Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made
Tour Eiffel / Eiffelova věž je dominantou Paříže.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made
Konstrukce Eiffelovy věže.
Autor snímku Michael Beránek
Jak na to

Koechlin k Eiffelovce:

La pére de la Tour c’est Eiffel – mais l’idée et les calculs, c’est moi. (Otcem věže je Eiffel, ale idea a výpočty jsou ode mne.)

Můžete se o tom přesvědčit sami, když se dají koupit levné zájezdy do Paříže.  

Maurice Koechlin se narodil 1856 v alsaské vesničce Buhl a zemřel 1946 ve švýcarském Veytaux. Vystudoval v Curychu švýcarskou vysokou technickou školu Eidgenössische Technische Hochschule. Studium ETH zakončil v 21 letech jako nejlepší absolvent roku 1877. Dva roky poté už pracoval v konstrukčním ateliéru Gustava Eiffela jako vedoucí konstruktér.

Pro své konstrukční práce používal tehdy oblíbenou výpočetní metodu Graphostatik, pomocí které postavila jeho konstrukční kancelář železné konstrukce velkých mostů jako na příklad:

* most Maria Pia přes řeku Douro v Portugalsku,
* most u francouzského městečka St. Flour tak zvaný Garabit - Viadukt 
* most u vesničky Tardes ve střední Francii

Tour Eiffel / Eiffelova věž.

Pomocí této výpočetní metody Maurice Koechlin také vypočítal a zkonstruoval nosnou konstrukci Sochy svobody vítající lodě připlouvající z Evropy do New Yorku. Uměleckou podobu sochy navrhl alsaský sochař Auguste Bartholdi. Francie ji darovala roku 1886 Spojeným státům jako vzpomínku na získání nezávislosti.

Horydoly.czFRANCIE: 5x jednou větou

Tour Eiffel / Eiffelova věž.

Diskuse o věži v Paříži

Očekávané stoleté výročí Francouzské revoluce podnítilo debatu, jak výročí v roce 1889 oslavit. Nakonec bylo rozhodnuto, že nejlepší bude uspořádat světovou výstavu, aby se po všech stránkách mohl ukázat znatelný vývoj po předcházející depresi.

V dalších debatách se mluvilo o obrovské soše nebo věži, které by mohly vyrůst uprostřed Paříže.

Už roku 1881 přišel francouzský inženýr Sébillot s návrhem postavit Věž Slunce (Tour de soleil), která by reflektory osvětlovala celou metropoli. Návrh představil široké veřejnosti v roce 1884 společně s architektem Bourdaisem. Obrovská věž měla být postavena ze žulových kvádrů a reflektory měly být zabudovány v její špičce.

V témže roce začali přemýšlet o výjimečné stavbě také dva konstruktéři Maurice Koechlin a Emile Nouguier z konstrukční kanceláře Gustava Eiffela. Koechlin přišel s nápadem třistametrového stožáru z ocelových nosníků.

Horydoly.czPAŘÍŽ je druhá v návštěvnosti i drahotě

Tour Eiffel / Eiffelova věž.

Oba předložili nápad majiteli kanceláře Gustavu Eiffelovi. Ten byl velice skeptický. Nakonec jim ale dovolil na projektu dále pracovat. Později dostal nápad, jak by se grandiozní projekt dal prodat. Gustave Eiffel nechal Koechlinův návrh dopracovat architektem Sauvestrem. Ten pozměnil vizualitu projektu. Určil nová místa, kde měla být podlaží, a vytvořil veliké obloukové struktury.

Chcete vidět Eiffelovku na vlastní oči? Letenky do Paříže ze střední Evropy (Praha, Vídeň, Vratislav, Budapešť) se právě prodávají za 1000 - 1500 Kč.   

Tour Eiffel / Eiffelova věž.

Gustave Eiffel pak začal rozhlašovat, že tato věž nebude sloužit jen jako symbol Světové výstavy, nýbrž že se dá použít pro různá vědecká bádání v oblasti meteorologie, astronomie a aerodynamiky.

Eiffelova věž se dlouho nelíbila 

Návrh Eiffelovy konstrukční kanceláře byl ze začátku silně napadán kritiky. Schválen byl až po velkých debatách. Stavba 300 metrů vysoké věže, která je zhotovena z 10 000 tun železných nosníků trvala dva roky, byla definitivně ukončena roku 1889.

Hotovou železnou konstrukci Eiffelovky ještě pár let odsuzovalo mnoho umělců, mezi nimi dramatik a syn slavného otce Alexandre Dumas mladší, básníci Francois Coppée a Sully Prudhomme, hudební skladatel Charles Gounod, architekt Charles Garnier a spisovatelé Emile Zola, Leconte de Lisle, Guy de Maupassant a další.

S Maupassantem je spojena zajímavá příhoda. Ten, i když bylo známo, že železnou konstrukci silně nenávidí, chodil často obědvat do restaurace v prvním podlaží Eiffelovky. Známý je dopis Henri Roujonovi, ve kterém si s ním domlouvá schůzku právě tam. Jednou se ho číšník ptal, proč tam chodí, když Eiffelovku tolik nesnáší. Maupassant odpověděl: "Tohle je jediné místo v Paříži, odkud není na první pohled viditelná."

PANORAMA Eiffelovka je vidět z celé Paříže
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Michael Beránek
 

Eiffel předal firmu Koechlinovi

Gustave Eiffel vlastně s touto železnou konstrukcí neměl technicky nic společného. Dnes víme, že jeho podnikatelský úspěch často bazíroval na cizích nápadech a idejích. Proto některé jeho aktivity skončily fiaskem.

Na příklad v roce 1874 zkonstruovala jeho kancelář železniční most v Münchensteinu nedaleko švýcarského Basileje. Prolomil se 14. června 1891 pod vlakem jedoucím z Basileje. Dvě lokomotivy a šest vagonů skončily pět metrů pod mostem v rozvodněné říčce Birs. Při nehodě zemřelo 73 osob a 171 bylo zraněno.

Právnická dohra, při které byla Eifellova konstrukční kancelář obviněna ze špatné práce, přestože nebyla nakonec odsouzena, byla nakonec asi důvodem proč se Gustave Eiffel roku 1893 stáhl z podnikání a firmu předal Maurice Koechlinovi. Ten ji vedl bez problémů až do roku 1940.

Horydoly.czPROCHÁZKA MĚSTEM: Poznámky z Paříže


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Ve čtvrtek 20. června 2024 pozdě v noci nastane letní slunovrat. Po svítání přijde nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc.... celý článek

Dva mrtví Češi při raftingu na francouzské řece Guil

Panoramatická stezka Hohe Tauern Panorama Trail

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se
Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

V posledních letech se jízda na kole se psy stává (hned po běhu se psem) stále oblíbenějším trendem. Nejenže oběma přináší fyzické a psychické benefity, ale zároveň mezi psem a člověkem posiluje pouto.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Plánujete jet autem na lyžovačku? Budete v zimě jezdit po zasněžených a zledovatělých silnicích? Kvalitní zimní pneumatiky vám zajistí pohodovou a bezpečnou jízdu. Jakou značku zvolit? A jak se vyznat ve všech
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Vltavská žula - křest horolezeckého průvodce Praha, Rock Pint, Havlíčkova 20.6. 18:30
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 21.-23.6. Vodácký maraton 21.6.
Dračí lodě - kongres Praha, KVS 21.6.
Paddle Cup Trenčín, Váh Vodácké závody pro veřejnost 22.6.
Kamenický cyklomaraton Kamenice nad Lipou Horská kola 22.6.
Dračí lodě Brno, přehrada 22.-23.6. 22.6.

Diskuse

Stephenjense Gichardpow, 20.6.2024 7:24, 121 příspěvků
Lewiskit Earnesthaide, 20.6.2024 6:48, 12 příspěvků
OLanebal Timsothyenush, 20.6.2024 5:29, 121 příspěvků
Lhanebal FobertProft, 20.6.2024 4:33, 15 příspěvků
bhgmbjsw pill, 20.6.2024 4:16, 121 příspěvků
mueller JosephPat, 20.6.2024 3:42, 121 příspěvků
Earnesthaide Shanebal, 20.6.2024 3:41, 121 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 19.6.2024 12:47, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Nikotýn, 19.6.2024 6:13, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 18.6.2024 11:36, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22