VIDEO Starý Falkenburk

VIDEO Starý Falkenburk
SDÍLEJ:

Zřícenina Starý Falkenburk na vrchu Sokol není ničím zajímavá. Opravdu ničím. Nemá skoro žádnou historii, jde se tam daleko a vysoko, z hradu zbylo jen pár zídek a výhled do kraje není žádný. Jestli se tam přesto chcete podívat, vystoupejte s námi do Lužických hor do nadmořské výšky 592 metrů.

Jak na to

Starý Falkenburk na internetu

Hrady.cz

Hrady.hyperlink.cz

Lužické hory

Wikipedia

Syky

Na vrchu Sokol nad Petrovicemi v Lužických horách byl kdysi postaven hrad. Dnes se zřícenině říká Falkenburg, Falkenburk, Starý Falkenburk nebo Falkenberk.

Kdo chce kam, pomozme mu tam

Dnes z něho vidíme pár nizoučkých zdí, prohlubeninu uprostřed a polozasypaný příkop. Veškeré výhledy jsou zarostlé vysokým lesem.

Středověký hrad se sokolím jménem sloužil snad jako obrana Vartenberského panství a zároveň strážní místo na obchodní stezce přes hory z Čech do Lužice, z Jablonného do Žitavy (Zittau). Nikdo to ale přesně neví.

V žádné z dochovaných listin z přelomu 14. a 15. století o majetkových převodech v okolí Lužických hor není o Falkenberku ani zmínky. Nejednalo se tedy zřejmě o panské sídlo, ale pouze účelové opevnění.

Purkrabí se vyšvihli mezi panstvo

Historici odhadují, že byl postaven při dělení panství Donínů mezi syny. V roce 1415 je již uváděn majitel Albrecht z Donína. Donínové byli purkrabími na Roimundu. Zároveň se ovšem časem mocensky i rodově spříznili s mocnými rody Berků, Markvarticů a Vartenberků, kterým tehdy patřili nejbližší hrady Lemberk a Jablonné.

O pár let později za husitských bouří a spanilých jízd husitů k Baltu, neboli loupežných výprav do rozdrobených německých státečků, stál Falkenburk na straně Zikmunda a lužických pánů.

Hradní posádka přepadla roku 1423 husitský oddíl Hynka Bočka z Poděbrad. Ten proto o rok později podnikl do zdejšího kraje trestné tažení.

Husitské vraždy, loupeže a podvody

V roce 1429 koupil Falkenburk husitský hejtman Jan Kolúch z Vesce, který odtud ohrožoval blízkou Lužici. Žitavští proto o Velikonocích roku 1431 hrad preventivně vypálili. Hejtman ho tehdy ještě stačil opravit.

Po bitvě u Lipan v roce 1434 Kolúch neuposlechl výzvy ke smíru se lužickým Šestiměstím a nepřijal posly císaře Zikmunda. Císař na to přikázal žitavským pánům hrad rozbořit. Ti by to rádi udělali, protože Kolúch neustále vyrážel loupit na jejich území.

Falkenburk roku 1437 údajně vyhořel neopatrností vlastní posádky. Možná to byl jenom Kolúchův manévr, aby nemusel bojovat s daleko silnějším žitavským vojskem. Husité se těmto úskokům dobře naučili během svého válečného panování ve střední Evropě.

VIDEO Falkenburg u Petrovic v Lužických horách

Ani ostatní páni nezůstali pozadu

Opravený hrad později převzal Mikuláš Sokol z Lemberka. Žitava ho však stále považovala za blízkou a nebezpečnou základnu předpokládaného útoku na své bohatství a 1467 ho pro jistotu dobyla a pobořila. Důvodem zřejmě bylo, že se někdo z Berků pokusil hrad využít k tomu, čeho se Lužice obávala.

V roce 1513 byl hrad Falkenburk pustý.

Když už jsme tady, představme si, jak hrad vypadal

Hrad Falkenburk stál na nevelkém vrcholu oblého kopce. Dodnes je vidět, že to byla jednoduchá hranolovitá stavba. Jeho obranné stavební prvky nebyly nijak složité. Kemenné zdi byly postaveny ze skály vylámané v dodnes viditelném hradním příkopu.

"Protože hrad existoval jen poměrně krátce, nebyl zřejmě významněji přestavován a zůstal dokladem jednoduchého předhusitského opevnění, tvořeného prostou obdélníkovou stavbou s připojeným dvorem," uvádí regionální server Lužické hory.

"Nevelké oválné hradiště bylo od severu chráněno prudkým srázem, od jihu, kde byl svah kratší, zajišťoval bezpečnost příkop. Celý areál byl obklopen valem, ostatní opevňovací systém zanikl beze stopy," doplňuje specializovaný server Hrady.cz

Doprava

Na Sokol vede červeně značená odbočka z červené turistické značky mezi Petrovicemi a Hvozdem. Je součásí dlouhé červeně značené hřebenovky Lužických hor.

Do Petrovic jezdí autobus z Jablonného v Podještědí. Nejbližší železniční stanice jsou Židovice.

Kde se najíst a napít

V Petrovicích jsou dvě restaurace. V létě mají příjemné zahrádky. Ve spodní části obce je levnější a lidovější, kdežto v horní části se provozovatelé zaměřují spíše na bohatší německé výletníky.

Studánka s pitnou vodou se jmenuje Kočičí. Najdete ji na okraji zpevněné cesty v místech, kde z červené značky odbočuje cesta na Sokol.

Další restaurace je až na Hvozdu (Hochwald) na německé straně státních hranic.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: jan kolúch
Další důkaz Husitského podrazáctví?!
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 20.5.2009 10:31
Reaguj
jan kolúch
některé prameny uvádějí, že k druhému vypálení (1437?) nikdy nedošlo - žitavští sformovali početný houfec bojovníků k dobytí Falkenburgu, ale Kolúch bezprostředně před pochodem obratně rozšířil pověst o tom, že hrad neopatrností obránců vyhořel, a tak z trestné výpravy protentokrát nic nebylo.
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 20.5.2009 07:52
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Zľadovatené chodníky v Tatrách - nezabudnite na správnu výbavu

Zľadovatené chodníky v Tatrách - nezabudnite na správnu výbavu

Horská záchranná služba opätovne upozorňuje návštevníkov hôr, že aj napriek skutočnosti, že oficiálne panuje na horách ešte letná sezóna, tak vo vyšších polohách v jednotlivých pohoriach prevládajú zimné poveternostné podmienky s výskytom... celý článek

Rock Master: Adam Ondra conquered the iconic Lead Duel

Solná komora / Salzkammergut: hory, jezera, sůl

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

10 zásad jak plánovat horskou túru

10 zásad jak plánovat horskou túru

AKTUALIZACE Plánování je otcem úspěchu a opatrnost jeho matkou. Každou horskou túru je potřeba předem promyslet a naplánovat do posledního detailu. Dodržujte hlavní zásady, abyste na něco nezapomněli. 
Rybník Rožmberk, největší v Čechách a nejspíš i na světě

Rybník Rožmberk, největší v Čechách a nejspíš i na světě

Traduje se, že jihočeský rybník Rožmberk je tak velký, aby bylo možné na hladině pozorovat zakřivení zemského povrchu.
Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Plánujete první nebo už několikátý kajakový výlet a přemýšlíte, jaké vybavení by vám nemělo chybět? Správná volba výbavy je klíčem k pohodě, bezpečí i radosti z pádlování.
Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Málo známý vrchol Batura Muztagh (7795 m) je 25. nejvyšší hora světa. Leží v pohoří Karakorum. Jedná se vlastně o 10 kilometrů dlouhou a minimálně 7000 m vysokou horskou stěnu bez dominantního vrcholu.
Olawa, nejhezčí podzimní plavba u Vratislavi

Olawa, nejhezčí podzimní plavba u Vratislavi

Vratislav / Breslau / Wroclaw bývalo české město, potom německé průmyslové centrum a v současnosti je polským velkoměstem. Proto nám Čechům zní povědomě název nejhezčí řeky Olawa. Teď na podzim si užijeme krásné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 17.10.
Hory a mesto - festival Žilina 20.-22.10. 20.10.
Czech Travel Market Praha, Letňany Veletrh cestovního ruchu 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frýdlant nad Ostravicí, kulturní centrum 21.-23.10. 21.10.
Paměť a migrace
Praha, Národní muzeum Konference 22.10. 09:00
Zprůchodnění migračních překážek ve vodních tocích - seminář Praha, Povodí Vltava 22.10. 09:00
Vietnam - diashow Ostrava, Art Přednáší Jiří Kráčalík 23.10. 18:00
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 23.10.-2.11. 23.10.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 24.-26.10. 24.10.
Boubín Libín Kleť Holubov 24.-26.10. Ultra Trail 24.10.

Diskuse

??? Honza, 20.10.2025 10:55, 1 příspěvek
Ada, Phill, 20.10.2025 9:24, 1 příspěvek
Čelovka Petr, 19.10.2025 19:39, 24 příspěvků
Rysy - smrtelné úseky Kuba Turek, 19.10.2025 0:11, 2 příspěvky
??? Honza, 18.10.2025 10:59, 2 příspěvky
Inu Kuba Turek, 17.10.2025 13:32, 6 příspěvků
Inu Honza, 17.10.2025 13:03, 6 příspěvků
Mlýnská Třeboň vodák Marek, 17.10.2025 11:30, 1 příspěvek
??? normální horolezecké ... Tom, 17.10.2025 10:45, 6 příspěvků
na rysy Dědek, 17.10.2025 9:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41
Zanzibar Horydoly , 8.10.2025 0:03
Z celého světa na Vltavu Horydoly , 7.10.2025 23:57
FUNGI FEST 2025 Horydoly , 3.10.2025 1:51
577 tisíc návštěvníků za ... Horydoly , 3.10.2025 1:48