Hostivařská přehrada má nejčistší vodu v Praze

Hostivařská přehrada má nejčistší vodu v Praze
Hostivařská přehrada. Na koupacím molu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Nejčistší vodu ze všech přírodních koupališť v Praze aktuálně nabízí Hostivařská přehrada. Hygienici ji během svých měření nemají co vytknout. O něco hůř je na tom Džbán a Motol, ale vodu mají ještě v normě. Na Šeberáku je již voda zhoršená. Není zatím závadná ani se v ní nerozmnožily jedovaté sinice, ale už je zakalená.

Zdá se, že dvouleté bagrování bahna ze dna Hostivařské přehrady se vyplatilo. Přehrada na Botiči je totiž poměrně mělká, a proto se voda rychle prohřívá.

Zároveň to ovšem znamenalo, že z bahna, které bylo plné živin, především fosforu, se rychle množily drobné rostlinky sinice v ohromném množství. To se letos zatím nestalo.

INFO: Hostivařská přehrada a Hygienická stanice hl.m. Prahy a Koupání v Praze 

Co je na Hostivařské přehradě zajímavé

Hlavní pláž je placená. Nabízí opalování na travnatých plochách, písečný vstup do vody, půjčovnu šlapadel a lodiček, jednoduché restaurace a občerstvení, hžiště zdarma i za poplatek. Je přístupná autem (placené parkoviště) i pěšky od stanice metra Háje, případně na kole z Hostivaře proti proudu Botiče a přes hráz.

Nudistická pláž ja také placená. Je vybavená jednodušeji a je menší než hlavní pláž, ale jídlo, pití a koupání zde najdete také. Přijet lze až do areálu autem nebo na kole do oploceného a odděleného nudistického areálu od hlavní pláže. Můžete také přijít pěšky zvláštním vchodem od Petrovic.

Koupací a vyhlídkové molo je od letoška nově k dispozici zdarma na druhém břehu proti placeným plážím.

Bezplatné koupání je možné na malých plážičkách v lese v okolí koupacího mola. Lze sem přijet pouze na kole nebo přijít pěšky.

Cyklostezka a vycházková trasa podél severního břehu je velmi oblíbená a vede z Hostivaře do Petrovic. Do obou míst se lze dostat autobusem městské hromadné dopravy, nebo lze bezplatně zaparkovat. Celá trasa je vyasfaltovaná a vybavená altány a lavičkami. Využívají ji cyklisté, bežci, ale také vycházkáři a pejskaři. O víkendech bývá přeplněná. 

Cyklotrasa Geeenway Botič je částečně značená a vede od Vltavy z Výtoně podél Botiče nejprve ulicemi a od Záběhlic terénem k Hostivařské přehradě, pokračuje po severním břehu a pak se zase noří do náročného terénu, kterým pokračuje až do Průhonic k Dendrologické a Botanické zahradě.

Lanový park Abyss je profesionálně vedená lanová dráha vysoko v korunách borovic. Je otevřený pouze o víkendech a v ceně je nejen instruktor, ale také veškeré bezpečnostní vybavení. Je umístěný v lese u parkoviště příslušejícího k hlavní pláži.

Rybáři sedí na svých židličkách výhradně podél severného břehu ve svahu pod cyklostezkou. Přijíždějí na kole nebo přicházejí pěšky z Hostivaře či Petrovic.

Vodáci si mohou počkat na opravdu velké deště, po kterých musí Hostivařská přehrada upouštět vodu do Botiče, nebo na hromadné splutí pod názvem Rio Botičo. Letos se po tříleté přestávce bude konat 21. října 2012. Za povodní se dá splout i horní tok Botiče z Průhonic.

Hostivařská skalka je tréningový útes pro horolezce. Dosahuje sotva deseti metrů výšky, ale obtížnost lezení je zde poměrně vysoká. Přijdete k ní z Hostivaře podél Botiče, a kde se začíná asfaltová lesná cesta zdvíhat, uhnete doleva do svahu.

Hostivařský freeride je poněkud zanedbaný. Dvě strmé rokliny nad koupacím molem a svahy v jejich okolí jsou vybavené několika můstky a lávkami pro skákaní na kolech. Jízda v zarostlém terénu není úplně bezpečná, a proto by zde neměl jezdit nikdo sám a bez vybavení integrální přilbou a chrániči.

Hostivařský lesopark je rozlehlý a nabízí vyžití cyklistům, rodinám, dětem, vycházkářům ale už i houbařům. 

Hospod není v okolí Hostivařské přehrady mnoho, jsou ale příjemné a originální. Na horním konci přehrady je kiosek U Břehu, kde se jí a pije od širou oblohou. Pod přehradou na začátku staré Hostivaře jsou dvě výletní restaurace se zahrádkami. Sjíždějí se tady cyklisté, přicházejí rodiče s dětmi a teď v horkách i plavci, kteří se okolo vracejí domů. Další jídlo a pití pořídíte v areálu hlavní i nudistické pláže.


Zobrazit místo Botič na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Šumění lesa, který se pro svou nedotčenost dostal na prestižní seznam UNESCO. Skalní útvary i vodopády, které vás svou krásou oslní stejně jako zdejší bižuterie a sklo. Jizerské hory jsou po mnoha... celý článek

TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

AKTUALIZACE Výhodná jízdenka na železnici v Českosaském Švýcarsku a dalekém okolí se jmenuje Labe-Elbe a platí od německých měst Riesa a Hoyerswerda, přes Drážďany, Děčín, Ústí nad Labem do Vejprst, Kadaně, Loun a nejdále do
Velikonoce v jižních Čechách

Velikonoce v jižních Čechách

Velikonoční svátky v jižních Čechách voní čerstvě upečeným mazancem, zní klapáním hrkaček a jsou protkány slavnostní atmosférou měst, vesnic i památek. Region zve návštěvníky na pestrý program plný velikonočních trhů, lidových tradic, tvořivých
Pražské Velikonoce na Mariánském náměstí: charitativní trh a lidové kroje

Pražské Velikonoce na Mariánském náměstí: charitativní trh a lidové kroje

Velikonoce na Mariánském náměstí pořádá hlavní město Praha. Pražané i návštěvníci metropole mají příležitost zažít sváteční atmosferu do pondělí 6. dubna a nakoupit na trhu velikonoční sortiment od neziskových organizací, chráněných dílen a drobných řemeslníků.
Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2026

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2026

MOTOCYKLY Novinky ze západočeské metropole a okolí.
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

SKALSKO Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tráva 50 tour - diashow Litoměřice, Máj Přednáší Jan Trávníček 20.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Rokycany, Vila Fitz Přednáší Jan Trávníček 21.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Jablonec nad Nisou, Stage Přednáší Jan Trávníček 22.4. 19:00
Treffpunkt Plzeň 23.-25.4. Česko-bavorský festival 23.4.
Final Expedition - diashow Zlín, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 24.4.
Noc pivovarů Plzeň Plavání, MTB, kros 24.4.
Otevírání Skaláku Sedmihorky Horolezecká brigáda 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Freiburg 25.-26.4. Alternativní cyklistika 25.4.
Malé vodní elektrárny - den otevřených dveří Česko 25.4.
Ekvádor na kajaku - diashow Příbram, knihovna Jana Drdy Přednáší Mikuláš Heger 27.4. 18:00

Diskuse

echno logy M orrisJitty DanielGrams, 20.4.2026 4:11, 1 příspěvek
Inu Honza, 17.4.2026 18:34, 2 příspěvky
Pečený páv se slaninou na... Paulse, 17.4.2026 9:17, 1 příspěvek
Dlouhý vrch u Litoměřic Kuba Turek, 13.4.2026 21:42, 2 příspěvky
Dlouhý vrch u Litoměřic Martin, 13.4.2026 18:38, 2 příspěvky
Ukrajina - vyletni misto? Horydoly, 12.4.2026 12:34, 3 příspěvky
Ukrajina - vyletni misto? Honza, 11.4.2026 17:03, 3 příspěvky
Inu Honza, 11.4.2026 16:58, 1 příspěvek
Ukrajina - vyletni misto? Michael Beranek, 10.4.2026 12:45, 3 příspěvky
Malá Jizera Kuba Turek, 9.4.2026 10:23, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41
Potkejme se na Bike Festu! Horydoly , 16.4.2026 17:44
Ministerstvo hospodářství? Horydoly , 14.4.2026 17:40
Městská cyklistika a Cykl... Horydoly , 10.4.2026 22:47
Dvořák vede JOB AIR Technic Horydoly , 8.4.2026 23:08
Re: Ponožky na zimu kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43
5 tipů, jak se vyhnout pr... kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42
Monínec uschoval sníh pro... uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48