Jak koupit svůj první skateboard

Jak koupit svůj první skateboard
Gutovka Praha. Tony Hawk skateboard vacation.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

OUTDOOR V KOSTCE Skateboarding byl kdysi zábavou pro rebelující mládež, dnes je to sportovní disciplína. Dokonce se v ní závodí na olympiádě. Přesto na skejtu zůstává hodně svobody, zábavy a kamarádství v partě. Čtěte základní kritéria, podle kterých si vyberete svůj první skateboard. 

Ve skateboardovém obchodě se vás prodavač zeptá, zda koupíte komplet, nebo si složíte vlastní skate. Je to pochopitelné. Ve speciálce nejspíš prodává skejťák a ten si zásadně kupuje své sportovní náčiní kus po kuse.

Pokud to myslíte se skateboardingem aspoň trochu vážně, zajděte do skateshopu. I základní vybavení je tady kvalitní. Natož pak výbava pro pokročilé. Skateboard samozřejmě můžete koupit i ve sportovních supermarketech, ale ty míří spíš na děti a naprosté laiky. Jejich skateboardy jsou obvykle hračky, které po chvíli omrzí. Už za pár dní totiž i naprostý laik pozná, že tudy cesta nevede.

Pro skateboardingového nováčka doporučujeme koupit sestavený skateboard. Možná nebude mít úplně vyladěné vlastnosti, které si přejete ve skejtových snech, ale určitě bude velmi dobře jezdit a bude bohatě stačit na vaše schopnosti. Nic nezkazíte, když koupíte odladěný tovární setup. Výrobce má své zkušební jezdce a velmi dobře ví, co prodává.

Zvolíte pouze velikost desky a o víc se nestaráte. Trucky i kolečka budou na desce dobře sedět. Navíc ušetříte, protože kompletní skate je levnější než sestavovaný z jednotlivých komponentů.

Pokud už máte dostatek zkušeností se skateboardingem, můžete si troufnout sestavit skateboard sami anebo ho nechat sestavit ve skateshopu přesně podle vašich požadavků. 

Skateboard se skládá ze tří hlavních částí:

* deska s griptapem

* trucky a šroubky, které spojují desku a trucky

* kolečka s ložisky

Deska

Největší částí setupu je deska, která se také nejčastěji mění. Vybírá se podle dvou kritérií - šířka a concave.

Šířka se udává v palcích, obvykle od 7,5“ do 8,5“. Zlatým středem pro začátečníky je univerzální velikost 8,0“. Užší desky jsou vhodné pro děti, nebo pro malé a hubené ženy, případně pro jezdce, kteří preferují technické skejtování. Na úzkých deskách se lépe točí flip triky. Na širších deskách lze očekávat lepší kontrolu jízdy a stabilitu. Vybírají si je streetoví jezdci, kteří se pohybují na širokém spektru povrchů a překážek.

Pokud máte velikost nohy 45 a více, kupte širokou desku nejméně 8,125“. 

Concave určuje tvar skejtu, zejména tvar a délku nosu (tail) a také prohnutí celé desky. Tvary se u jednotlivých značek liší. Někteří výrobci nabízí dokonce nabízejí více tvarů desek. Zatímco šířku desky lze exaktně určit předem a nebudete se mýlit, u concave je to jinak! Je nutné odzkoušet více tvarů a podle pocitu určit, který je pro vás nejvhodnější.

Na desku se nakonec pokládá protiskluzový grip. Skateshop ho obvykle dodává ke koupené desce zdarma. Lze ho ovšem zakoupit také samostatně.

Rio de Janeiro.

Trucky

Trucky na skateboardu mají stejnou funkci jako podvozek u auta. Drží kolečka pod deskou, umožňují přímou jízdu i zatáčky.

Šířka trucků musí v první řadě odpovídat velikosti desky. Je to nutné ve skateshopu vyzkoušet, protože každá značka uvádí jiné označení velikosti. 

Trucky se vyrábějí z různých materiálů, které ovlivňují také jejich váhu a pružnost, případně i odolnost. Nejvyšší a nejdražší řady nabízejí odlehčené modely ze slitin titanu nebo snižují hmotnost dutými šrouby a osičkami.

Gutovka Praha. Tony Hawk skateboard vacation.

Kolečka

Velikost koleček určuje průměr milimetrech. Nejčastěji se používají kolečka rozměrů 50 až 56 mm. Tvrdost koleček závisí na tom, jaký povrch k ježdění preferujete. Čím horší a hrubější je povrch, tím je potřeba používat měkčí kolečka. Tvrdost se označuje dvojmístným nebo třímístným číslem a písmenem. Mezi nejpoužívanější patří 103A, 100A, 99A. Pokud místo písmena A uvidíte písmeno B, přičtěte číslo 20, což potom odpovídá škálování A. Čím vyšší číslo, tím jsou kolečka tvrdší.

Univerzální velikost je 53 nebo 54 mm, které zvládnou technické triky, ale také městský asfalt či beton (tvrdost 99A-103A). Menší a velmi tvrdá kolečka patří do skateparku s hladkým betonem (81-84B). Kolečka větší než 56 mm se vyrábí především měkká a slouží na volné ježdění po městě na jakémkoliv povrchu (80A).

Gutovka Praha. Tony Hawk skateboard vacation.

Ložiska a šrouby

Při sestavování kompletu je třeba ke kolečkům přidat ložiska, která se prodávají v sadách 4 kolečka po 2 ložiscích. Různé značky vyrábějí od základních kovových ložisek po nejlepší keramická. Tomu samozřejmě odpovídají ceny.

Nezapomeňte na šroubky, kterými se připevňuje deska k truckům osazeným kolečky.

Gutovka Praha. Tony Hawk skateboard vacation.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vstup do lesa se kvůli námraze nedoporučuje

Vstup do lesa se kvůli námraze nedoporučuje

Kvůli silné námraze stromů nedoporučuje podnik Lesy České republiky ve středních a vyšších polohách vstup do lesů.... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2023

Flybe je už podruhé v insolvenci

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42