Severní stezkou 600 km po Česku

Severní stezkou 600 km po Česku
Kristýna Menclová: "Stojím na Sněžce v doma ušité nepromokavé bundě."
Autor snímku ARCHIV Kristýna Menclová
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Možností, jak strávit dovolenou, je mnoho. Někdo jede k moři, jiný zůstane doma před televizí a pak jsou tací, kteří si sbalí na měsíc bágl se všemi věcmi a vyrazí na cestu napříč Českem. Právě mezi ty patří Kristýna Menclová, ředitelka Prázdninové školy Lipnice.

V květnu se vydala Kristýna Menclová sama s batohem na severní část Stezky Českem, která vede severními pohraničními horami, od západu k východu naší země. Jaké to bylo strávit skoro měsíc jen sama se sebou v přírodě? Co ji na cestě nejvíce překvapilo a potěšilo?

Jak ses dozvěděla o Severní stezce?

Začátkem října 2020 to na mě někde na webu vyskočilo. 1000 km dlouhý přechod Česka. Klikla jsem na web Stezkaceskem.cz a zjistila, že je to cesta naplánovaná na Mapy.cz, k dispozici už je i hotový itinerář. Prostě na stříbrném podnose připravená pouť.

Co tě vedlo se na pouť vydat?

Byla to asi různá souhra okolností a podnětů. Už dlouho jsem si říkala, že některé české hory neznám a chci si je projít. Chuť vyrazit na nějakou pouť. A taky prostá potřeba dovolené.

Jak dlouho cesta trvala?

Vyrazila jsem 1. května ráno z nejzápadnějšího bodu Česka a do svého cíle Neratova jsem došla 24. května večer. Tedy 24 dní na cestě. Vždy asi po týdnu putování jsem si dávala relax day. Den, kdy jsem nešla téměř nic. Celkem jsem měla 3 takové dny.

Severní stezka je považována za jednu z nejnáročnějších tras v Česku. Připravovala ses nějak na cestu předem?

Po fyzické stránce míň, než bych čekala. Moje motivace a energie na běhání (což byl přes zimu asi tak jediný možný sport) se s trvajícím lockdown dost snižovala, až byla na nule. Chodila jsem se alespoň občas projít po Praze, takový asi pětikilometrový okruh. A sporty, které bych normálně provozovala a udržovaly by mou fyzičku, dělat nešlo. Ale mottem Stezky Českem je "může jít každý," tak jsem věřila, že to půjde.

Jediná příprava nakonec spočívala v pořizování a půjčování vybavení. Některé věci jsem již měla (hůlky, nepromokavé vaky), jiné si půjčila (vařič, návleky), některé koupila (malý spacák, batoh, nepromokavé ponožky, běžecké boty) a nepromokavou bundu ušila (ač to ještě týden před odchodem nevypadalo, že ji stihnu). Můj batoh s jídlem a vodou nakonec vážil kolem 11-12 kg, což beru jako úspěch.

Stan. Každodenní ubytování.

Jaké bylo strávit skoro měsíc sama v přírodě?

V mých představách byl květen obdobný jako v minulých pěti letech. Sluníčko, teplo, příjemně. Letošní květen takový nebyl. První polovinu Krušných hor jsem poznala v neutuchajícím velmi silném větru, nočním mrazu, sněhové vánici, dešti, mlze. Od mé představy opravdu vzdálené. Navíc takové počasí znamenalo, že v horách bylo minimum lidí. K tomu lockdown se zavřenými hospodami a ubytováním. Tedy v rámci podmínek to bylo těžší než jsem čekala.

Nicméně časem se počasí začalo zlepšovat, a tak jsem i v horách potkávala více lidí. Jakmile vysvitlo slunce, hned se putovalo lépe a vše kolem bylo radostnější. Nejtěžší na tom být sama, byly večery. Přes den člověk putuje, když je pěkně, tak se i zastavuje a kochá se. Pak dojde na místo, postaví přístřešek, nají se a co teď. Měla jsem s sebou čtečku s nahranými knihami, ale ne vždy to pomohlo. Tyhle chvíle samoty byly nejtěžší. Často jsem chodila spát brzy, klidně před devátou večerní už jsem byla ve spacáku, abych to zaspala.

Co tě během cesty nejvíce překvapilo?

Přemýšlím o nějakém negativním překvapení a pokud bylo, tak jsem jej už asi zapomněla. Pozitivních bylo určitě více, ale nejvíce potěšující byli lidé, které jsem potkala. Ti, kteří byli jako já na cestě a pak skvělí tzv. trail angels, záchranní andělé, kteří otevírají své domovy poutníkům.

Orlické hory.

Co považuješ za nejhezčí zážitek?

Obecně to byly ty chvíle, kdy svítilo slunce a já se mohla kochat pohledem do krajiny. Ono jich nebylo totiž zas tolik. Krásné bylo, když jsem se zastavila u některých kamarádů či trail angels a mohla si užít teplou sprchu. Neuvěřitelné bylo, když mi trail angel Misha dohodila spaní i na další den poté, co jsem totálně promokla v Adršpašsko-teplických skalách a já tak mohla strávit večer a noc v chalupě plné žen. A mnoho další okamžiků, které mě na cestě zastihly.

Tím nejhezčím však bylo dosažení cíle. Když chvíle, která se v mé hlavě usadila někdy po první třetině cesty, a která mě provázela a stále intenzivněji se zhmotňovala v mých představách, nastala. Když jsem po 600 km a 24 dnech na cestě vešla do lehce nasvíceného, překrásného, prázdného kostela v Neratově.

Kam by ses ráda podívala příště?

Určitě se zase někdy někam vydám, ale kdy, to nevím. A kam? Ještě mi schází část Severní stezky a celá Jižní. A dálkových treků je, nejen po Evropě, plno.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dálkové pochody

Pár dálkových cest v našem nejbližším okolí:

Blauer Kammweg přes všechny sudetské hory (dnes pouze Ještěd - Praděd)

Kamweg Ezgebirge-Vogtland

Cesta hrdinov SNP

Stezka železné opony

Reaguj
Dálkové pochody

Díky za rozšíření obzorů po Česku. To jsem ani netušil - ono těch méně známých pochodů musí být spousta, např. rheinsteig u sousedů (320 km)

  • Autor Petr
  • Datum a čas 16.6.2021 13:33
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat
Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Francouzská Provence je zemí zaslíbenou malířům, zemědělcům, cyklistům a turistům. Všichni víme, že tam voní levandule a maloval tam Cézanne.
Po Labi do Pardubic na podzim

Po Labi do Pardubic na podzim

Tři dny slunečného podzimu na vodě jsme užili na konci října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi po Hostivařské přehradě v Praze, po Štěchovické přehradě na Vltavě a nakonec na Labi z Hradce Králové
Kick&kayak na Hostivařské přehradě

Kick&kayak na Hostivařské přehradě

KICK&KAYAK V pozdním podzimním odpoledni jsme se projeli na lodi po Hostivařské přehradě a na koloběžce okolo Botiče. Tři dny na vodě jsme užili koncem října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi v Praze,
Obrazy na skle, plátně a hodinách vás přenesou do jiného světa

Obrazy na skle, plátně a hodinách vás přenesou do jiného světa

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sny, co bylo a co bude, patří mezi nejšťastnější okamžiky našeho života. Každý den si je můžeme připomínat pomocí moderní technologie. Díky tisku na skle, akrylu nebo plátně máme doma

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Setkání skialpinistů Dvoračky 10.-12.12. 10.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Otužilci - plavání Náchod, Plhov   11.12. 11:30
Praha - Dobříš maraton Praha Běh 11.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Ďumbier - začátek lezení
 Nízké Tatry Lezení povoleno 15.12.-28.2. 15.12.
Betlémy - výstava Rosice, zámek  4.-17.12. 17.12.
Vánoční Sázava Krhanice 18.12.
Vánoce na zámku - výstava Valašské Meziříčí, Lešná, zámek 28.11.-19.12. 19.12.

Diskuse

ostuda KarelM, 8.12.2021 21:00, 1 příspěvek
výbava vodák Marek, 7.12.2021 17:14, 1 příspěvek
Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Horydoly, 3.12.2021 17:03, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56