TEST: Sonim XP3300 Force

TEST: Sonim XP3300 Force
Outdoorový mobilní telefon Sonim XP3300 Force nemá problém ani s jemným pískem.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Mobilní telefon Sonim XP3300 Force vypadá jako cihla, je těžký jako cihla a je odolný jako cihla. Pro městské floutky by byl tenhle mobil nesnesitelnou urážkou jejich ega, ale profesionálové, kteří pracují v těžkých podmínkách, ho ocení. Nevadí mu mokro, je nerozbitný, hlasitý a pohotový.

TEST: Sonim XP3300 Force
Mobilní telefon Sonim XP3300 Force. "Ahoj babi, vylezl jsem na skalní věž Mamut a koukám na Trosky! Ještě ti pošlu fotku."
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Zdeněk Kopal, ISC Communication:

"Telefony Sonim již byly tolikrát testovány různými baseballovými pálkami a házením z pátého patra či přejížděním nákladními auty, že je naprosto zbytečné to opakovat."

 

Hlavním určením mobilního telefonu Sonim XP3300 Force je práce v těžkých podmínkách.

Práce i outdoor

Nezničí ho stavbaři v bahně a prachu, uslyší ho strojaři v hlučných a špinavých halách, mohou s ním v mokru i na dešti telefonovat rybáři, lesníci nebo třeba zeměměřiči.

Mobil Sonim je tedy vhodný také na většinu outdoorových aktivit při sportu či rekreaci. Redakce Horydoly ho vyzkoušela na několika vodáckých akcích na Želivce, Lužnici, Sázavě a Vltavě, kdy jsme ho vozili v kapse plovací vesty. Během dvou lezeckých víkendů na Hruboskalsku se válel v drobném písečku na úpatí skal. Dva měsíce jsme ho nosili v batůžcích po městech, používali ho v autě pro měření rychlosti a při globální navigační hře geocaching. Nijak jsme ho nešetřili. Nikdy nás nezklamal.

Mobilní telefon Sonim XP3300 Force.

Sonim patří do extrému

Sonim XP3300 Force je nejodolnějším mobilem této značky a zároveň patří do první ligy telefonů určených na extrémní použití. V Česku se prodává za jedenáct tisíc korun.

Pro technicky zaměřené čtenáře: Jako první z mobilních telefonů GSM obdržely modely XP1300 Core a XP3300 Force certifikát IP-68. Lze ho ponořit bez následků do dvoumetrové hloubky. Taková vodotěsnost stačila i ve vlnách, do kterých jsme najíždělli v kajacích a které nám sahaly až nad hlavu.

Klávesnice je prachotěsná. Celý telefon má osvědčení pro soli, mlze, vlhkosti, nárazům a prudkým změnám teploty. Provozní teplota je zaručená od -20˚C do 55˚C.

Široké klávesy se dobře ovládají i v rukavicích. Nemohli jsme to v praxi vyzkoušet na sněhu, ale docela dobře to šlo i v silných neoprenových vodáckých rukavicích. Co nás však doslova vytáčelo k šílenství, byla chybějící klávesa, která by nás vrátila o krok nazpátek, když jsme zmáčkli špatný příkaz.

Tělo telefonu je vyrobené ze sklolaminátu a tvrzené pryže. Displej z materiálu Gorilla Glass účinně brání poškrábání. Výrobce garantuje odolnost proti pádu ze dvou metrů na beton. Ověřili jsme si, že má pravdu. Navíc přístroj v rukou neklouže za sucha ani mokra.

Dvoupalcový displej má vysoké rozlišení a silné podsvětlení. To umožňuje číst i za ztížených podmínek.

Mikrofon s potlačením šumu udržuje vysokou míru slyšitelnosti. To píše výrobce ve svém propagačním materiálu. I v tom má pravdu. Prakticky to znamená, že silný mikrofon i reproduktor jsou slyšet za jakýchkoliv okolností a vnější mikrofon i reproduktor včetně vyzváněcích tónů jsou využitelné v hlučném prostředí.

V příslušenství najdeme poměrně silnou LED svítilnu, FM rádio, Bluetooth 2.1, slot na MicroSD kartu až 8 GB, JAM slot, USB a programovatelné klávesy.

Baterie má vydržet 18 hodin během hovoru a 800 hodin v pohotovostním režimu. Neměřili jsme to přesně, ale tak nějak to bude. Výdrž je ohromující.

Ze softwarového vybavení nás pozitivně zaujal přehrávač videa a MP3 Java Media Player. Naopak nám chyběl plnohodnotný operační systém. Zabudovaná Opera Mini neumožňuje přijatelně nahrávat externí aplikace a působí v dnešní době jako chudáček z doby kamenné. Pokud ovšem pouze telefonujete a posíláte SMS, případně MMS, operační systém oželíte.

Rozměry mobilu jsou 126x60x25 mm a hmotnost 185 g. Na telefony Sonim je poskytována tříletá záruka.

Fotoparát zabudovaný do mobilu dělá několik rozměrů fotek, největší jsou 2 MPix. Za slunečného počasí jsou to slušné obrázky, které je možné v grafickém editoru upravit do podoby, na které se dá dívat. Foťák nezvládá špatné počasí pod mrakem, za večerního šera a na ostrém slunci. To je ovšem vlastnost všech levných kompaktních foťáčků a fotoparátů zabudovaných do mobilů. Zákony optiky nelze obejít. Velká čočka a velký snímač prostě umožňují dělat dobré fotky.

Prohlédněte fotografie nasnímané mobilem Sonim XP3300 Force

1600x1200 pixelů (bez úprav):

320x240 pixelů (bez úprav):

Velmi nám chyběla kamera. Video je dnes standardní součástí mobilního telefonu a zvláště s ohledem na velkou kapacitu bateriie i paměti nám přijde, že tady se Sonim prostě seknul.

Podobné je to s GPS. Sonim XP3300 Force je vybavený přijímačem satelitního signálu, který reaguje velmi rychle, nepotřebuje nad sebou příliš velký výsek volné oblohy a bez zdržení měří dokonce i okamžitou rychlost, ale to je také všechno.

Mobil v sobě nemá zabudovanou mapu! Pokud tedy chcete GPS opravdu využít pro orientaci v přírodě, musíte s sebou nosit ještě papírovou mapu se souřadnicovou sítí, která akceptuje celosvětový Global Positioning System.

Mobilní telefon Sonim XP3300 Force. Na vrcholu skály Smolíček v Hruboskalském skalním městě.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Geocaching

Žádný :-) Pro geocaching jsme s tímto mobilem použili pouze souřadnice, které nám přístroj měřil.

Reaguj
Geocaching

Dobry den.Mozem sa opytat aky program ste pouzili na geocaching .

Dakujem

  • Autor Miso
  • Datum a čas 9.4.2014 17:15
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Kam nelézt 2026

Kam nelézt 2026

DOMORADICE Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.... celý článek

Do zahraničí vloni vycestovalo o desetinu více Čechů než v roce 2024

Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Západná Žeruchová veža je populární horolezecký vrchol nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se leze hlavně jako součást hřebene na Kozí štít, případne jen jako traverz věže. V létě se
Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Pozapomenutý trail Hradištko Enduro nedaleko za jižní hranicí Prahy poskytuje příjemné svezení pro každého cyklistu na horském kole.
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Padání - bouldering Žihle 24.-26.4. 24.4.
Spezi - veletrh Německo, Freiburg 25.-26.4. Alternativní cyklistika 25.4.
Teplá - splutí Karlovy Vary ZRUŠENO! 26.4.
Nymburský půlmaraton Nymburk Běh 26.4.
Běh Císařským údolím Horní Sedlo, horolezecká chata 26.4. 10:00
Ekvádor na kajaku - diashow Příbram, knihovna Jana Drdy Přednáší Mikuláš Heger 27.4. 18:00
Final Expedition - diashow Praha, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 28.4.
Norsko - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 28.4. 19:00
Norsko - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 29.4. 19:00
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 30.4.

Diskuse

rybelsus 3 mg weight loss Dustinbralf, 26.4.2026 21:28, 48 příspěvků
buy antibiotics online fo... Eliaswenry, 26.4.2026 21:25, 18 příspěvků
ivermectin 3 EdgarPiolo, 26.4.2026 20:51, 48 příspěvků
Nezájem Čechů o Slováky Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek
APP Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky
Inu Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky
SCIC Martina, 21.4.2026 11:04, 1 příspěvek
Dvojí ceny! Evitík, 21.4.2026 5:44, 1 příspěvek
Obdivuhodné. Ornyl, 20.4.2026 14:08, 6 příspěvků
Inu Ornyl, 20.4.2026 14:06, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Re: Brýle v zimě Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41
Potkejme se na Bike Festu! Horydoly , 16.4.2026 17:44