Komáří vížka a Raná
Vyznavači paraglidingu a rogala mohou své nádobíčko provětrat v Krušných horách a Podkrušnohoří na dvou nejvýznamnějších startovištích. Na Komáří hůrce (místními nazývané Komáří vížkou) a na Rané. Obě lokality patří k nejvýznamnějším startovištím v Čechách. Odtud startují paraglideři na nejdelší tuzemské přelety.
Lanovkou na Komáří vížku
Krušné hory nabízejí technickou raritu. Je to nejdelší sedačková lanovka bez mezistanic. Vede od železniční stanice v obci Bohosudov u Krupky na Komáří vížku. Lanovka je dlouhá úctyhodných 2348 metrů a byla postavena v roce 1952. Během jízdy, která trvá 15 minut, překonáte převýšení 482 metrů. Lanovka přepraví nejen vás, ale také vaše kolo. Občerstvit se můžete ve zdejší chatě.
Komáří hůrka se vypíná ve východní části Krušných hor a dosahuje výšky 806 metrů nad mořem.
Komáří vížka
Poskytuje jeden z největších výhledů v Čechách. Pokud vám bude přát počasí, můžete odtud přehlédnout celý hřeben Krušných hor, České středohoří, Říp, Ještěd i vrcholky Krkonoš.
Raná je kolébkou plachtařů
Raná u Loun je doslova kolébkou českého a československého plachtění. Už v roce 1932 se zde začala psát slavná historie tohoto sportu. Konal se tu první a druhý národní plachtařský závod. Ústřední plachtařská škola na svazích hory Rané vyškolila v letech 1933 až 1938 převážnou většinu československý plachtařů pilotů-instruktorů.
I dnes se na zdejší letiště a na ideální leteckou horu nad ním sjíždějí vyznavači plachtění. Až budete mít chuť, zjistěte, kudy procházela historie českého plachtění. Určitě to stojí za to.
Rogala jsou na ústupu
Ačkoliv z obou míst startují i rogala, dominantní jsou zde letci na padákových kluzácích, neboli paraglidisté. Na obou místech zároveň působí i paraglidingové školy.
Bez jakéhokoliv školení je také možné se odtud nechat svézt na tandemovém kluzáku. Pilot si vás připne před sebe do postrojů na břicho, společně se rozeběhnete a skočíte. Potom si už budete jenom vychutnávat tichý let jako byste letěli na ptačích křídlech.
Doprava
Raná je dobře viditelná už z Loun jako samostatný kopec. Do stejnojmenné obce na jejím úpatí se dostanete autobusem nebo autem po silnici z Loun do Mostu. Startoviště budete mít po levé ruce.
Komáří vížka je nedaleko Teplic nad obcí Krupka. Lanovka na její vrchol jezdí od železniční stanice v Bohosudově. Autem jedete přes Teplice do Krupky nebo přímo na přes Horní Krupku na Komáří hůrku.
Diskuse
Diskuze k článku
Jak vybavit terasu pro odpočinek po túře
Z Nýrska na Klenovou aneb za uměním na kole
Nejčtenější články
TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro
Letní Praha stylově aneb jak si užít slunečné dny u vody i v parcích
Je pro vás lepší rotoped nebo eliptický trenažér?
Zinek: Jak podporuje fungování organismu?
Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Chodské slavnosti | Domažlice | 14.-16.8. | 14.8. | |
| Exotické ptactvo - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 14.-30.8. | 14.8. | |
| Den tamarínů pinčích | Jihlava, ZOO | 15.8. | ||
| Ohře - noční plavba | Černý mlýn | 15.8. | ||
| Černokostelecký bajk | Kostelec nad Černými lesy | Horská kola | 15.8. | |
| Písecká osma - koloběžky | Písek | 15.8. | ||
| Železné hory - cyklomaraton | Chrudim | Horská kola | 15.8. | |
| Vasaloppet - běh | Švédsko, Mora | 15.8. | ||
| Tatranský horolezecký týždeň | Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese | 10.-16.8. | 16.8. | |
| Komedyjanti na kolejích - divadlo | Švihov, nádraží | Horská kola | 16.8. |
Diskuse
| Viagra Tablet price | ColinRiX, 15.8.2026 2:48, 7 příspěvků |
| Order Viagra 50 mg online | JesusWof, 15.8.2026 2:19, 48 příspěvků |
| A more precise way to und... | Geraldbam, 15.8.2026 1:58, 7 příspěvků |
| sildenafil over the counter | Henrycleta, 15.8.2026 1:48, 60 příspěvků |
| Cheapest Sildenafil online | ColinRiX, 15.8.2026 1:34, 48 příspěvků |
| Generic Viagra for sale | Martinspima, 15.8.2026 1:25, 18 příspěvků |
| Клиника Похмельная служба... | DonaldSwani, 15.8.2026 0:57, 7 příspěvků |
| FobertProft | Shanebal, 15.8.2026 0:46, 12 příspěvků |
| Sildenafil 100mg price | Martinspima, 15.8.2026 0:35, 7 příspěvků |
| buy Viagra online | Martinspima, 15.8.2026 0:26, 7 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Otava | Kuba Turek, 13.8.2026 23:21 |
| Re: Otava | Horydoly , 13.8.2026 23:20 |
| Re: Otava | Horydoly Open, 13.8.2026 23:19 |
| V zimě hrozí větší riziko... | Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02 |
| Re: Brýle v zimě | Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01 |
| Půjčovna Aut Španělsko | uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24 |
| Kozí mejdan 2026 | Horydoly Open, 1.8.2026 1:38 |
| Srážky lyžařů na sjezdovc... | sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH