Jihočeši podporují národní park Šumava

Jihočeši podporují národní park Šumava
SDÍLEJ:
Naprostá většina Jihočechů je ráda, že na Šumavě existuje národní park. Myslí si, že ochrana přírody má mít přednost před nejrůznějšími rozvojovými projekty.
Jak na to Průzkum probíhal v prvních třech zářijových týdnech na reprezentativním vzorku 504 obyvatel Jihočeského kraje starších 18 let. Respondenti byli vybráni kvótním výběrem.

Vyplývá to ze sociologického průzkumu, který v Jihočeském kraji provedla pro Ministerstvo životního prostředí agentura STEM.

Politikům navzdory

Rozdíly mezi názory různých skupin jihočeské populace na národní park Šumava nejsou velké.

"Z výroků některých regionálních politiků by se mohlo zdát, že nebýt národního parku, žili by lidé v kraji spokojeněji. Průzkum ale potvrzuje pravý opak – lidé jsou velmi rádi, že národní park mají, a zároveň jsou i spokojení s managementem národního parku, který provádí správa parku a ministerstvo životního prostředí," říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Drtivá podpora Šumavě

Prvním zjištěním průzkumu je, že drtivá většina obyvatel Jihočeského kraje (85 %) hodnotí celkově existenci Národního parku Šumava pozitivně. Naprosto přesvědčivá podpora existence národního parku je mezi ženami (89 %), mladými lidmi do 29 let (87 %) a vysokoškoláky (94 %).

Podpora se příliš neliší ani podle politických preferencí – park hodnotí kladně 89 % příznivců ČSSD, 87 % příznivců ODS, 85 % příznivců SZ a 68 % voličů KSČM.

Od turistů tečou peníze

Významná většina (77 %) Jihočechů se přiklání také k názoru, že Národní park Šumava je pro místní obce ekonomickým přínosem díky přílivu turistů. Zhruba čtvrtina lidí (23 %) v něm vidí zátěž bránící volnému podnikání.

S tím, že je pro ekonomiku šumavských obcí park přínosem, souhlasí většina Jihočechů bez ohledu na dosažené vzdělání i politické preference. Kladný názor na dopad národního parku pro ekonomiku převládá (59 %) dokonce i mezi těmi 15 % dotazovaných, kteří negativně hodnotí samotnou existenci parku.

Skoro tři čtvrtiny Jihočechů dávají přednost ochraně přírody před prosazováním dalších rozvojových projektů na úkor přírody.

Nevzdělaní chtějí kácet

V otázce, jak postupovat v lesích na území národního parku, které jsou zasaženy kůrovcem, mezi jihočeskou populaci mírně převažují zastánci současného managementu, kdy se ve vrcholových partiích hor nezasahuje kácením (54:46.

Převaha zastánců kácení postižených porostů je pouze mezi lidmi s nižším vzděláním (55 % lidí se základním vzděláním a 51 % s výučním listem) a mezi stoupenci KSČM (60 %). Naopak současný způsob managementu horských smrčin má výraznou podporu u vysokoškoláků (67 %), ale i lidí s maturitou (61 %).

Vlevo, vpravo i uprostřed

Pokud jde o politické preference, největší podporu má přístup správců parku i příznivců SZ (64 %), ale podpora převažuje také u voličů ODS a ČSSD (shodně 54 %).

Podle mínění tří čtvrtin jihočeských občanů (73 %) odvádějí ministerstvo a správa na Šumavě dobrou práci. Nejpozitivněji je hodnotí obyvatelé malých obcí (81 %) a středně velkých měst (80 % pozitivních hodnocení).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Gotika v Česku není okázalá ani teatrální. Je tichá, těžká a často nedořečená. Temnota nevychází jen z legend, ale hlavně z reálného využití těchto míst - jako pevností, pohřebišť, věznic nebo nástrojů moci.... celý článek

Loučeň a Mcely: výlet od zámku k zámečku a zpět

Polsko AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Hostivařská přehrada za oblevy: brusle a koloběžka

Hostivařská přehrada za oblevy: brusle a koloběžka

KICK&SKATE "Jeď! Ať si ještě užiješ!" Nabádala mě moje paní k bruslařskému výletu na Hostivařskou přehradu. Odolával jsem dost dlouho, ale pozdě odpoledne to bylo k nevydržení a vyrazil jsem. Moje paní zůstala
Hostivařská přehrada 2026

Hostivařská přehrada 2026

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Letní vstupné 170 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Polabí AKTUÁLNĚ 2026

Polabí AKTUÁLNĚ 2026

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
TEST Pohodlná bunda Columbia Arctic Crest Hybrid Full Zip

TEST Pohodlná bunda Columbia Arctic Crest Hybrid Full Zip

Bunda Columbia Arctic Crest Hybrid je podle amerického výrobce určená na podzim a léto. My ji nosíme i přes zimu. Doslova jsme se do ní zamilovali. 
Tromsø: lov polární záře v Norsku

Tromsø: lov polární záře v Norsku

Najít, vidět, zažít a fotografovat či filmovat polární záře není lehké. Je nutné se vypravit na dalekou cestu k severu, řídit auto na ledovatých silnicích a mrznout v hlubokém sněhu během studené noci. Pokud

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 9.-11.2. 9.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 10.-12.2. Cestovní ruch 10.2.
Pól chůadu a Manaslu - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Ota Baláž, Petr Horký, Jan Trávníček 11.2. 19:00
Zapalovač Plzeň, Hvězdova 2b 12.-15.2. Kurz pro oddílové vedoucí 12.2.
Úžasné ostrovy - diashow Teplice, Květen Přednáší Martin Loew 17.2. 18:00
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 17.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
India, USA, Jemen - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Tomáš Klus, Dominik Hašek, Šimon Caban 18.2. 19:00

Diskuse

Клубная атрибутика и футб... RoberTof, 10.2.2026 8:50, 130 příspěvků
Hi! hex, 10.2.2026 8:08, 130 příspěvků
Клубная атрибутика и аксе... RoberTof, 10.2.2026 7:37, 130 příspěvků
Домашний интернет и ТВ от... HenryRah, 10.2.2026 7:31, 130 příspěvků
айфон 16 РїСЂРѕ че... RalphGainc, 10.2.2026 5:35, 13 příspěvků
Интернет и ТВ от «СибСети... HenryRah, 10.2.2026 4:56, 130 příspěvků
trip scan DavidRef, 10.2.2026 4:46, 1 příspěvek
Домашний интернет и цифро... HenryRah, 10.2.2026 2:18, 130 příspěvků
Высокоскоростной интернет... HenryRah, 10.2.2026 1:06, 130 příspěvků
Спортивная экипировка и ф... RoberTof, 10.2.2026 1:05, 130 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Z první ruky Horydoly , 10.2.2026 0:10
Re: Podpora regenerace po... freide freide, 9.2.2026 14:13
Podpora regenerace po zra... jonas williams, 9.2.2026 14:12
Přihlaste svou ulici, dvo... Horydoly , 7.2.2026 23:15
Galasova Cyklojízda Č.403... Horydoly , 4.2.2026 10:23
SVĚTOVÝ POHÁR V MARATONU ... Horydoly , 3.2.2026 17:59
Kam za vínem v únoru? Horydoly , 29.1.2026 21:11
Jazz at Lincoln Center oz... Horydoly , 29.1.2026 16:43