Videokamera Panasonic SDR-SW20

Videokamera Panasonic SDR-SW20
Panasonic SDR-SW20.
Autor snímku Panasonic
SDÍLEJ:

Outdoorová videokamera Panasonic SDR-SW20 výborně slouží vodákům, horolezcům nebo třeba lyžařům, kteří si chtějí jednou za čas udělat pár záběrů na památku. Kvalita záběrů odpovídá standardu homevideo, ale když natočíte něco drsného nebo hodně zajímavého, mohla by to odvysílat Nova v Televizních novinách.

Videokamera Panasonic SDR-SW20
Koupání v Labi s kamerou v ruce.
Autor snímku Opicakuz

V létě se na českém trhu objevila malá příruční kamera Panasonic SDR-SW20, která je vhodná pro většinu outdoorových aktivit.

Záznamovým médiem je SD karta. Ta ovšem není v ceně kamery a je nutno ji dokoupit. Kamera nemá žádnou interní paměť.

Kamera do nepohody

Nevadí jí prach, špína, otřesy, déšť ani voda. Výrobce zaručuje, že je odolná do hloubky 1,5 m pod vodu a vydrží pád na zem z výšky 1,2 m. Podle našich zkušeností je to pravda - a to se Panasonic ve svém návodu ještě drží hodně při zdi.

Cena videokamery Panasonic SDR-SW20 se v obchodech pohybuje od 7600 do 8900 Kč. SD karty stojí několik set korun, SDHC několik tisíc korun podle rychlosti a kapacity.

Jednoduchý hranol vyhovuje mužům

Malá kamerka Panasonic SDR-SW20 se vejde akorát do dlaně. Placatý hranol je vyrobený kovu, v místech dotyků je potažený odolným plastem. Prodává se v červeno-černé nebo stříbřitě-černé kombinaci.

Stabilitu při filmování zajišťuje jednoduchý popruh, který se navléká na zápěstí. Obě dvě ženy, které s kamerou pracovaly, si stěžovaly, že je i přes použití popruhu málo stabilní. Chyběla jim nějaká opěrka na těle kamery, za kterou by ji mohly pořádně držet.

Muži tuto výtku nesdíleli. Není to však rozdílem ve velikosti mužských a ženských rukou, protože kameru vedle dospělých mužů často držely i dvanáctileté děti.

Kamera Panasonic SDR-SW20 nemá hledáček. Kontrolovat nahrávaný obraz lze jen přes vyklápěcí displej. Za normálních světelných podmínek je vše v pořádku. Displej je dobře vidět, dá se různě otáčet a přizpůsobit úhlu natáčení. Ve tmě a za pudkého slunce je však obraz na displeji téměř neviditelný a zaměřovat lze jenom odhadem.

Tento problém jsme měli například při natáčení noční dálnice: 

Intuitivní ovládání

Na displeji se objevují nejzákladnější údaje, jako je signalizace natáčení, stav baterií a zvolený režim.

Na těle kamery, v místě po odklopení displeje, jsou tři jednoduché ovládací prvky. Kolečko zapíná režimy filmování, fotografování a prohlížení. Tlačítka ovládají menu na displeji a odpadkový koš. Všechno pracuje intuitivně.

Zespoda se do karty láduje paměťová SD nebo SDHC karta a akumulátorový blok. Zepředu je objektiv krytý plexisklem a mikrofon.

Zezadu (čili směrem k našemu obličeji) je umístěno tlačitko start/stop. Příjemným doplňkem je tlačítko se stejnou funkcí na boku kamery. Slouží v okamžicích, kdy kameru nedržíme obvyklým působem v dlani, ale různě s ní manipulujeme a nedosáhneme na hlavní tlačítko vzadu.

Nahoře je ovládání přiblížení/oddálení obrazu pomocí zoomu. Potřebujete na to dva prsty.

Vzhledem k nízké váze a malým rozměrům kamery jsou start/stop a zoom nastavené doslova humpolácky. Jejich chod vyžaduje hodně síly a kamera se při použítí rozchvěje, případně je na obrazu vidět trhnutí. Příklad uvidíte na závěr záběru z pražské Cyklojízdy.

Slušné video, špatné fotografie

S kamerou Panasonic SDR-SW20 se dá fotografovat. Raději to ale nezkoušejte. Je to zbytečné. Snímky z mobilů jsou lepší. Kompaktní fotoaparáty fotí o několik tříd lépe.

Filmování je daleko zajímavější. Na filmové plátno to není, ale televizi zvládne kamera hravě a na filmy se dá dívat i na monitoru počítače. Rozlišení obrazu je 720x576 pixelů. Poměr stran je 16:9 nebo 4:3.

Stejně jako levné fotoaparáty nezvládá levná kamera ostré přechody mezi světlem a stínem, rychlé pohyby a rychlé zoomování. Podívejte se na příklad ze splutí Svratky na lodi.

Nejlepší záběry získáte na velké celky, lidi a jednoduché akce. Pokud možno se nesnažte o přibližování či oddalování. Masivní přiblížení neudržíte v ruce, obraz se bude chvět.

Kamerka může posloužit i profesionálům

Kvalita zvuku, obrazu i různých režimů vyvážení bílé (nebo-li scény), odpovídají amatérskému použití.

Pokud chcete docílit poloprofesionálního výsledku ve filmech ze svých akcí, může vám v tom kamerka SDR-SW20 pomoci. Na základní záběry budete tak jako tak potřebovat větší tříčipovou videokameru. Akční kousky ovšem můžete nafilmovat právě naší kamerkou.

Můžete ji vzít do ruky při jízdě na kole, přilepit ji na příď kajaku, plavat s ní v řece, udělat pár záběrů spolulezce v horách, pustit se s ní do prašanu na snowboardu... Čím víc budete mít pohledů na jednu akci, tím lépe. Výsledný film bude zajímavější.

Detaily ve filmu vždycky potěší oko divákovo. Podívejte se na příklad ze zahrady Botanicus.

Konektory máte, ale musíte koupit futrál

Spojení kamery Panasonic SDR-SW20 s počítačem je možné především pomocí konektoru USB. Kromě toho je k dispozici ještě video vstup A/V.

Pohon kamery obstarává malý akumulátorový blok. Nabíjet ho lze jen v kameře, která tak funguje také jako nabíječka. Externí nabíječka není součástí kamery.

Kamera bohužel není prodávána v jakémkoliv transportním obalu. Její majitel si musí koupit nějaký futrál velikosti kompaktního fotoaparátu.

MPEG-2, MOD, 16:9, 4:3, SD, SDHC

Záznam videa kamera ukládá na SD nebo SDHC kartu ve formátu MPEG-2. V souborech je označený příponou MOD. Mnohé programy mají s jeho zpracováním problémy a nechtějí ho akceptovat. V základních verzích jsme zkoušeli třeba oblíbený Movie Maker a Adobe Premiere.

Je tedy nutno nahrát do počítače přiložený editační program, který během ukládání souborů změní příponu na MPG a umožní s nimi bez problémů pracovat dalším programům. Samotný editační program od Panasonic je neohrabaný a uživatelsky nepřívětivý.

Pozor také na moderní poměr stran obrazu 16:9. Starší verze mnoha editačních programů s ním neumějí pracovat. Výsledný záznam může zobrazovat protažené nebo naopak zploštělé obličeje, postavy i budovy.

Panasonic SDR-SW20

POUŽÍVANÁ MÉDIA / FORMÁT

médium SDHC (secure digital high capacity) / SD (secure digital), formát MPEG-2

SNÍMACÍ PRVEK

počet prvků CCD velikost - úhlopříčka 1/6″, celkové rozlišení v pixelech 800 000, reálné rozlišení v pixelech 400 000 (4:3), 350 000 (16:9) pro video / 410 000 (4:3) pro foto Procesor Pure Colour Engine

OPTICKÁ ČÁST

objektiv Panasonic, rozsah zoomu 10x, digitální zoom 10x / 700x, ohnisko - rozsah 2.3 - 23 mm, ohnisko - rozsah (přepočet na kinofilm 35 mm) 44.1 - 441 mm (4.3), 44.4 - 444 mm (16:9), pro video / 43.4 - 434 mm (4.3), pro foto světelnost F1.8 - 2.4

KAMEROVÁ ČÁST

záznam - poměr stran 16:9 / 4:3, minimální osvětlení 6 lux (při 1/25 s), 2 lux (režim nočního snímání), ostření AF / manuál (tlačítky), včetně ostřící lupy, vyrovnání bílé barvy auto, manuální vyvážení, vnitřní osvětlení, venkovní osvětlení, pod vodou (s IR senzorem), rozsah závěrky pro video 1/25 s - 1/8000 s, rozsah závěrky pro foto 1/25 s - 1/500 s clona auto / manuál programové automatiky sport, portrét, nízké osvětlení, bodové osvětlení, přesvětlené scény kompenzace protisvětla, LCD panel - úhlopříčka / rozlišení 2.7″ 16:9 / 123 000, stereo zoom mikrofon s potlačením šumu (Dolby Digital AC3/2ch), větrný filtr, rozlišení pro statické snímky, VGA záznam datumu a času automatické, stabilizátor obrazu E.I.S., quick start (0.6 s), střih/úprava záznamu přímo v kameře

OSTATNÍ FUNKCE

PRE-REC funkce, POWER LCD extra (LCD panel se 170° pozorovacím úhlem H/V a schopností snadno měnit jas až o 80% v závislosti na světelných podmínkách - např. malý jas v divadle, vysoký jas v létě na sluníčku)

PAMĚŤOVÁ KARTA

slot pro paměťové karty SDHC, SD statický snímek / formát / JPEG statický snímek - max. rozlišení 640×480 (4:3), nahrávání videa / velikost MPEG2 / XP, LP, SP délka záznamu na 32GB SDHC kartu (přibližná), XP 6 hod 40min, SP 13 hod 20 min, LP 26 hod 40 min, datový tok XP 10 Mbps/VBR, SP 5Mbps/VBR, LP 2.5Mbps/VBR PICT BRIDGE, standard pro přímý tisk

ROZMĚRY / VÁHA

šířka 33.8 mm, výška 63.4 mm, houbka 115.4 mm, hmotnost 224 g (bez aukumulátoru a SD karty)

PŘÍSLUŠENSTVÍ

AC síťový adaptér / nabíječka (vestavěná v těle přístroje), akumulátor (Li-Ion 3.6V), řemínek na ruku, AV kabel (multi konektor), krytka objektivu, automatická lamelová USB, kabel, software Motion SD STUDIO 1.3E

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

...
Velmi dobra a odolna kamera. Kvalita obrazu take vyborna. A co me potesilo, je prepinani mezi formaty 3:4 a 16:9.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Skinners 2.0 au, to je příjemný po louce, au, au, au

Skinners 2.0 au, to je příjemný po louce, au, au, au

TEST Skinners neboli ponožkobota bolí. A to fest. Když si ale najdete vhodný povrch, je to moc příjemné, asi jako chodit bos. Mnoho výhod jsme oproti jiným druhům bot nenašli. Každopádně... celý článek

První dojmy: GT Avalanche Elite

Právě testujeme

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TEST Boombon, energetické bonbony s kávou

TEST Boombon, energetické bonbony s kávou

Kafe, energeťák nebo bonbón? Na túru nosíme bonbóny Boombon. Každý má v sobě dávku kofeinu jako šálek expressa a taurinu jako plechovka energetického nápoje.  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Dárkonoši od Ježíška po Santa Clause Uherské Hradiště, Slovácké muzeum 6.10.-8.1. Výstava 6.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 21.-23.10. Cestování 21.10.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 25.-26.10. 25.10.

Diskuse

Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07