Barrandova jeskyně u Berounky

Barrandova jeskyně u Berounky
Barrandova jeskyně.
Autor snímku Michal Fanta
SDÍLEJ:

Tak jsme tu! Teď už jen doufáme, že nás nikdo nenačapá. Sejdeme do míst, kde jeskyně klesá a je třeba slanit dolů přes dvě průrvy, které se černají jako hluboké studny.

Barrandova jeskyně u Berounky
Skály nad nad Berounkou u Srbska.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doprava

Vlakem z Prahy, Berouna, nebo Plzně do Srbska. Spoje jezdí každou hodinu. Pěšky po mostě přes Berounku a proti proudu řeky. Přibližně po kilometru dojdeme podél hřiště, tábořiště a skal na palouk mezi řekou a skálami. Na něm stojí cedule naučné stezky s nákresem Barrandovy jeskyně. Od ní se vydáme hlinitým kuloárem vzhůru k jeskyni, která do něho ústí v horní části zleva dvěma velkými okny. Jednodušší přístup je horním oknem z úrovně terénu.

Doporučené vybavení

Přilba (odložíte ji po slanění), lano 50 m, slaňovací brzda, dvě šplhadla a smyčky, 4 karabiny na osobu, 2 karabiny pro družstvo, sedací a hrudní úvazek, oblečení do bláta, pevné boty, čelová svítilna a náhradní baterie, lékárnička, hodinky.

Pozor! Vstup do podzemních prostor je v chráněné krajinné oblasti Český kras zakázán.

Tradičně jsme prošli kolem Karlštejna, dále naše kroky směřovali do starých lomů Mexiko a Malá a Velká Amerika. V lesích jsme prozkoumali ještě pár štol a to včetně slavné Hagenky. Radost nám zkazili lomaři, jelikož štolu zadělali dráty a betonem.

Bez svědků

V jedné ze štoliček jsme se schovali před deštěm a uvařili oběd. Potom jsme se začali ubírat k Barrandově jeskyni. Neustále pršelo a podvečerní hodina se blížila. Zdálo se nám nejlepší jít do jeskyně až večer, kdy nebude tolik lidí okolo. Do ideálních podmínek nám nahrával i vydatný déšť.

Pomalu jdeme podél Berounky. Na cestě kousek od vstupu do jeskyně stojí dvě auta. Začínám být nervózní, že by tu přeci jen někdo byl. Po dalších padesáti metrech míjíme kluba stočeného statického lana, odhadem tak dvě stě metrů.

Cedule pomáhá v orientaci

"Takovýhle lana se nepoužívají na obyčejné horolezectví," obrácím se na Radka. Oba jsme se na sebe zkroušeně podívali. Jdeme k ceduli u naučné stezky, která označuje místo, kde strmý kopec tvoří úžlabinu a tou se stoupá ke vchodu do Barrandovky.

Na ceduli vidíme nákres rozsáhlého systému chodeb plazivek. "Do háje!" Skupina několika lidí přichází ze shora. Chvíli čekáme a kamuflujeme náš úmysl prohlížením cedule. Nakonec skupinka odchází, bere lana a auty odjíždí pryč. Chvíli ještě čekáme a potom jdeme.

Záhadné lano

Nejprve lezeme do strmého kopce. "Rychle, rychle," pobízíme se, abychom se co nejdříve dostali z dohledu od cesty. Blátivým stoupáním přicházíme až k místu, kde začíná skála. Nejdříve zkouším vylézt normálně a co to! "Tady je nějaký lano a vede nahoru, co teď?" obracím se šeptem na Radka. "No co, když už jsme tady, půjde dál," odpovídá s utrápeným výrazem.

Tak se vydáváme dále vzhůru s pomocí toho záhadného lana, které vede někde z vršku. Já jdu jako poslední, a když jsou už všichni na skále, přitáhnu se za lano já. Přitáhnu se a lano sjede ke mně. Přitáhnu se ještě jednou a znovu. Lano však pořád ne a ne držet. Z ničeho nic se odshora ozve: "Co to děláte?"

Po tom výkřiku oba s Radkem zbledneme. Doufáme, že nám nedají pokutu, že chodíme, kam nemáme. "Dobrý, můžete si to smotat," po tiché chvilce zamlouváme vzniklou situaci. Ve skrytu duše se modlíme, aby to nebyli nějací zapřísáhlí speleologové-ochranáři.

Když už to vypadá, že je všechno ztraceno, ozve se shora: "Počkejte, já vám to ještě přivážu, ať můžete vylézt nahoru." Vyšplháme až ke vchodu a všichni jdeme dovnitř jeskyně. Jako poslední poděkuji kamsi nahoru za keříčky, kam ani nevidím a také vejdu do tmy.

Dvě propasti

Tak jsme tu! Teď už jen doufáme, že nás tu nikdo nenačapá. Sejdeme do míst, kde jeskyně klesá a je třeba slanit dolů přes dvě průrvy, které se černají jako hluboké studny. Uvážeme lana, přestrojíme se do sedáků a jdeme na to.

Překonání první průrvy je pěkná zabíračka. Propast je táhlá, stěny kluzké. Postupuji po malých krůčcích s nohama roztaženýma, postupně povolují osmu. Chvilku odpočívám a přichází druhá a ještě horší díra. Nohy mám rozkročené, že mě div nechytá křeč do kyčle.

Následují stresující okamžiky, kdy slaňují prckové. První to na začátku vzdá a vrací se zpět, druhý jde v pohodě. Třetí překoná první díru za mého usilovného radění, ale na konci druhé se mu smekne noha. Chytám ho za bundu a vytahuji na plošinku. Moje kolena se klepou ještě když slaní i poslední člen výpravy.

Jílovité plazivky

Radek zůstává nahoře a dohadujeme se na čase, do kdy se musíme vrátit. Vyrážíme s heslem "Vzhůru dolů."

Sjíždím po břiše dolů do jeskyně, která je místy jen dvacet centimetrů vysoká. Proplížíme se několika tunýlky, sem tam je síňka, ve které si člověk může odpočinou a dokonce i kleknout. Do prudkých jílových svahů se to prosmekává a člověk se po nich plazí jako po ledě.

Barrandova jeskyně.

Mikina se mi občas vyhrnuje až k bradě a čelovka se občas do plazivky nevejde i s hlavou. Před sebou proto tlačím v jedné ruce čelovku a v ruce druhé fotoaparát zabalený v igelitu.

Hlubinná kniha

Konečně dorážíme na místo, kde si každý vytvoří svou jílovou sošku a zapíše se do notýsku. Jako je na skalách vrcholová kniha, tak tady je hlubinná kniha.

Obracíme to zpět, posléze se navazujeme a šplháme nahoru. Když se všichni dostáváme na povrch, je něco kolem půlnoci.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Barrandoa jeskyně v 70. letech

Do Barrandovky jsme poprvé vlezli v roce 1970. Navštívil jsem ji v 70 letech mockrát. Nikdo nikoho nebuzeroval, a byla to krása. Žádné slaňovací osmy jsme tenkrát ovšem neměli-))

 • Autor Jirka
 • Datum a čas 11.4.2012 00:21
Reaguj
Barrandoa jeskyně v 70. letech
Barrandova jeskyně nebyla v 70. letech ani zakázaná ani nebezpečná. Navštívil jsem ji v roce 1979. Byla volně přístupná, i na turistických mapách Okolí Prahy z té doby se o ní píše jako o největší volně přístupné jeskyni Ceského krasu se dvěma patry. Byly zde i jednoduché pomůcky, např. žebříčky přes propast a. d. Teprve začátkem 80. let přišel najedou zákaz, stejně jako třeba do Císařké rokle a byly zde odstraněny lezecké pomůcky.
Reaguj
Re: Re: Blbost lidská mezí nezná, aneb jak si někdo myslel, že je
ale ma pravdu, protoze zabrat si kus prirody protoze \'JA jsem ten kdo to mysli nejlip\'..
 • Autor Martin
 • Datum a čas 11.9.2009 16:18
Reaguj
Re: Re: Blbost lidská mezí nezná, aneb jak si někdo myslel, že je
ale ma pravdu, protoze zabrat si kus prirody protoze \'JA jsem ten kdo to mysli nejlip\'..
 • Autor Martin
 • Datum a čas 11.9.2009 16:18
Reaguj
Re: Blbost lidská mezí nezná, aneb jak si někdo myslel, že je
Slohovky Vám asi šly...:-D
 • Autor Lebeda
 • Datum a čas 1.6.2008 12:25
Reaguj
Blbost lidská mezí nezná, aneb jak si někdo myslel, že je \"profesionální\" speleolog, \"chrání přírodu\" a \"dodržuje zákony\"
Opravdu mě fascinuje, kde se může vzít takové množství "lidových mudřenců", kteří se zde k tomuto tématu vyjadřují. Pominu zcela fakt, že vy všichni "chytří a všeznalí" se zde pouštíte do "krvavé názorové konfrontace" s partičkou prepubertálních dobrodruhů, kteří se jako jedni zmála odhodlali zakusit něco více, než jen jointa a 10 piv na nejbližší diskotéce. Přesto přesevšechno mi vy všichni připadáte tak nějak hloupí. Nevím, kdo z vás je skutečný speleolog a kdo není, případně co je tou skutečnou devizou oné vaší esence speleologična proto, abyste si mohli usurpovat výhradní právo k návštšvě zmíněných podzemních prostor. Nehodlám zde zabředávat do nějaké právní, natožpak moralistní debaty, přesto však se vás nemohu nezeptat: Komu patří ty jeskyně? Pro koho tu jsou (když tam nikdo nesmí)? Pro netopýry? Nebo snad pro speleology? Pokud, tak se ptám: Vy jste si je koupili? Od koho? Kdy? Za kolik? Co vás opraňuje tam lízt (a jiné ne)?
dovoluji si ti oponovat, nevim jestli jsi tam byl, podle toho co pises, ocividne ne. V teto jeskyni jsem byl jiz mnohokrat- vzdy s helmou. Krom jiz zmineneho omlacovani hlavy o skalu je take riziko padajiciho kaeni- do jeskyni se chodi vzdy s helmou, pred plazenim se sundava a clovek ji bere s sebou! tak predtim nez neco napises vice mysli...
 • Autor Dan
 • Datum a čas 22.12.2007 21:50
Reaguj
Re: Mrize
Mrize v barandovce urcite jeste velmi dlouho nebudou.Z cehoz vyplivaji obcasne urazz amaterskych navstevniku.A jen tak mimochodem, urcite se nejedna o zadny extrem,jak clanek pusobi, ten kdo dobre kominuje, nepotrebuje ani lano.
 • Autor dawid
 • Datum a čas 19.7.2006 23:29
Reaguj
Tak takto NE!
 • Autor \"Zapřísáhlí speleolog-ochranář\"
 • Datum a čas 11.7.2006 09:43
Reaguj
Re: Nova hadra ...
jo co ten blbecek tady vyvadi dyz leze jen do barrandovky kam doleze kazdy turista v keckach! Tot k autorove oslave sebe sama, sve udatnosti a konspirativniho umu. Dale k prispevkum zde - domnivam se, ze netopyri zimuji v zime, ne v zari. No a jinak, rozhodne neschvaluju autorovo lezeni do mist kam by se nemelo (a psat o tom na webu uz vubec ne), nicmene barrandovka je skutecne moc turisticka na to, aby autor musel takhle vyvadet.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 16.3.2006 18:28
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Ferratysti na Facebooku, dejte si pozor!

Ferratysti na Facebooku, dejte si pozor!

S Michalem Šedkem aka Náčelníkem, neboli správcem facebookové skupiny Ferratysti jsem se zúčastnila lezecké akce na feráty v Dolomitech. Ve skupině 12 lidí včetně nováčků lezl bez helmy a pouze s odsedkou. Očekávala bych... celý článek

Severní převis v Černolicích

Českými mistry v lezení na rychlost jsou Khaibullin a Cibulková

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Kam nelézt 2021

Kam nelézt 2021

VYSOČINA Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Stráník vylezl 4. místo v Moskvě

Stráník vylezl 4. místo v Moskvě

Martin Stráník dolezl na 4. místě na Mistrovství světa v Moskvě. V disciplíně lezení na obtížnost soutěžila prakticky celá světová špička s výjimkou Adama Ondry.
Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal okamžitě vyřazuje z používání, prodej a výroby horolezeckou pomůcku Tract Up. Má sloužit jako upínacího zařízení na záchranné a nouzové operace na lyně ve výškách.
Plasierkletterei v Rakouslandu

Plasierkletterei v Rakouslandu

AKTUALIZACE Přináším tip na nějaké to polezení v Horním Rakousku, z Prahy pouhých 320 kilometrů a něco nad čtyři hodiny jízdy, a v Českých Budějovicích by chtěl žít každý, páč je to po cestě.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky, Koupák Horolezecká brigáda 23.10. 09:00
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Uzavření chodníků v Tatrách Vysoké, Západní a Belianské Tatry Vstup do dolin povolen 16.6.-31.10. 31.10.
Konec pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 31.10.
Orientační běh pražských horolezců Bedřichov 12.-13.11. 12.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
Horolezecká fotografie - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 16.9.-17.11. Fotografoval Karel Vlček 17.11.

Diskuse

Odvaha nic netušících Nobody, 22.10.2021 14:34, 3 příspěvky
Odvaha nic netušících Xyz, 22.10.2021 13:46, 3 příspěvky
Jak se ten svět mění. Kuba Turek, 22.10.2021 11:16, 4 příspěvky
Jak se ten svět mění. Kuba Turek, 22.10.2021 11:12, 4 příspěvky
Jak se ten svět mění. Michael Beranek, 22.10.2021 9:31, 4 příspěvky
HB Jiří Marszalek, 21.10.2021 20:16, 28 příspěvků
Odvaha nic netušících Nobody, 21.10.2021 12:19, 3 příspěvky
Má to cenu? IvanN, 21.10.2021 1:11, 4 příspěvky
TDMB Pivoň, 19.10.2021 12:48, 2 příspěvky
Island Šlojíř, 19.10.2021 11:31, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04