Jděte k šípku se záručním listem

Jděte k šípku se záručním listem
SDÍLEJ:
V mnoha obchodech se spotřebitelé setkávají s tím, že prodavači něčím podmiňují přijetí zboží do reklamace. Například vyžadují originální obal, nestačí jim paragon, nebo trvají na doložení záruky záručním listem.
Jak na to

Občanský zákoník, č. 40/1964, § 56

(1) Spotřebitelské smlouvy nesmějí obsahovat ujednání, která v rozporu s požadavkem dobré víry znamenají k újmě spotřebitele značnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na smluvní ujednání, která vymezují předmět plnění smlouvy nebo cenu plnění.

(3) Nepřípustná jsou zejména smluvní ujednání, která a) vylučují nebo omezují odpovědnost dodavatele za jednání či opomenutí, kterým byla spotřebiteli způsobena smrt či újma na zdraví, b) vylučují nebo omezují práva spotřebitele při uplatnění odpovědnosti za vady či odpovědnosti za škodu, c) stanoví, že smlouva je pro spotřebitele závazná, zatímco plnění dodavatele je vázáno na splnění podmínky, jejíž uskutečnění je závislé výlučně na vůli dodavatele, d) dovolují dodavateli, aby spotřebiteli nevydal jím poskytnuté plnění i v případě, že spotřebitel neuzavře smlouvu s dodavatelem či od ní odstoupí, e) opravňují dodavatele odstoupit od smlouvy bez smluvního či zákonného důvodu a spotřebitele nikoli, f) opravňují dodavatele, aby bez důvodů hodných zvláštního zřetele vypověděl smlouvu na dobu neurčitou bez přiměřené výpovědní doby, g) zavazují spotřebitele k plnění podmínek, s nimiž se neměl možnost seznámit před uzavřením smlouvy, h) dovolují dodavateli jednostranně změnit smluvní podmínky bez důvodu sjednaného ve smlouvě, i) stanoví, že cena zboží či služeb bude určena v době jejich splnění, nebo dodavatele opravňují k zvýšení ceny zboží či služeb, aniž by spotřebitel byl oprávněn od smlouvy odstoupit, je-li cena sjednaná v době uzavření smlouvy při splnění podstatně překročena, j) přikazují spotřebiteli, aby splnil všechny závazky i v případě, že dodavatel nesplnil závazky, které mu vznikly, k) dovolují dodavateli převést práva a povinnosti ze smlouvy bez souhlasu spotřebitele, dojde-li převodem ke zhoršení dobytnosti nebo zajištění pohledávky spotřebitele.

Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992, § 19

(1) S výjimkou případů, kdy je k provedení opravy určena jiná osoba, je prodávající povinen přijmout reklamaci v kterékoli provozovně, v níž je přijetí reklamace možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží nebo poskytovaných služeb, popřípadě i v sídle nebo místě podnikání.

(2) V provozovně musí být po celou provozní dobu přítomen pracovník pověřený vyřizovat reklamace.

(3) Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby, potřebná k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit.

(4) Při prodeji nebo poskytování služeb mimo ohlášenou provozovnu je prodávající povinen k informacím podle § 13 na žádost spotřebitele poskytnout zejména název nebo jméno a adresu prodávajícího, kde může spotřebitel i po ukončení takového prodeje nebo poskytování služeb uplatnit reklamaci.

Prodávající se tím dopouští protiprávního jednání.

Záruční list je totiž podle zákona pouze potvrzením vystaveným pro kupujícího. Prodávající tedy nemůže přijetí reklamace nebo její kladné vyřízení podmiňovat jeho předložením, pokud je možné existenci odpovědnosti prodávajícího za vady prokázat i jinak.

Například dokladem o zakoupení výrobku, etiketou s logem prodávajícího na výrobku, pokud je z ní možno určit den prodeje, výpisem z bankovního účtu, pokud bylo zboží hrazeno platební kartou, ale pravděpodobně by mělo stačit i svědectví věrohodné osoby.

Podle § 56 občanského zákoníku není totiž možné právo spotřebitele z odpovědnosti za vady ani dohodou jakkoli omezit, a proto ani prodávající nemůže vázat reklamaci na splnění jakýchkoli podmínek.

Prodávající tedy nemůže zrušit záruku například jen proto, že kupující odstranil pečeť nalepenou na zadní straně počítače. Umístění pečetí a podobných značek může být pro prodávajícího pouze jakýmsi vodítkem. Je-li pečeť nedotčena, znamená to, že přístroj nikdo neotevřel, takže lze reklamaci bez dalšího přijmout. Prodávající je ale povinen reklamaci prošetřit i v případě, že je pečeť porušena.

Odmítnout vyřízení reklamace může obchodník pouze tehdy, pokud prokáže, že spotřebitel reklamovanou vadu způsobil. Z tohoto lze tedy odvodit, že prodejce nemůže odepřít přijetí reklamace jen proto, že zákazník už nemá původní obal od zboží, nebo není schopen dodat prodávajícímu veškeré dokumenty, například přiložený návod.

Článek je převzatý ze spotřebitelského serveru Q magazín

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

alpinepro
trosku nasrani poslanyho do sveta, koupil sme outdor boticky za 2t v alpinepro, bohuzel mely tak vostry hrany voka na tkanicky ze staci par utahnuti a tkanicky sou na hadry, no a ted reklamace, paragon stacil, nicmene vyjadreni je ze zakaznik si za to muze sam "prilis razantnim utahovanim tkanic", zkratka rada pro vsechny, v alpinepro si kupovat max ponozky i to co vypada profi audorove je smejd...
  • Autor jirka
  • Datum a čas 12.1.2006 14:36
Reaguj
nákup přes Internet
ač na internetu, tak nezmiňuješ zvláštní úpravu - možnost vrácení, protože se vlastně kupuje zajíc v pytli.. Nicméně jsem při koupi foťáku narazil, když jsem si jej nechal vydat z internetu přes kamennou prodejnu. Ve spleti obchodních podmínek to bylo zprostředkování prodeje mezi obchodníky a internet s reklamací po 12hod. nechtěl mít nic společného. Přitom kamenný obchod nechtěl výrobek při prodeji na pultě vybalit, protože jej kupuji přes internet. Reklamaci potom řešil běžně v 30ti denní lhůtě..
Reaguj
Re: Trochu min negativ
Právě jsi vyjmenoval čtyři články z pěti a půl tisíce dosud uveřejněných materiálů. V životě (i outdoorovém) prostě nejsou samá pozitiva. A propos: víš, kdo se tady začal hádat? ČHS, Husky... Doporučuji tedy nečíst dikuse pod články :-) Ale vážně: tohle mi nepřipadá jako negativní článek. Pouze poněkud suchou formou uvádí suchá fakta, jak reklamovat a na co má zákazník právo a co je zase právo obchodníka.
Reaguj
Kde?
Outdoor generation? A kde je ten audór?
  • Autor uplne jinej martin
  • Datum a čas 10.1.2006 16:01
Reaguj
Trochu min negativ
Ahoj, zda se mi ze na tomto jinak vybornem serveru zacinaji prevladat negativni clanky. - hadani se s drahama o preprave kol, hadani s horolezeckym svazem, hadani se s firmou husky, lanexem... Kubo bud trochu nad veci a pis radeji o necem pozitivnim.. Negativni veci zazivame na vlastni kuzi, tak proc o nich jeste psat...Honza
  • Autor Honza
  • Datum a čas 10.1.2006 14:45
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Gabčík a Kubiš: pomník na nejošklivějším místě

Gabčík a Kubiš: pomník na nejošklivějším místě

NOVÉ FOTKY Nikdo by se nechtěl ocitnout na tak špatném místě, jako výsadkáři Anthropoid 29. prosince v noci 2:24 hodin. Omylem byli vysazeni na zasněžené pole, vidět na ně bylo zdaleka,
Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Ferátový set Petzl Scorpio Eashook Lanyard stahuje francouzský výrobce z trhu, z obchodů i od zákazníků. Výrobní vada může způsobit smrt ferátisty.
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyváží turisty na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

VIA FERRATA GUIDE Nejtěžší česká feráta vede po skalách nad Lužnicí u Bechyně. Legenda praví, že jistící lano je tak tlusté, protože pochází ze staré lanovky na Sněžku. Každopádně se díky tomu
Brdy AKTUÁLNĚ 2021

Brdy AKTUÁLNĚ 2021

10 TIPŮ NA VÝLET Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
Zámecký okruh - otužilci Choceň, Tichá Orlice   4.12. 13:00
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Setkání skialpinistů Dvoračky 10.-12.12. 10.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Otužilci - plavání Náchod, Plhov   11.12. 11:30
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Vánoční Lužnice Suchdol   25.12. 11:00

Diskuse

Pumpa Kuba Turek, 1.12.2021 22:41, 6 příspěvků
Pumpa Andy, 1.12.2021 22:16, 6 příspěvků
Pumpa Kuba Turek, 1.12.2021 21:57, 6 příspěvků
Pumpa Andy, 1.12.2021 19:24, 6 příspěvků
Pumpa Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 1.12.2021 17:43, 6 příspěvků
Pumpa Andy, 1.12.2021 15:51, 6 příspěvků
nesmysl Mahulena, 30.11.2021 17:32, 1 příspěvek
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 30.11.2021 9:10, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Venda, 30.11.2021 8:39, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Horydoly - Andrea Černá, 30.11.2021 1:08, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20