Jak správně uskladnit palivové dřevo?

Jak správně uskladnit palivové dřevo?
Liduščina chalupa na Veselém kopci.
Autor snímku Zuzana Páchová
SDÍLEJ:

Obraz tradiční chalupy je ikonicky spojený s pořezaným, naštípaným a pečlivě vyskládaným dřevem. Všimněte si, že nasekaná polena jsou vždy umístěná na podezdívce pod převislou střechou u jižní stěny. Tímto principem se řídíme dodnes.

Jak na to

Dřevo s vysokou vlhkostí není výhodným zdrojem vytápění! Většinu své energie využije k přeměně vody na páru. Při spalování hodně kouří, produkuje velké množství dehtu, zanáší ohniště, ucpává komín a je málo výhřevné. Můžete tak prodělat až 40 % nákladů na topení. Čerstvě poražené stromy mají v sobě 50 % vlhkosti. Dřevaři je proto rozřežou a nechají proschnout. Vlhkost se tak sníží pod 20 %. Z jednoho krychlového metru dřeva se odpaří 200 litrů vody.

Dříví na topení se ukládá především tak, abychom ho mohli pohodlně odebírat k účelům, které potřebujeme.

Tvrdé dřevo (buk, dub, ovocné stromy...) hoří pomalu a během hoření se z něho tvoří velké množství žhavých uhlíků. Proto hřeje dlouhou dobu a je tady vhodné na udržování teploty ve vytopených místnostech.

Měkké dřevo (smrk, borovice, bříza, lípa, topol...) se jednoduše podpaluje a hoří rychle. Je z něj hodně odpadu a spaliny navíc zanášejí komín. Uhlíky při hoření vystřelují kvůli vysokému obsahu pryskyřice. Je vhodné k roztopení kamen, kotlů, krbů i pecí.

Na dosah by měly být také třísky a špalíky na zátop, abychom je nemuseli štípat před každým topením.    

Chalupa pod Ještědem.

Palivové dřevo by mělo mít vlhkost zhruba 10 % až 20 %. To odpovídá přibližně třem letům schnutí pokácených stromů. Příliš vlhké dřevo špatně hoří, má malou výhřevnost a během hoření se vytváří příliš mnoho dehtu a sazí, které nebezpečně zanášejí komín. 

Jak poznáte proschlé dřevo?

Lesníci a dřevařské podniky mají odborné metody, jak zjistit přesnou vlhkost pokáceného dřeva. Pro domácí použití stačí lety prověřené zkoušky.

* Pokud naštípané dřevo v létě chladí na pohmat, má vlhkost větší než 30 %.

* Vložte polínko do igelitového sáčku a pevně uzavřete na noc. Pokud je ráno vnitřek igelitu orosený, dřevo je na topení příliš vlhké.

* Dobře proschlé dřevo má v sobě velké i malé praskliny.

* Suché dřevo vyluzuje na poklep čistý vyšší tón. Mokré dřevo vydává nižší a zastřený zvuk.

Pokud dřevo kupujete pořezané, případně naštípané a proschlé, obracejte se na osvědčené firmy nebo živnostníky. Není totiž obtížné prodat laikům mokré dřevo, na kterém vydělá podvodník, protože prodává vodu místo topiva, kdežto zákazník je bitý na penězích, výhřevnosti i ekologii.

Pro představu: Různé druhy dřeva vyžadují různě dlouhou dobu skladování. Smrkové prkno (2,5 cm) je suché během jednoho roku, kdežto dubová fošna (5 cm) vyschne až za čtyři roky. 

Jakékoliv palivové dřevo je vhodné skladovat v naštípaných polínkách, neboť rychleji schne. Vrstvy polen na sebe ukládáme křížem, kůrou dolů, aby do něj mohl proudit vzduch. Přilnutá kůra se pálí společně se dřevem.

Prostorový metr vytěženého dřeva.

Kolik dřeva na otop spotřebuje rodinný dům?

Pro základní orientaci: rodinný dům vytápěný pouze dřevem spotřebuje nejméně 40 metrů krychlových paliva. Dalších 80 metrů by tedy mělo průběžně schnout na další topné sezony.

Jak má prostor pro uskladnění dřeva vypadat? Nejkrásnější a konec konců nejefektivnější je polínková "stěna" pod střechou, jak to dělali dlouhá tisíciletí naši předkové. Měla by být otočená k jihu, neměla by tudy proudit vlhkost a přístup by měl mít vzduch. Jen tak bude dřevo neustále prosychat, neporostou na něm plísně ani houby. Když si dáme před zimou práci s řezáním a sekáním, budeme mít dřevo stále po ruce v ideální velikosti. 

Dřevník - jednoduchá stavba 

Pokud topíme v peci nebo velkém kotli, nejspíš budeme topit metrovými poleny. Ty stačí naštípat na čtvrtiny nebo poloviny. Kamna a krby vyžadují rozsekaná polínka.

Můžeme postavit zastřešený dřevník, kam dřevo vyskládáme. Popularitu nabývají vysoké kovové klece, do kterých stačí nasekané dřevo pouze naházet.

"Je možné palivové dřevo koupit rovnou na paletách nebo v dřevěných klecích," uvádí specialista na topení dřevem www.rvf.eu. Dopravní firma je pak umístí, kam si zákazník přeje.

Mezi dřevem a zemí je třeba nechat přibližně 20 cm volného prostoru, aby mohl cirkulovat vzduch. Jako podklad často slouží staré cihly, kamenná podezdívka nebo třeba vysloužilé palety.

Pokud budujeme dřevník na zahradě nebo na dvoře, strhneme travní drn, na jeho místo vysypeme štěrk a teprve na něj stavíme jednoduchý dřevník.

Samotná stavba je jednoduchá a materiál se používá, co je právě dostupné. Důležitá je střecha, aby na dřevo nepršelo, a otevřené boky, aby dřevo prosychalo. Kromě dřevěné či kovové konstrukce je možné využít kari sítě, pletivo nebo laťky, aby polena nevypadávala ven. K zakrytí dřeva shora se nedoporučuje plachta, jelikož se pod ní sráží vlhkost. Lepší je plech, vlnitý plech či pevný plast.

Při skladování palivového dřeva platí zásada, že potřebuje vzduch. Pokud bychom jej skladovali v uzavřených místech, jako je garáž, sklep, stodola či zahradní domek, nejspíš začne hnít a dá se do něj hmyz. To se může přenést i do obytných místností v domě. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Technická vychytávka: kladkostroj

Technická vychytávka: kladkostroj

Kladka je jeden z nejjednodušších a nejstarších strojů, které lidstvo vymyslelo. Používá se tisíce let a i dnes patří mezi základní vybavení dílen, továren, dolů, přístavů, divadel, ale třeba také záchranářských týmů, horolezců... celý článek

TOP 10 parfémů pro muže a ženy - naše oblíbené vůně

Nejlepší způsoby, jak najít práci v Německu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

TOP 10 parfémů pro muže a ženy - naše oblíbené vůně

TOP 10 parfémů pro muže a ženy - naše oblíbené vůně

Parfém je víc než jen doplněk našeho vzhledu. Správně vybraná vůně dokáže zdůraznit naši osobnost a vyvolat v ostatních pozitivní emoce. Proto se vyplatí investovat do dobré vůně, která bude dokonale ladit
Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

RADY DO OBCHODU Připravte své oblečení na další cestovatelské výzvy: Návod, jak vybrat nejlepší pračku (nejen) pro outdoorové nadšence.
Technická vychytávka: kladkostroj

Technická vychytávka: kladkostroj

Kladka je jeden z nejjednodušších a nejstarších strojů, které lidstvo vymyslelo. Používá se tisíce let a i dnes patří mezi základní vybavení dílen, továren, dolů, přístavů, divadel, ale třeba také záchranářských týmů, horolezců
Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Jako hráč se musíte naučit rozpoznat rizika, která jsou pro vás příliš velká, stejně jako správně rozdělit své síly a finance a kontrolovat své zapojení do herního procesu a náladu, když sedíte u black
Nejlepší způsoby, jak najít práci v Německu

Nejlepší způsoby, jak najít práci v Německu

Německo je země s prosperující ekonomikou a nabízí mnoho příležitostí pro uchazeče o zaměstnání. Najít práci však může být náročné, zejména pro cizince, kteří se na německém trhu práce neorientují. Aby byl tento

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Setkání čtenářů časopisu Turista Prášily, chata KČT 2.-4.6. 2.6.
Folklorní festival CIOFF Plzeň 7.-11.6. 7.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.
Festival japonské kultury Praha, Botanická zahrada 17.-18.6. 17.6.
ITB Asia - veletrh Singapur 19.-22.6. 19.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 19.-21.6. 19.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 21.-25.6. Cyklistika 21.6.
Letní slunovrat Česko 21.6.
Bahna - den pozemního vojska Strašice   24.6.
Colours of Ostrava Ostrava 19.-22.7. Worldmusic 19.7.

Diskuse

Sněhové podmínky Šlojíř, 30.5.2023 13:20, 10 příspěvků
Winchill Michael Beranek, 30.5.2023 10:29, 4 příspěvky
naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05