Hostivařská přehrada má nejčistší vodu v Praze

Hostivařská přehrada má nejčistší vodu v Praze
Hostivařská přehrada. Na koupacím molu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Nejčistší vodu ze všech přírodních koupališť v Praze aktuálně nabízí Hostivařská přehrada. Hygienici ji během svých měření nemají co vytknout. O něco hůř je na tom Džbán a Motol, ale vodu mají ještě v normě. Na Šeberáku je již voda zhoršená. Není zatím závadná ani se v ní nerozmnožily jedovaté sinice, ale už je zakalená.

Zdá se, že dvouleté bagrování bahna ze dna Hostivařské přehrady se vyplatilo. Přehrada na Botiči je totiž poměrně mělká, a proto se voda rychle prohřívá.

Zároveň to ovšem znamenalo, že z bahna, které bylo plné živin, především fosforu, se rychle množily drobné rostlinky sinice v ohromném množství. To se letos zatím nestalo.

INFO: Hostivařská přehrada a Hygienická stanice hl.m. Prahy a Koupání v Praze 

Co je na Hostivařské přehradě zajímavé

Hlavní pláž je placená. Nabízí opalování na travnatých plochách, písečný vstup do vody, půjčovnu šlapadel a lodiček, jednoduché restaurace a občerstvení, hžiště zdarma i za poplatek. Je přístupná autem (placené parkoviště) i pěšky od stanice metra Háje, případně na kole z Hostivaře proti proudu Botiče a přes hráz.

Nudistická pláž ja také placená. Je vybavená jednodušeji a je menší než hlavní pláž, ale jídlo, pití a koupání zde najdete také. Přijet lze až do areálu autem nebo na kole do oploceného a odděleného nudistického areálu od hlavní pláže. Můžete také přijít pěšky zvláštním vchodem od Petrovic.

Koupací a vyhlídkové molo je od letoška nově k dispozici zdarma na druhém břehu proti placeným plážím.

Bezplatné koupání je možné na malých plážičkách v lese v okolí koupacího mola. Lze sem přijet pouze na kole nebo přijít pěšky.

Cyklostezka a vycházková trasa podél severního břehu je velmi oblíbená a vede z Hostivaře do Petrovic. Do obou míst se lze dostat autobusem městské hromadné dopravy, nebo lze bezplatně zaparkovat. Celá trasa je vyasfaltovaná a vybavená altány a lavičkami. Využívají ji cyklisté, bežci, ale také vycházkáři a pejskaři. O víkendech bývá přeplněná. 

Cyklotrasa Geeenway Botič je částečně značená a vede od Vltavy z Výtoně podél Botiče nejprve ulicemi a od Záběhlic terénem k Hostivařské přehradě, pokračuje po severním břehu a pak se zase noří do náročného terénu, kterým pokračuje až do Průhonic k Dendrologické a Botanické zahradě.

Lanový park Abyss je profesionálně vedená lanová dráha vysoko v korunách borovic. Je otevřený pouze o víkendech a v ceně je nejen instruktor, ale také veškeré bezpečnostní vybavení. Je umístěný v lese u parkoviště příslušejícího k hlavní pláži.

Rybáři sedí na svých židličkách výhradně podél severného břehu ve svahu pod cyklostezkou. Přijíždějí na kole nebo přicházejí pěšky z Hostivaře či Petrovic.

Vodáci si mohou počkat na opravdu velké deště, po kterých musí Hostivařská přehrada upouštět vodu do Botiče, nebo na hromadné splutí pod názvem Rio Botičo. Letos se po tříleté přestávce bude konat 21. října 2012. Za povodní se dá splout i horní tok Botiče z Průhonic.

Hostivařská skalka je tréningový útes pro horolezce. Dosahuje sotva deseti metrů výšky, ale obtížnost lezení je zde poměrně vysoká. Přijdete k ní z Hostivaře podél Botiče, a kde se začíná asfaltová lesná cesta zdvíhat, uhnete doleva do svahu.

Hostivařský freeride je poněkud zanedbaný. Dvě strmé rokliny nad koupacím molem a svahy v jejich okolí jsou vybavené několika můstky a lávkami pro skákaní na kolech. Jízda v zarostlém terénu není úplně bezpečná, a proto by zde neměl jezdit nikdo sám a bez vybavení integrální přilbou a chrániči.

Hostivařský lesopark je rozlehlý a nabízí vyžití cyklistům, rodinám, dětem, vycházkářům ale už i houbařům. 

Hospod není v okolí Hostivařské přehrady mnoho, jsou ale příjemné a originální. Na horním konci přehrady je kiosek U Břehu, kde se jí a pije od širou oblohou. Pod přehradou na začátku staré Hostivaře jsou dvě výletní restaurace se zahrádkami. Sjíždějí se tady cyklisté, přicházejí rodiče s dětmi a teď v horkách i plavci, kteří se okolo vracejí domů. Další jídlo a pití pořídíte v areálu hlavní i nudistické pláže.


Zobrazit místo Botič na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Potřebujete nový batoh? Ano!

Potřebujete nový batoh? Ano!

Užíváme si léto, táboříme, podnikáme výlety a chodíme na turistiku do hor i v nížinách. Zjišťujeme, že potřebujeme nový batoh, protože starý už nevyhovuje. Zvláště děti a mládež hned po prázdninách vstoupí do... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Jaké sporty musíte určitě zkusit letos v létě?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Goethe: Kde potkáme básníka v Karlových Varech?

Goethe: Kde potkáme básníka v Karlových Varech?

NOVÉ VIDEO Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) je nejslavnějším návštěvníkem lázeňského města Karlovy Vary. Až daleko za ním skončili populární císaři, carové, umělci i kosmonauti. Goethe pobral od každého trochu. Byl
Sázava AKTUÁLNĚ 2022

Sázava AKTUÁLNĚ 2022

ŽELEZNICE DALECKÝ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Outdoorové novinky z Anglie, Skotska, Irska a Walesu. 
Holistické zážitky v Dolomitech

Holistické zážitky v Dolomitech

Křišťálově průzračná voda, čistý vzduch, vůně lesa, slunce a světlo jsou důležité faktory pohody, které nabízí Dolomiti Natural Wellness: skutečné přírodní wellness v oblasti Madonna di Campiglio. Podle zákonů šinrin-joku neboli "koupele

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Beskydská 7 Třinec 26.-28.8. Horský běh 26.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Tankový den Lešany, Vojenské muzeum   27.8.
Pojijerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 27.-28.8. 27.8.
Fotovýstava Domažlice, Pivovar 1.-31.8. Fotografoval Martin Weber 31.8.

Diskuse

k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky
Milion Vanda, 6.8.2022 8:23, 8 příspěvků
Český turista se zřítil v... Miloš Blažek, 5.8.2022 22:57, 4 příspěvky
propast Milan, 3.8.2022 15:15, 3 příspěvky
někdy okolo 2001? Lukas B., 3.8.2022 12:53, 5 příspěvků
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 11:00, 1 příspěvek
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 10:58, 1 příspěvek
Idaho? Kuba Turek, 1.8.2022 22:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41