Videokamera Panasonic SDR-SW20

Videokamera Panasonic SDR-SW20
Panasonic SDR-SW20.
Autor snímku Panasonic
SDÍLEJ:

Outdoorová videokamera Panasonic SDR-SW20 výborně slouží vodákům, horolezcům nebo třeba lyžařům, kteří si chtějí jednou za čas udělat pár záběrů na památku. Kvalita záběrů odpovídá standardu homevideo, ale když natočíte něco drsného nebo hodně zajímavého, mohla by to odvysílat Nova v Televizních novinách.

Videokamera Panasonic SDR-SW20
Koupání v Labi s kamerou v ruce.
Autor snímku Opicakuz

V létě se na českém trhu objevila malá příruční kamera Panasonic SDR-SW20, která je vhodná pro většinu outdoorových aktivit.

Záznamovým médiem je SD karta. Ta ovšem není v ceně kamery a je nutno ji dokoupit. Kamera nemá žádnou interní paměť.

Kamera do nepohody

Nevadí jí prach, špína, otřesy, déšť ani voda. Výrobce zaručuje, že je odolná do hloubky 1,5 m pod vodu a vydrží pád na zem z výšky 1,2 m. Podle našich zkušeností je to pravda - a to se Panasonic ve svém návodu ještě drží hodně při zdi.

Cena videokamery Panasonic SDR-SW20 se v obchodech pohybuje od 7600 do 8900 Kč. SD karty stojí několik set korun, SDHC několik tisíc korun podle rychlosti a kapacity.

Jednoduchý hranol vyhovuje mužům

Malá kamerka Panasonic SDR-SW20 se vejde akorát do dlaně. Placatý hranol je vyrobený kovu, v místech dotyků je potažený odolným plastem. Prodává se v červeno-černé nebo stříbřitě-černé kombinaci.

Stabilitu při filmování zajišťuje jednoduchý popruh, který se navléká na zápěstí. Obě dvě ženy, které s kamerou pracovaly, si stěžovaly, že je i přes použití popruhu málo stabilní. Chyběla jim nějaká opěrka na těle kamery, za kterou by ji mohly pořádně držet.

Muži tuto výtku nesdíleli. Není to však rozdílem ve velikosti mužských a ženských rukou, protože kameru vedle dospělých mužů často držely i dvanáctileté děti.

Kamera Panasonic SDR-SW20 nemá hledáček. Kontrolovat nahrávaný obraz lze jen přes vyklápěcí displej. Za normálních světelných podmínek je vše v pořádku. Displej je dobře vidět, dá se různě otáčet a přizpůsobit úhlu natáčení. Ve tmě a za pudkého slunce je však obraz na displeji téměř neviditelný a zaměřovat lze jenom odhadem.

Tento problém jsme měli například při natáčení noční dálnice: 

Intuitivní ovládání

Na displeji se objevují nejzákladnější údaje, jako je signalizace natáčení, stav baterií a zvolený režim.

Na těle kamery, v místě po odklopení displeje, jsou tři jednoduché ovládací prvky. Kolečko zapíná režimy filmování, fotografování a prohlížení. Tlačítka ovládají menu na displeji a odpadkový koš. Všechno pracuje intuitivně.

Zespoda se do karty láduje paměťová SD nebo SDHC karta a akumulátorový blok. Zepředu je objektiv krytý plexisklem a mikrofon.

Zezadu (čili směrem k našemu obličeji) je umístěno tlačitko start/stop. Příjemným doplňkem je tlačítko se stejnou funkcí na boku kamery. Slouží v okamžicích, kdy kameru nedržíme obvyklým působem v dlani, ale různě s ní manipulujeme a nedosáhneme na hlavní tlačítko vzadu.

Nahoře je ovládání přiblížení/oddálení obrazu pomocí zoomu. Potřebujete na to dva prsty.

Vzhledem k nízké váze a malým rozměrům kamery jsou start/stop a zoom nastavené doslova humpolácky. Jejich chod vyžaduje hodně síly a kamera se při použítí rozchvěje, případně je na obrazu vidět trhnutí. Příklad uvidíte na závěr záběru z pražské Cyklojízdy.

Slušné video, špatné fotografie

S kamerou Panasonic SDR-SW20 se dá fotografovat. Raději to ale nezkoušejte. Je to zbytečné. Snímky z mobilů jsou lepší. Kompaktní fotoaparáty fotí o několik tříd lépe.

Filmování je daleko zajímavější. Na filmové plátno to není, ale televizi zvládne kamera hravě a na filmy se dá dívat i na monitoru počítače. Rozlišení obrazu je 720x576 pixelů. Poměr stran je 16:9 nebo 4:3.

Stejně jako levné fotoaparáty nezvládá levná kamera ostré přechody mezi světlem a stínem, rychlé pohyby a rychlé zoomování. Podívejte se na příklad ze splutí Svratky na lodi.

Nejlepší záběry získáte na velké celky, lidi a jednoduché akce. Pokud možno se nesnažte o přibližování či oddalování. Masivní přiblížení neudržíte v ruce, obraz se bude chvět.

Kamerka může posloužit i profesionálům

Kvalita zvuku, obrazu i různých režimů vyvážení bílé (nebo-li scény), odpovídají amatérskému použití.

Pokud chcete docílit poloprofesionálního výsledku ve filmech ze svých akcí, může vám v tom kamerka SDR-SW20 pomoci. Na základní záběry budete tak jako tak potřebovat větší tříčipovou videokameru. Akční kousky ovšem můžete nafilmovat právě naší kamerkou.

Můžete ji vzít do ruky při jízdě na kole, přilepit ji na příď kajaku, plavat s ní v řece, udělat pár záběrů spolulezce v horách, pustit se s ní do prašanu na snowboardu... Čím víc budete mít pohledů na jednu akci, tím lépe. Výsledný film bude zajímavější.

Detaily ve filmu vždycky potěší oko divákovo. Podívejte se na příklad ze zahrady Botanicus.

Konektory máte, ale musíte koupit futrál

Spojení kamery Panasonic SDR-SW20 s počítačem je možné především pomocí konektoru USB. Kromě toho je k dispozici ještě video vstup A/V.

Pohon kamery obstarává malý akumulátorový blok. Nabíjet ho lze jen v kameře, která tak funguje také jako nabíječka. Externí nabíječka není součástí kamery.

Kamera bohužel není prodávána v jakémkoliv transportním obalu. Její majitel si musí koupit nějaký futrál velikosti kompaktního fotoaparátu.

MPEG-2, MOD, 16:9, 4:3, SD, SDHC

Záznam videa kamera ukládá na SD nebo SDHC kartu ve formátu MPEG-2. V souborech je označený příponou MOD. Mnohé programy mají s jeho zpracováním problémy a nechtějí ho akceptovat. V základních verzích jsme zkoušeli třeba oblíbený Movie Maker a Adobe Premiere.

Je tedy nutno nahrát do počítače přiložený editační program, který během ukládání souborů změní příponu na MPG a umožní s nimi bez problémů pracovat dalším programům. Samotný editační program od Panasonic je neohrabaný a uživatelsky nepřívětivý.

Pozor také na moderní poměr stran obrazu 16:9. Starší verze mnoha editačních programů s ním neumějí pracovat. Výsledný záznam může zobrazovat protažené nebo naopak zploštělé obličeje, postavy i budovy.

Panasonic SDR-SW20

POUŽÍVANÁ MÉDIA / FORMÁT

médium SDHC (secure digital high capacity) / SD (secure digital), formát MPEG-2

SNÍMACÍ PRVEK

počet prvků CCD velikost - úhlopříčka 1/6″, celkové rozlišení v pixelech 800 000, reálné rozlišení v pixelech 400 000 (4:3), 350 000 (16:9) pro video / 410 000 (4:3) pro foto Procesor Pure Colour Engine

OPTICKÁ ČÁST

objektiv Panasonic, rozsah zoomu 10x, digitální zoom 10x / 700x, ohnisko - rozsah 2.3 - 23 mm, ohnisko - rozsah (přepočet na kinofilm 35 mm) 44.1 - 441 mm (4.3), 44.4 - 444 mm (16:9), pro video / 43.4 - 434 mm (4.3), pro foto světelnost F1.8 - 2.4

KAMEROVÁ ČÁST

záznam - poměr stran 16:9 / 4:3, minimální osvětlení 6 lux (při 1/25 s), 2 lux (režim nočního snímání), ostření AF / manuál (tlačítky), včetně ostřící lupy, vyrovnání bílé barvy auto, manuální vyvážení, vnitřní osvětlení, venkovní osvětlení, pod vodou (s IR senzorem), rozsah závěrky pro video 1/25 s - 1/8000 s, rozsah závěrky pro foto 1/25 s - 1/500 s clona auto / manuál programové automatiky sport, portrét, nízké osvětlení, bodové osvětlení, přesvětlené scény kompenzace protisvětla, LCD panel - úhlopříčka / rozlišení 2.7″ 16:9 / 123 000, stereo zoom mikrofon s potlačením šumu (Dolby Digital AC3/2ch), větrný filtr, rozlišení pro statické snímky, VGA záznam datumu a času automatické, stabilizátor obrazu E.I.S., quick start (0.6 s), střih/úprava záznamu přímo v kameře

OSTATNÍ FUNKCE

PRE-REC funkce, POWER LCD extra (LCD panel se 170° pozorovacím úhlem H/V a schopností snadno měnit jas až o 80% v závislosti na světelných podmínkách - např. malý jas v divadle, vysoký jas v létě na sluníčku)

PAMĚŤOVÁ KARTA

slot pro paměťové karty SDHC, SD statický snímek / formát / JPEG statický snímek - max. rozlišení 640×480 (4:3), nahrávání videa / velikost MPEG2 / XP, LP, SP délka záznamu na 32GB SDHC kartu (přibližná), XP 6 hod 40min, SP 13 hod 20 min, LP 26 hod 40 min, datový tok XP 10 Mbps/VBR, SP 5Mbps/VBR, LP 2.5Mbps/VBR PICT BRIDGE, standard pro přímý tisk

ROZMĚRY / VÁHA

šířka 33.8 mm, výška 63.4 mm, houbka 115.4 mm, hmotnost 224 g (bez aukumulátoru a SD karty)

PŘÍSLUŠENSTVÍ

AC síťový adaptér / nabíječka (vestavěná v těle přístroje), akumulátor (Li-Ion 3.6V), řemínek na ruku, AV kabel (multi konektor), krytka objektivu, automatická lamelová USB, kabel, software Motion SD STUDIO 1.3E

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

...
Velmi dobra a odolna kamera. Kvalita obrazu take vyborna. A co me potesilo, je prepinani mezi formaty 3:4 a 16:9.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jak správně vybrat outdoorové boty?

Jak správně vybrat outdoorové boty?

AKTUALIZACE Pokud nechcete zažít cestu peklem, měli byste věnovat hodně času výběru outdoorové obuvi. Ať je vaše oblečení a výbava sebelepší, bez správně zvolených bot to nebude nic platné. ... celý článek

Kia e-Soul, malé velké elektroauto

TEST Deuter Guide 35+

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.

Diskuse

To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

снять общежитие отрадное Invillkib Invillkib, 16.4.2021 2:50
Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33