Klepat kosu na Lysé

Klepat kosu na Lysé
SDÍLEJ:
Lysá je velice populárním vrcholem. Chodí se na ni ze všech stran, vyjíždí na kole i na lyžích. Pravověrní Lysaři stoupají nahoru i několikrát do roka. K nim nepatřím. Byl jsem na vrcholu sotvaže čtyřikrát v životě. Naposledy v noci.
Jak na to Lysá hora (1328 m n.m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Díky své poloze a budově vysílače na vrcholu tvoří nepřehlédnutelnou dominantu. Lysou horu rozeznáte při dobré viditelnosti i z velmi vzdálených pohoří jako například z Jeseníků, Malé Fatry nebo dokonce ze Západních Tater.

Noční vlak zastavuje v Ostravici těsně před půlnocí. Na poslední občerstvení zaskočíme do hospody Freud, která je naštěstí otevřená přes zavíračku.

Máme moře času

Chceme z vrcholu pozorovat východ slunce a na to máme spoustu času. Je konec prázdnin, sluníčko vychází relativně pozdě. Vyrážíme proto až půl hodinu po půlnoci.

Procházíme tichým městečkem. U mostu přes řeku Ostravici, která dala městu jméno, míjíme pár vulgárních opilců. Pak již v klidu stoupáme asfaltovou cestou tu a tam osvětlenou pouličními lampami. Díky neustálým přechodům ze světla do stínu a tmy je tento úsek paradoxně nejnepříjemnějším.

Opouštíme silnici i umělé osvětlení, oči rychle přivykají tmě a překvapivě dobře rozeznávají cestu. Měsíc couvá od úplňku, přesto jeho srpek vydává dostačující světlo. Svítilny nepotřebujeme ani v hlubokém lese. Jenže strach a bujná představivost některé z nás nutí neustále rozsvěcet. Tím si komplikujeme výstup.

Na Butořance cobydup

Tma ovlivňuje vnímání času. Ani nevíme jak, a máme za sebou první úsek cesty. Jsme na rozcestí Butořanka. Ušli jsme čtyři a půl kilometru a 410 metrů převýšení. Čeká nás ještě kilometr a dostaneme se na hřbet Lysé hory zvaný Lukšinec. Ve tmě však míjíme odbočku z lesní cesty a trošku bloudíme.

Podle toho jak Lysou znám a jak si pamatuji mapu, nacházíme správnou stezku o půl kilometru dál. Dosažení Lukšince znamená, že máme za sebou 600 metrů převýšení a pět a půl kilometru pochodu. Jsme tedy již daleko za polovinou výstupu.

V přístřešku se na lavičce převlékáme, svačíme a vůbec se snažíme jakkoliv protáhnout čas. Ještě není ani půl třetí a my se nebezpečně rychle blížíme vrcholu. Hrozíme se toho, co budeme dělat, abychom se dočkali svítání a neusnuli.

Vrchol je bohužel blizoučko

Od Lukšince vede cesta po hřbetu, který protíná široký lesní průsek. Pak následují dva výraznější zalesněné výšvihy. Stezka vede lesem, občas průseky, ze kterých jsou nádherné výhledy na rozzářená města hluboko v údolích. Proti jasné noční obloze se zrcadlí lesklé hladiny Žermanické a Těrlické přehrady. Kousek nad námi svítí červená světla televizního vysílače.

Vrchol je opravdu blizoučko. Vystoupáme pár serpentinami poslední výšvih, obejdeme závoru (ne)zabraňující bikerům ve sjezdu a stojíme na Lysé hoře. Máme v nohách 8,5 km a 920 m převýšení. I když jsou čtyři hodiny ráno, místní bufet Šantán nacházíme otevřený. Pivo se vlezlo, děcka zahřál čaj. Až dlouho po čtvrté jsme vyhozeni ven.

Bloumáme po vrcholu a hledáme úkryt před větříkem, kde bychom mohli vyčkat do rozbřesku. Překvapuje nás, kolik je zde staveb: Šantán, chata, vysílač, meteorologická stanice, další chata a budova horské služby. Ta jediná má vhodný přístřešek z plexiskla, ale bohužel je obsazen dvěma spáči.

Kuba spí, my se třeseme zimou

Nakonec se schováváme pod zásobovací rampu vysílače. Sotva se přestaneme pohybovat, začneme se třást zimou. Navlékáme na sebe vše, co máme. Nohy strkáme do batohů. Děcka však stále klepou kosu. Po chvilce vstáváme všichni až na Kubu a začínáme se zahřívat pohybem. Kuba se zabalil do karimatky a spí. On spí ostatně všude.

Je čtvrt na šest, začíná rozbřesk. Na každého z nás dopadá strašná krize. Oči by hrozně rády spaly. Ještě že jsem zakázal vzít s sebou spacáky. Zima je to jediné, co nám brání usnout. Z tepla spacáku by nás už nikdo neprobral. Zahříváme se, jak můžeme. Hlavně tělocvikem.

Oheň nad Malou Fatrou

Přitom pozorujeme, jak vzniká den. Šeď střídá oheň. A ten najednou zalévá obzor na severovýchodě. Přibývá světla. Světlá celý obzor kolem dokola. Na východě vidím hřeben Malé Fatry. Každý její vrchol je krásně rozeznatelný. Těsně před šestou je celý kotouč slunce nad obzorem. Na tvářích cítíme teplo jeho paprsků.

Ještě pár pohledů, pár fotek a rychle se rozehříváme sestupem. Máme před sebou klesání o 570 m v délce osmi kilometrů na rozcestí Ježánky kousek nad Visalajemi. Tam se rozhodneme co dál. Prudké úseky sbíháme, na mírnějších se zase občerstvujeme množstvím borůvek.

Nálada kolísá podle toho, jak se kdo z nás vyrovnává s absencí spánku. Chvílemi se pohybujeme v euforii z nového dne, chvílemi se chce strašně spát. Jsme na Ježánkách, je po osmé ráno a je krásně. To znamená, že se rozhodujeme pro pokračování v pochodu a návrat domů zamítáme. Modrá značka nás vyvádí úbočím Smrkoviny na hřeben Gruně. Odpočíváme na chatě Švarná Hanka, kde si každý dopřáváme krátkého šlofíka. Pak přijdou vhod povzbuzovadla kafe a dršťková polévka.

Pokračujeme jedním z nejkrásnějších hřebenů Beskyd přes Gruň kolem chaty Charbulák dolů k soutoku Černé a Bílé Ostravice.

Příští výstup plánujeme v zimě

Zde čekáme na autobus a dlouhou chvíli si krátím sběrem hříbků. Celkem jsme překonali vzdálenost 25,5 km. Užili jsme si dobrodružství z nočního pochodu, trošku emocí, nádheru vzniku nového dne a nakonec i pohodu při přechodu hřebene Gruně.

Byla to fajn akce, u které se nabízí repete. Opakování plánuji na období nejdelších dnů v roce, tedy konec června. Odpadne ospalé čekání na vrcholu. Druhá možnost je počkat si na zimní měsíce a místo posledním vlakem se do Ostravice dopravit vlakem prvním.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rozhledna Šibenice Stěbořice připomíná vojenskou historii

Rozhledna Šibenice Stěbořice připomíná vojenskou historii

Betonová stavba s výškou 13 m je architektonicky atypickou rozhlednou připomínající vojenský bunkr. Nachází se na stejnojmenném návrší u obce Stěbořice. Zázemí slezské rozhledny doplňuje vojenské cvičiště pro děti a vnitřní stálá expozice o předválečném... celý článek

Letohrádek Kinských na koloběžkách

Elektronika na cestách. Co si zabalit s sebou?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Matiční jezero vidělo první hokej v Pardubicích

Matiční jezero vidělo první hokej v Pardubicích

Před 111 lety se odehál první hokejový mač v Pardubicích na Matičním jezeře. Vodní nádrž vznikla pouhé tři roky před tím, když se regulovala Chrudimka. Večer jsem si na slavné ledové
Höllental: Ďáblova koupelna

Höllental: Ďáblova koupelna

Pekelné údolí v domácích horách Vídeňanů skrývá krajinově velkolepou ferátu stylového jména Ďáblova koupelna. Teufelsbadstube v Höllentalu patřící do Wiener Hausberge není těžká, ale určitě na ní budete dlouho vzpomínat.
Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

AKTUALIZACE Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na velkých zimních stadionech, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři už měli k dispozici
Bruslení na Václavském náměstí

Bruslení na Václavském náměstí

Kluziště na Václavském náměstí má podmanivou atmosféru. Vrací nás do minulosti, kdy Václavák nebyl jen kašírovanou turistickou atrakcí a domy ještě nepatřily italské mafii a ruské věrchušce. Na bývalý Koňský trh se
Bruslení v Praze: Šeberák a rybníky v okolí

Bruslení v Praze: Šeberák a rybníky v okolí

Když Pražané chtějí bruslit na přírodním ledu, nejčastěji jedou na Džbán na sever nebo na Šeberák na jih metropole. Mezi Kunraticemi a Šeberovem jsou teď mnohé rybníky ve výborném ledovém stavu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Zapalovač Stěžery 22.-25.2. Kurz pro oddílové vedoucí 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Zimní táboření Stone City Velký Valtinov 23.-25.2. 23.2.
Popelka - výstava Německo, Moritzburg 22.11.-25.2. 25.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Úvalno - zimní táboření Nízký Jeseník, Strážiště 1.-3.3. 1.3.

Diskuse

ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek
Кому, для кого? Роман, 17.2.2024 7:02, 2 příspěvky
pinové vázání neodpouští Horydoly - Andrea Černá, 16.2.2024 0:08, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44