Starcova restaurace na Sázavě

Starcova restaurace na Sázavě
Starcova hospoda a Pikovická jehla.
Autor snímku Pavel Pávek a Petr Drexler
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Snad každý, kdo v minulosti procházel kolem romantických meandrů, vzpomíná na známou Starcovu restauraci. Patrová stavba ze dřeva kousek pod vrcholy obou Medníků. Pár kroků od hladiny, dosažitelná jen pěšky nebo po vodě.

Starcova restaurace na Sázavě
Posázavská stezka.
Autor snímku Pavel Pávek
Jak na to

K bývalé Starcově hospodě se dostaneme po levém břehu Sázavy po červené turistické značce z Pikovic směrem na Kamenný Přívoz. Dům stojí na úpatí Medníka.

Praví trampové a s nimi i mnozí chataři dodnes Sázavu nenazývají jinak, než Zlatou řekou. Bývala kdysi skutečně zlatonosná, drobné zlatinky se podaří občas vyrýžovat dodnes.

Jídlo a pití na Posázavské stezce

V roce 1924 dokončil Klub československých turistů známou Posázavskou stezku. K pronikání do divočiny jí využívali první romantici z hlavního města. Dnes je dolní Posázaví vlastně rekreační oblastí nejen Prahy, ale i podstatné části středních Čech.

"Hospodu dlouho před válkou postavil můj dědeček. To tady ještě zdaleka nebyla taková kvanta chat jako dnes. Přijížděli hlavně trampové a výletníci. Jedině vlakem a dál od zastávky už po svých. Babička vždycky koukla z okna k dráze Pacifiku - no jo, už jede desítka, za půl hodinky jsou tady - a šla přihřát velký hrnec polívky," vzpomíná Bohumil Starec.

Horydoly.czCYKLISTÉ: Posázavská stezka na kole

Starcova hospoda na Sázavě.

Kotletky, gulášek a knedlíčky

"Děda měl asi podnikatelský nos, protože předběhl dobu. Když přišel hlavní nápor turistů, hospoda již byla známá a zavedená." Starcova restaurace byla vyhlášená kuchyní. Kolem plotny se otáčela babička, její guláše nebo smažené kotletky neměly široko daleko konkurenci.

V sezoně se podávaly jahodové knedlíky, denně byly nabízeny čerstvě ulovené ryby. "Ryby děda chytal každé ráno v Sázavě z loďky. Utopenci a podobné speciality byly samozřejmostí. Točilo se Popovické pivo, ale kolik v průběhu sezony, to již skutečně nevím. Horší to bylo se zásobováním. Každý kousek chleba bylo nutné donést na zádech, nebo přivézt na lodi. Pro chleba jsme jako děti běhaly do vesnice, sudy s pivem vozil děda. V zimě se musel do sklepa připravit led na celé léto. Když došel, vozili ho až z Prahy a to byla drahá legrace..."

Hospodou u řeky prošly generace trampů. Pamětníci vzpomínají, že s nimi nikdy nebyly sebemenší problémy. Bývalo veselo, do noci zněly kytary, ale nikdy žádné násilí, nebo třeba krádež. Tak to chodilo až do sedmdesátých let, kdy hospoda zanikla.

Horydoly.czHOROLEZCI: Pikovická jehla

Na obou stranách Sázavy od Žampachu do Pikovic dodnes stojí trampské osady slavných jmen Toronto, Kansas, Údolí ticha, Arizona, Dalton, Píska, Goward, Kadjak, Ajax, Úsvit, Dakota, Údolí slunce a Staří kamarádi. 

Sázava, Pikovice. Most přes řeku je důležitou turistickou komunikací.

Soukromníci přežili socialismus

Majitelé již měli své roky. "Trochu absurdní je, že restaurace byla až do konce soukromá. Opravdu ji jediný den nevlastnily Restaurace a jídelny, ani Jednota. Patrně proto, že šlo o těžkou práci, která navíc byla sezónní. Nevedla tam elektrika, lednice byla na plyn, topilo se dřevem ve sporáku. Děti celý tok chodily pěšky do školy až do Davle a to je dobrých deset kilometrů. V mrazu a hlubokém sněhu, u Sázavy zima vždycky stála za to. A který číšník by tam dělal? Vozit si zásoby na loďce, to chtělo velký kus lásky k práci i k místu pro žití."

Zašlá sláva se ale již nevrátí. Starcovi o obnovení provozu sice uvažovali, ale první kontakt s úřady je odradil. Plastový septik s čističkou odpadních vod, čistírna pitné vody...

Generace pocestných byly spokojeny, ale dnešního turistu by zálesácké podmínky zřejmě ohrožovaly na životě. Ale taková čerstvě ulovená ryba upečená na česneku...

Horydoly.czVODÁCI: Sázavská klasika

Bob Hurikán a ti další

"Studna na je louce dodnes. Připomíná lepší mezilidské vztahy. Ještě v šedesátých létech byla jediná v širokém okolí. Pochopitelně si z ní brali vodu lidé z desítek chat. Kde jinde? Ale dovedete si dneska představit, že někdo bude mít na svém pozemku studnu a nechá jí volně přístupnou, každému k použití? A ještě k tomu bez jakékoli náhrady? To je již jen hudba minulosti."

Starcovu restauraci navštěvovala řada známých osobností. A nejen trampů. "Ještě před válkou sem občas zašel Bob Hurikán, byl tu párkrát i Géza Včelička," vypráví fotograf a starý trempíř Franta Dostál.

"Stavili se zde i Voskovec z Werichem, třeba je zrovna u piva napadla písnička o babičce Mary. Potkal jsem tady spisovatele Jana Morávka - no kde jinde, když Posázaví bylo jeho zdrojem inspirace. Kolikrát jsme se tu sešli s některým z malířů, kteří do okolí chodili s paletou v ruce. Třeba profesor Otakar Nejedlý. Ale o něm zlí jazykové říkali, že spíše přichází za rybami naloženými v kameninovém soudku a drštkovou polévkou od paní Starcové. A víte, co je zajímavé? Ta krčma již pár let neexistuje, ale její jméno stále připomínají texty některých současných folkových písniček."

S tou hospodou na břehu řeky, symbolicky oddělující Prahu od venkovských okresů, odešla jedna z legend, které se nemohou vrátit. K naší velké škodě.

Horydoly.czVše o řece: SÁZAVA a POSÁZAVÍ


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Starcova hospoda - Legenda znovu ožívá

http://www.trampsky-magazin.cz/blog/legendarni-hospoda-u-starce-uz-neni-zavrena-748.html

  • Autor Dakota
  • Datum a čas 3.4.2018 12:01
Reaguj
Starcova restaurace....

Ahoj,

a co takhle soukromý klub, pro který neplatí pravidla veřejného pohostinství? Členství a tedy i vstup za korunu, po doporučení jednoho člena klubu (majitele - třeba), ...

Laco

Reaguj
Re: Pamatuji si restauraci v provozu
Také v Liberci je bar se skvělou akcí, s kulečníkem, pitím a bezva obsluhou. Více na zapakatel.cz
Reaguj
Starcova restaurace....
Patřím již k těm "dříve narozeným",na Sázavu jezdím od malička,ale opravdu se nepamatuji,že by někdy tato restaurace byla takovým popisovaným rájem...Pamatuji ji z 50.let jako ne příliš pohostinnou zastávku s více než skromným sortimentem a dosti protivnou paní J. z Luk. Její minulost je ale jistě jiná,přívětivější,jak svědčí dávné fotografie z dob ještě před její přestavbou.Za posledních 50 let jsem kolem prošel nesčetněkrát a viděl jsem všechny ty proměny - lidí,okolí, přírody,bohužel jen k horšímu.Celkově bych to hodnotil tak,že to stojí za hovno....
  • Autor Plch
  • Datum a čas 6.12.2009 04:12
Reaguj
Nostalgie Posázaví
Starcova restaurace ! Každoroční návštěva Pikovic a samozřejmě procházka Posázavskou stezkou nás přivedou i k bývalé Starcově restauraci.Pokaždé se mi sevře srdíčko a jen smutně zavzpomínám,jaké to muselo být krásné posezení všech trampů.Škoda,zlaté časy se asi již opravdu nikdy nevrátí.A občerstvení na ŽÍZNIVÉ STEZCE? To si pravidelně raději necháme zajít chuť a dopotácíme se i s dětmi k občerstvení U KELÍMKA.Neb místo dobrosrdečného úsměvu na zazvonění jsme se již mnohokráte setkali s nevraživostí jejího provozovatele.A o kvalitě zde točeného piva se raději vyjadřovat nebudem.A nejsme sami.Vždyť i místní raději jdou na to pivo jinam.
  • Autor Dakota
  • Datum a čas 14.11.2007 15:06
Reaguj
Pamatuji si restauraci v provozu
Jako malý kluk, když se na chaty jezdilo jen Posázavským pacifikem z Braníka, jsem kolem Starcovy restaurace se svým otcem pravidelně chodil(pamatuji si na vynikající žlutou limonádu za 1Kčs) a když jdu na Píkovickou jehlu a objekt bývalé restaurace míjím, mám zvláštní pocit něčeho odcházejícího a opodál po proudu vidím v občerstvení "Na žížnivé stezce" součastnost pohostinství v Dolním Posázaví.. Takový posázavský "Mc Donald" na zazvonění. Naproti na druhém břehu Sázavy se nachází skalní útvar zvaný Píkovická jehla, který je ideálním horolezeckým terénem pro začínající lezce. Máš li chuť, odvahu a někoho zkušenějšího s lezením, navštiv adresu http://www.horosvaz.cz/res/data/010/001176.pdf, naštuduj a navštiv tento lezecký útvar.
Reaguj
Hezké, smutná vzpomínka na minulé doby.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 14.4.2006 15:55
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Český les AKTUÁLNĚ 2019

Český les AKTUÁLNĚ 2019

Turistické novinky z Chebska, Domažlicka, Tachovska a Karlovarska. Hory na západě, známé lázně a výlety daleko od lidí.... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Trutnov dračí město

Trutnov dračí město

V dávných dobách, kdy na místě Trutnova byl ještě hluboký les, vyslal kníže Oldřich do zdejších hor svého rytíře, pana Albrechta z Trautenbergu, aby tu založil město. Jeho lidé se brodili hustým
Dolomity a Julské Alpy 2019

Dolomity a Julské Alpy 2019

STEZKA KORUNAMI STROMŮ Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Pivoňský klášter proti zmaru

Pivoňský klášter proti zmaru

AKTUALIZACE Scházíme strmým úbočím z Pivoňských hor. Pod námi se otevírá malebné údolí s rybníčky, ovocnými stromy a podhorskou vesnicí. Míjíme studánku s hrníčkem. Pod studánkou stojí rozlehlý areál augustiánského kláštera v Pivoni. Je rozpadlý,
Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

KLÁŠTORISKO Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

OBŘÍ DŮL Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Den pro Kukang - diashow Hodonín, ZOO 26.5.
Obrok - skautské setkání Konopiště 22.-26.5. 26.5.
Dřevosochání motorovou pilou Desná v Jizerských horách 27.5.-1.6. 27.5.
Jiří Bouda a Cyril Bouda - výstava grafik Kladno, Radost Vernisáž 28.5.
Den otevřeného arboreta
Luže, Hamzův park 28.5.
Brodský skauting - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 31.5.-1.9. 31.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Frýdlantský duatlon Frýdlant nad Ostravicí Horské kolo, běh 1.6.

Diskuse

gorily babička Magda, 26.5.2019 19:05, 3 příspěvky
fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 3 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25