Continental Divide Trail: 4300 kilometrů dobrodružství po Spojených státech

Continental Divide Trail: 4300 kilometrů dobrodružství po Spojených státech
Continental Divide Trail. Jakub Jonáš a Martin Benc na trase.
Autor snímku Jakub Jonáš
SDÍLEJ:

148 dnů a 4300 kilometrů napěchovaných neopakovatelnými zážitky. Jakub Jonáš z Jeseníků absolvoval nejdelší trail na světě. Slavný Continental Divide Trail.

Continental Divide Trail: 4300 kilometrů dobrodružství po Spojených státech
Continental Divide Trail vede po rozvodí mezi Pacifikem a Atlantikem.
Autor snímku Jakub Jonáš

Hlavním tahákem zaoceánského trailu byla pro třicetiletého Jakuba Jonáše rozmanitost přírody. "Od vysokých hor v Coloradu až po vyprahlé pouště v Novém Mexiku a Wyomingu. Prošli jsme přes Yellowstone a několik dalších národních parků. Bylo to velmi náročné, ale zážitek stál za to," zamýšlí se Jakub Jonáš, který vyrazil s kamarádem Martinem Bencem.

Tvoří spolu cestovatelské duo DvaNaTahu. Jeho rodina provozuje v Ostružné menší skiareál. Sám měl za sebou už hřebenovku Pacific Crest Trail.

Continental Divide Trail je v porovnání s Pacifickou hřebenovkou odlehlejší a divočejší. "Trasy jsou méně udržované a značení řidší," komentuje Jakub Jonáš. Několikrát čelil krajním momentům: "Nikdy předtím jsem nezažil takové bouřky. A teď, když slyším hřmění, naskakuje mi husí kůže a velký respekt. V Coloradu byly bouřky na denním pořádku, ale většinou se jim dalo předcházet. Tento stav však nepanoval ve Wyomingu, zejména v oblasti Great Basin."

"Nejnebezpečnější okamžik se odehrál při setkání s grizzlym v Národním parku Glacier v Montaně," poznamenává dálkový chodec.

 

 

Mezi medvědy a chřestýši

V Coloradu strávil přes 40 dnů ve výškách kolem 4000 metrů. "Zůstávala tam spousta sněhu, což nás často brzdilo a zejména hodně unavovalo. Kvůli tomu jsme někdy museli volit alternativní trasy." Někdy zase potkali nezvané hosty. Od chřestýšů až po zmíněného medvěda grizzly. "Jeden o velikosti fabie nás překvapil předposlední den, když šel přímo před námi po stezce, a my s tím nemohli nic dělat. Naštěstí bylo dost borůvek, takže si nás nevšímal a my měli s sebou bear spray."

Continental Divide Trail.

Na obávaného medvěda byli s parťákem Martinem Bencem ve dvou. Největší stresová chvíle ale přišla, když se na jedno odpoledne rozdělili ve Wind River. "Chtěl jsem si zkrátit cestu přes jedno sedlo, které na mapách vypadalo jako pěkná pěšina. Nakonec to ovšem skončilo lezením po skalách a suti. Kdybych to měl jít znovu, určitě si vezmu horolezecké vybavení, helmu a hlavně bych nešel s tak těžkým batohem," uvádí Jakub Jonáš který tvoří s Martinem známé cestovatelské duo DvaNaTahu.

Čtyři páry barefoot

Jakub Jonáš důvěřoval barefootům: "Vyhovují mi pro přirozený pohyb a pohodlí. Jelikož jsem ambasadorem značky Vivobarefoot, vybral jsem si model Primus Trail Knit FG, který už mám odzkoušený z minulých cest. Do USA jsem si přivezl pět párů, ale nakonec jsem využil jen čtyři, neboť jsme ušli méně, než jsme plánovali. V podstatě jsem boty vyměňoval každých dvanáct set kilometrů. Nezdá se to moc, ale chci podotknout, že jsme chodili v průměru třicet kilometrů denně po dobu dvanácti hodin."

Continental Divide Trail.

Sloužily mu ve sněhu, na poušti, nebo při brodění řekou Gila v Novém Mexiku. Tam během tří dnů spolkly přibližně sto pět kilometrů a přebrodily dvě stě pětkrát řeku! Mezi další dobrodružné momenty patřil výstup na nejvyšší bod celého trailu Grays Peak (4352 m) a také na druhou nejvyšší horu kontinentálního USA Mt. Elbert (4401 m).

Co nesmí nikdy chybět?

Leckoho může napadnout otázka, proč se do toho Kuba s parťákem vůbec pouštějí. "Jde o čistou lásku k přírodě, touhu po samotě, posouvání vlastních limitů, pocit nepřenositelného dobrodružství, vyčištění hlavy a odpočinek. Je to také poznávání nových míst a lidí," vysvětluje motivační koktejl Jakub Jonáš.

"Kdekoliv jsem, tak tahám s sebou kávu. Neumím si bez ní představit ráno," přiznává Jakub Jonáš. Vedle kávy tvoří základ Jakubovy výbavy následující věci: batoh, stan, karimatka a spacák. Co se týče oblečení, doporučuje mikinu, péřovku, nepromokavé kalhoty, dvě až tři trička, termoprádlo, pár kusů spodního prádla a několik ponožek. "Důležitá je rovněž dobře vybavená lékárnička, powerbanka a vařič s plnou plynovou bombou. S tímto vybavením vás nic nemůže překvapit. Na CDT jsem dokonce tahal i dron, abychom měli lepší záběry," zmiňuje Jakub Jonáš. Kvůli medvědům přibalil ještě rolničky.

Continental Divide Trail.

Jednu z novinek pro tento trek tvořil satelitní SOS komunikátor. "Je skvělé mít možnost zavolat pomoc nebo být v kontaktu s rodinou i v místech bez mobilního signálu. Dále hodně spoléháme na aplikace jako Mapy.cz a FarOut. Mapy.cz jsou velmi přesné a jejich offline mapy neocenitelné. Naopak FarOut nabízí výhodu poznámek od ostatních chodců, které se hodí pro získání aktuálních informací o vodních zdrojích, podmínkách na trase a kempech."

Pacifickou hřebenovku má odškrtnutou. Teď si odfajfkoval Continental Divide Trail. Zbývá mu již pouze Appalachian Trail, aby získal takzvanou Triple Crown. Což představuje dokončení tří nejdelších trailů v USA. "Plán je takový, že bych to rád dokončil příští rok. Protože se ale na východním pobřeží USA prohnala bouře Helena a Appalachian Trail je poničený, uvidíme, jak to dopadne. Nicméně vždycky se dá vymyslet něco dalšího!" uzavírá nadšený cestovatel z Jeseníků.

Mezi Pacifikem a Atlantikem 

Začátek: Crazy Cook, Nové Mexiko
Konec: Chief mountain - Montana
Nejvyšší bod: Grays Peak, Colorado 4349 m n.m.
Nejnížší bod: Columbus, Nové Mexiko 1200 m n. m.
Celkové převýšení: 128 km
Celková délka: 4300 - 5000 km (dle zvolené varianty)
INFO: Continental Divide Trail Coalition

Stezka kontinentálního rozvodí neboli Continental Divide Trail, celým názvem Continental Divide National Scenic Trail, zkráceně CDT, je dálková turistická trasa ve Skalnatých horách v USA. Je vedena po oceánském rozvodí mezi Atlantikem a Pacifikem. Začíná na hranici s Mexikem a pokračuje na sever přes Nové Mexiko, Colorado, Wyoming a Idaho do Montany, kde na kanadské hranici končí. Tam prochází přes Triple Divide Peak, odkud stéká voda také do Severního Ledového oceánu. Trasa se dá zvládnout pěšky za půl rou od dubna do září. O zdolání se ročně pokouší dvě stovky lidí.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

Inu zajímaví dobrodruzi. Jednoho znám také - viz kniha Amerika za plotem - O první české expedici Prostějov - USA (1993) údolím smrti.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 30.10.2024 07:26
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


6x red flags: pozor na letní tábory!

6x red flags: pozor na letní tábory!

Prázdninový tábor: svěřujete svoje děti do rukou někoho, komu musíte věřit. Týden, dva, nebo tři bude váš potomek v rukou někoho, koho si vyberete. Jak poznat dobrý tábor? Jak se vyhnout špatně... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Rumcajsův revír, dvoudenní vandr z Jinolic do srdce Prachovských skal

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Výhledy, přírodu, zámky a cyklostezky jsme spojili na celodenním koloběžkovém výletu. Z Litoměřic stoupáme od Labe na Dlouhý vrch, objedeme ho, sjedeme do Zahrady Čech k zámku Ploskovice a frčíme cyklostezkou podél Labe
TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

Vložka do spacáku Boll se zdá nesmrtelná. Používáme již už hezkých pár let, výrobce ji stále prodává v nezměněné podobě a vše zůstává při starém. Naši vložku Boll Rectangular Line zatím nezničilo
Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

CLIMBING GUIDE Tefritový a tufový masiv Dlouhý hřeben je horolezcům známý na jihu, kde se lezou masivy zvané Kreutzberk. Na severu stojí dvě podivné věžky Amtmann (úředník) neboli Hadovka a Jehla na
Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Šumění lesa, který se pro svou nedotčenost dostal na prestižní seznam UNESCO. Skalní útvary i vodopády, které vás svou krásou oslní stejně jako zdejší bižuterie a sklo. Jizerské hory jsou po mnoha
Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cestování po stopách zlata není jen příležitostí vidět neobyčejná místa, ale také způsob, jak poznat historii, která po staletí formovala ekonomiky a přitahovala lidi snící o bohatství. Zlatá stezka vede napříč různými

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrikou z Austrálie do Evropy - diashow Jihlava, Dukla Přednáší Tony Ruzek 13.5. 19:30
Indonéský večer Praha, Městská knihovna 13.5. 19:00
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 14.-17.5. 14.5.
The Dirtbag Past - přednáška Praha, Rock Point Havlíčkova Přednáší Alexander Megos (anglicky) 14.5. 18:00
Japonský čajový obřad Praha, Trmalova vila Přednáší Lukáš Adam 14.5. 13:00
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 15.-16.5. 15.5. 17:00
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 16.5.
Mezi jezy Lužnice, Sezimovo Ústí Paddleboard 16.5.
Night Ride Itálie, Bergamo Noční cyklistika 16.5.
Třeboňská šlapka Třeboň Zahájení cyklistické sezony 16.5.

Diskuse

Významy slov PK, 12.5.2026 21:53, 6 příspěvků
Jizera není Vaše Kuba Turek, 12.5.2026 21:47, 6 příspěvků
Významy slov Honza, 12.5.2026 20:44, 6 příspěvků
Asociace vodní turistiky ... Michal, 12.5.2026 18:55, 6 příspěvků
Rybáři, vodáci? Úřady! Franta, 12.5.2026 14:26, 6 příspěvků
Rybáři, vodáci? Úřady! Novinář, 12.5.2026 14:05, 6 příspěvků
Rybáři Franta, 12.5.2026 13:24, 6 příspěvků
Posílání nánosů zpět do k... Franta, 12.5.2026 13:11, 6 příspěvků
Hezké čtení Horydoly, 12.5.2026 3:00, 1 příspěvek
Významy slov Horydoly, 12.5.2026 0:12, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03
Zimní dovolená se psem nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03
SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03