Hornické muzeum Landek

Hornické muzeum Landek
SDÍLEJ:

V Ostravě, baště hornictví, se již desetiletí netěží. Městští radní by se nálepky černé obživy rádi zbavili, ale uhlí tady stále žije. V dolu Jeremenko se dodnes stékají veškeré podzemní vody z opuštěných šachet a vypouští se do Ostravice. Na Landeku se scházejí zájemci o historii a fárají do muzeální expozice v dolu Anselm.

Jak na to

Ostravsko a Karvinsko

Na Ostravsku se již černé uhlí netěží, na Karvinsku je ještě několik dolů v provozu. Všechny jámy v Ostravě jsou sice zasypané a uzavřené, ale podzemí stále pracuje. Především vytlačuje vodu, která by bez neustálého odčerpávání v dole Jeremenko na horizontu 386 m, přetekla do Karvinského revíru.

Ostrava a Karviná

Tradičním patronem horníků v Ostravě je svatý Prokop. V Karviné se horníci modlí ke svaté Barboře.

Ostrava a Prajzka

Prajzka je území za Odrou směrem na Opavu. Landek do ní patří. "Prajzák nejprve něco ukradne a teprve potom přemýšlí, k čemu to použije," opisuje legendu Lumír Plac z Hornického muzea v Landeku. "Ostraváci, co bydlí za Cisaráky, když něco také chtějí ukrást, už na ně nic nezbyde." K tomu dodává: "Cigáni se k nám nestěhují, protože se bojí, že je okrademe."

Ostravský cyp

Pohrdavé označení cyp byl původně termín pro hornického pomocníka. Kvalifikovaný horník pracoval se sbíječkou nebo kladivem a mlátkem. Nekvalifikovaný dělník házel lopatou, nebo odklízel uhlí do unašeče.

Hornické muzeum Landek v ostravské části Petřkovice využívá opuštěný důl Anselm. Uhlí se tu těžilo třiadvacet tisíc let. Konec nastal v roce 1991.

Prastaré štoly

Nejstarší dokumentované využití uhlí k topení na světě v Landeku bylo umožněno geologickou anomálií. Řeka Ostravice totiž odkryla ve svém zákrutu sloje černého uhlí. Lidem stačilo jen brát.

O mnoho tisíciletí později tady vznikl nejstarší důl na Ostravsku. V roce 1782 se na Landeku začalo uhlí organizovaně těžit štolováním, v roce 1835 se přešlo na hlubinné dobývání.

Anselm Rothschild

První jáma se jmenovala Ferdinandovo štěstí. Důl nejprve patřil majitelům hlučínského panství, poté ho koupil arcibiskup a majitel vítkovických železáren Rudolf Rakouský, později ho prodal vídeňskému bankéři Salomonu Rothschildovi, po kterém ho zdědil jeho syn Anselm.

V tu dobu dostal důl své jméno po mladém Rothschildovi. Po druhé světové válce byl na pár desítek let přejmenován po komunistickém aparátčíkovi Eduardu Urxovi. Po sametové revoluci se mu jméno vrátilo, ale těžby si tu horníci užili už jen dva roky.

Soukromé muzeum

"Na těžbu se doplácelo už za socialismu, a to nebylo v kapitalismu únosné," říká ekonomicko-organizační náměstek Hornického muzea, které vzniklo v Anselmu, Lumír Plac. "Přesto můžeme děkovat prozíravosti majitelů společnosti OKD, že z Anselmu nechali udělat muzeum."

Proč to soukromá společnost vedená nejprve uhlobaronem Koláčkem a teď finančním žralokem Bakalou dělá? "Jde nejen o prestiž firmy, ale také o zachování hrdých vzpomínek na historii, uvádí tisková mluvčí OKD Věra Breiová. "Vždyť doly v ostravsko-karvinském revíru stále přinášejí nejen znečištění a poškozování životního prostředí, ale také zaměstnanost a dobré ekonomické zázemí pro většinu zdejších obyvatel."

OKD myslíme samozřejmě také na budoucí ekonomické využití areálu, jehož jádrem má být hornická expozice a na ní se nabalí poznávací, reprezentativní a také sportovní funkce."

Fáráme do jámy

Zelená tráva a černé uhlí jsou erbovní báňské barvy. Uvidíte je hned u vstupu do dolu Anselm. Horníci jsou totiž hrdí na symboly, mezi které patří ještě zkřížené kladívko a mlátek, případně těžní věž.

Míříme na cechovnu, kde horníci fasovali na každou směnu kovovou známku. "Hlubinná těžba byla organizovaná v polovojenském duchu," vysvětluje Lumír Plac. "Při odchodu z práce se známka odevzdala a bylo jasné, zda vyfárala celá směna." Ženy ve výdejně známek znaly horníky jen podle čísel. "Za to ale perfektně. Moje číslo bylo 6028."

Pokračujeme do řetízkových šaten. "Nejrychlejší horníci se dokázali převléknout, pověsit oblečení na hák a vytáhnout ho do výšky za pár desítek vteřin. Nesměla ovšem vypadnout kladka," vzpomíná se smíchem ředitel muzea a bývalý horník Miroslav Fojtík.

Práce vleže nebo ve stoje

Dál se fasovaly nabité čelové lampy, plynové masky, svačiny, horníci si vzali žvýkací tabák a jelo se dolů. Výtah v těžní věži nás v současné době doveze jen 568 centimetrů pod zem. Pod námi je už jen zátka z drceného kamene. "Všechno je stejně jako v ostatních uzavřených dolech zasypané hlušinou." Anselm měl za provozu hloubku 900 metrů.

Na Ostravsku se těžilo 80 % všeho uhlí ručně! Vcházíme do šachty Fanny. "Dělal jsem tu, byla velmi neoblíbená, protože nízká a nebezpečná," vzpomíná ředitel muzea. Těžilo se tu však kvalitní uhlí pro chemický průmysl, na koksování a jiné speciální účely."

Na povrchu je to vidět na vystavených huntech (vozících), které obsahují poslední vytěžené uhlí v jednotlivých dolech. "Ve skutečnosti si ovšem během slavností k uzavření dolů horníci všechno rozebrali a muselo se ještě jeden hunt dotěžit," odhaluje zákulisí Lumír Plac.

Pod zemí procházíme podél uhelných slojí. V nich leží či stojí figuríny horníků, které nám dávají dobrou představu, jak tvrdý tu byl chlebíček. Většina práce se dělala vleže, v prachu a v rachotu sbíječky. Kdo při práci stál, neměl vyhráno. V kolmých slojích byla práce nebezpečnější.

Horníci si důchodu neužili

Na čelbě pracovali horníci nazí kvůli velkému horku. Místo záchodu byl kýbl. "I ten byl spíše výjimkou," uvádí Lumír Plac. "Na oba druhy práce byly specializované party. Kdo celý život dělal v leže, neudržel se celou směnu na nohou," uvádí Miroslav Fojtík.

"Za těžkou práci byly dobré peníze a brzký důchod v 55 letech, ale ten si málokdo z horníků užil. Umírali velmi brzo," připomíná Lumír Plac. Kromě uhelného prachu a neustálého hluku a vibrací, kosily jejich řady alkohol a cigarety. "I můj otec hodně pil a poškodil si tak zdraví," uvádí Lumír Plac, který pracoval především jako ekonom na povrchu. Na těžbu se dostával jen příležitostně. "Mimochodem, úředníkům se tu říkalo báňské piči."

Čtyři hodiny práce a stejně tak dlouhá cesta

Opouštíme důl Anselm. Poslední horník z něho vyfáral 2. srpna 1991. Uzavření bylo záležitostí ekonomického kalkulu. Těžba spotřebovávala obrovské množství energie na větrání, doly požíraly neskutečné kubíky dřeva pro výdřevu a doprava horníků na pracoviště trvala příliš dlouhou dobu.

"Nejvzdálenější čelba byla v tomto dole sedm kilometrů. Horník musel nejprve sfárat výtahem, poté jel kus podzemním vláčkem a nakonec šel pěšky. Na čistou práci mu tak zbyly nějaké čtyři hodiny," uvádí Miroslav Fojtík.

Tisíce obětí za století

V areálu dolu prohlížíme ještě rekonstruovanou kompresorovnu, spadlou kotelnu, zajdeme do harendy (hospody) a navštívíme největší evropskou expozici záchranářské techniky.

Na úvod uvidíme symbolickou stěnu se jmény 101 báňských záchranářů, kteří přišli v českých a moravských hlubinných dolech za posledních sto let o život. "Kolik za tu dobu zahynulo horníků? To se přesně neví. Taková čísla e nehodí do krámu majitelům dolů v žádném režimu. Určitě to byly tisíce lidí," říká bývalý záchranář a dnes vedoucí expozice.

Karviná stále nabírá lidi

A co dál? Z hornického muzea stylově zajdeme na Stodolní. Budeme pít až do rána. Nejbližší klasický hotel bude asi Polský dům o dvě ulice vedle. Až se probudíme s bolavou hlavou, můžeme si rozmyslet, jestli náhodou nechceme fárat. V Karviné stále berou lidi.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ostravské doly

Pokud vás zajímají fotografie i méně známých aoastravských šachet,mužete se podívat na www.ostravafoto.cz

  • Autor Standa
  • Datum a čas 27.3.2013 23:33
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,... celý článek

Koupání u Tábora a Soběslavi

Mariánská hora v Jizerských horách

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Mariánská hora v Jizerských horách

Mariánská hora v Jizerských horách

AKTUALIZACE Mariánská hora se rozkládá nad obcí Albrechtice v Jizerský horách. Horské chaloupky jsou nepravidelně rozesety po stráních od Světlého vrchu až po úpatí kopce, který nese stejný název jako osada.
Bílá voda Kežmarská v Tatrách

Bílá voda Kežmarská v Tatrách

NOVÉ FOTO Jeden z nejhezčích potoků ve Vysokých Tatrách je Biela voda Kežmarská. Pramení v severovýchodních srázech Jaňacího štítu nedaleko Kopského sedla. Vytéká z mokrého suťoviska jako neznatelný ručej, změní se na potůček
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Čarovné tóny Macochy Macocha 12.-16.6. Hudební festival 12.6.
Barchan Jemnice 14.-17.6. 14.6.
120 let dopravního podniku Plzeň 15.-16.6. 15.6.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 16.6.
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Malířský plenér Bílina 21.-23.6. 21.6.

Diskuse

Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 2 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 2 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky
M. Jaroš Jan Vokounek (Vokoun), 4.6.2019 21:20, 1 příspěvek
Korektivní akce Decathlon prt, 4.6.2019 9:29, 3 příspěvky
pracovní prádlo Hankos, 3.6.2019 10:24, 20 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08