Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha
Hrad Karlštejn v zimním hávu.
Autor snímku Penzion Karlštejn
SDÍLEJ:

V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte proplétat mezi davy turistů, nyní v zimě máte někdejší císařské sídlo téměř pro sebe.

Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha
Karlštejn.
Autor snímku František Ortmann - Středočeská centrála cestovního ruchu

Vystoupáte po kamenných schodech a před vámi se otevře výhled do zasněženého údolí Berounky. Prostě nádhera!

Když kámen vypráví dávné příběhy

Kamenné zdi pamatují dobu Karla IV., který zde ukrýval korunovační klenoty a vzácné relikvie. V zimních měsících můžete o víkendech navštívit první prohlídkový okruh. Tiché chodby a komnaty vyprávějí příběhy dávno minulé. Šero obklopuje místa, kde kdysi kráčeli králové a císaři. Průvodci se v tomto období mohou věnovat každému návštěvníkovi individuálně - není pro ně problém odpovídat na zvídavé otázky a odhalovat méně známé detaily z historie hradu.

Karlštejn.

Pokud byste se v okolí hradu rozhodli strávit více času, neváhejte si rezervovat ubytování v jeho bezprostřední blízkosti - penzion Karlštejn nabízí velmi komfortní zázemí s jedinečnou atmosférou.

Kouzelný advent na hradě

Letos se Císařský palác oblékl do slavnostního. Adventní výzdoba prozařuje starobylé prostory a dodává jim nový rozměr. Od konce listopadu až do Silvestra mohou návštěvníci při prohlídkách nasát vánoční genius loci tak, jak je možná prožívali i středověcí hradní páni. Každý víkend se brány otevírají zvědavým návštěvníkům. V komnatách voní jehličí a světlo svící vytváří na stěnách tajemné stíny.

Městečko pod hradem ožilo

Patnáctého prosince se karlštejnské podhradí ponořilo do andělské atmosféry. Na náměstí před radnicí voněl svařák a místní obyvatelé se utkali v souboji o nejlepší bramborový salát. Kdo připravil nejchutnější vaječný likér? O tom rozhodla porota během Andělského městského adventu. Taneční vystoupení školy Tumbao z Litně pak rozhýbala prokřehlé návštěvníky a ohnivá show In Flamenus rozzáříla zimní podvečer. Večer se pak kostelem svatého Palmácia rozezněly tóny Rybovy mše v podání loděnického sboru Comodo.

Betlémy jako malované

V místním muzeu betlémů se zastavil čas. Mechanické figurky vyprávějí příběh o narození Ježíška a Karlštejnský královský betlém představuje unikátní podívanou. Deset nejvýznamnějších českých panovníků zde vzdává hold malému děťátku. Je to největší loutkový betlém svého druhu a stojí za to ho vidět. Každá postavička je zpracovaná s mimořádnou pečlivostí a láskou k detailu.

Zimní kouzlo si zamilujete

Cesta na Karlštejn v zimě má své neopakovatelné kouzlo. Od ledna jsou brány otevřené každý víkend od deseti do tří hodin. V mrazivém vzduchu vynikne majestátnost gotické architektury ještě víc než jindy. Z ochozu věže se nabízí výhled na zimní krajinu, která připomíná ilustrace ze starých pohádkových knih. Stačí se jen teple obléct, vyšlápnout kopec k branám a nechat se unést příběhem místa, které už sedm století vypráví o slávě českého království.

PANORAMA Karlštejn se skrývá v údolí Budňanského potoka
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Hana Suchá

678 let gotického hradu

Hrad Karlštejn byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. jako soukromá stavba o jedné věži 1346. Záměr uložit zde korunovační klenoty Svaté říše římské a relikvie svatých ostatků pojal Karel až později 1356 a nechal přistavět další věže. Vnitřní výzdoba hradu a kaple svatého Kříže byla dokončena 1367.

Na pokyn Karlova syna, krále a císaře Václava IV. byly na Karlštejn převezeny říšské a české korunovační klenoty. Ke korunovaci jeho bratra, krále  a císaře Zikmunda byly přivezeny do Prahy 1420 a po korunovaci byly vráceny na Karlštejn. Brzy vypukla husitská revoluce a Zikmund nechal české i říšské korunovační klenoty odvézt do zahraničí. Později Karlštejn odolal obléhání husitskými vojsky pod vedením Zikmunda Korybutoviče 1422. Po skončení husitských válek a po návratu na český trůn vrátil Zikmund české korunovační klenoty zpět na Karlštejn 1436, kde zůstaly uloženy až do začátku 17. století. Říšské klenoty zůstaly natrvalo v zahraničí.

Dnes jsou české korunovační klenoty uložena v katedrále svatého Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě. Říšské korunovační klenoty jsou uložené v Cáchách a ve Vídni. 

Karlštejnští purkrabí po husitské revoluci střežili české korunovační klenoty a zemský archiv. Od roku 1541 též opisy zemských desek.

V době stavovského povstání byly korunovační klenoty z rozhodnutí direktorů 1619 odvezeny na Pražský hrad. S vývojem vojenské techniky byla totiž obranná funkce hradu shledána již jako nedostatečná. Na konci třicetileté války 1648 byl hrad dobyt švédským vojskem.

1755 darovala Marie Terezie hrad nově založenému Ústavu šlechtičen v Praze. Ten ho využíval pouze jako centrum hospodářské správy.

Josef Mocker opravil puristicky hrad do zdánlivě gotické podoby 1905. Ten rok byl Karlštejn otevřen pro veřejnost. 1918 se dostal do vlastnictví státu. V současnosti je Karlštejn jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Každý rok si ho prohlédne více než čtvrt milionu lidí.


Zobrazit místo Český kras, Karlštejnsko na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Aronie neboli černý jeřáb

Aronie neboli černý jeřáb

Aronie čili temnoplodec neboli černý jeřáb je keř příbuzný hrušním a jeřábům. Pochází z vlhkých lesů Severní Ameriky. V Evropě se začala pěstovat roku 1700.... celý článek

Horolezec se zřítil z Beraních rohů

TEST Elektrokolo Touroll S2

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jabloneček: zábavná vyjížďka na elektrokole

Jabloneček: zábavná vyjížďka na elektrokole

BIKE GUIDE Krátká, rychlá, hezká a překvapivá trasa pro elektrokola vede do bývalé obce Jabloneček. Pokud svému e-bike naložíte maximální rychlost, je to vyjížďka na hodinu. Jestli si chcete výlet užít,
Feráta Hluboká nad Vltavou je přístupná z vody i autem

Feráta Hluboká nad Vltavou je přístupná z vody i autem

VIA FERRATA GUIDE Tři zajištěné lezecké trasy via ferrata jsou otevřené pro veřejnost v Hluboké nad Vltavou. Jsou vedeny nad hladinou Vltavy několik kilometrů po proudu od Hluboké. Dvě si můžete přelézt
Jak vybrat nejlepší brikety do krbu pro víkend na chatě?

Jak vybrat nejlepší brikety do krbu pro víkend na chatě?

Víkend na chatě má být především o odpočinku, ne o hledání suchého paliva nebo zdlouhavém roztápění krbu. Po příjezdu si většina z nás přeje co nejrychleji vyhřát dům, uvařit si horký čaj a užít
Pampová tráva 'Sunningdale Silver' - elegantná dominanta modernej záhrady

Pampová tráva 'Sunningdale Silver' - elegantná dominanta modernej záhrady

Cortaderia selloana Sunningdale Silver. Kráľovná medzi okrasnými trávami. Pampová tráva Sunningdale Silver patrí medzi najobľúbenejšie a najpôsobivejšie okrasné trávy. Vyniká svojimi veľkými striebristobielymi súkvetiami, mohutným vzrastom a elegantným vzhľadom, ktorý dodáva záhrade
Jak vám chytrý telefon může zpříjemnit outdoorová dobrodružství

Jak vám chytrý telefon může zpříjemnit outdoorová dobrodružství

Pobyt v přírodě nabízí možnost na chvíli zpomalit, poznat nová místa a načerpat energii mimo každodenní rutinu. Chytrý telefon přitom nemusí sloužit jen ke komunikaci. Může pomoci při plánování trasy, orientaci v terénu,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Mělnický košt Mělník, Regionální muzeum 8.8.
Xterra Prachatice, Křišťanovice Terénní triatlon 8.8.
Prima cup - cyklomaraton Karlovy Vary Horská kola 8.8.
Pilsenman - kvadriatlon Plzeň, Bolevecký rybník Plavání, horské kolo, kajak, běh 8.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 8.8.
Historický vojenský manévr Německo, Bärnau, Historický park 8.-9.8. 8.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese 10.-16.8. 10.8.

Diskuse

п»їcialis generic Freddielip, 6.8.2026 2:50, 79 příspěvků
Hi! hex, 6.8.2026 2:17, 35 příspěvků
Cialis 20mg price Brianthape, 6.8.2026 0:27, 79 příspěvků
Viagra Tablet price Frankjoura, 6.8.2026 0:13, 20 příspěvků
Buy Tadalafil 5mg Timothything, 5.8.2026 23:48, 35 příspěvků
Buy Cialis online AlvinLex, 5.8.2026 23:43, 59 příspěvků
dig this martianwallet ai WillieCrync, 5.8.2026 22:59, 8 příspěvků
Buy Tadalafil 20mg Timothything, 5.8.2026 22:37, 30 příspěvků
Hur kan man verkligen nju... VegaZone-Kal, 5.8.2026 22:35, 35 příspěvků
Go Here martianwallet ai WillieCrync, 5.8.2026 21:46, 35 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Re: Jak games sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29
Jak games nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28
Jižní Čechy zvou na nejle... Horydoly , 29.7.2026 13:59
Re: Nordic Scating brusle jalann jalann, 28.7.2026 7:05
Re: games sokarovskiy sokarovskiy, 26.7.2026 23:29
games nesteroid nesteroid, 26.7.2026 23:28