Hurá! Češi se vrátili do Krkonoš

Hurá! Češi se vrátili do Krkonoš
Běhat v Krkonoších.
Autor snímku Xantipa
SDÍLEJ:

Turistické organizace ze severovýchodu Čech jásají. Do Krkonoš se v létě vydalo více turistů než v minulých letech. Čechů je o něco více, ubyli Němci a Holanďané, které ale nahradili Poláci. Zároveň lze zaznamenat citelný odklon od hotelových pobytů ke klasické pěší turistice s batůžkem na zádech.

Letošní letní sezonu vyhodnotili jako nadprůměrnou nejen pracovníci informačních turistických center, ale také ochránci přírody. V oficiálních statistikách se to ještě neprojevilo.

Infostřediska i ochránci přírody

Nejenom Hostinné, Vrchlabí, Malá Úpa, Lánov, Černý Důl, Rokytnice nad Jizerou, Benecko, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Horní Maršov, Harrachov a další, ale i Správa Krkonošského národního parku pozorovali zvýšený příliv turistů do Krkonoš.

"Vycházejí nejenom ze statistik návštěvníků přicházejících do turistických informačních center, ale i z velkého zájmu o české tištěné propagační materiály a obsazenosti turistických cyklobusů ve srovnání s předchozími lety," shrnuje krkonošská novinářka Dáša Palátková, která dobře ví, o čem mluví, neboť se sama podílí na vydávání turistických tiskovin.

Cizinci ubývají, ale tuzemci přibývají

"Německy hovořících hostů je stále méně, ubývá i Holanďanů. Počty zahraničních návštěvníků dorovnávají Poláci," dodává Dáša Palátková.

Podle Karolíny Bokové z infocentra v Lánově jsou lidé stále více vstřícní, hledají různé tipy na výlety a turistické výšlapy. V Malá Úpě, dle slov vedoucí tamního infocentra Marie Holomíčkové, zaznamenali nejvyšší návštěvnost za několik uplynulých let. Podpořila ji v loňském roce vzniklá Pohádková stezka.

Černý Důl, jak vyhodnotila Iva Zaplatílková z místní turistické centrály, letos navštívilo čtyřikrát více Čechů než zahraničních návštěvníků.

Svačinu do batohu a rychle do hor

Postřehem Lenky Klimešové z informačního centra v Peci pod Sněžkou a Horním Maršově je úbytek hostů platících drahé hotely.

"Je více těch, kteří přijdou pěšky s batohem na zádech, v němž mají svačinu a mnohdy i oběd. Evidován je nárůst osob, kteří přijedou jenom na jeden den, a také těch, kteří kupodivu Krkonoše zatím nikdy nenavštívili. Hledají vesměs levnější ubytování anebo rodinné prostředí," uvádí Lenka Klimešová.

Rekordní počet přepravených kol

Konec letošní letní sezony v Krkonoších, s poměrně stálým slunným počasím, byl nakloněn i příznivcům cykloturistiky. Lze tak jednoduše usuzovat ze statistik, vedených autobusovými dopravci, provozujícími Krkonošské cyklobusy.

Uvádíme počty přepravených osob za měsíc srpen od roku 2005 do 2009: 13098 - 13149 - 17555 - 14068 - 17318. Počet přepravených kol má také stoupající tendenci: 1223 - 1138 - 1611 - 1324 - 2308.

"Pokud bude, jak odhadujeme, během září ještě přepraveno přes tři a půl tisíce osob a zhruba 170 kol, zaznamenáme rekordní počet za šestiletou existenci provozu cyklobusů, neboť za uplynulé tři měsíce bylo přepraveno 33 600 osob a 3 952 kol,“ odhaduje Mirka Chaloupská, která je koordinátorka projektu krkonošského svazku měst a obcí.

"Kladné ohlasy a navýšení počtu zájemců o přepravu je zaznamenán na staronově zavedené lince směřující z Hradce Králové, přes Hořice, Kuks, Dvůr Králové do Vrchlabí a zpět. Evidováno je navýšení o 221 osob a 83 jízdních kol," píše se ještě ve zprávě z Krkonoš dokumentující bouřlivý rozvoj cykloturistiky.

Byli jste letos v nezasněžených Krkonoších? Pokud ne, tak se ještě vynasnažte najít si volné dny a přijet, než začne sněžit. "Babí léto je na horách také pěkné," láká k hučícím horským říčkám, potokům a do údolí divokých řek Úpy a Labe děvče odtamtud Dáša Palátková.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Hamas vyhrál válku o srdce silničních cyklistů

Hamas vyhrál válku o srdce silničních cyklistů

Cyklistický tým Israel Premier Tech mění svůj název a odklání se od národní identity. Oznámilo to vedení silniční cyklistické stáje, které sídlí v kanadském Quebecku.
Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

ZIV - Die Fahrrad Industrie a Zukunft Fahrrad ukončují spolupráci s Eurobike. Dvě nejvýznamnější sdružení výrobců a prodejců kol v Německu dávají ruce pryč od největšího evropského cyklistického veletrhu.
Beal stahuje z trhu lano Sunrise 9,2 mm

Beal stahuje z trhu lano Sunrise 9,2 mm

RECALL Horolezecká značka Beal stahuje od zákazníků svá nebezpečná lana Sunrise 9,2 mm v délce 50 m.
Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla

Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla

Podzim v horách má zvláštní vůni. Vzduch je chladnější, dřevo voní z kamen a ranní mlhy se líně povalují po loukách. Právě teď, když se listí barví do zlatova, přichází chvíle, kdy majitelé
Vrrrr, bzim… a je po vrtačce, pile, brusce

Vrrrr, bzim… a je po vrtačce, pile, brusce

RADY DO OBCHODU Připravujete letní tábor, chystáte se na rekonstrukci chalupy, vrtáte jistící nýty do skály, anebo si chcete jenom doplnit domácí dílničku. Prostě potřebujete nějaké elektrické nářadí. Projdete tedy

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Berlín 27.-30.11. Lodě 27.11.
Vánoční výstava ovoce Praha, Dům ochránců přírody 27.-29.11. 27.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 28.-30.11. 28.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 28.-30.11. 28.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.11.-31.12. 28.11.
Kolem světa Praha, Clarion 29.-30.11. Cestovatelský festival 29.11.
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 30.11.-2.12. 30.11.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 1.-4.12. 1.12.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-7.12. Cyklo a moto 4.12.
Přílet anděla České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 5.12. 17:45

Diskuse

Inu Honza, 25.11.2025 15:24, 1 příspěvek
zima na obrázku Jana Bokšová, 24.11.2025 15:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 23.11.2025 17:10, 5 příspěvků
Labe do Neratovic Krkoška, 21.11.2025 10:19, 1 příspěvek
Politická píseň Kuba Turek, 18.11.2025 15:51, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Honza, 18.11.2025 13:39, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Hlavonožka, 18.11.2025 10:43, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Krkoška, 17.11.2025 23:30, 4 příspěvky
parkování Lukas B., 14.11.2025 11:35, 1 příspěvek
smutné ale očekávatelné TS Charlie, 13.11.2025 17:38, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Movero Barefoot Horydoly Open, 21.11.2025 10:31
PVA Letňany Horydoly Open, 21.11.2025 10:26
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 21.11.2025 10:23
Sportovní klub vozíčkářů ... Horydoly , 20.11.2025 12:00
21. ročník benefičního dn... Horydoly , 20.11.2025 11:56
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 19.11.2025 18:14
Bikesraz na Vysočině 2026 Horydoly , 19.11.2025 17:53
přednášky o lavinové prev... Horydoly , 13.11.2025 1:33