Velehory do kapsy

Velehory do kapsy
SDÍLEJ:
Kdybych nevěděl, co mám napsáno v občance, tvrdil bych vám, že jsem se ve Vysokých Tatrách narodil. Byly mi čtyři roky, když mě máma čapla, nabalila kufry a unesla mne, malého chlapečka s ještě nevytříbeným světonázorem, mezi stíny hor, na podhorské paseky, do pichlavé náruče vonících borovic, k zrcadlům ples, mezi Divé veže, Čierne štíty, Medené lávky a Priečne sedlá.
Jak na to

Stáhněte si kompletní číslo

Stáhněte si devatenácté číslo časopisu Horydoly. Je kompletně k dispozici v PDF verzi pro tisk nebo prohlížení.

Měsíčník Horydoly samozřejmě koupíte na novinových stáncích, v outdoorových obchodech, na umělých stěnách, specializovaných knihkupectvích a mnoha dalších místech. Dostanete ho i v autobusech Student Agency.

Pokud si ho chcete předplatit, dvanáct čísel doručíme do vaší schránky za symbolických 199 korun.

A vidíte, jak to dopadlo. Z těch zážitků jsem se nevzpamatoval dodnes.

Let přibývalo a my jezdili každý rok. Červenec nebo srpen patřil po dlouhou dobu pevně do našeho programu a s ním i nejmenší velehory na světě.

Celoroční úspory pravidelně krvácely u bratří Slováků. A nutno říci, že radostně. S nadšením. Akcie tenkrát ještě nebyly. A i kdyby byly, stejně bychom své peníze nemohli investovat lépe.

Přišla ale i těžká léta. Tvrdé socialistické měny nebylo nazbyt a léto muselo být skromnější. Nebyl by to ale žádný život, kdyby se vše v dobré nezvrátilo. Tatry i v letech naší nepřítomnosti volaly tichým, leč o to žádostivějším hláskem.

Na vysoké škole jsem vstoupil do horolezeckého oddílu a s ním se po dlouhé době vrátil, odkud jsem přišel. Následovaly letní i zimní výstupy, poznávání dalších chat i chatárov.

Tatranský spár nezaváhal. Mohutným stiskem se chopil mého srdečního svalu a už ho nepustil. A já mohl začít splácet.

Čapnul jsem mámu, sbalil batohy a unesl ji na Hrebienok. Radost sršící z našich očí vedla jedny okolojdoucí k domněnce, že se v našem případě jedná o milenecký pár s až úchylným věkovým odstupem. Není tomu tak. TANAP je náš společný milenec i milenka...

Díky, Stvořiteli. Díky, mami. A vy, čtenáři, si vychutnejte hlavní téma v tištěném časopisu Horydoly číslo 19 věnované právě těmto kapesním velehorám.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje v sobotu 21. prosince 2025 odpoledne přesně v 16:03 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.... celý článek

Horolezecký slovník

Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

České Budějovice: bruslení na náměstí, zimním stadionu i v přírodě

České Budějovice: bruslení na náměstí, zimním stadionu i v přírodě

AKTUALIZACE Na jednom z největších náměstí České republiky se bruslí uprostřed historického centra jihočeské metropole. Bruslit můžete také pod střechou na zimním stadionu. Anebo na rybnících všude kolem.
Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Podkarpatská Rus spadla do klína sovětským komunistům před 80 lety. 29. června 1945 odevzdali premiér Zdeněk Fierlinger (sociální demokrat) a ministr Vlado Clementis (komunista) za souhlasu prezidenta Edvarda Beneše (národní socialista) dobrovolně
Výlovy rybníků 2025 listopad

Výlovy rybníků 2025 listopad

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Právě se loví poslední jihočeské rybníky okolo Lnářů, Netolic a Blatné. 
Praha každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování

Praha každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování

Stověžatá matka měst Praha. Metropole, která neustále překvapuje. Častý host, letmý návštěvník i místní starousedlík objeví každý den něco nového, co ho potěší.
Salzburg's world-famous Christmas market opens its doors

Salzburg's world-famous Christmas market opens its doors

The origins of the famous Salzburg Christmas Market date back to the late 15th century.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní slunovrat Česko 21.12.
Lužnice - vánoční jízda
Suchdol Pořádá Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí 25.12. 10:00
Živý betlém Praha, Hostivař 25.12. 17:00
Živý betlém Ústí nad Orlicí, Mírové náměstí 26.12.
Vánoční prohlídky zámku Lysice 30.-31.12. 30.12.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.11.-31.12. 31.12.
Silvestrovská šermířská procházka Krašov 31.12.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 29.11.-2.1. 2.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Regionální velká výměna zkušeností Praha, Prosek 9.-11.1. 9.1.

Diskuse

Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 2 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 2 příspěvky
Karwendel Gut Pišišvor, 14.12.2025 22:03, 2 příspěvky
Kontakt na farmu Horydoly, 11.12.2025 0:06, 10 příspěvků
Kontakt na farmu Bára Zemanová, 10.12.2025 22:12, 10 příspěvků
hrozný Paulse, 10.12.2025 14:37, 1 příspěvek
Hmm turecké hospodářství Horydoly, 9.12.2025 16:04, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Má někdo zkušenos kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:36
Re: Má někdo zkušenos BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:36
Má někdo zkušenos kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:34
Má někdo zkušenost kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:32
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49