Sport do bytu, hůl do ruky

Sport do bytu, hůl do ruky
Léto, stan a sandále. Co víc si přát?
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Čtyřčlenná rodina aktivně sportuje - to je nadělení! Jestli nebydlí v rodinném domě s velkou komorou a skladem, určitě těžce řeší, kam všechno vybavení uložit.

Jak na to

Základní vybavení čtyřčlenné rodiny

Turisté: čtyři velké batohy, čtyři malé batohy, osm spacích pytlů (letní a zimní), čtyři karimatky, dva stany, čtvery pohorky, dvanáct sad oblečení (zimní, letní a nepromokavé)
Vodáci: dvě kanoe nebo čtyři kajaky, čtyři pádla, čtyři helmy, čtyři plovací vesty, dva lodní pytle, dvě záchranná lana, čtyři neoprenové obleky
Horolezci: dvě lana, čtyři soupravy úvazů, šest cepínů (rodičem po dvou), dvacet karabin, čtyři přilby, čtvery lezecké boty, hromada smyček
Cyklisté: čtyři bicykly, čtyři přilby, čtyři dresy, nářadí
Lyžaři: osmery lyže (sjezdovky a běžky), osmery boty (přeskáče a běžkové), osmery hůlky (1,5-1,8 m), dvě přilby (dětské), jedny saně, dva boby
Míčové sporty: míče na volejbal, fotbal, basketbal a tenis, čtyři tenisové a čtyři squashové rakety, troje kopačky (děti a otec), čtvery sálové boty, čtyři sportovní dresy
Fitness: dresy do posilovny a na aerobic

Ke každé sportovní aktivitě náleží ještě spousta drobností, lékárnička, knihovna map, průvodců a knih se sportovní tematikou.

Pozor!

* péřové spací pytle a bundy nestlačovat (aby se peří nepolámalo a neslehlo)

* výrobky z dutých vláken uložit zmačkané (aby se nevytvořily rýhy a lomy)

* lyže patří do suchého sklepa (aby hrany nerezavěly a dřevo nepracovalo)

* u bicyklů kontrolujte pneumatiky (vyfouknuté zpuchří)

* přilby nenechávejte v horku (aby plast nekřehl a nekroutil se)

* loď dejte do hlídané loděnice (aby vám ji ze sklepa nebo balkónu neukradli)

* palivo do turistických vařičů skladujte co nejdál od obytných místností (nechcete přece dýchat propan-butan nebo benzínové výpary)

Čím blíže na dosah ruky máte sportovní vybavení, tím více a častěji budete sportovat.

Pořádek především

Lze něco vůbec vymyslet? Počátek je například v určité organizaci. "Vyplatí se, a mnoho manželek to tak pravidelně dělá, rozdělit veškeré sportovní náčiní na letní a zimní část," říká učitelka kursů rodinné výchovy Ivona Krčková. "Nepotřebné sezónní věci můžete uložit na méně přístupná místa, jako jsou sklepy, ukládací prostory pod postelemi nebo nejvyšší police v komoře."

Dále doporučuje ukládat vyprané nebo vyčištěné a dobře vysušené sezónní oblečení do takzvaných vysávacích vaků. Jde o velké plastové pytle s otvorem na vysavačovou hubici, do nichž se prádlo vloží, vysaje se z nich vzduch, a tak se sníží objem na třetinu až polovinu původních rozměrů. "Vaky nejsou vhodné pouze na péřové výrobky, protože peří by mělo zůstat volně, aby se nelámalo a neslehlo." Vaky nabízejí ve svých katalozích zásilkové firmy, bývají často k dostání v předváděcích stáncích před obchodními domy a někdy je prodávají i obchody s domácími potřebami.

Muži to vidí jinak než ženy

Co s věcmi, které potřebujete víceméně pravidelně? "Muži to mají vyřešené. Odloží je tam, kam je právě napadne, a až půjdou sportovat, zase je tam najdou," říká psycholog Jan Olexa. "Ženy to ovšem často trápí, protože v jejich podvědomí funguje představa bytu jako uklizeného hnízdečka. Snaží se dosáhnout toho, aby všechno mělo své místo a zároveň nepřekáželo chodu domácnosti."

Tento rozpor se většinou ne zcela úspěšně snaží řešit výrobci úložných prostorů a zařízení. Vždyť kam dát v panelákovém bytě kolo, loď nebo sadu míčů tak, abyste je měli vždycky po ruce? "Do prostorných bytů s velkými halami nebo předsíněmi se dokonce hodí některé sportovní vybavení jako dekorace a zároveň vizitka majitele v jednom," radí architekt Karel Václav, který se věnuje přestavbám rodinným domů a bytů. "Není tak výjimečné, že mladý muž vystavuje drahé horské kolo na věšáku v obývacím pokoji, chlapec má pověšené své fotbalové dresy a kopačky v dětském pokoji a dokonce jsem se jednou setkal i s požadavkem, abych umístil do ložnice atraktivní mladé dámy její kajak." To vše ovšem předpokládá, že kolo, kajak i boty bylo možné někde dočista umýt a osušit, než by se objevily v obytných prostorech.

Mužskému vidění domácnosti podle Karla Václava vyhovují závěsné stojany, věšáky na zdech či pod stropem, na které je vidět, kdežto ženy preferují spíše zakryté police, skříně, komory a úložné prostory v postelích.

Míče a kecky na dosah

Míče a potřeby na sálové sporty by měly být kdykoliv v dosahu. Když kamarádi zatelefonují, abyste vyrazili na basketbalový mač nebo tenis, není čas hledat po celém bytě, kde jsou boty, triko, míč či raketa. Boty na pravidelný večerní jogging musí zůstat v botníku v předsíni, protože během jejich hledání se může ztratit chuť k pohybu a je možné, že běžec zůstane doma.

Kolo do sklepa nebo do obýváku

Kolo obvykle zůstává ve sklepě, garáži nebo na balkóně, ale to není vůbec dobře. Zvláště pro děti je obtížné ho odtamtud dostat ven na ulici, a tak mnohdy raději zůstanou sedět u počítače, než by vyrazily ven. Dětské kolo je totiž v přepočtu na sílu malého cyklisty daleko těžší než dospělé. Když dospělý vláčí po schodech třináctikilogramového ocelového oře, je to jakoby dítě neslo čtyři kilogramy. Jenže dětská kola váží hodně přes deset kilogramů!

Dětská kola bývá v paneláku nejvhodnější nechat ve společných kočárkárnách a zabezpečit je zámkem. V rodinném domku patří tam, kde je stačí vytlačit ven a hned jet. Za pohodlí pro dítě se ovšem platí zvýšeným rizikem ukradení. Levnější kola pro dospělé asi zůstanou ve sklepech, drahá se věší na háky v bytě.

Ke strojům za desítky tisíc korun se totiž zlodějům vyplatí probourat skrz zeď, prořezat autogenem mříže či překonat sebedůmyslnější zámky. Věšáky lze koupit v každé cyklistické prodejně. Levnější jsou k uchycení kola za pedál, více je potřeba zaplatit za věšák, na který se pokládá celý rám. "Věšet kolo za rám je pohodlnější a věšák zabere méně místa," shodují se všichni prodavači. Hák na rám totiž lze po sundání kola sklopit ke zdi.

Cyklistická přilba a rukavice by měly čekat na jasně viditelném místě u vchodových dveří, anebo aspoň přímo u bicyklu, aby i toho nejméně důvtipného uhodily do očí. Jen tak se stane z jejich používání železný zvyk.

Na lyže se inspirujte v půjčovně

Na lyže nejezdíme každý den nebo podle okamžitého rozmaru, ale zimní výpravu plánujeme obvykle daleko dopředu. Nic moc se tedy nestane, když zůstanou v dobře zabezpečeném sklepě. Tam můžeme nechat i přilby, hůlky a boty. Vyplatí se na ně vymyslet závěsný systém. Inspirujte se třeba v lyžařské půjčovně.

Turistický seznam

Výbava na hory a turistiku se totiž skládá z tolika věcí, které je nutno kombinovat podle toho kam, na jak dlouho a s kým jedete, že je dobré jim vyhradit stálá místa na lehce přístupných policích. Při balení tak stačí sáhnout do správných míst a bez zbytečného hledání nastrkat věci do batohů.

Zvláště pečliví turisté mají sepsaných několik seznamů podle druhů očekávaných akcí. Ty si připíchnou připínáčkem do úložného prostoru a v případě potřeby jen automaticky odškrtávají to, co zabalili.

Úložné prostory pro turistické vybavení by měly větrat, protože každý batoh, spací pytel, nebo třeba horolezecké lano mohou při delším pobytu v uzavřené skříni zatuchnout.

Vodákům vadí vlhkost

Vlhkost společně s plísní a trouchnivěním ovšem hrozí nejvíc vodákům. Jestli nenechají své neoprény, plovací vesty a veškeré oblečení dokonale proschnout a občas ho preventivně nevyvětrají, mohou je po čase vyhodit.

Největší potíž bývá s lodí. Moderní malé a velmi drahé kajáčky je možné pověsit doma na stěnu nebo ke stropu jako bicykly, ale velké kanoe se nevejdou ani do sklepa. Provizorně to můžete vyřešit garáží, zahradou u rodinného domku nebo třeba půdou, ale nejlepší bývá uložit loď za mírný poplatek do loděnice nejbližšího vodáckého oddílu.

Ukládání výbavy náročné na prostor jako pro jachting, windsurfing, nebo třeba paragliding, musí řešit každý sám individuálně. Na to malý byt nestačí.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

osuška

Tak já mám teda ráda pořádek, ale vše z rozmyslem. Takže mám 3x krásné povlečení od https://lador.cz/new-products a výlet? taky jsem tam kupovala osušky. Ty jsou neodmyslitelné. Bez těch by to nešlo.

Reaguj
Aj dva navlhnute paraglidy v byte urobia svoje, len sme ich museli zavesit na kant a dva krat na volno zahnut cez dvere :-)
  • Autor Tomichon
  • Datum a čas 28.5.2004 09:17
Reaguj
Jednou jsem v paneláku sušil raft. Bomba...
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Kreutzberk pro softmovery

Kreutzberk pro softmovery

CLIMBING ROCK Softmover je zvláštní horolezecký druh. Jestli měl někdy ambice, tak ho o ně přibývající roky a kilogramy připravily. Mladší softmovery zase nepustí do těžkých výstupů strach, lenost a neochota trénovat. Přesto... celý článek

Pumptrack Nouzov je malý, milý a přátelský

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Kreutzberk pro softmovery

Kreutzberk pro softmovery

CLIMBING ROCK Softmover je zvláštní horolezecký druh. Jestli měl někdy ambice, tak ho o ně přibývající roky a kilogramy připravily. Mladší softmovery zase nepustí do těžkých výstupů strach, lenost a neochota trénovat. Přesto
Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se,
Pumptrack Nouzov je malý, milý a přátelský

Pumptrack Nouzov je malý, milý a přátelský

Na samém okraji Křivoklátska, když cyklista vyjede z lesů na pole směrem ke Kladnu a Praze, objeví v Nouzově malý pumtrack.
Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

MARTIN RAJNIŠ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ekofilm - filmový festival Brno 20.-23.10. 20.10.
Houby Blanského lesa - fotovýstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 11.9.-21.10. 21.10.
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Opatovický kanál - splutí Lázně Bohdaneč   23.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Stíny na hradě - prohlídky Svojanov 29.-30.10. 29.10.
Doubrava - zamykání Ronov 30.10.
Motolské jamky - běh Praha, Motol 7.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.

Diskuse

HB Jiří Marszalek, 21.10.2021 20:16, 28 příspěvků
Odvaha nic netušících Nobody, 21.10.2021 12:19, 1 příspěvek
Má to cenu? IvanN, 21.10.2021 1:11, 1 příspěvek
TDMB Pivoň, 19.10.2021 12:48, 2 příspěvky
Island Šlojíř, 19.10.2021 11:31, 2 příspěvky
slovenské bonusy ??? Tomáš, 17.10.2021 14:35, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Horydoly - Andrea Černá, 13.10.2021 11:09, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Borek, 13.10.2021 10:25, 2 příspěvky
Hloupost tady kvete Stix, 12.10.2021 16:15, 1 příspěvek
Další slevy Majka, 12.10.2021 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04