Severní stezkou 600 km po Česku

Severní stezkou 600 km po Česku
Kristýna Menclová: "Stojím na Sněžce v doma ušité nepromokavé bundě."
Autor snímku ARCHIV Kristýna Menclová
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Možností, jak strávit dovolenou, je mnoho. Někdo jede k moři, jiný zůstane doma před televizí a pak jsou tací, kteří si sbalí na měsíc bágl se všemi věcmi a vyrazí na cestu napříč Českem. Právě mezi ty patří Kristýna Menclová, ředitelka Prázdninové školy Lipnice.

V květnu se vydala Kristýna Menclová sama s batohem na severní část Stezky Českem, která vede severními pohraničními horami, od západu k východu naší země. Jaké to bylo strávit skoro měsíc jen sama se sebou v přírodě? Co ji na cestě nejvíce překvapilo a potěšilo?

Jak ses dozvěděla o Severní stezce?

Začátkem října 2020 to na mě někde na webu vyskočilo. 1000 km dlouhý přechod Česka. Klikla jsem na web Stezkaceskem.cz a zjistila, že je to cesta naplánovaná na Mapy.cz, k dispozici už je i hotový itinerář. Prostě na stříbrném podnose připravená pouť.

Co tě vedlo se na pouť vydat?

Byla to asi různá souhra okolností a podnětů. Už dlouho jsem si říkala, že některé české hory neznám a chci si je projít. Chuť vyrazit na nějakou pouť. A taky prostá potřeba dovolené.

Jak dlouho cesta trvala?

Vyrazila jsem 1. května ráno z nejzápadnějšího bodu Česka a do svého cíle Neratova jsem došla 24. května večer. Tedy 24 dní na cestě. Vždy asi po týdnu putování jsem si dávala relax day. Den, kdy jsem nešla téměř nic. Celkem jsem měla 3 takové dny.

Severní stezka je považována za jednu z nejnáročnějších tras v Česku. Připravovala ses nějak na cestu předem?

Po fyzické stránce míň, než bych čekala. Moje motivace a energie na běhání (což byl přes zimu asi tak jediný možný sport) se s trvajícím lockdown dost snižovala, až byla na nule. Chodila jsem se alespoň občas projít po Praze, takový asi pětikilometrový okruh. A sporty, které bych normálně provozovala a udržovaly by mou fyzičku, dělat nešlo. Ale mottem Stezky Českem je "může jít každý," tak jsem věřila, že to půjde.

Jediná příprava nakonec spočívala v pořizování a půjčování vybavení. Některé věci jsem již měla (hůlky, nepromokavé vaky), jiné si půjčila (vařič, návleky), některé koupila (malý spacák, batoh, nepromokavé ponožky, běžecké boty) a nepromokavou bundu ušila (ač to ještě týden před odchodem nevypadalo, že ji stihnu). Můj batoh s jídlem a vodou nakonec vážil kolem 11-12 kg, což beru jako úspěch.

Stan. Každodenní ubytování.

Jaké bylo strávit skoro měsíc sama v přírodě?

V mých představách byl květen obdobný jako v minulých pěti letech. Sluníčko, teplo, příjemně. Letošní květen takový nebyl. První polovinu Krušných hor jsem poznala v neutuchajícím velmi silném větru, nočním mrazu, sněhové vánici, dešti, mlze. Od mé představy opravdu vzdálené. Navíc takové počasí znamenalo, že v horách bylo minimum lidí. K tomu lockdown se zavřenými hospodami a ubytováním. Tedy v rámci podmínek to bylo těžší než jsem čekala.

Nicméně časem se počasí začalo zlepšovat, a tak jsem i v horách potkávala více lidí. Jakmile vysvitlo slunce, hned se putovalo lépe a vše kolem bylo radostnější. Nejtěžší na tom být sama, byly večery. Přes den člověk putuje, když je pěkně, tak se i zastavuje a kochá se. Pak dojde na místo, postaví přístřešek, nají se a co teď. Měla jsem s sebou čtečku s nahranými knihami, ale ne vždy to pomohlo. Tyhle chvíle samoty byly nejtěžší. Často jsem chodila spát brzy, klidně před devátou večerní už jsem byla ve spacáku, abych to zaspala.

Co tě během cesty nejvíce překvapilo?

Přemýšlím o nějakém negativním překvapení a pokud bylo, tak jsem jej už asi zapomněla. Pozitivních bylo určitě více, ale nejvíce potěšující byli lidé, které jsem potkala. Ti, kteří byli jako já na cestě a pak skvělí tzv. trail angels, záchranní andělé, kteří otevírají své domovy poutníkům.

Orlické hory.

Co považuješ za nejhezčí zážitek?

Obecně to byly ty chvíle, kdy svítilo slunce a já se mohla kochat pohledem do krajiny. Ono jich nebylo totiž zas tolik. Krásné bylo, když jsem se zastavila u některých kamarádů či trail angels a mohla si užít teplou sprchu. Neuvěřitelné bylo, když mi trail angel Misha dohodila spaní i na další den poté, co jsem totálně promokla v Adršpašsko-teplických skalách a já tak mohla strávit večer a noc v chalupě plné žen. A mnoho další okamžiků, které mě na cestě zastihly.

Tím nejhezčím však bylo dosažení cíle. Když chvíle, která se v mé hlavě usadila někdy po první třetině cesty, a která mě provázela a stále intenzivněji se zhmotňovala v mých představách, nastala. Když jsem po 600 km a 24 dnech na cestě vešla do lehce nasvíceného, překrásného, prázdného kostela v Neratově.

Kam by ses ráda podívala příště?

Určitě se zase někdy někam vydám, ale kdy, to nevím. A kam? Ještě mi schází část Severní stezky a celá Jižní. A dálkových treků je, nejen po Evropě, plno.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dálkové pochody

Pár dálkových cest v našem nejbližším okolí:

Blauer Kammweg přes všechny sudetské hory (dnes pouze Ještěd - Praděd)

Kamweg Ezgebirge-Vogtland

Cesta hrdinov SNP

Stezka železné opony

Reaguj
Dálkové pochody

Díky za rozšíření obzorů po Česku. To jsem ani netušil - ono těch méně známých pochodů musí být spousta, např. rheinsteig u sousedů (320 km)

  • Autor Petr
  • Datum a čas 16.6.2021 13:33
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Češi si za rok kupují průměrně 3 a půl páru bot. Nákup letní obuvi se nevyplatí podcenit už jen proto, že v létě ujdete mnohem větší vzdálenosti než v zimě. Když se při... celý článek

Ellmauer Tor Tour: horolezecká vstupenka do Wilder Kaiser

Zákonný a smluvní voucher za neuskutečněný zájezd. Jaký je mezi nimi rozdíl?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dovolená na chatě místo u moře

Dovolená na chatě místo u moře

ANALÝZA Na začátku tisíciletí se zdálo, že chalupaření už mnoho lidí nezajímá a mladší lidé opouštějí víkendová sídla. Jenže jak zpívá Bob Dylan: "Časy se mění" a "Dnešní den zítra bude včerejší".
Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Povinné ručení je položka, kterou musí každý rok zaplatit každý motorista za svého plechového miláčka. Záleží na mnoha okolnostech, ale u většiny majitelů osobních aut a motocyklů se jedná o tisíce korun ročně.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Jako každý rok před dovolenými sestavila webová stránka Numbeo.com ranking nebezpečných měst v Evropě. Podle jejich průzkumu a různých faktorů jsou na dvou prvních místech dvě anglická města Bradford a Coventry. Bylo hodnoceno 158 evropských
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krajem břidlice - dogtrekking Lomnice 29.7.-1.8. 29.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 7.8.
Běhej lesy Bílá Bílá 7.8.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.

Diskuse

Oblečení Jana, 30.7.2021 15:02, 1 příspěvek
souhlas Skiák, 30.7.2021 9:50, 22 příspěvků
Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Como se llamo esto killBal killBal, 31.7.2021 9:53
Pražský hrad Horydoly , 29.7.2021 11:57
For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40