Severní stezkou 600 km po Česku

Severní stezkou 600 km po Česku
Kristýna Menclová: "Stojím na Sněžce v doma ušité nepromokavé bundě."
Autor snímku ARCHIV Kristýna Menclová
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Možností, jak strávit dovolenou, je mnoho. Někdo jede k moři, jiný zůstane doma před televizí a pak jsou tací, kteří si sbalí na měsíc bágl se všemi věcmi a vyrazí na cestu napříč Českem. Právě mezi ty patří Kristýna Menclová, ředitelka Prázdninové školy Lipnice.

V květnu se vydala Kristýna Menclová sama s batohem na severní část Stezky Českem, která vede severními pohraničními horami, od západu k východu naší země. Jaké to bylo strávit skoro měsíc jen sama se sebou v přírodě? Co ji na cestě nejvíce překvapilo a potěšilo?

Jak ses dozvěděla o Severní stezce?

Začátkem října 2020 to na mě někde na webu vyskočilo. 1000 km dlouhý přechod Česka. Klikla jsem na web Stezkaceskem.cz a zjistila, že je to cesta naplánovaná na Mapy.cz, k dispozici už je i hotový itinerář. Prostě na stříbrném podnose připravená pouť.

Co tě vedlo se na pouť vydat?

Byla to asi různá souhra okolností a podnětů. Už dlouho jsem si říkala, že některé české hory neznám a chci si je projít. Chuť vyrazit na nějakou pouť. A taky prostá potřeba dovolené.

Jak dlouho cesta trvala?

Vyrazila jsem 1. května ráno z nejzápadnějšího bodu Česka a do svého cíle Neratova jsem došla 24. května večer. Tedy 24 dní na cestě. Vždy asi po týdnu putování jsem si dávala relax day. Den, kdy jsem nešla téměř nic. Celkem jsem měla 3 takové dny.

Severní stezka je považována za jednu z nejnáročnějších tras v Česku. Připravovala ses nějak na cestu předem?

Po fyzické stránce míň, než bych čekala. Moje motivace a energie na běhání (což byl přes zimu asi tak jediný možný sport) se s trvajícím lockdown dost snižovala, až byla na nule. Chodila jsem se alespoň občas projít po Praze, takový asi pětikilometrový okruh. A sporty, které bych normálně provozovala a udržovaly by mou fyzičku, dělat nešlo. Ale mottem Stezky Českem je "může jít každý," tak jsem věřila, že to půjde.

Jediná příprava nakonec spočívala v pořizování a půjčování vybavení. Některé věci jsem již měla (hůlky, nepromokavé vaky), jiné si půjčila (vařič, návleky), některé koupila (malý spacák, batoh, nepromokavé ponožky, běžecké boty) a nepromokavou bundu ušila (ač to ještě týden před odchodem nevypadalo, že ji stihnu). Můj batoh s jídlem a vodou nakonec vážil kolem 11-12 kg, což beru jako úspěch.

Stan. Každodenní ubytování.

Jaké bylo strávit skoro měsíc sama v přírodě?

V mých představách byl květen obdobný jako v minulých pěti letech. Sluníčko, teplo, příjemně. Letošní květen takový nebyl. První polovinu Krušných hor jsem poznala v neutuchajícím velmi silném větru, nočním mrazu, sněhové vánici, dešti, mlze. Od mé představy opravdu vzdálené. Navíc takové počasí znamenalo, že v horách bylo minimum lidí. K tomu lockdown se zavřenými hospodami a ubytováním. Tedy v rámci podmínek to bylo těžší než jsem čekala.

Nicméně časem se počasí začalo zlepšovat, a tak jsem i v horách potkávala více lidí. Jakmile vysvitlo slunce, hned se putovalo lépe a vše kolem bylo radostnější. Nejtěžší na tom být sama, byly večery. Přes den člověk putuje, když je pěkně, tak se i zastavuje a kochá se. Pak dojde na místo, postaví přístřešek, nají se a co teď. Měla jsem s sebou čtečku s nahranými knihami, ale ne vždy to pomohlo. Tyhle chvíle samoty byly nejtěžší. Často jsem chodila spát brzy, klidně před devátou večerní už jsem byla ve spacáku, abych to zaspala.

Co tě během cesty nejvíce překvapilo?

Přemýšlím o nějakém negativním překvapení a pokud bylo, tak jsem jej už asi zapomněla. Pozitivních bylo určitě více, ale nejvíce potěšující byli lidé, které jsem potkala. Ti, kteří byli jako já na cestě a pak skvělí tzv. trail angels, záchranní andělé, kteří otevírají své domovy poutníkům.

Horydoly.czZÁŽITKY NA STEZCE ČESKEM měl také Honza Sedláček, když prošel severní stezku od západu na východ.

Orlické hory.

Co považuješ za nejhezčí zážitek?

Obecně to byly ty chvíle, kdy svítilo slunce a já se mohla kochat pohledem do krajiny. Ono jich nebylo totiž zas tolik. Krásné bylo, když jsem se zastavila u některých kamarádů či trail angels a mohla si užít teplou sprchu. Neuvěřitelné bylo, když mi trail angel Misha dohodila spaní i na další den poté, co jsem totálně promokla v Adršpašsko-teplických skalách a já tak mohla strávit večer a noc v chalupě plné žen. A mnoho další okamžiků, které mě na cestě zastihly.

Tím nejhezčím však bylo dosažení cíle. Když chvíle, která se v mé hlavě usadila někdy po první třetině cesty, a která mě provázela a stále intenzivněji se zhmotňovala v mých představách, nastala. Když jsem po 600 km a 24 dnech na cestě vešla do lehce nasvíceného, překrásného, prázdného kostela v Neratově.

Kam by ses ráda podívala příště?

Určitě se zase někdy někam vydám, ale kdy, to nevím. A kam? Ještě mi schází část Severní stezky a celá Jižní. A dálkových treků je, nejen po Evropě, plno.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dálkové pochody

Pár dálkových cest v našem nejbližším okolí:

Blauer Kammweg přes všechny sudetské hory (dnes pouze Ještěd - Praděd)

Kamweg Ezgebirge-Vogtland

Cesta hrdinov SNP

Stezka železné opony

Reaguj
Dálkové pochody

Díky za rozšíření obzorů po Česku. To jsem ani netušil - ono těch méně známých pochodů musí být spousta, např. rheinsteig u sousedů (320 km)

  • Autor Petr
  • Datum a čas 16.6.2021 13:33
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Pohár Plzeňského kraje XCO 2025

Pohár Plzeňského kraje XCO 2025

Seriál závodů horských kol cross country pro veřejnost pořádají už 26 let plzeňští cyklisté. Letos zahrnuje 8 tratí od března do září.... celý článek

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2026

Jindřichohradecké úzkokolejky

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Nejoblíbenější platební systémy: Peněženka PlayID, Neteller a Skrill

Nejoblíbenější platební systémy: Peněženka PlayID, Neteller a Skrill

Digitální platby dnes tvoří základ moderního nákupního procesu na internetu. Lidé preferují systémy jako Play ID pro jejich rychlost. Tyto nástroje šetří váš čas a peníze.
Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Aminokyseliny hrají klíčovou roli v obnově cvičení po náročném cvičení. Zjistěte, jak můžete přispět k rychlejší regeneraci, minimalizaci bolesti svalů a růstu svalové hmoty.
Minimum lidí, maximum výhledů, proč je začátek jara nejlepší čas vyrazit do hor

Minimum lidí, maximum výhledů, proč je začátek jara nejlepší čas vyrazit do hor

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Ve městě už cítíš jaro. Ranní slunce má sílu, bundy zůstávají doma. Stačí ale vyrazit do hor a všechno je jinak. Na cestě se střídá suchá hlína se zbytky sněhu,
Cesty, které vedou blíž k horám

Cesty, které vedou blíž k horám

Jednou z nejkrásnějších podob svobody je možnost sednout do auta a vydat se směrem, kde se krajina začíná zvedat, vzduch chladne a každá zatáčka slibuje nový výhled. Hory pro mnoho lidí neznamenají jen
Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

RADY DO OBCHODU Výběr správného eventového stanu má zásadní vliv na komfort účastníků, estetiku celé akce i efektivitu práce organizačního týmu. Na trhu je k dispozici mnoho konstrukcí, které se liší nejen vzhledem,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 23.3.-5.4. 23.3.
Norsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 24.3. 18:00
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Hory a mesto - festival Bratislava, Cinema City Eurovea 25.-29.3. 25.3.
Norsko - diashow Pelhřimov, Vesmír Přednáší Martin Loew 25.3. 18:00
Magické praktiky k ochraně domu a hospodářství - přednáška Jilemnice, Krkonošské muzeum Přednáší Michaela Havelková a Václav Holas 25.3. 17:00
Skandinávie, Česko - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Helena Fibingerová, Miroslav Táborský, Martina Kociánová 25.3. 19:00
Len - přednáška Vrchlabí, Krtek Přednáší Ivana Buttry 26.3. 18:00
Hančův memoriál - běžky Horní Mísečky 26.-29.3. 26.3.

Diskuse

где в уфе дешевле купить ... Michaelbib, 24.3.2026 4:29, 1 příspěvek
Inu Honza, 23.3.2026 10:15, 1 příspěvek
Skitour- Unglück im Walli... dedek Bretislav, 21.3.2026 11:18, 1 příspěvek
Nez zacaly kolobezky, byl... Bretislav, 20.3.2026 23:53, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 20.3.2026 22:38, 4 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... Horydoly, 20.3.2026 21:13, 2 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... dedek Bretislav, 20.3.2026 19:42, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 19.3.2026 20:01, 4 příspěvky
Inu máš to špatně PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky
Pohrobci Klausovi Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Herní klub uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01
Herní klub uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01
Re: Lyžování v Itálii Kuba Turek, 22.3.2026 22:32
Prosba o radu Horydoly Open, 22.3.2026 21:14
Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37