Francouzský Mont Pelat

Francouzský Mont Pelat
Mont Pelat (3055 m) v Přímořských Alpách (Alpes Maritimes).
Autor snímku Šárka Bláhová
SDÍLEJ:

Že to zní neuvěřitelně? Je to skutečnost. Z kempu či penzionu v Colmars-Les-Alpes můžete vyjet klidně před polednem. Jakmile vyšplháte prudkými serpentinami na parkoviště, už jste překonali nadmořskou výšku 1 500 metrů. Jiná doprava než autem je vyloučená, nepočítáme-li zdatné cyklisty.

Jak na to

Národní park Mercantour

Francie má sedm národních parků. Mercantour založený roku 1979 je z nich nejmladší. Zabírá území 685 km2.

Vyskytuje se tu čtyřicet rostlinných endemitů (mezi nimi například dub křemelák, olivovníky, různé druhy borovic, smrků, jedlí a modřínů). Mercantour je velmi bohatý na flóru, setkáte se zde s více než dvěma tisíci rostlinnými druhy, z nichž dvě stovky jsou vzácné (například plesnivec alpský, lomikámen, netřesk, hořec). V Mercantouru žije orel skalní nebo sup bělohlavý. Ve vyšších polohách potkáme krotké sviště, kamzíky, při troše štěstí i muflony a kozorožce.

Národní park Mercantour je součástí Přímořských Alp (Alpes Maritimes), které se rozkládají na hranicích Francie a Itálie. Leží přibližně 80 km od Nice, největšího centra Riviéry. Pokud vyrážíte přímo z Nice, pojedete přes vesničky Colmars-Les-Alpes do Allos, kde odbočíte doprava a dáte se po silnici nahoru. Ta vás dovede na výše zmíněné parkoviště. V Colmars i Allos jsou v provozu informační střediska.

Výstup na Mont Pelat (3055 m) patří mezi lehčí túry. Stoupání po hřebeni je velmi pozvolné.

Krása nesmírná

Je to ideální výlet pro rodinu s většími dětmi. Prudší stoupání po kamení následuje až na samém konci trasy těsně pod vrcholem.

Pár kroků od parkoviště, kde v červenci a srpnu sídlí kancelář národního parku Mercantour, se naskytne první úchvatný pohled do travnatého údolí.

Užijte si pocit, že právě stojíte v zemi zaslíbené. Jakmile se zastavíte, nechce se jít dál. Tak vás přírodní galerie vtáhne. Přenocovat tady můžete zadarmo.

Spí se jen v noci

Informační tabule uvádějí povolenou dobu pro přenocování od 21 hodin večer do 9 hodin ráno. Partičky mladých lidí nedočkavě čekajících, až odbije devátá, nejsou ničím výjimečným. Místa je tu dost pro všechny.

Ideální období, kdy vystoupat na Mont Pelat, je od června do října kvůli stálému počasí. O prázdninách tady rozhodně nebudete sami a na vrcholu budete stát frontu.

Mont Pelat. Alpes Maritimes (Přímořské Alpy).

Nenechejte si ujít jezero

Po sestupu nezapomeňte udělat půlhodinovou zacházku k romantickému jezeru Lac d´Allos. Ve výšce 2 226 metrů se otužilci mohou vykoupat, ostatní si vychutnají pohled na jezero z terasy dřevěného penzionku, který nabízí občerstvení pro příchozí. Nejste-li v něm ubytováni, kromě nápojů vás ničím jiným neuctí.

Mont Pelat je nejvyšším vrcholem národního parku Mercantour. Rozhodnete-li se trávit dovolenou na francouzské Riviéře, návštěva tohoto přírodního klenotu je téměř podmínkou. Zvláště pro ty, kteří přemíru luxusu a rušných turistických center raději vymění za něco asketičtějšího.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

ZÁKAZ JÍZDY Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.... celý článek

Kam nelézt 2026

Hřebenovka Českým Švýcarskem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Shořalý mlýn a obrovský jez na Jizeře v Turnově

Shořalý mlýn a obrovský jez na Jizeře v Turnově

Vodáci, víte, kdo vám krade vodu v Turnově? Ochránci přírody, víte, kdo z přírodní Jizery dělá smrdutý rybník? Rybáři, víte, kdo pod jezem způsobuje mělčiny? Jsou to občané Turnova, kteří si zvolili
Jezero kmotrů Tegernsee

Jezero kmotrů Tegernsee

AKTUALIZACE Tegernsee je nádherné jezero obklopené vrcholky bavorských Alp. Už za doby Třetí říše si u domácích a nejen jich vysloužilo trochu hanlivé, trochu posměšné jméno Lago di Bonzo. Termín der Bonze
Souboj čepic: Rafiki Maray x Columbia Creek

Souboj čepic: Rafiki Maray x Columbia Creek

PRVNÍ DOJMY Plzeňskou lezeckou trendy čepici Rafiki nebo americkou klasiku Columbia nasadit na hlavu? Na pěší výlety, na cesty do hor, na koloběžkové vyjížďky a vůbec do přírody? 
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Náchodská vrchovina. Členitá zvlněná krajina podhorského rázu protkaná pavučinou lesních cest a stezek, zurčících potůčků stékajících do hlubokých zářezů údolí Metuje působí na bikerovo oko magickým dojmem.
Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

RECEPT Je brzy ráno, vzduch je ještě těžký vlhkostí a z kuchyně se line vůně kokosu, limetky a čerstvě připraveného chleba roshi. Na stole přistává miska mas huni - jednoduchá směs tuňáka, kokosu,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Solidarita - exkurze Praha, Waldes 25.5. 13:00
Trnava Xrace Želiv 29.-31.5. Vodácké závody 29.5.
Noc kostelů Česko 29.5.
Moravia Divide Javorník, Račí údolí 29.5.-4.6. Bikepacking 29.5.
Trnava X Race Trnávka, vodácký kanál 39.-31.5. 29.5.
Pohádkový les na loděnici Hradec Králové, loděnice na Orlici 29.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 29.5.-13.6. 29.5.
Budějovický půlmaraton České Budějovice 30.5.
Bystřička - splutí Bystřička 30.5. 09:15
Dračí lodě Třeboň, Svět 30.5.

Diskuse

Žofie Honza, 23.5.2026 7:18, 2 příspěvky
Žofie Honza, 23.5.2026 7:15, 2 příspěvky
Cena listku Honza, 23.5.2026 7:10, 35 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Pišišvor, 21.5.2026 22:12, 7 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Honza, 21.5.2026 21:11, 7 příspěvků
bulvar Jan Drtina, 21.5.2026 9:24, 5 příspěvků
Reakce k části článku Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 20.5.2026 17:29, 5 příspěvků
Reakce k části článku Ondřej, 20.5.2026 15:05, 5 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Novinář, 20.5.2026 0:26, 7 příspěvků
Inu Honza, 19.5.2026 20:48, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14
THE MARCHE REGION AT ITW ... Horydoly , 16.5.2026 23:19
Aparthotel Svatý Vavřinec... Horydoly , 14.5.2026 22:16
Velký jarní úklid apasa2qa1@any.pink, 14.5.2026 19:00
Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48