Starcova restaurace na Sázavě

Starcova restaurace na Sázavě
Starcova hospoda a Pikovická jehla.
Autor snímku Pavel Pávek a Petr Drexler
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Snad každý, kdo v minulosti procházel kolem romantických meandrů, vzpomíná na známou Starcovu restauraci. Patrová stavba ze dřeva kousek pod vrcholy obou Medníků. Pár kroků od hladiny, dosažitelná jen pěšky nebo po vodě.

Starcova restaurace na Sázavě
Posázavská stezka.
Autor snímku Pavel Pávek
Jak na to

K bývalé Starcově hospodě se dostaneme po levém břehu Sázavy po červené turistické značce z Pikovic směrem na Kamenný Přívoz. Dům stojí na úpatí Medníka.

Praví trampové a s nimi i mnozí chataři dodnes Sázavu nenazývají jinak, než Zlatou řekou. Bývala kdysi skutečně zlatonosná, drobné zlatinky se podaří občas vyrýžovat dodnes.

Jídlo a pití na Posázavské stezce

V roce 1924 dokončil Klub československých turistů známou Posázavskou stezku. K pronikání do divočiny jí využívali první romantici z hlavního města. Dnes je dolní Posázaví vlastně rekreační oblastí nejen Prahy, ale i podstatné části středních Čech.

"Hospodu dlouho před válkou postavil můj dědeček. To tady ještě zdaleka nebyla taková kvanta chat jako dnes. Přijížděli hlavně trampové a výletníci. Jedině vlakem a dál od zastávky už po svých. Babička vždycky koukla z okna k dráze Pacifiku - no jo, už jede desítka, za půl hodinky jsou tady - a šla přihřát velký hrnec polívky," vzpomíná Bohumil Starec.

Horydoly.czCYKLISTÉ: Posázavská stezka na kole

Starcova hospoda na Sázavě.

Kotletky, gulášek a knedlíčky

"Děda měl asi podnikatelský nos, protože předběhl dobu. Když přišel hlavní nápor turistů, hospoda již byla známá a zavedená." Starcova restaurace byla vyhlášená kuchyní. Kolem plotny se otáčela babička, její guláše nebo smažené kotletky neměly široko daleko konkurenci.

V sezoně se podávaly jahodové knedlíky, denně byly nabízeny čerstvě ulovené ryby. "Ryby děda chytal každé ráno v Sázavě z loďky. Utopenci a podobné speciality byly samozřejmostí. Točilo se Popovické pivo, ale kolik v průběhu sezony, to již skutečně nevím. Horší to bylo se zásobováním. Každý kousek chleba bylo nutné donést na zádech, nebo přivézt na lodi. Pro chleba jsme jako děti běhaly do vesnice, sudy s pivem vozil děda. V zimě se musel do sklepa připravit led na celé léto. Když došel, vozili ho až z Prahy a to byla drahá legrace..."

Hospodou u řeky prošly generace trampů. Pamětníci vzpomínají, že s nimi nikdy nebyly sebemenší problémy. Bývalo veselo, do noci zněly kytary, ale nikdy žádné násilí, nebo třeba krádež. Tak to chodilo až do sedmdesátých let, kdy hospoda zanikla.

Horydoly.czHOROLEZCI: Pikovická jehla

Na obou stranách Sázavy od Žampachu do Pikovic dodnes stojí trampské osady slavných jmen Toronto, Kansas, Údolí ticha, Arizona, Dalton, Píska, Goward, Kadjak, Ajax, Úsvit, Dakota, Údolí slunce a Staří kamarádi. 

Sázava, Pikovice. Most přes řeku je důležitou turistickou komunikací.

Soukromníci přežili socialismus

Majitelé již měli své roky. "Trochu absurdní je, že restaurace byla až do konce soukromá. Opravdu ji jediný den nevlastnily Restaurace a jídelny, ani Jednota. Patrně proto, že šlo o těžkou práci, která navíc byla sezónní. Nevedla tam elektrika, lednice byla na plyn, topilo se dřevem ve sporáku. Děti celý tok chodily pěšky do školy až do Davle a to je dobrých deset kilometrů. V mrazu a hlubokém sněhu, u Sázavy zima vždycky stála za to. A který číšník by tam dělal? Vozit si zásoby na loďce, to chtělo velký kus lásky k práci i k místu pro žití."

Zašlá sláva se ale již nevrátí. Starcovi o obnovení provozu sice uvažovali, ale první kontakt s úřady je odradil. Plastový septik s čističkou odpadních vod, čistírna pitné vody...

Generace pocestných byly spokojeny, ale dnešního turistu by zálesácké podmínky zřejmě ohrožovaly na životě. Ale taková čerstvě ulovená ryba upečená na česneku...

Horydoly.czVODÁCI: Sázavská klasika

Bob Hurikán a ti další

"Studna na je louce dodnes. Připomíná lepší mezilidské vztahy. Ještě v šedesátých létech byla jediná v širokém okolí. Pochopitelně si z ní brali vodu lidé z desítek chat. Kde jinde? Ale dovedete si dneska představit, že někdo bude mít na svém pozemku studnu a nechá jí volně přístupnou, každému k použití? A ještě k tomu bez jakékoli náhrady? To je již jen hudba minulosti."

Starcovu restauraci navštěvovala řada známých osobností. A nejen trampů. "Ještě před válkou sem občas zašel Bob Hurikán, byl tu párkrát i Géza Včelička," vypráví fotograf a starý trempíř Franta Dostál.

"Stavili se zde i Voskovec z Werichem, třeba je zrovna u piva napadla písnička o babičce Mary. Potkal jsem tady spisovatele Jana Morávka - no kde jinde, když Posázaví bylo jeho zdrojem inspirace. Kolikrát jsme se tu sešli s některým z malířů, kteří do okolí chodili s paletou v ruce. Třeba profesor Otakar Nejedlý. Ale o něm zlí jazykové říkali, že spíše přichází za rybami naloženými v kameninovém soudku a drštkovou polévkou od paní Starcové. A víte, co je zajímavé? Ta krčma již pár let neexistuje, ale její jméno stále připomínají texty některých současných folkových písniček."

S tou hospodou na břehu řeky, symbolicky oddělující Prahu od venkovských okresů, odešla jedna z legend, které se nemohou vrátit. K naší velké škodě.

Horydoly.czVše o řece: SÁZAVA a POSÁZAVÍ


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Starcova hospoda - Legenda znovu ožívá

http://www.trampsky-magazin.cz/blog/legendarni-hospoda-u-starce-uz-neni-zavrena-748.html

  • Autor Dakota
  • Datum a čas 3.4.2018 12:01
Reaguj
Starcova restaurace....

Ahoj,

a co takhle soukromý klub, pro který neplatí pravidla veřejného pohostinství? Členství a tedy i vstup za korunu, po doporučení jednoho člena klubu (majitele - třeba), ...

Laco

Reaguj
Re: Pamatuji si restauraci v provozu
Také v Liberci je bar se skvělou akcí, s kulečníkem, pitím a bezva obsluhou. Více na zapakatel.cz
Reaguj
Starcova restaurace....
Patřím již k těm "dříve narozeným",na Sázavu jezdím od malička,ale opravdu se nepamatuji,že by někdy tato restaurace byla takovým popisovaným rájem...Pamatuji ji z 50.let jako ne příliš pohostinnou zastávku s více než skromným sortimentem a dosti protivnou paní J. z Luk. Její minulost je ale jistě jiná,přívětivější,jak svědčí dávné fotografie z dob ještě před její přestavbou.Za posledních 50 let jsem kolem prošel nesčetněkrát a viděl jsem všechny ty proměny - lidí,okolí, přírody,bohužel jen k horšímu.Celkově bych to hodnotil tak,že to stojí za hovno....
  • Autor Plch
  • Datum a čas 6.12.2009 04:12
Reaguj
Nostalgie Posázaví
Starcova restaurace ! Každoroční návštěva Pikovic a samozřejmě procházka Posázavskou stezkou nás přivedou i k bývalé Starcově restauraci.Pokaždé se mi sevře srdíčko a jen smutně zavzpomínám,jaké to muselo být krásné posezení všech trampů.Škoda,zlaté časy se asi již opravdu nikdy nevrátí.A občerstvení na ŽÍZNIVÉ STEZCE? To si pravidelně raději necháme zajít chuť a dopotácíme se i s dětmi k občerstvení U KELÍMKA.Neb místo dobrosrdečného úsměvu na zazvonění jsme se již mnohokráte setkali s nevraživostí jejího provozovatele.A o kvalitě zde točeného piva se raději vyjadřovat nebudem.A nejsme sami.Vždyť i místní raději jdou na to pivo jinam.
  • Autor Dakota
  • Datum a čas 14.11.2007 15:06
Reaguj
Pamatuji si restauraci v provozu
Jako malý kluk, když se na chaty jezdilo jen Posázavským pacifikem z Braníka, jsem kolem Starcovy restaurace se svým otcem pravidelně chodil(pamatuji si na vynikající žlutou limonádu za 1Kčs) a když jdu na Píkovickou jehlu a objekt bývalé restaurace míjím, mám zvláštní pocit něčeho odcházejícího a opodál po proudu vidím v občerstvení "Na žížnivé stezce" součastnost pohostinství v Dolním Posázaví.. Takový posázavský "Mc Donald" na zazvonění. Naproti na druhém břehu Sázavy se nachází skalní útvar zvaný Píkovická jehla, který je ideálním horolezeckým terénem pro začínající lezce. Máš li chuť, odvahu a někoho zkušenějšího s lezením, navštiv adresu http://www.horosvaz.cz/res/data/010/001176.pdf, naštuduj a navštiv tento lezecký útvar.
Reaguj
Hezké, smutná vzpomínka na minulé doby.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 14.4.2006 15:55
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

ROUDNICE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Manaslu Round Trekking

Boty kupujte odpoledne

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Bruslení v Brně

Bruslení v Brně

V Brně se bruslí v krytých sportovních halách, na venkovních zimních stadionech i na dočasných kluzištích v centru města. Vyberte si z našeho kompletního seznamu: kde, kdy a za jaké vstupné se v Brně bruslí.
Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Letos v prosinci si připomínáme výročí 150 let od narození věhlasného architekta a vůdčí osobnosti české moderní architektury Jana Kotěry. Stavěl mimo jiné i ve středních Čechách. Za architektonickými skvosty, na kterých se
Velká Británie AKTUÁLNĚ 2021

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2021

KOLOBĚŽKY V LONDÝNĚ Outdoorové novinky z Anglie, Skotska, Irska a Walesu. 
Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje v úterý 21. prosince přesně v 17:00 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je teď nejvíce odchýlená od Slunce.
Jak čistit tenisky?

Jak čistit tenisky?

Tenisky jsou druhem obuvi, který je nesmírně oblíbený především u lidí s aktivním životním stylem. A i když jsou dnes tenisky často nošeny jako doplněk k nejrůznějším outfitům určeným nejen pro volný čas, ale

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 5.-7.2. 5.2.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 16.11.-6.2. 6.2.
Namibie - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší R. Tkáčiková 8.2. 18:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Pražská stovka Milín 11.-13.2. Náhradní termín! 11.2. 18:00
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 13.2.

Diskuse

Anova news Anova news, 15.1.2022 12:08, 119 příspěvků
Infinity world news Infinity world news, 15.1.2022 11:06, 119 příspěvků
Viral Writer Viral Writer, 15.1.2022 11:03, 119 příspěvků
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 3 příspěvky
Google IT, 12.1.2022 8:05, 8 příspěvků
Google Novinář, 11.1.2022 21:07, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09
Re: Podavam na vas trestn... Kuba Turek, 9.1.2022 17:06
Podavam na vas trestni oz... Horydoly , 9.1.2022 15:43