Klínovec - rozhledna na spadnutí

Klínovec - rozhledna na spadnutí
Klínovec v létě 2012.
Autor snímku Zdena Kmenová
SDÍLEJ:

Udělala jsem si výlet hory-doly. V Krušných horách to byl opravdu správný název. Navštívila jsem vesničku Háj pod Klínovcem, Königovy mlýny a také samotný Klínovec. Musím říci, že mne Krušné hory zklamaly, jak jsou zničené.

Cesta z vsi Háj pod Klínovcem ke Königovým mlýnům byla krušná.

Než jsme došla k jejich pozůstatkům, trvalo mi to 1:25 hodiny. Bylo to v Krušných horách, tak se nedalo nic dělat.

Od Königových mlýnů jsem vystoupala na Klínovec, který mně přivítal mlhou a zimou. Teplota byla pouhých pět stupňů nad nulou a vál silný vítr.

Rozhledna na Klínovci byla zničená, obehnaná plotem a na spadnutí. Totéž se týkalo i přilehlé restaurace. Nebylo tu nic než zbořeniště. Hrůza.

Oč krásněji bylo v nedalekém německém Oberwiesenthalu. Vše čisté a upravené.

Na cestě zpět jsem si ještě prohlédla starou rozpadlou kovárnu v Hamru. Viděla také pár kytiček a brusinky již zrály.

Na cestě zpět domů jsem si ještě prohlédla Měděnec. Krušné hory zklamaly jak jsou zničené a zároveň, jak tam jen kvetou podnikatelé.

Snad je lepší chodit okolo Vyžlovky na houby. V horách mi bylo smutno, moc smutno.

Poznámka redakce: Zdena Kmenová je houbařka, a proto si neodpustila svoji zálibu ani po cestě na Klínovec. Podívejte se na vybrané úlovky:


Zobrazit místo Krušné hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Königsmühle ?
Zmatečný a nepravdivý článek. Z Háje na Königsmühle je to přes kopec tak 20 minut. Nádherné, zapomenuté místo. To co máte na fotkách u článku, je pozůstatek objektu bývalé kovárny v obci Kovářská.Do Krušných hor jezdím přes 30 let a můžu jen konstatovat, že hory zničené exhalacemi elektráren už jsou dávno pryč, naopak dnes je možné nalézt spoustu zákoutí s neporušenou přírodou. Dosvědčuje to i stále rostoucí návštěvnost těchto krásných hor. Chce to jen umět se dívat a nepohybovat se jen v okolí Klínovce, kde to díky sjezdařům je ostrov komerce.
  • Autor Zdeněk Kučera
  • Datum a čas 10.9.2011 16:57
Reaguj
Placani slamy - ale to neni na tomto serveru neobvykle. Nejhorsi je, ze dnes jsou media obecne plna textu lidi, co si mysli, ze musi ke vsemu vyjadrid svuj naroz, aniz by si o tom neco zjistili. To ze nekdo jezdi 20 let do nejakeho penzionu travit dovolenou z cloveka prece neudela znalce hor. Milovnik elektriky a ciste postele porad zustava clovekem v zajeti civilizace a ani fakt ze si na par hodin odskoci "jakoby do prirody" po upravenych a vyznacenych cestach, ho bez pideni se po hlubsim jadru veci nic nenauci. Znalost Krusnych hor krusnohorske prirody pak podtrhne tim, ze predvede fotku Vciho bobu mnoholisteho, krery je invazni kytkou zvlaste v horach. O vypovidajiho hodnote textu bez zjisteni informaci -jak se veci dnes s rozhlednou maji - uz napsal Jakub i Martina. Skoda, ze se dnes lidi nevzdelavaji a nezajimaji se misto toho pohodli a televize.
  • Autor Krakonoš
  • Datum a čas 25.8.2011 10:36
Reaguj
Re: To je zase článek
Reaguji na váš článek. Jezdím do Krušných Hor 20 let, protože moje známá má penzion v obci Háj a proto nejsou hory pro mne cizí. Psala jsem o rozhledně o které se píše každý rok, že bude rekonstruovaná, zatím tam byl dán jen plot, aby nedej bože na někoho nespadla. Totéž se děje s restaurací.Já osobně jsem z Krkonoš a hory miluju, proto mně bylo líto rozhledny, která do Krušných hor patří. Jest-li jsem se dotkla K.hor jako takových, potom se jim omlouvám, nebylo to myšleno tak jak píšete a vy to víte. A rozvaliny po Němcích jsou v rezervaci a je to nádherný pohled, že tam vůbec jsou.Příště bych prosila abyste nepsal o mně, že hory neznám, to jste se mně dotknul.Z.K.H
Reaguj
Krušné hory
Dobrý den, souhlasila bych s Jakubem, že paní cestovatelka o Krušných Horách neví nic!! Myslím, že z jednodenního výletu, také ani nic moc zjistit nejde! Je pravda, že místní počasí může vyvolávat smutnou náladu-mlhy a déšť bývají na denním pořádku a také značné chladno, ale jsou to hory a jak známo počasí na horách se stále mění. I zbytky staveb a ruiny po bývalých německých vesnicích, ale to už k pohraničí patří! Jsem sice Pražačka jako poleno, ale Krušné hory se staly od prvního setkání v zimě 2003 mojí srdeční záležitostí!!!! Je to místo, kde si úžasně odpočinu od lidí a načerpám síly z překrásné přírody. Přednosí těchto hor je: 1.)Lidí tak akorát, takže si zalyžujete. Není přecpáno turisty. 2.) Sněhu dosti 3.)Úžasné pláně na běžky. 4.)Servis 100%, ceny asi tak nejlepší v ČR. 5.)Vstřícnost k rodinám s dětmi. V létě a na podzim 1.)Nepřelidněno. 2.)Úžasné výlety barevnou, nezničenou přírodou. 3.)Ticho, klid, volně pasoucí se stáda 4.)Všude u domečků, před nimi a z oken záplava květin- jakoby věděly, že na to mají jen chvilku než bude zase zima. 5.) V lesích dostatek hub a borůvek. Nádherná příroda!!!! Rozhledna na Klínovci, se sice rozpadá a je v rekonstrukci (je fajn, že už jsou peníze!!!), ale Klínovec sám o sobě je fascinující místo, jak v létě tak v zimě s vlastním mikroklimatem a bezva výhledem. Navíc pokud potřebujeme rozhlednu, je jich v blízkém okolí hned několik, které rozpadlé nejsou: Plešivec,Blatenský vrch a Tisovský vrch. Pro malebnost nemusíme chodit do Německa, myslím že ji hravě zastane třeba Horní Blatná, Boží Dar, Mariánská atd.. A našim dětem se zase líbí Ježíškova cesta kolem Božího daru, jak v létě, kdy si víc pohrají na jednotlivých zastaveních, tak v zimě na běžkách. Myslím, že vychvalovat bych tu mohla do nekonečna, je to věc osobního vkusu a názoru. Já sem jezdím moc ráda ať už kvůli krásné přírodě, komerční nezprofanovasti (viz třeba Špindl), samotě a klidu. A i to drsnější počasí mi vyhovuje :-))
Reaguj
si tak
1)Každý to vidí jinak. 2)Nechápeš legraci. 3)Tyhle sliby slyšel už muj táta.
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 15.8.2011 10:20
Reaguj
To je zase článek
Vážená "cestovatelko",již z úvodu Vašeho článku je zřejmé, že o Krušných horách a Vámi navštívených lokalitách něvíte absolutně nic. 1)Asi jste zde nikdy nebyla, jinak byste nemohla tvrdit, že Krušné hory jsou zničené. Ano, v době před pětadvaceti lety, kdy byla část Krušných hor poničena emisemi, by se o tom dalo mluvit, ale rozhodně ne nyní. V porovnání např. se současným stavem Šumavy je to nedotčená krajina.2)Na horách bývá sychravo a zima i v létě, což byste jako ostřílený horal měla vědět. Spojovat to ale s samotným názvem těchto hor je přinejmenším velká neznalost. Krušné hory nejsou totiž pojmenovány podle toho, že jse zde krušné žití, ale proto, že se na celém území těchto hor krušilo, neboli těžilo nebo chcete-li dolovalo.3)Klínovecká rozhledna je sice v katastrofálním stavu, nicméně není jedinou stavbou svého druhu na území ČR, která díky nešetžrným privatizacím a předávání z ruky do ruky takto dopadla. Důležité je, a to jste si pravděpodobně nezjistila, že se konečně našli finance na její rekonstrukci.Přeji hodně krásných zážitků, při Vašem cestování a příště prosím více objektivity.Přeji hezký den
  • Autor Jakub
  • Datum a čas 15.8.2011 08:45
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Praha otevřela Václavské kluziště

Praha otevřela Václavské kluziště

Na Václavském náměstí v Praze se otevřelo kluziště pro veřejnost. Dospělí platí 200 Kč za 2 hodiny bruslení v centru metropole, děti 100 Kč.... celý článek

Bruslení v Praze 2025/2026

Kluziště na Vypichu v Praze

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

Inspiraci pro vedoucí dětských oddílů přináší nenápadný ale vytrvalý podcast na Spotify pod názvem PodcasT - jednohubky pro činnost. 
Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

BRUSLENÍ Poklidné jižní Čechy ukrývají spoustu zajímavostí. Přinášíme turistické, cyklistické a outdoorové novinky z tohoto kraje.
Kladno bruslí pod oblohou i střechou

Kladno bruslí pod oblohou i střechou

AKTUALIZACE Městský zimní stadion Kladno, kde hrají hokejoví Rytíři, otevřel bruslení pod střechou pro veřejnost. Město nabízí také zdarma kluziště pro veřejné bruslení v zahradě kladenského zámku.
Historické železnice a nostalgické vlaky

Historické železnice a nostalgické vlaky

AKTUALIZACE Přinášíme přehled historických železnic, nostalgických vlaků a železničních muzeí.
Linecká pouť po adventních trzích pěšky i tramvají

Linecká pouť po adventních trzích pěšky i tramvají

Německé adventní trhy jsou věhlasnější než rakouské, ale trpí overturismem. Vyzkoušeli jsme letos Linec. Rakouský Linz je zajímavé objevovat po celý rok, tak proč ne o adventu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masopust Veselý Kopec 31.1.
Vánoční prohlídky zámku Lysice 30.-31.12. 30.12.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.11.-31.12. 31.12.
Silvestrovská šermířská procházka Krašov 31.12.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 29.11.-2.1. 2.1.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 6.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Regionální velká výměna zkušeností Praha, Prosek 9.-11.1. 9.1.
Regionální velká výměna zkušeností Praha, Prosek 9.-11.1. Vedoucí dětských oddílů 9.1.
Vánoce ve skanzenu Hlinsko 10.12.-10.1. 10.1.

Diskuse

YouTube Horydoly Horydoly, 29.12.2025 11:13, 2 příspěvky
to jste si vymysleli kotrik, 28.12.2025 17:42, 2 příspěvky
hi Legrace, 22.12.2025 19:59, 1 příspěvek
Takhle je to poněkud přes... Horydoly, 21.12.2025 19:56, 6 příspěvků
Takhle je to poněkud přes... Vladimír Šimík, 21.12.2025 19:46, 6 příspěvků
Tacul Skiák, 21.12.2025 18:07, 6 příspěvků
WC Honza, 19.12.2025 14:52, 3 příspěvky
Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00
Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04
Cyklistické závody 2026 Horydoly , 9.12.2025 11:59
Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36