V Kosovu i Srbsku vládne mafie

V Kosovu i Srbsku vládne mafie
SDÍLEJ:
Poslanci českého parlamentu nedávno navštívili Srbsko a Kosovo. Předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques potvrzuje, že tamní situace je velmi vážná. Srbové si nedovedou představit, že by přišli o část svého území, a Kosovci napevno počítají s odtržením. Obě strany čekají na rozhodnutí Rady Evropy.

Zelená poslankyně Kateřina Jacques popisuje v rozhovoru nejen politické problémy, ale také potíže běžného života deset let po válce.

Podívejte se na syrovou fotogalerii z Kosova od Kateřiny Jacques.

Co bylo výsledkem poslanecké cesty na Balkán?

Ta cesta byla velmi intenzivní. A to jak z hlediska setkání s lidmi, tak poznávání tamní situace. Navštívili jsme během dvou dnů Prištinu, Sarajevo a Bělehrad. Se srbskými poslanci jsme se sešli téměř bezprostředně poté, co tamní vláda získala důvěru. Bylo zajímavé v reálu vidět a vnímat to, co se všeobecně ví. Že tamní politická reprezentace – ať už koalice, nebo opozice, striktně odmítá jakoukoli zmínku, že by Kosovo mohlo být nezávislé. Debata se srbskými politiky, i když se dost tvrdě přou o různá témata, ukázala, že v tomto jsou zcela za jedno. Byli velmi striktní, přesvědčiví, opravdu to znělo závažně.

A co v Prištině?

Tam je to přesně naopak. Lidé tam čekají jen na moment, kdy Rada bezpečnosti učiní nějaké rozhodnutí. Vůbec si nepřipouštějí jinou variantu než nezávislost Kosova. Z tohoto pohledu tudíž de fakto neexistuje dobré řešení celé situace. Jakékoli řešení bude totiž znamenat úplně radikální nespokojenost jedné nebo druhé strany.

Na kterou stranu se přikláníte vy?

To nelze tak jednoduše říci. Chápu srbské uvažování – že nechtějí pustit patnáct procent území, mám ale také velké pochopení pro ty, kteří aspirují na svoji samostatnost a chtějí se realizovat nezávisle na Bělehradu. A z hlediska radikálnosti kosovských Albánců je varianta násilného držení v rámci jednotného Srbska neudržitelná. Podporuji Ahtisaariho plán (pozn. red: Martti Ahtisaari je pověřenec generálního tajemníka OSN, jeho návrh počítá se všemi atributy nezávislosti, ale termín nezávislost explicitně nepoužívá), který udělal maximálně co mohl, byť bývá kritizován a ani jedna ze zainteresovaných stran s ním není spokojena.

Co bude podle vás následovat?

Nyní s napětím čekám, jak rozhodne Rada bezpečnosti. Důležitý je společný evropský postoj. Evropa nemůže rezignovat na svou roli, kterou v tomto regionu má. Důležité je, že Evropská unie je určitým atraktivním stimulem pro Srbsko, které stojí o integraci a vstup do ní. Myslím si, že nebylo šťastné, když slovenský parlament přijal k otázce Kosova své vlastní usnesení dřív, než došlo k rozhodnutí Rady bezpečnosti a finální debatě v rámci Evropské unie. To, že jednoznačně odmítl možnost samostatnosti Kosova, je druhořadé. Podstatné je, že to rozhodnutí nebylo dobře načasované.

Česká republika se ke Kosovu zatím nevyjádřila.

A jsem ráda, byť i v Česku se určitá snaha o zařazení tématu Kosova na jednání sněmovny, snad i s ambicí přijmout rozhodnutí podobné slovenskému, objevila. Naštěstí k tomu ale nedošlo. Tím bychom totiž byli dalšími, kteří jednotnou evropskou pozici oslabili. Předběhli bychom událostem, které musejí postupovat v logickém sledu. Nejdřív musí rozhodnout ona Rada bezpečnosti, potom je důležitá reakce Evropské unie. Další kroky budou následovat. Evropa má co Srbsku nabídnout. Z této pozice může také vyjednávat. Pokud Srbsko něco ztratí, musí zároveň i něco získat. A Evropská unie mu to může dát.

Pokud se situace diplomaticky nezvládne, schyluje se v oblasti Kosova k dalšímu konfliktu?

Situace je opravdu velmi vážná. Během krátkého pobytu jsem měla možnost cítit stres a zvláštní neklid, které tam panují. K nějakému horkému konfliktu je jenom krůček.

Jak jinak to tam vypadá?

V regionu vládne mafie a šedá ekonomika. Na každém kroku narážíte na ekologické škody. Ochrana životního prostředí neexistuje. Lidé jsou vedle nebezpečí válečného konfliktu v ohrožení na svém zdraví v důsledku zamořeného ovzduší či znečištění vod. Moje zelené srdce při pohledu na tu spoušť symbolicky krvácelo.

Nezačíná být v Bosně víc a víc výrazný islám?

Zdá se, že teprve po válce došlo k uvědomění si a příklonu k aktivnímu praktikování islámu. Pořád je to ale relativně vlažné.

Co vzpomínky na válku? Je už zapomenutá?

Ne. Co mě opravdu šokovalo, je její přítomnost i po deseti letech. V Sarajevu jsou desítky a stovky objektů s patrnými stopami války – vyhořelé, rozbořené a rozstřílené ruiny, stopy střelby na fasádách po celém městě. V Bosně je stále rozmístěno milion nášlapných min, o nichž se ví. Ročně zemře asi tisíc lidí v důsledku toho, že na minu šlápnou. Oběti bývají děti. Nebezpečí je velké. Šílené je, že kvůli velké finanční náročnosti nebude podle toho, co nám odborníci na místě sdělili, oblast kompletně odminována dříve než za osmdesát let. To je nepředstavitelné. Křivdy, které tam byly za války napáchané, jsou vskutku obrovské. Lidé si je nesou v sobě. Šrámy na duši vidět nejsou, ale jsou hluboké. Bude trvat dlouho, než se z tohoto traumatu lidé vzpamatují. Moc jim přeji, aby trauma zmizelo. Rozdělení Československa jsem osobně nesla velmi těžce. Na Balkáně nás za mírové rozdělení státu obdivují – vznik dvou samostatných států bez prolité krve je pro ně idylou. Také čeští policisté a policistky, jež v Sarajevu pracují v rámci evropské mise, jsou vysoce ceněni.

Zdroj: tisková agentura gitA

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

článek od té Kateřiny
bych bral jako zpestření a řídil se heslem : "rozčilovat se = mstít se na svém zdraví pro blbost jiných. (Ale že tihle týpci tyjou z našich daní fakt rozladí.)Jináč - cestovat do Kosova něčím motorovým nebylo v posledních letech racionální kvůli absurdně vysokýmu poplatku za průjezd. (My cyklisti jsme v pohodě.) Je to tak pořád? zdravím Honza
 • Autor Howgh
 • Datum a čas 2.11.2007 13:08
Reaguj
jo
svatá pravda, tento servr rád navštěvuji protože mne zajíma vše kolem sportu/přírody ale tahat sem tyhled rozhovory je out.Mnoho lidí reaguje podrážděně na tyto výlety nekompetentních lidí za peníze daňových poplatníků.Tak prosím fakt od takovýchto témat ruce pryč
 • Autor aa
 • Datum a čas 3.9.2007 15:45
Reaguj
Byl jsem tam také
Do bývalé jugoslávie jezdím pravidelně od roku 1993.Ne jako turista a ani ne jako ,,pilitik".Jsem voják.Raději paní ,,ZELENÁ" komentujte počesí a ne něco o čem nic nevíte.Co takhle divadlo?V tom jste celkem dobrá?
 • Autor kropy
 • Datum a čas 20.8.2007 17:48
Reaguj
Re: Ach Kateřino....
Naprostej souhlas, do Sarajeva jezdím celkem pravidelně, takže mohu pozorovat vývoj tohoto města a vzpamatovávání z války. A i u nás v BM bez problémů najdu baráky s kulkama z 1968 či 2. světové. Jaques je zcela mimo. A těm jejím cancům o konstruktivnímu přístupu v Srbsku - Srbsko je zajímavá země, ale bohužel extrémisticky naladěná většina jejích obyvatel vyprovokovala 3 války - v HR, BiH a Kosovu. Ať prvně uznají odpovědnost, vydají zločince a teprve poté mohou škemrat o členství v EU. Škoda, že Kača nezavítala třeba do Srebrenice
 • Autor KubaH
 • Datum a čas 10.8.2007 23:56
Reaguj
Haha
Možná by si Kateřina měla prostudovat více materiálů o né oblasti, Srbsku vládnou pravoslavní fundamentalisté, ony historické nároky na Kosovo jsou podobné, jako naše na Lužici či Kladsko, Sarajevo je již prakticky zrekonstruované a stopy války se tam zas tak jednoduše nehledají,tepelná elektrárna v Obili´ci / Kastriot u Prištiny je skutečně hrůza, nicméně neméně hrozné jsou následky těžby rud u Mitrovice, jinak třeba západní Kosovo má přírodu zcela nedotčenou acestovat po Kosovu se dá i individuálně, bez doprovodu OSN.
 • Autor KubaH
 • Datum a čas 10.8.2007 00:26
Reaguj
Re: nesmrtelný blázen
Jak vidí prezident Busch cestování po Albánii, případně jak ovlivňují teroristé cestovní ruch v Alžírsku, to bychom rádi uveřejnili. Stejně jako píšeme třeba o situaci v Indonésii především díky Martinu Točíkovi, nebo jsme popsali pár zemí v jihovýchodní Asii díky Karlu Wolfovi.
Reaguj
nesmrtelný blázen
Významná poslankyně??? V čem? Že tahá své děti na demonstraci??? Tradiční destinace? No, tak co takhle zpravodajství z prezidentských voleb ve Francii, návštěvy Bushe v Albánii, terorismu v Alžírsku? Ach jo...kopcejámy.cz- vynikající novináři
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 9.8.2007 10:02
Reaguj
katka jau jau žak a cerqueirová
... panečku, to je outdoorová dvojka. Okurková sezóna je příšerná věc.
 • Autor patpong
 • Datum a čas 7.8.2007 11:15
Reaguj
Re: Co to tady dělá???!!!
O "hloupočké kikinně" aspoň víme kdo to je - ale co ty bázlivý anonyme? Ženě se vždycky představíme, a potom teprve začneme rozhovor...
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 7.8.2007 11:10
Reaguj
Re: Co to tady dělá???!!!
Tento portál se zabývá mimo jiné také cestováním. Balkán je tradiční destinace českých turistů. Snažíme se dívat na věci z více stran, a proto nás zajímá i pohled významné poslankyně.
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


Hrušeň v Drásově je strom roku 2022

Hrušeň v Drásově je strom roku 2022

Hrušeň hnilička z obce Drásov na Příbramsku se stala vítězkou ankety Strom roku 2022. Na stříbrnou pozici se dostal javor babyka z Ústí nad Orlicí a bronz získala sousedská hruška z Kralic nad Oslavou.... celý článek

Temelín přesvědčuje

Zlatá stezka Českého ráje

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Lékárnička na prázdniny

Lékárnička na prázdniny

Teplo a spousta informací o nebezpečí cestovních průjmů, zrádných infekcích a prospěšném očkování - to je neklamné znamení, že je doba dovolených. Myslíte při balení na lékárničku?
Skinners 2.0 au, to je příjemný po louce, au, au, au

Skinners 2.0 au, to je příjemný po louce, au, au, au

TEST Skinners neboli ponožkobota bolí. A to fest. Když si ale najdete vhodný povrch, je to moc příjemné, asi jako chodit bos. Mnoho výhod jsme oproti jiným druhům bot nenašli. Každopádně
Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

LABSKÁ STEZKA Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

COSMIQUES Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Pribina: moravský, slovenský, maďarský a rakouský kníže

Pribina: moravský, slovenský, maďarský a rakouský kníže

Pribina byl posledním vládcem Nitranského knížectví v letech 825-833 a prvním knížetem Blatenského knížectví od roku 840. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 23.-28.9. 23.9.
Houby - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 26.-28.9. 26.9.
Chrousti na písku i velehorách - film Mnichovo Hradiště, kino Natočil Karel Vlček 27.9. 18:00
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
Siam - diashow Valašské Meziříčí , M-klub Přednáší David Hainall 3.10. 19:00
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
To nejlepší z trabantů - diashow Hradec Králové, Aldis Přednáší Dan Přibáň 10.10. 19:00

Diskuse

Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků
Outdoorové oblečení Sandra, 19.9.2022 18:54, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16