Turistický vandalismus je na vzestupu. Jak pomoci chránit přírodu i památky?

Turistický vandalismus je na vzestupu. Jak pomoci chránit přírodu i památky?
Munipolis, systém k nahlašování odpadu.
Autor snímku FYI Prague
SDÍLEJ:

Letní turistická sezóna je v plném proudu a s tím je spojen i nárůst vandalismu v oblíbených rekreačních oblastech. Mezi nejčastější patří černé skládky, zničené turistické značky a posprejované nebo jinak poničené přírodní a kulturní památky. Vandalismu v otevřené přírodě jde zabránit těžko. Jeho následky, které často bývají ještě horší, však řešit efektivně dokážeme – otevřenýma očima a rychlým nahlášením problému. Jenže jak a koho aktivně upozornit na nepořádek nebo zničený objekt?

Česko po dvou covidových letech spjatých s cestovatelským útlumem čeká velký příliv nejenom domácích, ale i zahraničních turistů. Ačkoliv podniky v cestovním ruchu jejich příval vítají a těší se na ně, správci rezervací, parků, starostové obcí, a i část lokálních obyvatel trne hrůzou. Příroda, památky ale i samotný městský majetek totiž jako každý rok musí ustát nápor návštěvníků, často spojený s bezohledným chováním i ničením.

Češi jsou milovníci cyklistiky a horských túr, proto nikoho nepřekvapí, že mezi populární turistické destinace patří národní parky nebo přírodní památky, jako je České Švýcarsko, Krkonošský národní park nebo Adršpašské skály. Bohužel s velkou vytížeností se pojí velký nepořádek. Mezi nejčastější problémy patří přeplněné odpadkové koše na odpočívadlech, nelegální černé skládky nebo poničené turistické značení. Samotnou kapitolou je poškozování přírodních úkazů různými graffiti nebo jinými malůvkami. S těmito problémy se však nepotýkají jenom přírodní parky, ale i kulturní památky ve městech. Odstranění nepořádku či graffiti nápisů může správu parku nebo samotné město stát až několik milionů korun. Co pak pro vandaly znamená obyčejnou zábavu, je pro starosty či správce milionová ztráta.

Při velké kumulaci turistů během prázdnin je i při opakujících kontrolách někdy takřka nemožné zabránit bezohlednosti některých lidí. Pokud se řadíte mezi zodpovědné cestovatele, přinášíme vám několik tipů, jak můžete zabránit vandalismu a komu byste případná poškození měli hlásit.

Na jaké instituce se mohu obrátit, případně jak mám problém nahlásit?

Velkým hitem se poslední dobou stalo nahlašování černých skládek a celkově nepořádku přes mobilní aplikace. Jedná se o velmi snadný a rychlý způsob, kdy zbytečně nemusíte hledat, na kterou instituci se obrátit. Nejčastěji používanou mobilní aplikací pro nahlašování je aplikace Munipolis.

"Turisté oceňují především jednoduchost samotného nahlašování. Když jsou na výletě a uvidí nelegální černou skládku nebo přeplněné popelnice, jednoduše je vyfotí, vyberou, o jaký typ podnětu se jedná, a systém ho sám nahlásí příslušné obci. Díky spojení s GPS souřadnicí totiž ví, na jakém katastru se problém nachází. Vy se zároveň dozvíte, jak se daří daný problém řešit. Systém nahlašování podnětů si navíc chválí i samotní starostové, dokáží tak odhalit mnohé problémy včas, a navíc se jim ze systému propíší v digitální podobě, takže získají mnoho doplňujících informací důležitých k rychlému odstranění. Munipolis působí po celé republice, nahlašovat tak můžete kdykoliv a kdekoliv," vysvětluje zakladatel Munipolis Ondřej Švrček.

Kromě nahlašování podnětů Munipolis umožňuje i oznamování ztracených věcí nebo zvířat. Když zapomenete někde peněženku, můžete o tom ihned informovat příslušné úřady.
Pokud při svých cestách narazíte na zničené turistické značení, zkontaktujte stránku turistickeznaceni.cz, ta je spravována dobrovolníky Klubu českých turistů, kteří se snaží značení opravovat. Ačkoliv může oprava vypadat jednoduše, raději ji ponechejte značkařům. Samotné značkování totiž podléhá přísným pravidlům a abyste se neztratili někde v odlehlých končinách bez signálu a pomoci, je lepší se vrátit a poničenou značku nahlásit.

V případě, že jste vyrazili objevovat krásy některých českých národních parků nebo přírodních rezervací a spatříte tam cokoliv, co narušuje zdejší biorytmus v podobě nepořádku, rozbitých laviček nebo malůvek, kontaktujte buď správu národního parku nebo AOPK ČR a její regionální pracoviště. Jestliže se nejedná o chráněnou oblast, ale o přírodní rezervaci nebo památku, kontaktujte krajský úřad. Ve zbylých případech se obraťte na příslušné obecní úřady. V jakých typech oblasti se nacházíte, zjistíte jednoduše podle značení kolem cest nebo v turistických centrech či na informačních tabulích.

Budete-li mít štěstí v neštěstí a pachatele chytnete přímo při činu, volejte Policii ČR – tu také kontaktujte, pokud dojde k poškození veřejného majetku. Nebojte se nahlašovat vandalismus, čím dřív je nahlášen, tím líp. U mnoha poškozených subjektů hraje čas důležitou roli, včasné odstranění závady totiž může znamenat i menší poškození daného subjektu, a proto chcete-li se na svá oblíbená turistická místa vracet, chraňte je před útoky vandalů.

Jak Češi ničí přírodu i památky aneb proč je třeba být všímavý?

Přeplněné koše a malé skládky – kde se jednou objeví odpadky v divočině, tam se je nezdráhají vyhodit ostatní. Z přeplněného koše u vrcholového přístřešku se velice rychle stane malá černá skládka. Stačí, aby pak zafoukal vítr a zapršelo a odpadky se mohou dostat i stovky metrů daleko do divoké přírody.

Poškozené skály barvou nebo rytím – například u pískovcových skalních měst hraje obrovskou roli čas. Barvou nebo rytím poškozená hornina totiž nenávratně degraduje a v dlouhodobém hledisku může dojít k poškození i velké části celého masivu. V takovém případě musí ochranáři posoudit, jak postupovat dále.

Poškozené památky – pravděpodobně málokdo volá polici, když najde posprejovanou zříceninu. Pokud netečně projdeme kolem podobných projevů vandalismu, nepodaří se problém vyřešit nikdy. Pouhé vyfocení a nahlášení graffiti přitom může být důležitým důkazem – zaznamená, kdy v dané lokalitě vzniklo, a jeho včasným odstraněním zabráníme většímu poškození dané památky.

Autovrak – každý pozná rozdíl mezi autem, které přivezlo houbaře, a autem, které na lesní cestu prostě někdo odložil. Autovrak v přírodě je přitom tikající bomba, ze které do okolí uniká celá řada nebezpečných látek. Mnoho autovraků zůstává úřady bez povšimnutí, protože se nachází na odlehlých místech, kam se nedostane mnoho lidí.

Nelegální ohniště – turisté si chtějí své dovolené zpestřit táboráky, vařením na otevřeném ohni nebo opékáním špekáčků a moc neřeší, zda v dané oblasti vůbec mohou ohniště založit. Ve volné přírodě často i za hranicemi parků pak vzniká mnoho nelegálních ohnišť a zde nastává velký problém. Ohníčky k českému trampingu sice patří, avšak správný tramp si ho po sobě i zklikviduje. V případě, že nedojde k jeho správnému odstranění, dochází k poškození přírody – nelegální ohniště je využíváno dál, tvoří se kolem něj nepořádek a při neustálé se opakujícím špatném hašení může nakonec dojít až k vzplanutí požáru. Navíc pro správce parků nebo obce je téměř nemožné monitorovat neustále vznikající nová ohniště, a proto pokud na ně při svých túrách narazíte, nahlaste je buď správě parku nebo úřadu, zabráníte tak tím velkému poškození přírody.

10 nejčastějších typů vandalismu

přeplněné koše, černé skládky
poničené lavičky
graffiti, sprejování a malůvky na památkách, přírodních úkazech
zničené turistické značení
nedopalky
nelegální ohniště
trhání chráněných rostlin
kácení dřevin
pytláctví
nelegální parkování na loukách, v lesích

Komu ozvat v případě vandalismu na dovolené:

černé skládky, přeplněné popelnice – aplikace Munipolis

vandal v akci – Policie ČR

černé skládky v přírodních rezervacích, zničené cesty, lavičky, poškození přírody, nelegální ohniště – AOPK ČR, krajské úřady, poničené turistické značení – Klub českých turistů

zničené kulturní památky – Národní památkový ústav, Policie ČR

Aplikaci naleznete ke stažení zde:

Android MUNIPOLIS / Mobilní Rozhlas – Aplikace na Google Play

IOS MUNIPOLIS / Mobilní Rozhlas v App Storu

Munipolis, v Česku známá také jako Mobilní Rozhlas, je nejrozšířenější český nástroj pro chytrou komunikaci obcí se svými obyvateli, který využívá více než 2400 samospráv. Občanům umožňuje okamžitě předávat důležité a relevantní informace kombinací mnoha moderních komunikačních kanálů. Zároveň pro obec zajišťuje zpětnou vazbu v podobě participačních akcí, minireferend nebo sběru občanských podnětů.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.... celý článek

Regulace platforem pro sdílení videonahrávek

Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Výstavy hub 2022

Výstavy hub 2022

Přinášíme aktualizované termíny a místa konání výstav hub v celé České republice. Uvádíme je podle toho, jak je pořadatelé zveřejní.
Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

LOMANY Novinky ze západočeské metropole a okolí.
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.
Horolezecký časopis Hory a Minihory

Horolezecký časopis Hory a Minihory

RETRO Horolezecký časopis Hory, později doplněný o aktuálnější Minihory byl prestižní tiskovinou české horolezecké scény v letech 1975 - 1991.
Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Přemýšlíte, co budete dělat v září? Pokud nepatříte k aktivním sportovním typům, podívejte se na nové filmy v kinech, případně na jedné ze streamovacích platforem (Netflix, HBO Max, …).

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Černobyl na kolečkách - diashow Prašivá Přednáší Jan Dušek 1.10. 18:00
Siam - diashow Valašské Meziříčí , M-klub Přednáší David Hainall 3.10. 19:00
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
To nejlepší z trabantů - diashow Hradec Králové, Aldis Přednáší Dan Přibáň 10.10. 19:00
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Skotské hory - diashow Neratovice, knihovna Přednáší David Hainall 31.10. 18:00
Šlechtické slavnosti a zábavy - výstavy Český Krumlov 1.6.-31.10. 31.10.

Diskuse

tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky
tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 2 příspěvky
Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16