Jděte k šípku se záručním listem

Jděte k šípku se záručním listem
SDÍLEJ:
V mnoha obchodech se spotřebitelé setkávají s tím, že prodavači něčím podmiňují přijetí zboží do reklamace. Například vyžadují originální obal, nestačí jim paragon, nebo trvají na doložení záruky záručním listem.
Jak na to

Občanský zákoník, č. 40/1964, § 56

(1) Spotřebitelské smlouvy nesmějí obsahovat ujednání, která v rozporu s požadavkem dobré víry znamenají k újmě spotřebitele značnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na smluvní ujednání, která vymezují předmět plnění smlouvy nebo cenu plnění.

(3) Nepřípustná jsou zejména smluvní ujednání, která a) vylučují nebo omezují odpovědnost dodavatele za jednání či opomenutí, kterým byla spotřebiteli způsobena smrt či újma na zdraví, b) vylučují nebo omezují práva spotřebitele při uplatnění odpovědnosti za vady či odpovědnosti za škodu, c) stanoví, že smlouva je pro spotřebitele závazná, zatímco plnění dodavatele je vázáno na splnění podmínky, jejíž uskutečnění je závislé výlučně na vůli dodavatele, d) dovolují dodavateli, aby spotřebiteli nevydal jím poskytnuté plnění i v případě, že spotřebitel neuzavře smlouvu s dodavatelem či od ní odstoupí, e) opravňují dodavatele odstoupit od smlouvy bez smluvního či zákonného důvodu a spotřebitele nikoli, f) opravňují dodavatele, aby bez důvodů hodných zvláštního zřetele vypověděl smlouvu na dobu neurčitou bez přiměřené výpovědní doby, g) zavazují spotřebitele k plnění podmínek, s nimiž se neměl možnost seznámit před uzavřením smlouvy, h) dovolují dodavateli jednostranně změnit smluvní podmínky bez důvodu sjednaného ve smlouvě, i) stanoví, že cena zboží či služeb bude určena v době jejich splnění, nebo dodavatele opravňují k zvýšení ceny zboží či služeb, aniž by spotřebitel byl oprávněn od smlouvy odstoupit, je-li cena sjednaná v době uzavření smlouvy při splnění podstatně překročena, j) přikazují spotřebiteli, aby splnil všechny závazky i v případě, že dodavatel nesplnil závazky, které mu vznikly, k) dovolují dodavateli převést práva a povinnosti ze smlouvy bez souhlasu spotřebitele, dojde-li převodem ke zhoršení dobytnosti nebo zajištění pohledávky spotřebitele.

Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992, § 19

(1) S výjimkou případů, kdy je k provedení opravy určena jiná osoba, je prodávající povinen přijmout reklamaci v kterékoli provozovně, v níž je přijetí reklamace možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží nebo poskytovaných služeb, popřípadě i v sídle nebo místě podnikání.

(2) V provozovně musí být po celou provozní dobu přítomen pracovník pověřený vyřizovat reklamace.

(3) Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby, potřebná k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit.

(4) Při prodeji nebo poskytování služeb mimo ohlášenou provozovnu je prodávající povinen k informacím podle § 13 na žádost spotřebitele poskytnout zejména název nebo jméno a adresu prodávajícího, kde může spotřebitel i po ukončení takového prodeje nebo poskytování služeb uplatnit reklamaci.

Prodávající se tím dopouští protiprávního jednání.

Záruční list je totiž podle zákona pouze potvrzením vystaveným pro kupujícího. Prodávající tedy nemůže přijetí reklamace nebo její kladné vyřízení podmiňovat jeho předložením, pokud je možné existenci odpovědnosti prodávajícího za vady prokázat i jinak.

Například dokladem o zakoupení výrobku, etiketou s logem prodávajícího na výrobku, pokud je z ní možno určit den prodeje, výpisem z bankovního účtu, pokud bylo zboží hrazeno platební kartou, ale pravděpodobně by mělo stačit i svědectví věrohodné osoby.

Podle § 56 občanského zákoníku není totiž možné právo spotřebitele z odpovědnosti za vady ani dohodou jakkoli omezit, a proto ani prodávající nemůže vázat reklamaci na splnění jakýchkoli podmínek.

Prodávající tedy nemůže zrušit záruku například jen proto, že kupující odstranil pečeť nalepenou na zadní straně počítače. Umístění pečetí a podobných značek může být pro prodávajícího pouze jakýmsi vodítkem. Je-li pečeť nedotčena, znamená to, že přístroj nikdo neotevřel, takže lze reklamaci bez dalšího přijmout. Prodávající je ale povinen reklamaci prošetřit i v případě, že je pečeť porušena.

Odmítnout vyřízení reklamace může obchodník pouze tehdy, pokud prokáže, že spotřebitel reklamovanou vadu způsobil. Z tohoto lze tedy odvodit, že prodejce nemůže odepřít přijetí reklamace jen proto, že zákazník už nemá původní obal od zboží, nebo není schopen dodat prodávajícímu veškeré dokumenty, například přiložený návod.

Článek je převzatý ze spotřebitelského serveru Q magazín

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

alpinepro
trosku nasrani poslanyho do sveta, koupil sme outdor boticky za 2t v alpinepro, bohuzel mely tak vostry hrany voka na tkanicky ze staci par utahnuti a tkanicky sou na hadry, no a ted reklamace, paragon stacil, nicmene vyjadreni je ze zakaznik si za to muze sam "prilis razantnim utahovanim tkanic", zkratka rada pro vsechny, v alpinepro si kupovat max ponozky i to co vypada profi audorove je smejd...
  • Autor jirka
  • Datum a čas 12.1.2006 14:36
Reaguj
nákup přes Internet
ač na internetu, tak nezmiňuješ zvláštní úpravu - možnost vrácení, protože se vlastně kupuje zajíc v pytli.. Nicméně jsem při koupi foťáku narazil, když jsem si jej nechal vydat z internetu přes kamennou prodejnu. Ve spleti obchodních podmínek to bylo zprostředkování prodeje mezi obchodníky a internet s reklamací po 12hod. nechtěl mít nic společného. Přitom kamenný obchod nechtěl výrobek při prodeji na pultě vybalit, protože jej kupuji přes internet. Reklamaci potom řešil běžně v 30ti denní lhůtě..
Reaguj
Re: Trochu min negativ
Právě jsi vyjmenoval čtyři články z pěti a půl tisíce dosud uveřejněných materiálů. V životě (i outdoorovém) prostě nejsou samá pozitiva. A propos: víš, kdo se tady začal hádat? ČHS, Husky... Doporučuji tedy nečíst dikuse pod články :-) Ale vážně: tohle mi nepřipadá jako negativní článek. Pouze poněkud suchou formou uvádí suchá fakta, jak reklamovat a na co má zákazník právo a co je zase právo obchodníka.
Reaguj
Kde?
Outdoor generation? A kde je ten audór?
  • Autor uplne jinej martin
  • Datum a čas 10.1.2006 16:01
Reaguj
Trochu min negativ
Ahoj, zda se mi ze na tomto jinak vybornem serveru zacinaji prevladat negativni clanky. - hadani se s drahama o preprave kol, hadani s horolezeckym svazem, hadani se s firmou husky, lanexem... Kubo bud trochu nad veci a pis radeji o necem pozitivnim.. Negativni veci zazivame na vlastni kuzi, tak proc o nich jeste psat...Honza
  • Autor Honza
  • Datum a čas 10.1.2006 14:45
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

GUSTÍK V HRADCI KRÁLOVÉ Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Šembera - výlet podél říčky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Když se díváte na fotografie horolezců zdolávajících nejvyšší vrcholy světa, často si říkáte, proč jste se tam ještě nedostali? Chcete si vyzkoušet zimní vysokohorskou turistiku, ale nevíte, kde začít? Zimní
Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Beskydy AKTUÁLNĚ 2022

Beskydy AKTUÁLNĚ 2022

VALAŠSKO Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PODZIMNÍ BĚH Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

INTERSPORT Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 24.-27.11. Lodě 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek, Portyč 24.-27.11. 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 24.-26.11. 24.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 25.-27.11. 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.

Diskuse

INU Honza, 27.11.2022 10:21, 121 příspěvků
Coinbase Login shayla, 26.11.2022 9:35, 119 příspěvků
American Express Login amarya, 26.11.2022 8:13, 119 příspěvků
Some popular websites tha... olivertech, 26.11.2022 5:02, 119 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 121 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38