček od kolapsu

Hrdina či vyvrhel? Vrcholové sportovce dělí krůček od kolapsu
Cecilia Åkesdotter.
Autor snímku Discovery
SDÍLEJ:

Letní olympijské hry v Tokiu jsou v plném proudu a o šokující momenty není nouze. Jedním z nich bylo prohlášení americké sportovní gymnastky Simone Biles, která odstoupila z několika finálových klání. De facto světová jednička otevřela téma, které je s vrcholovým sportem odjakživa spojené, ovšem otevírané relativně poskrovnu - jak sportovci zvládají enormní nápor na psychiku a duševní zdraví?

V reakci se začaly ozývat hlasy vysloužilých profesionálních sportovců, kteří dnes působí vesměs jako experti televizní stanice Eurosport, a kteří s podobnými problémy museli během své kariéry bojovat taktéž.

Sportovní prostředí prochází ve 21. století turbulentními změnami. Otevírají se témata, která byla ještě relativně nedávno tabu – a důraz na duševní zdraví vrcholových sportovců je jedním z nich. Zatímco dříve byly tyto zpovědi spíše předmětem po ukončení kariéry vydaných biografií, dnes sledujeme spíše opačný trend. Sportovci na svém profesionálním vrcholu předstupují před veřejnost a svěřují se se svými problémy, které jim brání v dosahování nejlepších výkonů. Odezvou ale zdaleka není vždy jen pochopení a každý se proto musí připravit, že zdrcující kritika se může dostavit úplně stejně jako oslavující aplaus po bezprecedentním výkonu.

Trendsetterka péče o duševní zdraví?

Sportovní gymnastka Simone Biles není v podobné situaci rozhodně jediná. Řada sportovců v nedávné době šokovala prohlášením, že si od vrcholové kariéry dávají časově nespecifikovanou pauzu, nebo že některé sportovní události zkrátka vynechají. "Jako společnost jsme v pomoci vrcholovým sportovcům selhali. Jednoduše neděláme dost – a toto prostředí navíc pořád ovládá filozofie ‚musíš vyhrát za každou cenu, na ničem jiném nezáleží, překonávej svoje psychické i fyzické hranice klidně i za cenu ukradeného dětství‘. A to všechno jenom proto, že chceme, aby vyhráli medaili. Proto před odvahou Simone Biles smekám," reagoval na její odstoupení Greg Rutherford, britský atlet a zlatý medailista ve skoku dalekém z Londýna 2012, nyní expert televizní stanice Eurosport.

Rozhodnutí americké gymnastky ocenila i držitelka olympijského stříbra v plavání Keri-anne Payne. Zdůraznila, že považovat vrcholové sportovce za nějaké superhrdiny rozhodně není žádoucí přístup. "Je to v první řadě lidská bytost, která má stejně jako my všichni za sebou extrémně náročný rok. Sportovci museli navíc přes pandemií pokračovat v tréninku i za horších podmínek. K jejímu rozhodnutí přistupuji s obrovským respektem, protože najít odvahu předstoupit před celý svět a přiznat, že se necítím dobře, rozhodně není samozřejmá věc. Myslím, že se tak stala určitým vzorem a nositelkou pravdy, že nikdo zkrátka nemůže být vším, co se od něj očekává."

Blahodárný přínos vynucené přestávky

Sir Bradley Wiggins, britský cyklista a držitel osmi olympijských medailí, zase pro Eurosport připomíná nadějného nizozemského jezdce Toma Dumoulina, který v podobném duchu oznámil přerušení kariéry začátkem letošního roku. "Podobné události si vyžádají svou daň. Snad by se profesionální prostředí mohlo posunout k ideálu, kdy sportovci budou moci ze dne na den prostě odejít a neobávat se přitom závažných postihů za porušení kontraktu. Dumoulin má tu výhodu, že je miláček Nizozemska a po svém červnovém návratu vyhrál stříbrnou medaili," hodnotí Wiggins, který se dle svých slov rozhodl věřit tomu, že kauza Dumoulin napomůže kultivaci vrcholové cyklistiky, která tak začne brát větší ohledy i na duševní pohodu jezdců.

Po olympijském závodu na horských kolech a zisku zlaté medaile zaskočila fanoušky i švédská cyklistika Jenny Rissveds. Ta po svém výkonu prohlásila, že je ráda, že má všechno konečně za sebou, a to navzdory tomu, že se přes noc stala ztělesněním olympijských nadějí. S vysvětlením přispěchala na pomoc její krajanka, bývalá držitelka Světového poháru v taekwondu Cecilia Åkesdotter. "Tyto příběhy nejsou obvykle předmětem veřejné debaty. To neznamená, že podobné narativy mezi sportovci neexistují. Abyste byli úspěšní a vyhráli olympijskou medaili, musíte tvrdě dřít, nikdy neslevit ze svých nároků a na selhání reagovat ještě intenzivnějším vypětím. A pokud toto dodržíte, budete odměněni úspěchem, štěstím a vítězstvím," upozorňuje na étos převládající ve sportovním prostředí.

Sportovci pod palbou sociálních sítí

Situaci v dnešní době navíc značně komplikuje existence sociálních médií. Ve srovnání s dobami minulými je o poznání snazší nechat svůj názor rezonovat. Profesionální sportovci v rolích expertů se stále silnějšími obavami sledují aktuální trend, kdy se v podstatě každý uživatel Facebooku nebo Twitteru může stát ‚lidovým kritikem a expertem samoukem‘. „Sociální sítě dávají tuhle možnost vlastně každému, kdo o to projeví zájem. Profesionální sportovní komunita je tomu dokonce nakloněna. Na druhou stranu, pokud je sledujete během celých her, můžete si přečíst každý komentář o vaší osobě. Lidé o vás zkrátka budou mluvit a v prostředí sociálních sítí to může být obzvláště nebezpečné,“ varuje před nebezpečími moderních komunikačních platforem Joanna Rowsell, expertka Eurosportu a vítězkyně olympijského zlata v cyklistice z Ria 2016.

Apeluje na všechny, aby se v první řadě pokusili vcítit do role olympijských sportovců a uvědomili si, že jim sice nikdo nebrání mít vlastní stanovisko, ale na druhou stranu na něm ve skutečnosti nezáleží. Sportovci by naopak měli vždy pamatovat, že nejdůležitější je hlavně názor těch nejbližších – úzkého týmu spolupracovníků, přátel, rodiny, a především sebe sama. „Externí představy tu budou pořád. Sociální sítě bohužel dávají lidem možnost je prezentovat hlasitěji než kdy před tím. Ve výsledku ale nejsou tím, na čem záleží,“ dodává britská cyklistka.

Experti se vesměs shodují, že sociální sítě jsou i pro sportovní svět skvělá věc, která umožňuje fanouškům být co nejblíže místům dění i na dálku. Na druhou stranu ale také varují, že pokud nejsou dodržovány základní zásady etiky, může se prostředí internetu stát pro olympioniky doslova noční můrou. "Vidíme to například na Twitteru," připomíná Greg Rutherford: "Najdete tam spoustu uživatelů, kteří nemají žádné právo kritizovat, a přitom si píší cokoliv, se jim zamane, což jim při nedostatečné kontrole obsahu prochází. Tito jedinci by přitom nikdy nesebrali odvahu oslovit vás na ulici a konfrontovat napřímo. Sociální sítě by měly zvýšit standardy ochrany svých uživatelů, to neplatí pouze pro sportovce. Těm ale tento aspekt ještě přidává k už tak obrovskému tlaku, pod kterým musí fungovat."

Duševní zdraví máme jenom jedno

Pomoc sportovcům v krizových psychických situacích není jednoduchou disciplínou samo o sobě. Své zkušenosti s tím má i americký plavec a držitel 28 olympijských kovů Michael Phelps. Ten Eurosportu přiznal, že se pro nejednoho z nich stal v minulosti jakousi vrbou. Za jejich důvěru je vděčný a dodává, že mu v mnoha příležitostech otevřela oči. "Chci přinášet lidem radost a pomáhat jim, pokud je to v mých silách. Někteří sportovci za mnou přišli a mluvili se mnou o svých problémech. Vždycky jím říkám jednu věc – je oukej nebýt oukej. Duševní zdraví máme všichni jenom jedno, každý by si toho měl být vědom a chovat se v souladu s tím zodpovědně. Pokud dostatečně vyvážíme naši psychickou i fyzickou pohodu, budeme ve výsledku nejen silnější, ale také dosáhneme větších úspěchů. Někdy si prostě říkám, že bychom měli trochu zpomalit a pořádně se nad tím zamyslet," hodnotí olympijský plavec.

Závěrečné dny Letních olympijských her v Tokiu 2020 můžete sledovat 24 hodin na stanicích Eurosportu i prostřednictvím internetové aplikace Eurosport Player.

 

Horydoly.cz Letní olympijské hry Tokio 2020 / 2021

Lezení je v Česku druhý nejsledovanější olympijský sport

Adam Ondra dolezl v Tokiu na 6. místě

Adam Ondra se probojoval do finále v Tokiu 

Rohan pádloval v Tokiu ve zbrusu nové kanoi

247 koní letí z Lutychu do Tokia

Adam Ondra má olympiádu jistou

Jak dostat lezce na olympiádu do Tokia?

Horolezectví míří na Olympijské hry

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

PRVNÍ DOJMY Jak se jezdí na cestovním elektrokole v ceně ojetého kombíku, jsme si vyzkoušeli Radotíně na okraji Prahy. Riese & Müller Multicharger GT Touring 750 poskytl příjemné svezení na rušné... celý článek

Cyklonovinky 2022

Hororová doprava v Hybernské ulici

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

RADOTÍN Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
O stupních vítězů v Bike Valachy rozhodla až cílová rovinka

O stupních vítězů v Bike Valachy rozhodla až cílová rovinka

Drama do posledních metrů cílové rovinky: takový byl jubilejní 10. ročník závodu Bike Valachy Bílá, který se jel v sobotu 11. června v beskydské Bílé. Boj o zlato nakonec o zlomky sekundy vyhrál Marek
Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Na svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa dosáhla česká triatlonistka Petra Kuříková. Obsadila v anglickém Leedsu 17. místo. 
Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Opět v elitní desítce! Lukáš Kočař si na světovém šampionátu v terénním triatlonu připsal další výborný výsledek. Vybojoval v rumunském Targu Mures 6. místo. Mezi ženami byla čtrnáctá Štěpánka Bisová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Dobříš Horská kola 16.7.
Tour de Ralsko - cyklomaraton Mimoň Horská kola 16.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 30.7.
Hradecký terénní triatlon Hradec Králové Plavání, běh, kolo 31.7.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48