Kouzelná Křišťálová zahrada v Troji

Kouzelná Křišťálová zahrada v Troji
Křišťálová zahrada, Jiří Pačinek, Botanická zahrada Trója.
Autor snímku Edita Volková
SDÍLEJ:

Botanická zahrada v pražské Troji od adventu do února rozkvétá krásou křišťálových květů i plameňáků zrozených v ohni a dovedných rukách uměleckého skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů. Ve dne v přirozeném světle, večer ve fantastické hře měnících se světel, doprovozené tóny skleněné harfy.

Kouzelná Křišťálová zahrada v Troji
Křišťálová zahrada, Jiří Pačinek, Botanická zahrada Trója.
Autor snímku Edita Volková

Troja nabízí kouzlo fantasie a křehké krásy, okořeněné jemným humorem. Nechybí vánoční strom i s křišťálovým betlémem. Výstava trvá od 29. listopadu do 2. února včetně svátků, tak si ji nenechte ujít!

Vstupte do pohádkového světa fantazie a křehké krásy. Z mumraje města do klidu přírody, nepřeplněného prostoru a kouzla barev, kde se snoubí příroda a umění. V Botanické zahradě v pražské Troji hledali, jak zařídit, aby zahrada kvetla i v zimě i mimo skleník Fatu Morganu. Na severu Čech v Kunraticích u Cvikova umělecký sklář Jiří Pačinek se svými spolupracovníky vytvořil takovou malou kouzelnou zahradu již před více roky tím, že svou zahradu změnil na výstavní síň skleněných objektů, rostlin i živočichů tak, jako by je tam umístila sama příroda. Lidem se to líbí, a tak uvažoval, jak poposunout jeho zahradu za hranice jeho vesnice – a ejhle, pracovníci zahrady a skláři se dali dohromady a světlo světa spatřilo unikátní umělecké dílo, které jinde nenajdete. Protože tato instalace není jen přehlídkou umění skláře, ale uměleckým dílem sama o sobě. Botanická zahrada v Troji je dost rozlehlá, v členitém terénu, což umožnilo rozmístit křišťálové květy a další objekty citlivě a působivě v úžasném množství i barevných kombinacích tak, aby vynikly a souzněly s prostorem, který ozvláštňují a přitom nepřehlcují. Tak nějak tam prostě patří. Návštěvník při pohledu netuší, že vypěstovat tuhle krásu stálo rok usilovné práce (jen některé objekty se přestěhovaly, mnohé byly vytvořeny právě pro tuto příležitost) – a že květy a další exponáty v botanické zahradě „spolkly“ tunu skla, které vidíte, a také tunu železa, které je víceméně skryté.

Křišťálová zahrada, Jiří Pačinek, Botanická zahrada Trója.

Takže úplně jiná výstava, než jakou lze spatřit ve výstavních síních. Najdete květy jako ze života i fantaskní, s vtipnými názvy, jako je skleněnka zářivá, bublinatka sodová, hadovka lesklá, střepena horká, potkáte dokonce i Adélu, co ještě nevečeřela (i s tichým popěvkem), jezírko obklopené neskutečně půvabnými křišťálovými plameňáky i zelenkavou sekci Urana, která září jakoby vlastním světlem (nebojte se, uranové sklo není jakkoliv nebezpečné). A že je ten advent, tak při setmění vynikne nasvícení největšího osvětleného vánočního stromu v Praze. Ale žádný obvyklý uříznutý smrk – obrovský přirozeně rostlý sekvojovec, pod nímž se skrývá betlém, samozřejmě křišťálový. A nečekejte realistické figury. Betlém je v minimalistickém stylu a při večerním osvětlení zvlášť vynikne jeho něha. A před tím stromem velká andělská křídla, kde se můžete vyfotit, aby vám ta andělská radost vydržela. Specialitou výstavy jsou reprodukované tóny skleněné harfy v podání Petra Špatiny, které zaznívají u některých exponátů.

Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní instalace nasvícené slunečními paprsky (pokud na ně budete mít štěstí) – a svými barvami dokáže rozzářit i pošmournější počasí. Naprostou fantazii a pohádku zažijete při večerních prohlídkách, kdy se přidá působivé nasvícení stálými i měnícími se barevnými tóny, světlo hraje i uvnitř některých objektů, které tak oproti pohledu ve dne nabydou úplně fantastické vzezření až pohyb.

Denní prohlídky se konají v běžnou otevírací dobu od pondělí do neděle mezi 9 a 16 hodinou, večerní nasvícenou expozici bude možné navštívit od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Výstava je skvělá pro každý věk – a počítejte, že se vám nebude chtít odcházet.

Tip pro návštěvníky: přijďte odpoledne tak, abyste si prošli zahradu za světla a až v 16 hodin zavřou vstupy, klidně zůstaňte v Orientální zahradě (tam je většina exponátů), osvěžte se nebo zahřejte v kavárně či stánku s občerstvením a počkejte si na noční osvětlení. Je to úžasné sledovat tu proměnu – a ještě k tomu ten zázrak pořídíte na stejnou vstupenku. Jen se nesmíte zapomenout teple obléknout. Přece jen je to venkovní zahrada na kopci, kde fouká.

INFO: Botanická zahrada Trója  

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

ZÁBRDKA Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?... celý článek

U jezera seděla a do tiché vody hleděla

Vintířova stezka / Gunthersteig

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2026

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2026

SOCIALISTICKÁ ARMÁDA Novinky ze západočeské metropole a okolí.
Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

AKTUALIZACE Sazby za opotřebení / amortizaci auta stanovuje vyhláška Ministerstva práce sociálních věcí vždy k 1. lednu. Dá se podle ní rozpočítat nejen služební cesta, ale také náklady na spolujízdu mezi kamarády,
Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Hamr na Jezeře se stal perfektní prázdninovou destinací mezi světovými válkami. Po 2. světové válce byli vyhnáni zdejší Němci, ale už v 50. letech se sem vrátila armáda. Rekreovali se zde
Ostrava: co vidět v postindustriálním městě?

Ostrava: co vidět v postindustriálním městě?

Industriální pozůstatky rozlehlého ostravského regionu jsou s odstupem času objevovány jako zajímavé doklady lidského umu i svébytné krásy. Poté, co byla roku ukončena na území Ostravy těžba, prochází zdejší kraj velkými proměnami.
Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Novozélanďan Mathew Gower vyhrál mistrovství světa nováčků v dřevorubeckém sportu dominantním výkonem. V pěti disciplínách dosáhl čtyř národních rekordů a jednoho osobního rekordu. Druhý skončil Australan Awatea Moore Barrett a třetí Belgičan Kamiel van

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Můzy na vodě - hudba České Budějovice, Vltava 1.-6.7. 1.7.
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 11.-12.7. 11.7.
Pavlův Studenec ožívá Německo, Bärnau, Historický park 11.-12.7. 11.7.
Hračkobraní Kamenice nad Lipou 15.-19.7. 15.7.
Slavnosti Jakuba Krčína Třeboň 17.-18.7. 17.7.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží   19.7. 07:00
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Bitva rytířů mělnických Mělník, muzeum Historická bitva 1.8.
Mělnický košt Mělník, Regionální muzeum 8.8.

Diskuse

online ed meds ArthurFisse, 6.7.2026 13:09, 18 příspěvků
Jobs Hiring Near You — ap... seasonal jobs oklahoma city, 6.7.2026 13:03, 1 příspěvek
order ed pills online ArthurFisse, 6.7.2026 12:48, 6 příspěvků
Dane? Honza, 4.7.2026 15:37, 7 příspěvků
Kdo byl členem KSČ od rok... Honza, 4.7.2026 15:34, 7 příspěvků
Kdo byl členem KSČ od rok... Michael Beranek, 4.7.2026 15:09, 7 příspěvků
Všetko dôležité o športe ... jalann jalann, 3.7.2026 0:55, 1 příspěvek
Dane? zeměpisář, 2.7.2026 17:23, 7 příspěvků
Jak? Zora, 2.7.2026 12:55, 1 příspěvek
Co fetuješ? Dan, 2.7.2026 12:52, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25