Rány osudu v Bělé

Rány osudu v Bělé
Bělá pod Bezdězem, radnice.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Tohle městečko si vytrpělo své. Prosperitu zažilo jen těsně po svém založení ve 14. století díky rozvoji řemesel a v 19. století rozkvetl textilní průmysl. Jinak najdeme v jeho historii jen požáry, mory, válečné události a opakující se krize.

Přes všechny rány osudu je však v Bělé pod Bezdězem co obdivovat. Mnohdy sice uvidíme jen zašlou krásu, nebo dokonce žalostné zbytky dějin, ale to už je úděl většiny obcí na periferii.

Málo vody

Návštěvnický okruh po Bělé pod Bezdězem začínáme na náměstí u radnice. Její dějiny sahají až do roku 1304, kdy bylo městečko pod nedalekým Bezdězem založené Václavem II. přeneseno do údolí Bělského potoka.

V původním místě totiž nebylo dost vody. To se ostatně stalo i při založení dalšího nedalekého královského města Freistadt, dnes vesnice Kuřivody.

Z rukou do rukou

V roce 1398 přišlo o statut královského města, protože Václav IV. ho dal do zástavy. Od té doby šlo z jedněch šlechtických rukou do druhých, za husitských válek ho střídavě obsazovali kališníci a katolíci. V tu dobu byla Bělá dvakrát vypálena.

Poté získaly Bělou rody spřízněné s žoldáky Berky z Dubé a po bělohorské bitvě v roce 1621 ji připojil ke svému frýdlantskému panství Albrecht z Valdštejna. Valdštejnům zůstala Bělá až do roku 1945, kdy jim ji sebrali komunisté.

Albrecht z Valdštejna byl sice politický a válečný dobrodruh, který byl zavražděn v Chebu, ale jeho obrovské panství vzkvétalo ještě dlouho po jeho smrti. A s ním i Bělá pod Bezdězem. Tuto éru ukončily dva zničující požáry v polovině 19. století.

Dlouhý český loket

Radnice má vedle vstupní brány zazděnou starou míru zvanou český loket. Měří přesně 59 centimetrů, což je o hodně více než velká chlapská ruka. Můžete si to vyzkoušet přímo na místě.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Staré české míry

Bělá pod Bezdězem.

Od radnice jdeme po náměstí dolů ke kostelu Povýšení svatého Kříže. Byl založen spolu s městem, ale po jednom z požárů přišla jeho gotická podoba vniveč a musel být barokně přestavěn. Kostel vypadá ještě jakž-takž, ale přilehlý hřbitov je úplně zarostlý a hrobky zničené. O mnoho lépe na tom není ani budova děkanství.

Nejzajímavější náhrobek najdete na zdi vedle vchodu. Místní děkan Václav Španihel podle nápisu vykonal velké cesty do Evropy, Afriky a Asie včetně poutě do svaté země.

Pocit zmaru na zámku

Přes hlavní silnici míříme k zámku. Už od prvního pohledu vidíme jeho ošumělost, na nádvoří nás zaujme obytný trakt a v průjezdu nástěnka. Na ní se dočteme, že obyvatelé nemají znečišťovat chodby, nemají posedávat na nádvoří a nemají tam nechávat pobíhat své psy.

Zámecké muzeum v prvním patře obsahuje vlastivědnou klasiku - zbraně, věci denní potřeby, pár fotografií a nákresů. O velmi zajímavých zaniklých osadách nedalekého sovětského vojenského prostoru není ani slovo."Tim se tady nikdy nezabývá," říká průvodkyně. Za vidění tojí především dva středověké malované dřevěné stropy.

Komplex zámku doplňuje zpola zasypaný příkop, sýpky změněná na činžovní dům a zničená růžová zahrada. Celkový dojem? Zmar.

Poslední brána

Přes rozlehlé náměstí s parkem jakoby okopírovaným od lázeňských středisek, dojdeme nazpátek k radnici. Po modré turistické značce dojdeme k jediné zachovalé České bráně. Je poslední z pěti bran, které chránily Bělou hned od jejícho založení.

Stále po modré značce prjdeme bránou, sejdeme do údolí okolo fotbalového hřiště a vystoupáme na zalesněný ostroh vlevo před hřbitovem. Na palouku stojí portrétní socha Karla Hynka Máchy, který okolí Bezdězu popisoval ve svých poetických i prozaických dílech.

Pomník stával od roku 1936 na Jarmilině skále nad Máchovým jezerem, ale jen co Němci zabrali české pohraničí, shodili ho do vody. Až po válce byl pomník vyloven a umístěn sem na Hůrku do Bělé pod Bezdězem.

Malé Holandsko na Sahaře

Nad údolím pokračujeme prašnými cestami po modré značce na vyhlídku s lavičkou. Pod námi je údolí s příčinou poslední prosperity městečka. Tovární haly byly původně textilkami, posléze strojírnami a teď montovnami především pro mladoboleslavskou škodovku.

Projdeme industriální zónou a vystoupáme k poslední bělské zajímavosti, které se tu říká Sahara. Z luk a polí tu vystupuje zvláštní suchá červená hlína. Zajímavé je uskupení domků, které se nazývá Šestidomí. Vysoké a úzké domky holandského typu přiléhají těsně k sobě a v české krajině vypadají nepatřičně.

Tady opustíme modrou značku a po silničce sejdeme pod zámek a vrátíme se na náměstí, kde ukončíme své putování po Bělé pod Bezdězem. Zabralo nám půl dne a ušli jsme při tom deset kilometrů.

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Do zahraničí vloni vycestovalo o desetinu více Čechů než v roce 2024

Do zahraničí vloni vycestovalo o desetinu více Čechů než v roce 2024

Češi v loňském roce zvýšili počet zahraničních cest. Podle údajů Českého statistického úřadu jich uskutečnili celkem 8,3 milionu, což představuje meziroční nárůst o 11 %. Na 47 % vzrostl podíl letecké dopravy u delších... celý článek

Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

Piknik bez vývrtky a skleniček. Které víno funguje venku nejlépe?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Západná Žeruchová veža je populární horolezecký vrchol nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se leze hlavně jako součást hřebene na Kozí štít, případne jen jako traverz věže. V létě se
Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Pozapomenutý trail Hradištko Enduro nedaleko za jižní hranicí Prahy poskytuje příjemné svezení pro každého cyklistu na horském kole.
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Padání - bouldering Žihle 24.-26.4. 24.4.
Spezi - veletrh Německo, Freiburg 25.-26.4. Alternativní cyklistika 25.4.
Teplá - splutí Karlovy Vary ZRUŠENO! 26.4.
Nymburský půlmaraton Nymburk Běh 26.4.
Běh Císařským údolím Horní Sedlo, horolezecká chata 26.4. 10:00
Ekvádor na kajaku - diashow Příbram, knihovna Jana Drdy Přednáší Mikuláš Heger 27.4. 18:00
Final Expedition - diashow Praha, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 28.4.
Norsko - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 28.4. 19:00
Norsko - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 29.4. 19:00
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 30.4.

Diskuse

stromectol tablets for hu... Vincentdal, 26.4.2026 16:38, 120 příspěvků
semaglutide shortage Daniellex, 26.4.2026 16:28, 18 příspěvků
ivermectin price uk EdgarPiolo, 26.4.2026 16:02, 47 příspěvků
bs2best at Floyddrils, 26.4.2026 15:11, 1 příspěvek
Nezájem Čechů o Slováky Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek
APP Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky
Inu Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky
SCIC Martina, 21.4.2026 11:04, 1 příspěvek
Dvojí ceny! Evitík, 21.4.2026 5:44, 1 příspěvek
Obdivuhodné. Ornyl, 20.4.2026 14:08, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Re: Brýle v zimě Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41
Potkejme se na Bike Festu! Horydoly , 16.4.2026 17:44