Ochranáři blokují lanovku na Sněžku

Ochranáři blokují lanovku na Sněžku
Krkonoše. Cesta z Luční boudy na Sněžku.
Autor snímku CzechTourism
SDÍLEJ:

Energický, mladý a úspěšný. Takovou si vyrobil image starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Podařilo se mu mnohé. Vyčistil rekreační středisko, spolupracuje s vlekaři a umožňuje turistické investice. Zároveň si vzal dvě sousta, která mu hrozí zaskočit v krku. Chce přebudovat centrum Pece a rekonstruovat lanovku na Sněžku.

Jak na to

Po skončení oficiálního setkání se starostou Alanem Tomáškem jsme vyšli ven a pohovořili s několika muži v pracovních oděvech. Jeden z nich se představil jako náčelník lanovky a uvedl svůj názor: "Takových plánů už jsem zažil. Žádný z nich se neuskutečnil. KRNAP prostě novou lanovku nechce."

Kontroverzní plány na novou Pec pod Sněžkou nechme pro tentokrát stranou. Zeptali jsme se starosty Alana Tomáška na jeho snahu o novou lanovku na Sněžku.

Jak jste s lanovkou pokročil?

Dosáhli jsme stavebního povolení, ale nedosáhli jsme na peníze. Nemáme zajištěné peníze ani na úroky, natož pak na splátky jistiny.

Jak si to mám vysvětlit?

Po mnoha letech jsme dostali stavební povolení ke stavbě nové lanovky na Sněžku. Souhlasil s tím i Krkonošský národní park. Jenže zároveň znemožnil její finanční návratnost. Závazně omezil její kapacitu na 250 osob za hodinu, což je stejné číslo jako dosud. To zdaleka nestačí na ekonomický provoz.

Dříve jste přece mluvil o nějakých dotacích.

Žádali jsme o podporu Evropskou unii, ale ta chce dát jen 40 % nákladů. Abychom byli rentabilní, potřebovali bychom dotovat 80-85 % výstavby. Máme podporu kraje napříč politickým spektrem, tak se nám to snad podaří.

Proč vlastně chcete stavět novou lanovku, když jsou s ní takové potíže?

Dosavadní lanovka jezdí šedesát let. Možná ji na některých místech už drží jen barva na zrezivělých sloupech. Kvůli zastaralé konstrukci nejezdí díky větru celých sto osmdesát dní v roce.

Jak by tedy měla nová lanovka vypadat?

Kabinky budou uzavřené. Odolají větru. Lanová dráha bude protažená o čtyři sta metrů blíž k parkovišti.

Myslíte, že se vám podaří, to co se nezdařilo mnoha vašim předchůdcům?

Jde o to, jestli se někdy najde vůle říci, že lanovka je ekologická doprava. A také, aby k nám turisté jezdili nejenom v zimě, alre také v létě, na jaře a na podzim.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Aniz bych chtel zlehcovat uroven devastace vrcholu nasi nejvyssi a nejpozoruhodnejsi horyhttp://picasaweb.google.cz/pzahrad/Snezka#5245782971499937554 domnivam se, ze samotny pocet navstevniku neni tou velicinou, ktera o te devastaci rozhoduje. Proc neni mozno zavest rezim lanovky napr. kde listek nahoru bude drazsi nez listek zpatecni (tedy kde by se lidem cestou dolu daval nejaky bonus, pokud by ji nastoupili rekneme do pulhodiny po prijezdu, pro ostatni by byla za rezijni poplatek) apod. Plus odstupnovat ceny podle pocasi, rocni doby apod. Lidi jedouci lanovkou (at uz se divame na ne opovrzlive - jako spravni turiste - ci nikoliv) prirodu devastuji nejmene, utrmaceny poutnik strhavajici cennou vegetaci pri neopatrne ceste dolu nejvice. Snezka by potrebovala hlavne opravuJubilejni cesty (i kdyz ji Nemci postavili pred 100lety superkvalitne) a poradnou dlazbu na vrcholu az ceske strany. No a s tim, ze ze severni strany zije narod k horam se chovajici podstatne mene slusne, nez je zvykem (stale jeste vetsinou) u nas tezko neco nadelame
 • Autor M.Z.
 • Datum a čas 14.4.2009 23:42
Reaguj
Divim se, že tam nechce pan starosta prosadit otevření nejvýše položené pobočky McDonaldu v ČR. Ti nebozí lidé, kteří tam budou proudit po stovkách budou jistě tak unaveni, že se budou potřebovat rychle občerstvit po tak náročném a vysilujícím transportu lanovkou.:-)
 • Autor M.
 • Datum a čas 14.4.2009 16:41
Reaguj
Kvalifikované rozhodnutí
Jiří, díky za přínosný pohled na věc. Jenom si dovolím drobnou připomínku: Mé dvě předchozí otázky na anonymního diskutéra nejsou žádnými námitkami. Předpokládal jsem podle tónu a dikce příspěvku, že má něco společného se zelenými úředníky, a proto jsem ho požádat o osvětlení dvou bodů, kterých se letmo dotknul. Opravdu bych chtěl vidět studie a kvalifikované rozhodnutí, proč zrovna 250 lidí za hodinu na Sněžce je ještě snesitelné. (S tím počtem lidí je to podle mého pololaického názoru ještě trochu jinak. Moderní lanovka bude (jestli vůbec) postavená tak, aby odolávala větru a špatnému počasí. Zatímco stávající lanovka nejméně polovinu roku kvůli větříku stojí, nová bude schopná vozit lidi i ve vánici. Navíc se návštěvnost zvyšuje v podmínkách, kdy na Sněžce bývalo prázdno, protože lidé mají lepší vybavení - například Poláci v létě na MTB a v zimě v goretexových pohorkách, Češi na skialpech. Další zvýšení návštěvnosti je díky téměř dokonalé předpovědi počasí, takže si každý může naplánovat pěkný výlet podle sluníčka. Atd, atd...)
Reaguj
Souhlasím s anonymem téměř bez výhrad - ta námitka KT ohledně exaktní studie ke stanovení únosné návštěvnosti je sice relevantní, ale není to úhelný kámen celého problému. Stačí se podívat, jak vypadá vrchol Sněžky dnes - absolutně unikátní segment arktoalpinské tundry v 1.zóně NP je poněkud "spotřebován" stavbami a stávající návštěvností (pravda, lví podíl na tom má polský kosmodrom s havarovanýmí UFO...). Teoretická kapacita staré lanovky je sice stejná jako navrhované nové, jenže těch hodin, kdy se nahoru vyveze 250 lidí je teď podstatně méně než u případné nové lanovky (to přímo souvisí s tím, že nová technologie (s kabinkami) je schopna bezpečně pracovat i při horším počasí a silnějším větru). Výsledkem je větší návštěvnost než dnes. Teoreticky ve špičkový den lanovkou vyjede 10 x 250 = 2500 lidí, potom ještě stovky těch, kteří se tam vyhrabou pěšky (ano, jsou ještě takoví, co mají nohy...). A to hejno na vršku je hodně, nebo málo? Nechtěl bych to hodnotit. Kromě toho kapacita 250 hodinových byla výsledkem zcela zásadního kompromisu ze strany Správy NP. Pec s tím souhlasila a zároveň jako další kompromis získala lanovko-sjezdovkové propojení s Velkou Úpou přes Valšovky. Jestli teď pan starosta vzlyká, že to finančně nevychází, je to smutný příběh, ale asi ta investice zase tak zázračná není. Když nestačí ani 40 evropských procent... Nebo jestli pan starosta nezapomněl započítat všechny multiplikační rozvojové efekty, které údajně lanovka pro Pec přinese... Ona ta čistá ekonomická návratnost jedné izolované atrakce je poněkud prvoplánová - a pokud jde jenom o to, není to nic, co by patřilo do 1.zóny národního parku.
 • Autor J.Hušek
 • Datum a čas 14.4.2009 13:03
Reaguj
souhlas
Souhlasim s anonymem. Nazev clanku "Ochranáři blokují lanovku na Sněžku" je v primem rozporu s prohlasenim starosty: "Po mnoha letech jsme dostali stavební povolení ke stavbě nové lanovky na Sněžku. Souhlasil s tím i Krkonošský národní park."
 • Autor Jan
 • Datum a čas 14.4.2009 10:51
Reaguj
Prosím o upřesnění
Můžete být konkrétnější? Měl bych dvě otázky:

1) Jaké konkrétní studie a na jakém základě určily, že vrchol Sněžky unese právě 250 osob za hodinu? Proč ne více nebo méně?

2) Na jakou jasnou cílovou skupinu podle Vás míří titulek a v čem lže?

Ohledně dotací s Vámi naprosto souhlasím.

Reaguj
:-(
...a podepsat se.
 • Autor anonymous
 • Datum a čas 14.4.2009 08:07
Reaguj
Tak co teda chtěl starosta PPS, novou lanovku, protože ta stará už je technicky nevyhovující, nebo novou lanovku, aby tam zvýšil počet osob, který budou nahoře vegetit? Ochránáři závazně omezili hodinovou kapacitu, nesnížili ji, jenom ji ponechali stejnou, asi proto, že to je maximum, co to území vrcholu Sněžky unese. Dokonce připustili, aby byla lanovka delší, tedy aby lufťáci mohli přímo z auta nastoupit na lanovku - i těch pár set metrů pěšky je už na ně moc. Potom nechápu postesky pana starosty PPS, že znemožnili její financování. Tak je možná ten projekt špatnej, když není návratnej., Ono se opravdu z evropskejch peněz postavilo a asi ještě postaví hodně špatnej staveb, který by normálně bezdotačně neměly šanci.Rovněž titulek článku je pěkně akční a míří na jasnou cílovou skupinu, jenom mi připadá, že není pravdivý. A nepravdu bychom neměli nazývat jinak, než lží.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 14.4.2009 07:32
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Chystáte se na víkendový výlet k jezeru? Chcete si užít výlet po lehčích turistických stezkách? Nebo možná jen hledáte pohodlnou obuv pro každodenní nošení ve městě, ale nejvíce se vám líbí... celý článek

Kurská kosa v Baltském moři

Co jsou to pivní židle?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48