Oslavy Silvestra a Nového roku v národních parcích opět bez ohňostrojů

Oslavy Silvestra a Nového roku v národních parcích opět bez ohňostrojů
Ohňostroj.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Na území všech čtyř národních parků České republiky, tedy Šumava, Podyjí, České Švýcarsko a Krkonoše, se oslavy příchodu Nového roku musejí obejít bez zábavní pyrotechniky. Novela zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny ji zakazuje na celém území národních parků včetně obcí.

"Toto omezení jsme jednoznačně uvítali. Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění," vysvětluje mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

"Za příklady nemusíme chodit nikterak daleko. Snad každý, kdo má psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí. A to jsou domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší," doplňuje Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko.

 

Zákaz platí od června 2017 a tak už loňské oslavy příchodu nového roku se na území národních parků měly obejít bez zábavní pyrotechniky. Mnozí návštěvníci i místní obyvatelé si tak mohli opravdu vůbec poprvé vychutnat veselý, ale zároveň klidný poslední večer starého roku.

"Klidné oslavy příchodu Nového roku začínají být trendem. Od konce listopadu jsem odpovídal na několik dotazů návštěvníků, zda zákaz pyrotechniky na Šumavě stále platí, protože by rádi byli tam, kde je o Silvestru a na Nový rok klid. Ano, zákaz pochopitelně platí a klid by tu měl být a jen doufáme, že všichni návštěvníci i místní budou zákon dodržovat. Pokud ne, hrozí pochopitelně sankce," zmiňuje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Všechny národní parky sázejí především na prevenci a informovanost návštěvníků. Proto vydaly společný informační plakát, který putuje nejen na informační a návštěvnická střediska národních parků, ale také do místních hotelů a penzionů.

Za porušení zákazu hrozí peněžité pokuty, na místě až do výše deseti tisíc korun.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pražské slunovratové mystérium

Pražské slunovratové mystérium

AKTUALIZACE Mysteriozní divadlo se odehraje na Pražském hradě. Lze ho vidět jen jednou za rok z jednoho místa. Pražské slunovratové mystérium můžeme sledovat z Karlova mostu: slunce prosvítí věž katedrály svatého Víta,... celý článek

Kolik váží plynová bomba? Řekne vám to tara

Kde se klaníme obětem Heydrichiády?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Turismus si konečně všiml: dámské jízdy, víkendy s dcerou i ženské sólo výlety

Turismus si konečně všiml: dámské jízdy, víkendy s dcerou i ženské sólo výlety

Ať už samy, s dcerou nebo v partě kamarádek, ženy dnes patří mezi tahounky cestovního ruchu. Tvoří více než 64 % světových cestovatelů a stojí za 82 % všech cestovatelských rozhodnutí.
Golf přes rakousko-německé hranice v Kaiserwinkl

Golf přes rakousko-německé hranice v Kaiserwinkl

Kaiserwinkl, kout mezi Tyrolskem a Bavorskem, pod horami Wilder Kaiser a Chiemgauer Alpen, nabízí golfové zážitky.
Kaiserwinkl Austrian Open - paraglidingové závody pod Alpami

Kaiserwinkl Austrian Open - paraglidingové závody pod Alpami

Rakouské otevřené mistrovství v paraglidingu se koná v Kaiserwinkl na hranici Tyrol a Bavorska 29. května - 1. června. O prestižní trofej v Kössen bude soutěžit 140 pilotů z 18 zemí. Denně by měli letět 120 kilometrů.
Polsko AKTUÁLNĚ 2025

Polsko AKTUÁLNĚ 2025

CYKLOSTEZKY Malé zprávy z velké země mezi Krkonošemi, Vysokými Tatrami a Baltským mořem, mezi Německem a Ukrajinou.
V přírodě bez obav před hmyzem v oblečení Columbia s technologií Insect Shield

V přírodě bez obav před hmyzem v oblečení Columbia s technologií Insect Shield

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Kolekce Skien Valley od značky Columbia je vybavenou jedinečnou technologií Insect Shield, která spolehlivě chrání milovníky outdoorových aktivit před obtížným a potenciálně nebezpečným hmyzem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest České Budějovice 17.-21.6. Umění v ulicích 17.6.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 18.-20.6. Železnice 18.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 18.-20.6. 18.6.
Umění ve městě České Budějovice 19.6.-30.9. 19.6.
Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov 20.-22.6. 20.6.
Pivo na Náplavce Praha, Holešovická tržnice 20.-21.6. 20.6.
Peakfest Jizerka 20.-22.6. 20.6.
Slunovrat Valtice, podzemí 20.6.
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 20.-29.6. 20.6.
Wallz - streetart Plzeň, Depo2015 21.-27.6. 21.6.

Diskuse

Guide?? Honza, 20.6.2025 5:20, 55 příspěvků
Guide?? taky climber, 19.6.2025 13:38, 55 příspěvků
hrdý vlastenci Honza, 19.6.2025 11:47, 6 příspěvků
Inu Honza, 19.6.2025 11:42, 1 příspěvek
Guide?? climber, 19.6.2025 11:07, 55 příspěvků
Inu - to je jednoduché Honza, 18.6.2025 7:46, 5 příspěvků
Inu - to je jednoduché Lukas B., 17.6.2025 23:08, 5 příspěvků
Inu - to je jednoduché Honza, 17.6.2025 19:22, 5 příspěvků
Inu - to je jednoduché Horydoly, 17.6.2025 11:50, 5 příspěvků
Inu Honza, 17.6.2025 11:42, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklistický maraton Vysočiny Horydoly , 19.6.2025 22:32
Pivo na Náplavce Horydoly , 19.6.2025 21:22
Sportovní prádlo Horydoly , 13.6.2025 16:44
Přípravy vrcholí Horydoly , 13.6.2025 14:01
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 12.6.2025 10:54
Re: Střední Čechy turisti... Horydoly Open, 12.6.2025 10:51
Fitness Horydoly Open, 12.6.2025 10:49
Jižní Čechy lákají na TOP... Horydoly Open, 12.6.2025 10:43