Našlapávací snowboardová vázání – slepá ulička?

Našlapávací snowboardová vázání – slepá ulička?
Zugspitze, železniční stanice Hausberg.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

Položit prkénko na zem a jen dupnout nohou. Co je u sjezdových lyžařů samozřejmostí, u snowboardistů je rarita. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě – dalo by se říci. Přitom obě skupiny jezdí nejčastěji po stejných sjezdovkách. Skončila sezona a je tedy čas zamyslet se, jakou výbavu budeme používat příští zimu.

Našlapávací snowboardová vázání – slepá ulička?
SNB vázání Rossignol SIS.
Autor snímku Petr Šlajer

Odhadem 99 % snowboardistů používá na sjezdovkách měkké, freestylové vázání, neboli strap in. To je původně určeno na skoky, U-rampu a předvádění triků na sjezdovce a na různých překážkách. Také pokud se často přechází, uplácává skokánek nebo jen tak zevluje na sněhu.

Většina snowboardistů však přejde od parkoviště k pokladně, vyveze se lanovkou a sjede sjezdovku – podobně jako lyžaři.

Freestylové vázání versus našlapávací

Pokud pomineme čistě slalomová, tvrdá vázání, do kterých se leze v přezkáčích podobných těm lyžařským, existují na snowboard vázání typu step on. Někdy se jim také říká step in. Do nich se připevní bota jedním našlápnutím. Ubyde tak otravná nutnost často sedat na zem a štelovat plastové pásky.

Některá freestylová vázání umožňují centrální zapínání vzadu, což nasazování trochu ulehčuje. Těm se říká rear entry binding nebo flow. Do nich se nazouvá jak do pantoflí v běžných freestylových botách a vzadu se přiklopí opora s přezkou.

Ale u našlapávacích snowboardových vázání jen našlápnete speciální botou a jedete. Tedy pokud se trefíte a nemáte na botě příliš mnoho sněhu. S trochou cviku to jde zvládnout i za pomalejší jízdy, třeba na vleku. To když nechcete jet na snowboardu jako na koloběžce.

Systémy od různých značek nejsou navzájem kompatibilní. A jsme možná u jádra problémů. Navíc možná budete terčem výsměchu od pravověrných snowboardistů.

Systémy Burton SI a Rossignol SIS

Žádný z nich se příliš nerozšířil a jsou historií. Oba systémy vznikly přibližně ve stejnou dobu v devadesátých letech. Narazit na ně lze nyní jen zřídka. Burtonův současný systém se jmenuje Step On a je nyní asi nejrozšířenější.

VIDEO Našlapávací vázání Rossinol na snowboard

Systém Rossignol SIS má výhodu, že jej lze zapnout i s trochou sněhu na botě. Z prkna téměř nic nečouhá a můžete dát prkno pohodlně do lyžařského vaku s lyžemi. V krajním případě dojde k přimrznutí některé kovové části mechanismu, ale po pár cvaknutí na prázdno dojde k uvolnění.

Mám ho již 10 let z druhé ruky odkudsi ze švýcarské půjčovny a nic se na vázání ani botě nepokazilo – mechanismus je kovový a přiměřeně těžký, nenamáhané díly jsou z plastu. Ale je jasné, že pokud bych chtěl jiné boty, při jejich shánění bych se pořádně zapotil. Chůze ve šněrovacích botách na Rossignol SIS s jednou páskou spíše připomíná chůzi v lyžařských přezkáčích, byť mají jednoduché přepínání chůze/jízda.

Mezi další systémy patří například K2 Clicker, který se v průběhu let vyvíjel a stále se vyrábí. Našlapávacích systémů bude pravděpodobně po světě více a řada z nich se na náš bezvýznamný trh nejspíš nedostala. Nyní je volbou číslo jedna asi Burton, který se poučil z předchozích nezdarů a systém přepracoval. A jezdci si oproti freestylovému vázání pochvalují lepší kontrolu nad jízdou.

Našlapávací snowboardové vázání Rossignol.

Dobrý nápad, ale obtížně prodejný

Tržní propadák ze step on systémů obecně dělá především vysoká cena bot a vázání a omezení kompatibility na jednu značku. Dále bude asi panovat nedůvěra ve složitost mechanismu oproti freestylovým páskům (byť občas praskajícím) a specifické smýšlení snowboardové komunity.

Nevýhodou je také vyšší hmotnost bot oproti freestylovým, protože musí být vyztuženější a být opatřeny kovovými díly. I když poslední verze od Burtonu se v provedení blíží těm tradičním freestylovým.

Boty u současného Burtonu Step On mají zadní oporu ve vázání, proto nemusejí být tak tuhé oproti starším systémům, kde bota drží na 2 bodech a musí mít kus vázání přidělaný na sobě.

Jen ze začátku to chce při našlapávání trochu cviku a mohou potrápit dlouhé kalhoty. Se zahlcením mechanismu sněhem příliš problémy nejsou.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v Čechách a patří mezi nejnavštěvovanější hory v celé zemi. Krásné scenérie jsou tu během všech čtyř ročních období. Jsou zde náročnější i jednodušší výlety a možnosti jednodenních i vícedenních treků. Sněžka,... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Krkonoše: sjezdovky pořád stojí za sklouznutí

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v Čechách a patří mezi nejnavštěvovanější hory v celé zemi. Krásné scenérie jsou tu během všech čtyř ročních období. Jsou zde náročnější i jednodušší výlety a možnosti jednodenních i vícedenních treků. Sněžka,
Krkonoše: sjezdovky pořád stojí za sklouznutí

Krkonoše: sjezdovky pořád stojí za sklouznutí

Zima to je v Krkonoších lyžování. Sjezdovky, běžky a také skialpy. Vedou zde nejlepší a také nejdražší sjezdovky. Nejlépe upravované běžkařské stopy. Nabízejí nejstrmější volný terén. Každý musí posoudit sám, zda se mu
Trentino má ideální lyžařské podmínky

Trentino má ideální lyžařské podmínky

Poté, co vánoční a novoroční svátky proběhly k plné spokojenosti provozovatelů a lyžařů, Trentino s důvěrou vyhlíží pokračování zimní sezóny. Lyžování konečně probíhá bez covidových omezení. Všude vládnou dobré sněhové podmínky.
Chytré hodinky a telefony ohlásí váš pád na sjezdovce záchranářům. Buďte na příjmu!

Chytré hodinky a telefony ohlásí váš pád na sjezdovce záchranářům. Buďte na příjmu!

Již jsme si jako záchranáři zvykli na E-Call v autě, který automaticky odešle nouzovou zprávu v případě nehody, ale to, s čím jsme se setkali v poslední době je poněkud problematičtější. Majitelé mnoha moderních
Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

WEISSENSEE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42