Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2012

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2012
Lezení v Alkazaru.
Autor snímku Český horolezecký svaz
SDÍLEJ:

ZAPOMENUTÉ STŘEDOČESKÉ ZÁMEČKY. Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku a v Českém krasu? Přečtěte si krátké zprávy.

28. prosince
Historická sídla Středočeského kraje
Renata a Vratislav Košťálovi vydali v nakladatelství Barrister a Principal druhý díl knihy Historická sídla Středočeského kraje. Představují v něm 56 zapadlých a skoro neznámých zámečků a tvrzí na Berounsku, Kladensku a Rakovnicku. První díl zabral Mladoboleslavsko, Mělnicko a Nymbursko. Kniha je k dostání v běžné knihkupecké síti.

21. prosince
Bobr v Hostivici
Boobr se objevil v hostivickém rybníku Kala u Prahy. Zatím pokácel jedne strom a další ohlodal. Rybník Kala je vyhlášený velkou druhovou pestrostí ptáků. 

3. srpna
Autobusy místo vlaků jezdí přes Nučice
Na železniční trati z Prahy přes Nučice do Berouna je plánovaná výluka kvůli modernizaci kolejí i nástupišť. Místo vlaků jsou nasazeny autobusy. To může být komplikace především pro cyklisty.

2. srpna
Zámek Ctěnice se zase otevírá veřejnosti
Část zámku Ctěnice je znovu otevřená pro veřejnost. Postupně se budou otevírat další prostory.

21. července
Auta jezdí do Alkazaru
Počátkem letošního roku byl v bývalém lomu Alkazar nedaleko Berouna otevřen lezecký park pro veřejnost. Do lomu Alkazar je možné se dostat pěšky z Hostími, na kole či pěšky ze Srbska, nejfrekventovanějším přístupem je asfaltová cyklostezka z Berouna, po které proudí rodiny s kočárky, cyklisté a bruslaři. "Přecpaná přístupová komunikace je zneužívána i línými rádoby milovníky přírody, kteří nerespektují zákaz vjezdu a bezostyšně zaparkují své vozidlo přímo pod skálou," nelibě nese místopředseda Českého horolezeckého svazu Petr Resch. "Schvalování projektu Lezecký park Alkazar v kolečku dotčených orgánů na berounské radnici nebylo snadné. Právě před výše popisovaných chováním mnozí varovali, a tak až na základě velkých přímluv a slibů, že lidé v naší společnosti již dospěli a budou se chovat dle pravidel, dostal projekt zelenou. Zákaz vjezdu však respektován není, jsou ohrožováni chodci, cyklisté, bruslaři, děti, příroda. Není proto divu, že je tím ohrožen i projekt Lezeckého parku jako takový." Český horolezecký svaz proto vyzývá, aby lezci domlouvali nezodpovědným řidičům, ale také aby přestupky dokumentovali a nahlašovali policistům.

24. dubna
Reklama s Pollertem se natáčela ve Velké Americe u Karlštejna 

8. dubna
Před dva kopce se letos nepojede
Cyklomaraton horských kol v Jedomělicích nazvaný Přes dva kopce se letos nekoná. 

6. února
Bruslení u Berounky v Mokropsech
V Mokropsech u Černošic se nebruslí na Berounce, ale na dvou oddělených vodních plochách. Dostanete se k nim, když přejdete železniční most od nádraží.

5. února
Bruslí se skoro všude
Skoro každý rybník, jezero a přehrada ve středních Čechách jsou zamrzlé a bruslí se na nich. Server Bruslení e-zprávy doporučuje Konopišťský rybník, Barabu u Mělníka a tůně Pšovky na Kokořínsku. Dobře zamrzlá je Orlická přehrada.

3. února
Bruslení ve Zdicích
Od včerejška se bruslí na Berounce ve Zdicích.

19. ledna
Svatý Jan pod Skalou
U Pletánků doma.

9. ledna
Lezecký park Alkazar
Český horolezecký svaz nechal vybudovat v bývalém lomu Alkazar lezecký park.

Střední Čechy AKTUÁLNĚ: 2010-2011 - 2007-2009 - 2006 - 2005

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak vybrat softshellovou bundu na výlety do hor?

Jak vybrat softshellovou bundu na výlety do hor?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Vyrážíte z parkoviště zalitého sluncem, jenže na hřebeni vás zastihne nárazový vítr a o pár set metrů níže zase mrholí. V horách se počasí mění z hodiny na hodinu.... celý článek

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2026

Praha AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Na Městské hoře v Berouně dnes žije už jen Kuba, poslední z legendárních medvědů z večerníčku Méďové. Příběh slavné trojice i tiché atmosféry místního medvědária dodnes přitahuje malé i velké návštěvníky.
Vinoř: rondel z doby kamenné a slovanské hradiště

Vinoř: rondel z doby kamenné a slovanské hradiště

Bestia triumphans! 7000 let existuje rondel v Praze Vinoři. Vybudovali ho naši předkové v době kamenné, tedy jen pomocí nástrojů ze dřeva, kamene a zvířecích kostí. 1000 let stojí nedaleké hradiště, které postavili
Radbuza má dva prameny

Radbuza má dva prameny

AKTUALIZACE Radbuzu znají vodáci. Z Horšovského Týna se splouvá celý rok, výše z Bělé jen za velké vody. Jak ale vypadá nahoře v Českém lese? Vypravili jsme se tam pěšky s předsevzetím, že půjdeme
Vlakem nebo autobusem do Chorvatska

Vlakem nebo autobusem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho trvá rychlíku, než dojede z Prahy do Rijeky či Splitu. Přidáváme základní údaje o autobusových
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026

LIPOVÁ-LÁZNĚ Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 18.-21.6. 18.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 19.-20.6. 19.6.
Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov 19.-21.6. 19.6.
Peakfest Jizerka 19.-21.6. 19.6.
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 19.-28.6. 19.6.
Krakonošova 100 Vrchlabí 19.-20.6. 19.6.
Tržní spektákl Německo, Bärnau, Historický park 20.-21.6. 20.6.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží   21.6. 07:00
Letní slunovrat Česko 21.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 24.-28.6. Cyklistika 24.6.

Diskuse

Inu Honza, 16.6.2026 8:10, 1 příspěvek
toto \"umění\" je vandali... Lada Krausová, 14.6.2026 23:18, 3 příspěvky
Inu Pišišvor, 14.6.2026 19:58, 2 příspěvky
Inu Honza, 13.6.2026 21:01, 2 příspěvky
Statistika Michael Beranek, 12.6.2026 19:00, 3 příspěvky
Nebezpečné silnice Paulse, 11.6.2026 15:23, 3 příspěvky
Inu Honza, 11.6.2026 10:57, 3 příspěvky
INU Honza, 10.6.2026 12:27, 7 příspěvků
super starý fotky dumulen, 9.6.2026 17:37, 1 příspěvek
Být špičkovým horolezcem ... Michael Beranek, 8.6.2026 9:08, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14
Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30
Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20