Ochranáři blokují lanovku na Sněžku

Ochranáři blokují lanovku na Sněžku
Krkonoše. Cesta z Luční boudy na Sněžku.
Autor snímku CzechTourism
SDÍLEJ:

Energický, mladý a úspěšný. Takovou si vyrobil image starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Podařilo se mu mnohé. Vyčistil rekreační středisko, spolupracuje s vlekaři a umožňuje turistické investice. Zároveň si vzal dvě sousta, která mu hrozí zaskočit v krku. Chce přebudovat centrum Pece a rekonstruovat lanovku na Sněžku.

Jak na to

Po skončení oficiálního setkání se starostou Alanem Tomáškem jsme vyšli ven a pohovořili s několika muži v pracovních oděvech. Jeden z nich se představil jako náčelník lanovky a uvedl svůj názor: "Takových plánů už jsem zažil. Žádný z nich se neuskutečnil. KRNAP prostě novou lanovku nechce."

Kontroverzní plány na novou Pec pod Sněžkou nechme pro tentokrát stranou. Zeptali jsme se starosty Alana Tomáška na jeho snahu o novou lanovku na Sněžku.

Jak jste s lanovkou pokročil?

Dosáhli jsme stavebního povolení, ale nedosáhli jsme na peníze. Nemáme zajištěné peníze ani na úroky, natož pak na splátky jistiny.

Jak si to mám vysvětlit?

Po mnoha letech jsme dostali stavební povolení ke stavbě nové lanovky na Sněžku. Souhlasil s tím i Krkonošský národní park. Jenže zároveň znemožnil její finanční návratnost. Závazně omezil její kapacitu na 250 osob za hodinu, což je stejné číslo jako dosud. To zdaleka nestačí na ekonomický provoz.

Dříve jste přece mluvil o nějakých dotacích.

Žádali jsme o podporu Evropskou unii, ale ta chce dát jen 40 % nákladů. Abychom byli rentabilní, potřebovali bychom dotovat 80-85 % výstavby. Máme podporu kraje napříč politickým spektrem, tak se nám to snad podaří.

Proč vlastně chcete stavět novou lanovku, když jsou s ní takové potíže?

Dosavadní lanovka jezdí šedesát let. Možná ji na některých místech už drží jen barva na zrezivělých sloupech. Kvůli zastaralé konstrukci nejezdí díky větru celých sto osmdesát dní v roce.

Jak by tedy měla nová lanovka vypadat?

Kabinky budou uzavřené. Odolají větru. Lanová dráha bude protažená o čtyři sta metrů blíž k parkovišti.

Myslíte, že se vám podaří, to co se nezdařilo mnoha vašim předchůdcům?

Jde o to, jestli se někdy najde vůle říci, že lanovka je ekologická doprava. A také, aby k nám turisté jezdili nejenom v zimě, alre také v létě, na jaře a na podzim.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Aniz bych chtel zlehcovat uroven devastace vrcholu nasi nejvyssi a nejpozoruhodnejsi horyhttp://picasaweb.google.cz/pzahrad/Snezka#5245782971499937554 domnivam se, ze samotny pocet navstevniku neni tou velicinou, ktera o te devastaci rozhoduje. Proc neni mozno zavest rezim lanovky napr. kde listek nahoru bude drazsi nez listek zpatecni (tedy kde by se lidem cestou dolu daval nejaky bonus, pokud by ji nastoupili rekneme do pulhodiny po prijezdu, pro ostatni by byla za rezijni poplatek) apod. Plus odstupnovat ceny podle pocasi, rocni doby apod. Lidi jedouci lanovkou (at uz se divame na ne opovrzlive - jako spravni turiste - ci nikoliv) prirodu devastuji nejmene, utrmaceny poutnik strhavajici cennou vegetaci pri neopatrne ceste dolu nejvice. Snezka by potrebovala hlavne opravuJubilejni cesty (i kdyz ji Nemci postavili pred 100lety superkvalitne) a poradnou dlazbu na vrcholu az ceske strany. No a s tim, ze ze severni strany zije narod k horam se chovajici podstatne mene slusne, nez je zvykem (stale jeste vetsinou) u nas tezko neco nadelame
 • Autor M.Z.
 • Datum a čas 14.4.2009 23:42
Reaguj
Divim se, že tam nechce pan starosta prosadit otevření nejvýše položené pobočky McDonaldu v ČR. Ti nebozí lidé, kteří tam budou proudit po stovkách budou jistě tak unaveni, že se budou potřebovat rychle občerstvit po tak náročném a vysilujícím transportu lanovkou.:-)
 • Autor M.
 • Datum a čas 14.4.2009 16:41
Reaguj
Kvalifikované rozhodnutí
Jiří, díky za přínosný pohled na věc. Jenom si dovolím drobnou připomínku: Mé dvě předchozí otázky na anonymního diskutéra nejsou žádnými námitkami. Předpokládal jsem podle tónu a dikce příspěvku, že má něco společného se zelenými úředníky, a proto jsem ho požádat o osvětlení dvou bodů, kterých se letmo dotknul. Opravdu bych chtěl vidět studie a kvalifikované rozhodnutí, proč zrovna 250 lidí za hodinu na Sněžce je ještě snesitelné. (S tím počtem lidí je to podle mého pololaického názoru ještě trochu jinak. Moderní lanovka bude (jestli vůbec) postavená tak, aby odolávala větru a špatnému počasí. Zatímco stávající lanovka nejméně polovinu roku kvůli větříku stojí, nová bude schopná vozit lidi i ve vánici. Navíc se návštěvnost zvyšuje v podmínkách, kdy na Sněžce bývalo prázdno, protože lidé mají lepší vybavení - například Poláci v létě na MTB a v zimě v goretexových pohorkách, Češi na skialpech. Další zvýšení návštěvnosti je díky téměř dokonalé předpovědi počasí, takže si každý může naplánovat pěkný výlet podle sluníčka. Atd, atd...)
Reaguj
Souhlasím s anonymem téměř bez výhrad - ta námitka KT ohledně exaktní studie ke stanovení únosné návštěvnosti je sice relevantní, ale není to úhelný kámen celého problému. Stačí se podívat, jak vypadá vrchol Sněžky dnes - absolutně unikátní segment arktoalpinské tundry v 1.zóně NP je poněkud "spotřebován" stavbami a stávající návštěvností (pravda, lví podíl na tom má polský kosmodrom s havarovanýmí UFO...). Teoretická kapacita staré lanovky je sice stejná jako navrhované nové, jenže těch hodin, kdy se nahoru vyveze 250 lidí je teď podstatně méně než u případné nové lanovky (to přímo souvisí s tím, že nová technologie (s kabinkami) je schopna bezpečně pracovat i při horším počasí a silnějším větru). Výsledkem je větší návštěvnost než dnes. Teoreticky ve špičkový den lanovkou vyjede 10 x 250 = 2500 lidí, potom ještě stovky těch, kteří se tam vyhrabou pěšky (ano, jsou ještě takoví, co mají nohy...). A to hejno na vršku je hodně, nebo málo? Nechtěl bych to hodnotit. Kromě toho kapacita 250 hodinových byla výsledkem zcela zásadního kompromisu ze strany Správy NP. Pec s tím souhlasila a zároveň jako další kompromis získala lanovko-sjezdovkové propojení s Velkou Úpou přes Valšovky. Jestli teď pan starosta vzlyká, že to finančně nevychází, je to smutný příběh, ale asi ta investice zase tak zázračná není. Když nestačí ani 40 evropských procent... Nebo jestli pan starosta nezapomněl započítat všechny multiplikační rozvojové efekty, které údajně lanovka pro Pec přinese... Ona ta čistá ekonomická návratnost jedné izolované atrakce je poněkud prvoplánová - a pokud jde jenom o to, není to nic, co by patřilo do 1.zóny národního parku.
 • Autor J.Hušek
 • Datum a čas 14.4.2009 13:03
Reaguj
souhlas
Souhlasim s anonymem. Nazev clanku "Ochranáři blokují lanovku na Sněžku" je v primem rozporu s prohlasenim starosty: "Po mnoha letech jsme dostali stavební povolení ke stavbě nové lanovky na Sněžku. Souhlasil s tím i Krkonošský národní park."
 • Autor Jan
 • Datum a čas 14.4.2009 10:51
Reaguj
Prosím o upřesnění
Můžete být konkrétnější? Měl bych dvě otázky:

1) Jaké konkrétní studie a na jakém základě určily, že vrchol Sněžky unese právě 250 osob za hodinu? Proč ne více nebo méně?

2) Na jakou jasnou cílovou skupinu podle Vás míří titulek a v čem lže?

Ohledně dotací s Vámi naprosto souhlasím.

Reaguj
:-(
...a podepsat se.
 • Autor anonymous
 • Datum a čas 14.4.2009 08:07
Reaguj
Tak co teda chtěl starosta PPS, novou lanovku, protože ta stará už je technicky nevyhovující, nebo novou lanovku, aby tam zvýšil počet osob, který budou nahoře vegetit? Ochránáři závazně omezili hodinovou kapacitu, nesnížili ji, jenom ji ponechali stejnou, asi proto, že to je maximum, co to území vrcholu Sněžky unese. Dokonce připustili, aby byla lanovka delší, tedy aby lufťáci mohli přímo z auta nastoupit na lanovku - i těch pár set metrů pěšky je už na ně moc. Potom nechápu postesky pana starosty PPS, že znemožnili její financování. Tak je možná ten projekt špatnej, když není návratnej., Ono se opravdu z evropskejch peněz postavilo a asi ještě postaví hodně špatnej staveb, který by normálně bezdotačně neměly šanci.Rovněž titulek článku je pěkně akční a míří na jasnou cílovou skupinu, jenom mi připadá, že není pravdivý. A nepravdu bychom neměli nazývat jinak, než lží.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 14.4.2009 07:32
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na devadesátikilometrové... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

Zima a Vánoce v Poličském muzeu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Jágr nebo Pastrňák?

Jágr nebo Pastrňák?

OUTDOOR V KOSTCE Za pár měsíců začne zimní olympiáda. Mnozí z nás zasednou k televizi či před monitor počítače a budou napjatě sledovat výkony našich sportovců. A fandit! Každý podle svého gusta. Disciplín, ve kterých máme
Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Italian tackles extreme powder, ice caves, castles and crevasses in the Alps.
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.
Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Himálaje - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší P. Bičíková 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
Pražská stovka Milín 3.-5.12. 3.12. 18:00
Mikulášská Orlice Perná   4.12.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
Winter Skyrace Ještěd Běh 4.12.
Zámecký okruh - otužilci Choceň, Tichá Orlice   4.12. 13:00

Diskuse

Fňuky fňuk ... Horydoly - Andrea Černá, 30.11.2021 1:08, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Lukas B., 29.11.2021 20:19, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 29.11.2021 8:09, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 9 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 9 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 9 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36