Okouzlující a majestátní Řím

Okouzlující a majestátní Řím
Řím. Romulus, Remus a vlčice.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Věčné město Řím je klenotem italského umění a zároveň mezníkem v dějinách západní kultury. Návštěvníky okouzluje historickými a architektonickými pamětihodnostmi, poetickými zákoutími a malebnými uličkami. Všichni přece víme, že "Všechny cesty vedou do Říma."

"Nezapomeňte vhodit minci do fontány di Trevi pravou rukou přes levé rameno. Učiníte-li tak, jistě se do Říma zase vrátíte," doporučuje Andrea Krahulcová, která v Římě žije a pracuje jako průvodkyně cestovní kanceláře Neckermann.

Doporučuje mnohá místa, která stojí za návštěvu, ale v knižních průvodcích je najdete jen stěží. Nejdříve ale učiňme zadost povinným pamětihodnostem.

Vatikán. Pohled z kopule baziliky svatého Petra.

Co v Římě určitě musíme vidět?

Začneme-li procházku na Španělském náměstí (Piazza di Spagna) a budeme-li pokračovat kolem kostela S. Andrea delle Fratte k fontáně di Trevi, dále přes Piazza Colonna se sloupem Marca Aurelia, kolem Tempio Adriano ke kostelu Santa Maria sopra Minerva, k Pantheonu a na Piazza Navona, seznámíme se cestou se střípky římské antiky, gotiky i baroka.

Antiku lze obdivovat především v okolí ulice císařských fór (Via dei Fori Imperiali): Foro Romano, Foro Traiano s tržnicí, která byla prvním obchodním domem na světě, Koloseum (Colosseo) a Palatin (Palatino). Nad Via Cavour se vypíná kostel sv. Petra v řetězech (San Pietro in Vincoli), nad Piazza Popolo se nachází galerie Borghese, jež je jednou z nejkrásnějších obrazových galerií v Římě.

Není možné opomenout Museo Nazionale di Castel Sant´Angelo, Lungotevere di Castello 50, pahorek Kapitol (Campidoglio), tiberský ostrov (Isola Tiberina) a oblast Trastevere. Ve Vatikánu (Vaticano) pak nelze vynechat baziliku sv. Petra (Basilica S. Pietro), Vatikánská muzea (Musei Vaticani) a výhled na Vatikánské zahrady z kopule chrámu sv. Petra.

Co byste nám doporučila navštívit vy osobně?

V případě, že jste milovníky kofeinu, navštivte kavárnu a zároveň prodejnu čerstvé kávy s názvem Casa del cafe v blízkosti Pantheonu, kde se podává velmi levné a chutné espresso a cappuccino. Díky atmosféře si tu budete připadat jako opravdoví Italové.

Dalším tipem k návštěvě je starobylá kavárna Caffe Greco z 18. století, místo oblíbené významnými spisovateli a hudebníky, jakými byli například Goethe, Keats, Wagner a Liszt.

Kam vyrazit za dobrým jídlem?

Pro římskou kuchyni jsou charakteristické pokrmy připravované z vnitřností zvířat, například telecí vnitřnosti (pajata), různé druhy těstovin a syté omáčky, například špagety s nevyloupanými mušlemi (spagetti alle vongole).

Vynikající jsou ryby, obzvláště pak solená treska smažená v horkém oleji po židovském zvyku (baccala). Z masitých pokrmů mohu doporučit mladé jehněčí opékané s rozmarýnem, šalvějí a česnekem (abbacchio), či tenké telecí plátky s parmskou šunkou a šalvějí (saltimbocca alla romana).

Vynikající tradiční pokrmy nabízejí trattorie ve čtvrtích Trastevere a Testaccio. V blízkosti fontány di Trevi, v ulici del Lavatore 81/ 82a, stojí restaurace a vinárna Il Chianti, jejíž přívětivé vnitřní i venkovní prostředí láká k příjemnému posezení.

Výjimečná je restaurace Sacro e Profano, Via dei Maroniti 29, jež byla instalována do interiéru odsvěceného kostela. Sacro e Profano nabízí svým klientům krásně vyzdobený interiér, příjemné vnitřní i venkovní posezení a výborné pizzy připravované v klasické peci na dřevo.

V restauraci La Dolce Vita na Piazza Navona se budete chtít zdržet o chvilku déle díky krásnému výhledu na fontány, kostely, pouliční kejklíře a prodavače obrazů. Ne nadarmo se říká, že Piazza Navona je jedním z nejkrásnějších římských náměstí.

Kam máme vyrazit za nákupy?

Nákupní třídy vhodné pro méně náročné turisty se nacházejí v historickém jádru města, v ulicích Via Nazionale, Via del Corso, Via Otaviano a v prostorách nádraží Termini.

Obchody luxusních módních značek (Giorgio Armani, Gucci, Valentino atd) je možno nalézt v okolí Piazza di Spagna, například v ulici Condotti.

Kam se jít pobavit večer?

Město Řím nabízí široké kulturní vyžití. Zdejší život si uchoval mnohé ze svého elegantního stylu. Existuje zde celá řada různých klubů a barů s živou hudbou nabízejících jazz, pop a rock, především ve čtvrtích Testaccio a Trastevere.

Za pozornost stojí římský letní festival organizující koncerty vážné hudby a operní, divadelní i filmová představení v různých částech metropole.

Na jakou aktuální kulturní událost byste nás pozvala?

V polovině května se pořádá La Notte dei Musei, během níž je možno tamní muzea navštívit mezi 20:00 a 2:00 zdarma. Jen je nutno obrnit se značnou trpělivostí, neboť zájem je veliký.

V druhé polovině května bývá již tradičně organizována Roma Nascosta, během níž jsou po dobu jednoho týdne zpřístupněna podzemí vybraných archeologických pamětihodností.

Zajímavé jsou výstavy moderního umění v paláci expozic, Palazzo delle Esposizioni, Via Nazionale 194 (např. výstava fotografií od Mimmo Jodice, každý rok v jiném měsíci), rozličné výstavy jsou k vidění v Chiostro del Bramante (např. italské malířství 19. století), Via della Pace a v Musei Capitolini na Piazza del Campidoglio.

Poutavé jsou Římské noci v Teatro di Marcello (klasická hudba) a Via del Teatro di Marcello 46.

Po celý rok každou neděli ve 12:00 žehná papež poutníkům ze svých soukromých komnat na Svatopetrském náměstí.

Řím, mosty přes Tiberu a bazilika svatého Petra.

Jak do Říma?

Lze jet samozřejmě autem nebo autobusem, případně letět nízkonákladovým letadlem, ale doporučuji připlatit za pohodlí. Cestovní kancelář Neckermann, pro kterou pracuji, nabízí eurovíkend v Římě za 11 990 korun. Obsahuje letenku Praha - Řím - Praha včetně všech letištních poplatků, transfery letiště - hotel – letiště, tři noclehy ve čtyřhvězdičkovém hotelu se snídaní, služby česky mluvícího delegáta po celou dobu pobytu a kvalifikovaného průvodce fakultativních výletů.

Podobné nabídky samozřejmě nabízí i konkurence. Stačí si vyžádat nabídky. Věřím však, že Neckermann poskytuje dobré služby za dobré ceny.

Řím. Od vzniku křesťanství se některé věci nemění.

Horydoly.cz Evropská města na Horydoly

Annecy (Francie)
Bardejov (Slovensko)
Basilej (Švýcarsko)
Belfast (Irsko)
Berlín (Německo)
Bern (Švýcarsko)
Brixen (Itálie)
Brusel (Belgie)
Bukurešť (Rumunsko)
Delft (Nizozemsko)
Edinburgh (Velká Británie)
Edinburgh (Velká Británie)
Kodaň (Dánsko)
Lausanne (Švýcarsko)
Londýn East End (Velká Británie)
Londýn a fotbal (Velká Británie)
Londýn na kole (Velká Británie)
Luzern (Švýcarsko)
Lyon (Francie)
Manchester (Velká Británie)
Reykjavík (Island)
Starý Smokovec (Slovensko)
Ženeva (Švýcarsko)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Emirates před Velikonocemi navyšuje lety na Maledivy a Seychely

Emirates před Velikonocemi navyšuje lety na Maledivy a Seychely

Letecká společnost Emirates oznámila, že před začátkem velikonočních svátků posílí letecká spojení do populárních prázdninových destinací, konkrétně na Maledivy a Seychely. Aerolinky nabízejí 28 letů týdně do Malé a 7 letů do... celý článek

Jaro začalo dnes ráno

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Jaro začalo dnes ráno

Jaro začalo dnes ráno

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Zuri Zanzibar se pyšní zlatou certifikací EarthCheck za udržitelný design

Zuri Zanzibar se pyšní zlatou certifikací EarthCheck za udržitelný design

5-ti hvězdičkový hotelový rezort Zuri vybudovaný českou finanční skupinou RSJ se rozkládá na 11hektarovém pozemku. Leží přímo u bílé písečné bílé pláže omývané Indickým oceánem v oblasti Kendwa na severozápadním pobřeží zanzibarského
Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj (Saint-Barthélemy, zkráceně St. Barths) je ostrov v souostroví Malé Antily na pomezí Karibského a Sargasového moře. Zřejmě byl čas od času navštěvován karibskými Indiány, ale stálé obyvatele získal až po
Emirates před Velikonocemi navyšuje lety na Maledivy a Seychely

Emirates před Velikonocemi navyšuje lety na Maledivy a Seychely

Letecká společnost Emirates oznámila, že před začátkem velikonočních svátků posílí letecká spojení do populárních prázdninových destinací, konkrétně na Maledivy a Seychely. Aerolinky nabízejí 28 letů týdně do Malé a 7 letů do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.

Diskuse

Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27
Re: Skála na lezení s rod... Kuba Turek, 6.4.2021 0:15