Jak správně uskladnit palivové dřevo?

Jak správně uskladnit palivové dřevo?
Liduščina chalupa na Veselém kopci.
Autor snímku Zuzana Páchová
SDÍLEJ:

Obraz tradiční chalupy je ikonicky spojený s pořezaným, naštípaným a pečlivě vyskládaným dřevem. Všimněte si, že nasekaná polena jsou vždy umístěná na podezdívce pod převislou střechou u jižní stěny. Tímto principem se řídíme dodnes.

Jak na to

Dřevo s vysokou vlhkostí není výhodným zdrojem vytápění! Většinu své energie využije k přeměně vody na páru. Při spalování hodně kouří, produkuje velké množství dehtu, zanáší ohniště, ucpává komín a je málo výhřevné. Můžete tak prodělat až 40 % nákladů na topení. Čerstvě poražené stromy mají v sobě 50 % vlhkosti. Dřevaři je proto rozřežou a nechají proschnout. Vlhkost se tak sníží pod 20 %. Z jednoho krychlového metru dřeva se odpaří 200 litrů vody.

Dříví na topení se ukládá především tak, abychom ho mohli pohodlně odebírat k účelům, které potřebujeme.

Tvrdé dřevo (buk, dub, ovocné stromy...) hoří pomalu a během hoření se z něho tvoří velké množství žhavých uhlíků. Proto hřeje dlouhou dobu a je tady vhodné na udržování teploty ve vytopených místnostech.

Měkké dřevo (smrk, borovice, bříza, lípa, topol...) se jednoduše podpaluje a hoří rychle. Je z něj hodně odpadu a spaliny navíc zanášejí komín. Uhlíky při hoření vystřelují kvůli vysokému obsahu pryskyřice. Je vhodné k roztopení kamen, kotlů, krbů i pecí.

Na dosah by měly být také třísky a špalíky na zátop, abychom je nemuseli štípat před každým topením.    

Chalupa pod Ještědem.

Palivové dřevo by mělo mít vlhkost zhruba 10 % až 20 %. To odpovídá přibližně třem letům schnutí pokácených stromů. Příliš vlhké dřevo špatně hoří, má malou výhřevnost a během hoření se vytváří příliš mnoho dehtu a sazí, které nebezpečně zanášejí komín. 

Jak poznáte proschlé dřevo?

Lesníci a dřevařské podniky mají odborné metody, jak zjistit přesnou vlhkost pokáceného dřeva. Pro domácí použití stačí lety prověřené zkoušky.

* Pokud naštípané dřevo v létě chladí na pohmat, má vlhkost větší než 30 %.

* Vložte polínko do igelitového sáčku a pevně uzavřete na noc. Pokud je ráno vnitřek igelitu orosený, dřevo je na topení příliš vlhké.

* Dobře proschlé dřevo má v sobě velké i malé praskliny.

* Suché dřevo vyluzuje na poklep čistý vyšší tón. Mokré dřevo vydává nižší a zastřený zvuk.

Pokud dřevo kupujete pořezané, případně naštípané a proschlé, obracejte se na osvědčené firmy nebo živnostníky. Není totiž obtížné prodat laikům mokré dřevo, na kterém vydělá podvodník, protože prodává vodu místo topiva, kdežto zákazník je bitý na penězích, výhřevnosti i ekologii.

Pro představu: Různé druhy dřeva vyžadují různě dlouhou dobu skladování. Smrkové prkno (2,5 cm) je suché během jednoho roku, kdežto dubová fošna (5 cm) vyschne až za čtyři roky. 

Jakékoliv palivové dřevo je vhodné skladovat v naštípaných polínkách, neboť rychleji schne. Vrstvy polen na sebe ukládáme křížem, kůrou dolů, aby do něj mohl proudit vzduch. Přilnutá kůra se pálí společně se dřevem.

Prostorový metr vytěženého dřeva.

Kolik dřeva na otop spotřebuje rodinný dům?

Pro základní orientaci: rodinný dům vytápěný pouze dřevem spotřebuje nejméně 40 metrů krychlových paliva. Dalších 80 metrů by tedy mělo průběžně schnout na další topné sezony.

Jak má prostor pro uskladnění dřeva vypadat? Nejkrásnější a konec konců nejefektivnější je polínková "stěna" pod střechou, jak to dělali dlouhá tisíciletí naši předkové. Měla by být otočená k jihu, neměla by tudy proudit vlhkost a přístup by měl mít vzduch. Jen tak bude dřevo neustále prosychat, neporostou na něm plísně ani houby. Když si dáme před zimou práci s řezáním a sekáním, budeme mít dřevo stále po ruce v ideální velikosti. 

Dřevník - jednoduchá stavba 

Pokud topíme v peci nebo velkém kotli, nejspíš budeme topit metrovými poleny. Ty stačí naštípat na čtvrtiny nebo poloviny. Kamna a krby vyžadují rozsekaná polínka.

Můžeme postavit zastřešený dřevník, kam dřevo vyskládáme. Popularitu nabývají vysoké kovové klece, do kterých stačí nasekané dřevo pouze naházet.

"Je možné palivové dřevo koupit rovnou na paletách nebo v dřevěných klecích," uvádí specialista na topení dřevem www.rvf.eu. Dopravní firma je pak umístí, kam si zákazník přeje.

Mezi dřevem a zemí je třeba nechat přibližně 20 cm volného prostoru, aby mohl cirkulovat vzduch. Jako podklad často slouží staré cihly, kamenná podezdívka nebo třeba vysloužilé palety.

Pokud budujeme dřevník na zahradě nebo na dvoře, strhneme travní drn, na jeho místo vysypeme štěrk a teprve na něj stavíme jednoduchý dřevník.

Samotná stavba je jednoduchá a materiál se používá, co je právě dostupné. Důležitá je střecha, aby na dřevo nepršelo, a otevřené boky, aby dřevo prosychalo. Kromě dřevěné či kovové konstrukce je možné využít kari sítě, pletivo nebo laťky, aby polena nevypadávala ven. K zakrytí dřeva shora se nedoporučuje plachta, jelikož se pod ní sráží vlhkost. Lepší je plech, vlnitý plech či pevný plast.

Při skladování palivového dřeva platí zásada, že potřebuje vzduch. Pokud bychom jej skladovali v uzavřených místech, jako je garáž, sklep, stodola či zahradní domek, nejspíš začne hnít a dá se do něj hmyz. To se může přenést i do obytných místností v domě. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


I cyklisté chodí do online kasin jako Nomini a vsází na cyklistiku

I cyklisté chodí do online kasin jako Nomini a vsází na cyklistiku

Že tráví cyklisté většinu času venku a na kasina nemají čas? To je omyl. Díky dostupnosti online kasin není problém si otevřít výherní automat i na cestách. Nebo po návratu z vyjížďky, kdy... celý článek

Dámské parfémy od Pařížských Parfémů. Objevte nejnovější nabídky

Výhody přes nejlepší zahraniční online casina v České republice 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Plisované sukně pro každou příležitost od značky Medicine

Plisované sukně pro každou příležitost od značky Medicine

Plisovaná sukně od Medicine je kvintesencí stylu, který oslovuje každého, kdo si cení rafinovanosti s nádechem svobody. Bez ohledu na příležitost, tato sukně dokáže proměnit jakýkoliv outfit v něco výjimečného, přidává mu
Jak živé barvy bot mohou proměnit každý outfit?

Jak živé barvy bot mohou proměnit každý outfit?

Ve světě módy, kde často dominují bezpečné, neutrální odstíny, živé barvy bot představují osvěžující závan originality, přidávají charakter a osobnost každému outfitu. Ať už jste milovníkem casual stylu, nebo preferujete elegantní,
Dámské parfémy od Pařížských Parfémů. Objevte nejnovější nabídky

Dámské parfémy od Pařížských Parfémů. Objevte nejnovější nabídky

Vítejte ve světě vůní, kde každá nota vypráví jiný příběh a každá lahvička v sobě skrývá slib nezapomenutelných zážitků. Dnes bychom vás rádi pozvali k poznání nejnovějších nabídek od Pařížských Parfémů, značky, která
Těchto 5 kusů oblečení od značky TATUUM se osvědčí ve skříni každé minimalistky

Těchto 5 kusů oblečení od značky TATUUM se osvědčí ve skříni každé minimalistky

Minimalismus v módě není jen trend, je to životní styl, který umožňuje vyjádřit sebe skrze jednoduchost, funkčnost a stálou eleganci. Ve skříni minimalistky má každý prvek své místo a význam, a klíčem k úspěchu je
Výhody přes nejlepší zahraniční online casina v České republice 2024

Výhody přes nejlepší zahraniční online casina v České republice 2024

Svět herních kasin můžeme z pohledu českého hráče jednoduše rozdělit na dva základní tábory, a to česká kasina, která disponují přímo českou licencí, a zahraniční kasina, která nedisponují licencí od Ministerstva financí, zároveň

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.
Hrnčířská sobota Veselý Kopec 4.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
Živé dějiny Jenštejna
Jenštejn 11.5.

Diskuse

Most superbly Cannabis pr... DeweyItach, 22.4.2024 20:38, 1 příspěvek
EARN MORE FROM YOUR WEBSI... Bryanpyday, 22.4.2024 20:08, 16 příspěvků
mhxanyal metformin 1000 mg cost, 22.4.2024 19:51, 2 příspěvky
yicahbaw synthroid 0.050 mg, 22.4.2024 19:20, 2 příspěvky
V Říčanech nejezděte rych... Michael Beranek, 21.4.2024 18:21, 3 příspěvky
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23