Zakázané Belianské Tatry

Zakázané Belianské Tatry
Večerní výhled z Lomnické věžičky na Belianské Tatry.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Podle návštěvního řádu Tatranského národního parku může turista přijít k chatě Plesnivec z doliny a po odpočinku nebo přenocování pokračovat značenou cestou na pomezí Vysokých a Belianských Tater. Kdo by si však nechal ujít něco tak jedinečného, jako je hřebenovka Belanek!?

Jak na to

Chata Plesnivec

Kde stojí: horní část doliny Sedmi pramenů mezi Belianskými a Vysokými Tatrami
Jak se tam dostat: pěšky z Kežmarských Žlabů (do kopce) nebo od chaty U Zeleného plesa (většinou z kopce), obě cesty trvají přibližně dvě hodiny
Jak vysoko: 1290 m 
Ubytování: na lůžku s povlečením nebo ve vlastním spacáku
Kdy je otevřeno: po celý rok
INFO: chata Plesnivec

Kdo na Plesnivec dorazí, nebývá obvykle fouňa z nížin, ale spíše zkušený turista a znalec Tater. Nic zde totiž není prvoplánově atraktivního a všechny výhledy návštěvník musí zaplatit litry vlastního potu.

Přitom ještě v nejbližší železniční stanici Tatranská Lomnica lze zvolit známější cíle - lanovku na Lomnický štít, návštěvu Belianské jeskyně nebo třeba výstup na chatu U Zeleného plesa.

Hřebenovka Belanek

Belianské Tatry jsou již pár desítek let nepřístupné pro turisty především kvůli ochraně kamzíků. Obce a majitelé lesních pozemků v horách vydupali pro turistiku aspoň příčný přechod ze Ždiaru Monkovou dolinou do Kopského sedla. Hřebenovka nad Plesnivcem je sice stále zakázaná, ale často využívaná.

Stačí totiž vystoupat od Plesnivce pár desítek výškových metrů po zelené značce a doprava přes louku odbočuje dobře vyšlapaný chodníček. V serpentinách se občas objeví stará modrá značka a místy pomáhají kamenné schody vybudované předchozími turistickými generacemi.

Na zakázaném hřebeni čeká příjemné překvapení v podobě dobře udržované hřebenovky. V kosodřevině vede pečlivě prořezaná stezka a červené značky jsou také v pořádku. Ač to není dovolené, nicš se nestane, když se po nich vydáme. Za hezkých dnů to tak dělá více turistů. Samozřejmostí je však dodržování všech pravidel chování v horách - nekřičet, všechny odpadky si odnést s sebou, chodit jen po cestách a nerozdělávat oheň.

Skalní vrata

První kroky okolo vrcholových skal vedou ke Skalním vratům, úzké rozsedlině mezi dvěma vápencovými bloky. Zde odbočuje stará modrá značka doleva dolů na jih. Vpravo na červené se po pár se metrech objeví skalní okna, která provrtávají celý skalní masiv a je skrz ně romantický výhled nazpět k Plesnivci.

Potom už nezbývá, než se vydat v serpentinách mezi ostrůvky kosodřeviny do prudkého kopce. Bujačí vrch se nedá tak snadno, jak to od Skalních vrat vypadá. Každý další pahrbek na obzoru sice vypadá jako hlavní vrchol, ale teprve až na něj vystoupáme, uvidíme, že za ním se zdvíhá další. Nejvyšší Bujačinu však poznáme hned, protože daleký rozhled je přímo fascinující.

Rozhledy z Bujačiny

Ze západu jsme se propletli mezi bílými skalními bloky a zelenou kosodřevinou. Na východ pokračuje cesta jako po hřebeni obrovské střechy. Vpravo i vlevo se svažují dokonale hladké travnaté svahy do hlubokých údolí a jen místy z nich vykukují jako komíny osamělé bělostné skalky. Na jihu se hrozivě černají nejvyšší stěny Vysokých Tater v čele s Lomnickým štítem a na severu se barevné vesnice ztrácejí v zeleném moři lesů.

Od Bujačího vrchu se hřebenovka houpe přes holé vápencové svahy Košiarů, Jatek až k Hlúpému vrchu, po jehož úbočí klesá do Kopského sedla. Možná potkáme kamzíky, uslyšíme pískajícícho sviště, uvidíme kvetoucí stráně a určitě nahlédneme do několika krasových jeskyněk.

Belianská hřebenovka pokračuje před Ždiarskou Vidlu dále na sever, ale my scházíme po geologickém rozmezí Vysokých a Belianských Tater k Bílému plesu a zpět na Plesnivec. Po levé ruce obdivujeme bílý vápenec, vyprahlou skalní poušť, vyschlé potoky, vpravo vidíme černé kolmé stěny, plesa a vodopády. Byl to dlouhý den, protože popsaná cesta trvala bez zastávek okolo šesti hodin a od chaty v necelých třinácti stech metrech nadmořské výšky stoupala do dvou tisíc metrů.

Pohořím napříč

Další možnost, jak aspoň trochu poznat Belianské Tatry, je využít naučnou stezku Monkovou dolinou. Z Plesnivce je nutno sejít k autobusu, dojet do Ždiaru a překonat tisícimetrové převýšení do Širokého a posléze i Kopského sedla.

Za několikahodinové úmorné stoupání turista uvidí ve zkratce všechno, co Belanky nabízejí. Od vlhkých smrkových lesů, přes prosluněné bukové stráně a kosodřevinová pole po vyschlé travnaté stráně, od potoka ve vápencové soutěsce, přes strmé skalní útesy až po vysokohorské sedlo. Cesta Monkovou dolinou je jednosměrná.

Ochránci vrátili Plesnivec turistům

Historie dřevěného Plesnivce (česky Protěž, německy Edelweiss) vystavěného pro turistické účely sice sahá až na začátek třicátých let, ale po válce postupně ztrácel na významu a po uzavření celých Belianských Tater se z něj nakonec stal majetek Správy Tatranského národního parku. Začátkem devadesátých let se naštěstí podařilo chatu restituovat a dát jí zase obyvatelnou tvář. Turistům znovu slouží od roku 1997.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: zrušení značené trasy...

No vpodstatě spousta pravdy. I když je asi potřeba dívat se na obě strany a ne jen z pohledu turisty či ouředníka. Co já vím, byly Belanky zavřeny také z důvodů eroze a drolení vápencovýách částí (moderní kyselé deště). Nevím, jaká je situace dnes.  Ovšem ona masovost přírodě všeobecně neprospívá....

 • Autor Taky Honza
 • Datum a čas 15.5.2014 08:19
Reaguj
"ochrana prirody"

asi nikdo se soudnym rozumem nepochybuje o tom ze tzv "ochrana prirody" v tatrach je zamerena vyslovene na zisk, at uz z pokut, dreva nebo horskych "sprievodcow". radobyochranci v nablejskanejch farech kteri se vas snazi pokutovat za spani pod sirakem v oblasti kde jdete od jedne rvouci elektricke pily k druhe a rovnou vam cpou vizitky "spratelenych" predrazenych penzionu :( a obavam se ze tuhle vycuranou mentalitu na slovensko zanesli cesi (treba se mylim, v ceskejch NP nas uz parkrat ochranci nacapali spat pod sirakem nebo kracet po neznacene cesticce a nikdy z toho nebylo nic vic nez zajimavy rozhovor). skoda ze se z diskuze neda zjistit kdo je kdo, vubec by me neprekvapilo kdyby vsechny prispevky obhajujici "rezim tanapu" byli zaroven jeho zamestnanci. moc me to mrzi, mam slovensky hory mnohem radsi nez alpy :(

 • Autor fo-ol
 • Datum a čas 5.9.2012 14:43
Reaguj
Re: Zakázané Belanské Tatry

"a všechny výhledy návštěvník musí zaplatit litry vlastního potu."  to je fakt perla na uvod clanku, snad iba ak by niekto niesol  50 l sud piva na Plesnivec.

 

Ale  k veci : nie som nadseny  sucasnym stavom ochrany prirody v SR, NP TANAPu a uz vobec nie  nabadanim  na okupaciu chranenych uzemi, na ktoru nabada autor a cast diskutujucich. Ak dakto  ma pochodene vsetky chodniky v Tatrach, tak vie ako  kedy moze ist mimo TZCH a  nemusi tu bedakat na nete, manipulovani vselijakymi pisalkami do pozicie, ze chodit  po TZCH je uplne out.

Pokial chce niekto  legalnym sposobom absolvovat  NCH v  Belanskych Tatrtach , je tu ponuka napriklad TANAPu http://www.spravatanap.org/documents/68.html

• sprevádzanie návštevníkov Tatier po NCH v Belianskych Tatrách s odborným výkladom zameraným na botaniku a zoológiu

24 hodín strážcu – 1 deň v sprievode profesionálneho strážcu pri výkone jeho povinností.

 

okrem toho cosi ponuka aj majitel pozemkov Zdiar

 • Autor PK
 • Datum a čas 2.9.2012 18:11
Reaguj
Re: Re: A co komerční důvody?
Nedá mi nereagovat k problematice ochrany V. Tater a zákazů v nich. Stejně jako většina zde píšících, mám rád hory a čas v nich strávený je mi balzámem pro duši pošramocenou moderní dobou a materiálními výdobytky civilizace... Nebudu se příliš vyjadřovat k již tolikrát rozvířenému tématu "hřebenovky v Beliankách" svádějících to na kamzíky, neb si myslím, že za úbytkem kamzíka s sviště je mnohem více faktorů a to právě a především "civilizačních". Myslím si, že turistika je asi tím menším vlivem který se na tom z dlouhodobého hlediska podílí.Tedy turistika, kdy člověk projde a tiše se pozdraví s kamzíkem, který na něj zpoza skalky zvědavě pokukuje, nebo se svištěm líně se vyhřívajícím na kameni, tak jak se mi to stává v jiných částech V. Tater. Ovšem ta "komerční" turistika, která dovoluje postavit sjezdovku na sviští kolonii např. pod Lomnickým sedlem, bude zřejmě tou pravou příčinou, ale turista tam projít nesmí. O zákazech nedebatuji, ale myslím si, že pravda bude někdy mnohem složitější.Takže za většinou spíš hledejme peníze a zisky komerce a ne obyčejného turistu. Díky za prostor Jirka
Reaguj
Re: Zakázané Belanské Tatry
Neni dobre se chlubit? Podla mna chlapec mal dostat po uverejneni clanku poriadne mastnu pokutu za porusenie navstevneho poriadku v TANAPe - kedze sa pod clanok hrdo podpisal. Mal obrovske stastie, ze nikde na ceste nestretol straz prirody alebo pracovnikov parku! Neviem si predstavit, ktory normalny clovek by VEDOME porusil akykolvek zakaz a siel na chodnik, ktory je uzavrety!!! Ano, je uzavrety najma kvoli ochrane kamzikov - o tom by vam domaci mohli rozpravat. Teraz su vdaka zakazom kamziky opat v Beliankach a vsetci su stasti, ze ich mozu pozorovat. Ludia ako autor tohto clanku nemaju v horach co robit!!!A naozaj sa cudujem redakcii horydoly, ze turu aj napriek vedomosti o jej zakaze uverejnili. Navadzaju na podobne konanie ostatnych turistov - potes koste.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 7.7.2011 08:42
Reaguj
Hory zákazů
Před pár lety jsem byl v Tatrách a už nikdy více....zákazy, příkazy, rozkazy a natažené pracky na peníze od parkování po záchody.Oč příjemnější to je v Alpách , Chorvatsku, Španělsku a já nevím, kde ještě, kde jsem se s těmito ochranářskejma otrapama, kteří nahánějí turisty na čtyřkolkách nesetkal...pro pořádek dodávám, že podobná sebranka samozvanců buzeruje také Krkonoše...a řada místních sebemrskačů ještě souhlasně nad těmito vyděračskými praktikami, které nemají s ochranou přírody pranic společného, souhlasně hýká...
 • Autor ovi1
 • Datum a čas 7.7.2011 03:13
Reaguj
Hory zákazů
Před pár lety jsem byl v Tatrách a už nikdy více....zákazy, příkazy, rozkazy a natažené pracky na peníze od parkování po záchody.Oč příjemnější to je v Alpách , Chorvatsku, Španělsku a já nevím, kde ještě, kde jsem se s těmito ochranářskejma otrapama, kteří nahánějí turisty na čtyřkolkách nesetkal...pro pořádek dodávám, že podobná sebranka samozvanců buzeruje také Krkonoše...a řada místních sebemrskačů ještě souhlasně nad těmito vyděračskými praktikami, které nemají s ochranou přírody pranic společného, souhlasně hýká...
 • Autor ovi1
 • Datum a čas 7.7.2011 02:53
Reaguj
Hory zákazů
Před pár lety jsem byl v Tatrách a už nikdy více....zákazy, příkazy, rozkazy a natažené pracky na peníze od parkování po záchody.Oč příjemnější to je v Alpách , Chorvatsku, Španělsku a já nevím, kde ještě, kde jsem se s těmito ochranářskejma otrapama, kteří nahánějí turisty na čtyřkolkách nesetkal...pro pořádek dodávám, že podobná sebranka samozvanců buzeruje také Krkonoše...a řada místních sebemrskačů ještě souhlasně nad těmito vyděračskými praktikami, které nemají s ochranou přírody pranic společného, souhlasně hýká...
 • Autor ovi1
 • Datum a čas 7.7.2011 02:51
Reaguj
Re: Re: Re: zrušení značené trasy...
V Rakousku či Polsku na rozdíl od Slovenska netěží v NP lesy pro ekonomický zisk, nebuzerují turisty, nerozdělují turisty na ty s bumážkou a bez ní, nepreferují přírodě škodlivější formy využívání krajiny před těmi méně škodlivými (kácení lesa v NPR pro nové sjezdovky apod.). A slovenskou legislativu neznáte zejména vy - viz Zákon o ochrane prírody a krajiny, paragraf 19, odstavec 3: Na územiach národnych parkov možno vyhlašovat len ochranné lesy a lesy osobitného určenia. Navíc dle téhož zákona "Na území národného parku, ak nie je v tomtozákone ustanovené inak, platí tretí stupeň ochrany". A dle slovenské legislativy - ochranné lesy -Hlavným cieľom hospodárenia v týchto porastoch nikdy nie je produkcia, ale vždy zabezpečenie trvalého plnenia ochrannej funkcie. Toto je možné len prostredníctvom trvalej existencie porastu, neprerušovanej ani krátkym odkrytím väčšej súvislej plochy; lesy zvláštního určení pak nejsou v žádném případě určeny k hospodářskému využití prostřednictvím těžby dřeva ve velkém. Ono ne náhodou hrozí TANAPu odnětí kategorie NP dle mezinárodních měřítek - on totiž TANAP, ale i NAPANT a další NP na Slovensku fungují s přivřením obou očí max. jako chráněné krajinné oblasti a to jen jejich méně cenné části.
 • Autor Honza
 • Datum a čas 5.7.2011 09:13
Reaguj
Re: Re: zrušení značené trasy...
Podobné problémy ako tutok anonymný Honza ohľadom zaradenia území v NP v SR a neznalosti slovenskej legislatívy mal v diskusiách na hiking.sk jistý pan Jan Šiřina. Nikde netvrdím, že sa nedá nič zlepšovať v ochrane prírody v SR, v činnosti Správy a ŠL TANAPu etc. O tom potom, podľa mňa toto partizánčenie nám vôbec nepomôže. Ale fakt by ma zaujímalo, či tak vášnivo, ako o slovenských Tatrách diskutujú dakde českí občania napr. o ochrane prírody v iných zahraničných horách ( napr. poľské Tatry, rakúske etc. Alpy a pod.)
 • Autor PK
 • Datum a čas 4.7.2011 16:18
Reaguj
Celkem 135 příspěvků v diskuzi


Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

NOVÉ FOTKY Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.... celý článek

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Kurská kosa v Baltském moři

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48