Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made
Tour Eiffel / Eiffelova věž je dominantou Paříže.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made
Konstrukce Eiffelovy věže.
Autor snímku Michael Beránek
Jak na to

Koechlin k Eiffelovce:

La pére de la Tour c’est Eiffel – mais l’idée et les calculs, c’est moi. (Otcem věže je Eiffel, ale idea a výpočty jsou ode mne.)

Můžete se o tom přesvědčit sami, když se dají koupit levné zájezdy do Paříže.  

Maurice Koechlin se narodil 1856 v alsaské vesničce Buhl a zemřel 1946 ve švýcarském Veytaux. Vystudoval v Curychu švýcarskou vysokou technickou školu Eidgenössische Technische Hochschule. Studium ETH zakončil v 21 letech jako nejlepší absolvent roku 1877. Dva roky poté už pracoval v konstrukčním ateliéru Gustava Eiffela jako vedoucí konstruktér.

Pro své konstrukční práce používal tehdy oblíbenou výpočetní metodu Graphostatik, pomocí které postavila jeho konstrukční kancelář železné konstrukce velkých mostů jako na příklad:

* most Maria Pia přes řeku Douro v Portugalsku,
* most u francouzského městečka St. Flour tak zvaný Garabit - Viadukt 
* most u vesničky Tardes ve střední Francii

Tour Eiffel / Eiffelova věž.

Pomocí této výpočetní metody Maurice Koechlin také vypočítal a zkonstruoval nosnou konstrukci Sochy svobody vítající lodě připlouvající z Evropy do New Yorku. Uměleckou podobu sochy navrhl alsaský sochař Auguste Bartholdi. Francie ji darovala roku 1886 Spojeným státům jako vzpomínku na získání nezávislosti.

Horydoly.czFRANCIE: 5x jednou větou

Tour Eiffel / Eiffelova věž.

Diskuse o věži v Paříži

Očekávané stoleté výročí Francouzské revoluce podnítilo debatu, jak výročí v roce 1889 oslavit. Nakonec bylo rozhodnuto, že nejlepší bude uspořádat světovou výstavu, aby se po všech stránkách mohl ukázat znatelný vývoj po předcházející depresi.

V dalších debatách se mluvilo o obrovské soše nebo věži, které by mohly vyrůst uprostřed Paříže.

Už roku 1881 přišel francouzský inženýr Sébillot s návrhem postavit Věž Slunce (Tour de soleil), která by reflektory osvětlovala celou metropoli. Návrh představil široké veřejnosti v roce 1884 společně s architektem Bourdaisem. Obrovská věž měla být postavena ze žulových kvádrů a reflektory měly být zabudovány v její špičce.

V témže roce začali přemýšlet o výjimečné stavbě také dva konstruktéři Maurice Koechlin a Emile Nouguier z konstrukční kanceláře Gustava Eiffela. Koechlin přišel s nápadem třistametrového stožáru z ocelových nosníků.

Horydoly.czPAŘÍŽ je druhá v návštěvnosti i drahotě

Tour Eiffel / Eiffelova věž.

Oba předložili nápad majiteli kanceláře Gustavu Eiffelovi. Ten byl velice skeptický. Nakonec jim ale dovolil na projektu dále pracovat. Později dostal nápad, jak by se grandiozní projekt dal prodat. Gustave Eiffel nechal Koechlinův návrh dopracovat architektem Sauvestrem. Ten pozměnil vizualitu projektu. Určil nová místa, kde měla být podlaží, a vytvořil veliké obloukové struktury.

Chcete vidět Eiffelovku na vlastní oči? Letenky do Paříže ze střední Evropy (Praha, Vídeň, Vratislav, Budapešť) se právě prodávají za 1000 - 1500 Kč.   

Tour Eiffel / Eiffelova věž.

Gustave Eiffel pak začal rozhlašovat, že tato věž nebude sloužit jen jako symbol Světové výstavy, nýbrž že se dá použít pro různá vědecká bádání v oblasti meteorologie, astronomie a aerodynamiky.

Eiffelova věž se dlouho nelíbila 

Návrh Eiffelovy konstrukční kanceláře byl ze začátku silně napadán kritiky. Schválen byl až po velkých debatách. Stavba 300 metrů vysoké věže, která je zhotovena z 10 000 tun železných nosníků trvala dva roky, byla definitivně ukončena roku 1889.

Hotovou železnou konstrukci Eiffelovky ještě pár let odsuzovalo mnoho umělců, mezi nimi dramatik a syn slavného otce Alexandre Dumas mladší, básníci Francois Coppée a Sully Prudhomme, hudební skladatel Charles Gounod, architekt Charles Garnier a spisovatelé Emile Zola, Leconte de Lisle, Guy de Maupassant a další.

S Maupassantem je spojena zajímavá příhoda. Ten, i když bylo známo, že železnou konstrukci silně nenávidí, chodil často obědvat do restaurace v prvním podlaží Eiffelovky. Známý je dopis Henri Roujonovi, ve kterém si s ním domlouvá schůzku právě tam. Jednou se ho číšník ptal, proč tam chodí, když Eiffelovku tolik nesnáší. Maupassant odpověděl: "Tohle je jediné místo v Paříži, odkud není na první pohled viditelná."

PANORAMA Eiffelovka je vidět z celé Paříže
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Michael Beránek
 

Eiffel předal firmu Koechlinovi

Gustave Eiffel vlastně s touto železnou konstrukcí neměl technicky nic společného. Dnes víme, že jeho podnikatelský úspěch často bazíroval na cizích nápadech a idejích. Proto některé jeho aktivity skončily fiaskem.

Na příklad v roce 1874 zkonstruovala jeho kancelář železniční most v Münchensteinu nedaleko švýcarského Basileje. Prolomil se 14. června 1891 pod vlakem jedoucím z Basileje. Dvě lokomotivy a šest vagonů skončily pět metrů pod mostem v rozvodněné říčce Birs. Při nehodě zemřelo 73 osob a 171 bylo zraněno.

Právnická dohra, při které byla Eifellova konstrukční kancelář obviněna ze špatné práce, přestože nebyla nakonec odsouzena, byla nakonec asi důvodem proč se Gustave Eiffel roku 1893 stáhl z podnikání a firmu předal Maurice Koechlinovi. Ten ji vedl bez problémů až do roku 1940.

Horydoly.czPROCHÁZKA MĚSTEM: Poznámky z Paříže


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklistické kempy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy

Cyklistické kempy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy

Fakulta tělesné výchovy a sportu ve spolupráci s partnery připravila cyklistické kempy pro zájemce o vzdělání v oboru cyklistika se zaměřením na praxi.... celý článek

Černobílé Rumunské Karpaty vycházely v osmdesátkách

Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.

Diskuse

Atomic Wallet - Buy, Stak... anthony121, 16.8.2022 13:50, 118 příspěvků
K2 v Plzni Eliana, 16.8.2022 12:08, 118 příspěvků
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53