Každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování

Každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování
Vltava, Praha, Smetanovo nábřeží.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Stověžatá matka měst Praha. Metropole, která neustále překvapuje. Častý host, letmý návštěvník i místní starousedlík objeví každý den něco nového, co ho potěší.

Středověký palác má v jejich duších stejnou cenu, jako klidný park nebo rušná obchodní zóna. Nezapomíná ani na symfonický koncert, útulnou hospůdku, či velkolepý chrám.

Praha je město evropské kultury. Tolik stavebních památek, galerií, koncertů, přírodních krás, zábavy i odpočinku nelze najít na tak malém prostoru jinde na světě.

Praha je srdcem Evropy, je to sem odevšad blízko. Z jakéhokoliv místa starého kontinentu to sem netrvá letadlem více než dvě hodiny. Proto se tu stýkají kulturní a obchodní vlivy jihu i severu a západu i východu.

Romantika

Vltava je osou Prahy. K ní směřuje všechno dění, kroky návštěvníků, v ní se shlížejí nejdůležitější dominanty města. Zároveň je místem romantického odpočinku.

Nevěříte? Půjčte si na Střeleckém ostrově lodičku a nechejte se proudem unést na řeku. Okolo budou jezdit výletní parníky, před vámi budou defilovat historické mosty a z hladiny můžete obdivovat středověké čtvrtě na obou březích.

Uprostřed pulsujícího města na ostrově Kampa můžete posedět na trávníku nebo v zahradní restauraci uprostřed renesančních paláců.

Milenci se scházejí kousek odtud na svazích Petřínského vrchu u sochy národního básníka lásky Karla Hynka Máchy (1810-1836). K večeru se rozsvěcí město pod nimi, na potemnělé Vltavě plují rozzářené výletní lodě a na Petříně mnozí recitují jeho nejznámější verše.

Byl pozdní večer, první máj

Večerní máj, byl lásky čas

Hrdliččin zval ku lásce hlas

U romantického barokního zámku Trója pár kilometrů po proudu se procházejí obdivovatelé zahradní architektury. Do rozmáchlé francouzské zahrady se zelenými keři zastřiženými do přesných geometrických tvarů, cestičkami sypanými bílým pískem a barevnými květinovými záhony se vchází po rozmáchlém zámeckém schodišti.

Zážitky se sepětí přírody a architektury poskytuje několik restaurovaných palácových zahrad pod Hradem. Schodiště, sochy a lavičky v prudkých svazích vytvářejí jedinečné hlediště pro pohledy na panorama historické Prahy se stužkou modré Vltavy uprostřed.

Mystérium

Praha je především městem tajemství a mystéria. Každá ulice na Starém Městě má své strašidlo. V jedné prý o půlnoci jezdí na koni bezhlavý rytíř, jinde řádí ohnivý muž a na hradbách se za úplňku prochází bílá paní. Křivolaké uličky už svými jmény Rytířská, Templová, Konviktská, Betlémská, U Milosrdných, Zámecké schody a mnohé další budí dojem tajemství.

V Židovském Městě se zrodila pověst o Golemovi, kterého prý jako obra z hlíny vytvořil středověký rabín Löw. Měl mu dokonce vdechnout život, ale experiment se nezdařil. Golem se mu vymkl z rukou a rabín byl nucen mu život zase vzít.

V tomto prostředí žil i spisovatel Franz Kafka (1883-1924), génius tajemství moderního světa, analytik jeho úzkostí a mechanismů. Pilný židovský úředník do sebe vstřebal německý, český i židovský duch města. Jeho domek stával doslova na pomezí těchto světů mezi čtvrtěmi nazvanými Židovské a Starém Město. Dnes je na tomto místě malé náměstí pojmenované po slavném spisovateli a Centrum Franze Kafky, kde lze najít jeho díla i reálie jeho života.

Architektura

Praha je nepřetržitě jedenáct set let hlavním městem zemí Koruny české, bohatého středoevropského státu, který v době největšího rozkvětu sahal od Baltu ke Středozemnímu moři. Už arabský diplomat Ibrahim ibn Jakúb v roce 965 překvapeně hovořil ve svých cestovních poznámkách o velkém městě: „Město Frága vystavěno jest z kamene a vápna A je obchodem ze všech nejbohatší.“

Od té doby se v Praze staví stavby, které člověka přenášejí přes propasti času. Středověký Karlův most spojuje panovníkův Hrad s měšťanským Starým Městem už od roku 1357. Nic na tom nezměnily povodně, války ani požáry. Kamenné kvádry, po kterých dodnes chodí Pražané, přetrvaly věky.

Symbol českého státu Pražský hrad sahá do historie ještě o půl tisíciletí hlouběji. Od té doby se v něm stylově mísí románská bazilika, gotická katedrála a barokní paláce s modernistickými reprezentačními interiéry počátku 20. století. V podhradí na malé Straně Straně vzniklo barokní město s desítkami ohromujících paláců, impozantními kostely a malebnými uličkami.

Na druhé straně řeky se zachovalo gotické Staré Město ostrých linií světských i církevních věží a stísněných náměstíček. Dnes v nich doslova kypí život od brzkého rána do pozdní noci.

O něco vážnější atmosféra dodnes vládne Židovskému Městu. Sedm jeho synagog si bere za vzor Staronovou synagogu, která je nejstarším hebrejským svatostánkem v Čechách. Byla postavena někdy kolem roku 1230.

Umění

Historie Prahy byla od počátku spjata s uměním. Střídaly se v ní období, kdy panovníci umělecké poklady v Praze shromažďovali, s válečnými dobami, kdy se umění stávalo válečnou kořistí. Pro ochranu nejpamátnějšího díla český korunovačních klenotů dokonce císař římský a král český Karel IV. (1316-1378) nechal vybudovat zvláštní hrad Karštejn třicet kilometrů za Prahou.

Dnes jsou uschovány ve zvláštní místnosti v katedrále svatého Víta na Pražském hradě a klíče od ní má sedm nejváženějších osob České republiky. Aby je úřady dvakrát či třikrát za desetiletí mohly na pár dnů vystavit, musí se sejít prezident, arcibiskup, premiér, předsedové obou komor parlamentu, primátor města a děkan svatovítské kapituly.

Zlatý poklad vystavuje klenotnice Pražského hradu a ukazuje z něj především monstrance a křesťanské církevní předměty. I návštěvníkům, kteří nesdílejí víru s jejich tvůrci, přecházejí oči nad dokonalým uměleckým zpracováním drahých kovů a drahokamů.

Středověké sochy a obrazy madon s dítětem i výjevů z Kristova života vystavuje Národní galerie v sálech středověkých klášterů. Její sbírky mají nevyčíslitelnou cenu historickou, uměleckou, ale i finanční. Sbírky moderního umění, v nichž vévodí slavný Španěl Pablo Picasso (1881-1973) se svými kubistickými obrazy, jsou vystaveny v moderní budově bývalého Veletržního paláce.

Hudba

O hudebních zájmech v Čechách hovoří rčení známé po celé Evropě: „Co Čech to muzikant.“ Nejvýše je v Praze ceněna klasická hudba, která se hraje v koncertních sálech přizpůsobených pro zvuk symfonických orchestrů.

Domovskou scénou České filharmonie je Rudolfinum postavené v historickém slohu, zahraniční orchestry hrají často v secesním Obecním domě a dobrou pověst si vydobyl i moderní Palác kultury.

Festival Pražské jaro je korunou veškerého hudebního dění v Praze a sjíždějí se na něj nejlepší umělci i posluchači z celé zeměkoule. Tvrdí, že v Praze je cítit genius loci. Jak by také ne, když Stavovské divadlo proslavil Wofgand Amadeus Mozart (1756-1791) svými operními premiérami. Poté, co jeho novátorství odmítli v jiných městech, ale v Praze měl vždy úspěch, povzdechl si: „Mí Pražané mi rozumějí.“

Romantický symfonik Bedřich Smetana (1824-1884) dirigoval v Praze své vlastenecké opery. Později sice ohluchnul a premiéru nejslavnější Libuše při otevření Národního divadla mohl sledovat jen zrakem, ale fanfáry z tohoto díla jsou kromě státní hymny nejznámějšími takty české hudby vůbec. Dodnes se jimi vítá prezident. Mýtická věštkyně Libuše z počátků českých dějin v opeře zpívá klíčová slova: „Český národ všechny pekla hrůzy překoná.“

Také o něco mladší Antonín Dvořák (1841-1904) dirigoval svá díla před pražským publikem. Největšího celosvětového úspěchu ještě za svého života dosáhl symfonií Z nového světa, kterou vyjádřil své okouzlení z Ameriky, kde několik let pobýval. Novosvětská patří mezi klenoty světové hudby a její část Largo se stalo hymnou amerického státu Iowa.

Ale nejen klasika zní Prahou. Středověkou muziku hranou na originální hudební nástroje lze slyšet na koncertech v mnoha kostelích. Za dixielandem se chodí na parníky, jazz zní ve spoustě klubů i venku na ulicích.

Nákupní zóna

Do Prahy se jezdí za poznáváním, kulturou, turistikou …i kvůli nákupům. U značkového zboží je příjemné, že je o něco lacinější než v mnoha západoevropských metropolích.

V historickém centru se pořádají příležitostné i každodenní trhy s uměním, dřevěnými hračkami a suvenýry, ale také s ovocem a zeleninou. Koncem roku jsou k dostání symboly českých vánoc: smrčky, živí kapři a vánoční cukroví. Kvalitním a časem prověřeným typicky českým zbožím stále zůstává broušené sklo, malovaný porcelán a šperky s českými granáty. Tyto temně rudé drahokamy jsou českou specialitou, protože je nelze najít nikde jinde než v Česku.

A ještě jeden důvod, proč nakupovat v Praze: můžete zajít do obchodu, kdy se vám zachce. Desítky velkých nákupních center mají otevřeno non-stop, další zavírají jen na pár hodin po půlnoci. I luxusní prodejny v centru lákají zákazníky od rána do pozdního večera.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kurská kosa v Baltském moři

Kurská kosa v Baltském moři

Úzký pruh písečné země odděluje Kurský záliv od Baltského moře. Jižní polovina patří Rusům a severní část Litevcům.... celý článek

Parníkem z Prahy na Slapy

Za turistikou do švýcarských Alp. Nejkrásnější trasy, které se vyplatí absolvovat

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Botanická zahrada Malešice se rozkládá v údolí dutých hlav

Botanická zahrada Malešice se rozkládá v údolí dutých hlav

PODCAST Pátou pražskou botanickou zahradu v Malešicích zná jen málo Pražanů. Návštěvníci v ní proto najdou nejen zajímavé rostliny a stromy, ale také klid. Leží v údolí potůčku Malá Rokytka, kterému se lidově říká
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

KRKONOŠSKÁ KAUZA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Poklidné jižní Čechy ukrývají spoustu zajímavostí. Přinášíme turistické, cyklistické a outdoorové novinky z tohoto kraje.
Víkend otevřených zahrad ve středních Čechách

Víkend otevřených zahrad ve středních Čechách

Do akce Víkend otevřených zahrad se ve středních Čechách letos přihlásilo přes třicet zahrad a parků, mnohé z nich běžně nepřístupné. Návštěvníci si je mohou prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek 11.-12. června.
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Beskydská 7 Třinec 26.-28.8. Horský běh 26.8.
Dveře jízdárny dokořán Tachov, Světce 5.6.-4.9. Hudba 4.9.
Mezinárodní letní turistický sraz Polsko, Bieszczady 8.-11.9. 8.9.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48