České kajaky na Jamajce

České kajaky na Jamajce
Dunns River na Jamajce.
Autor snímku Hannah a Xlonv00 - Wikimedia
SDÍLEJ:
Čeští profesionální kajakáři se vloni vrátili z průzkumné expedice na Jamajku se skalpy několika tamějších řek. Obyčejní vodáci, kteří jednou za čas sjedou na kanoi Váh, Lužnici či Vltavu, by ovšem spíše než o splouvání, hovořili o skákání vodopádů.
České kajaky na Jamajce
Čeští kajakáři na Jamajce.
Autor snímku Canard
Jak na to

Postřehy z Jamajky

* Jamajčané se stravují zdravě, v jejich jídelníčku je obsaženo velké množství mořských ryb a mořských plodů, které podávají se zeleninou a ovocem. S kořením při přípravě jídel spíše šetří. Ke specialitám se řadí slané banány, které se konzumují po uvaření a chutnají podobně jako brambory. Nechybí kokosové ořechy nebo „breadfruit“, což není ovoce, ale zelenina a tvarem připomíná meloun, s tím rozdílem, že má tvrdší kůru.

* Duch Boba Marleyho je všudypřítomný a reggae se line ze všech možných reproduktorů po celém ostrově.

* Příroda je zde krásná a divoká, s množstvím vzrostlých bambusů, modrých lagun a až kýčovitých palmových hájů s písčitými plážemi. Do národních parků se většinou platí vstupné.

* Pro radu, či pomoc si zde lidé chodí k okolím uznávaným a váženým mužům, kterým se říká rasta.

* Ve velkých městech je poměrně vysoká kriminalita, bezpečněji je na jamajském venkově. Turistům se doporučuje pohyb se ve vícečlenných skupinkách.

* Na Jamajku je potřeba vízum, které vám úředníci udělí za poplatek dvaceti amerických dolarů přímo na letišti v Kingstonu. Podmínkou vstupu na území je potvrzení o ubytování, bez kterého vás z letiště nepustí.

* Jeden jamajský dolar je v přepočtu 50 haléřů. Pro názornost, toustový chléb stojí přibližně 35 Kč a litr nafty 16 Kč.

* Pokud se dostanete na Jamajku, nezapomeňte si koupit vyhlášenou kávu, která se pěstuje v pohoří Blue Mountains, bílý rum nebo vyřezávanou dřevěnou masku.

* A když už tam budete, nedivte se, jak často uslyšíte odpověď „yeh man“, nebo-li „v pohodě“.

Kdo byl kdo

České extrémní kajakáře Filipa Jančara, Tomáše Minaříka, Martina Doležala a Jana Prokeše doplňoval zkušený kameraman Petr Kašpar, fotografové Jan Příhoda a Milan Marenčák a zdravotnice Jana Blahoutová.

Téměř po půl roce se ještě jednou vracíme k vodácké výpravě. O tom, jak viděl ze břehu přes hledáček kamery počínání mužů v lodích, vypráví outdoorový kameraman Petr Kašpar.

Může hodnotit, protože se ve své funkci zúčastnil už předloňské výpravy, která sjela jako první světě Gangu od pramene v himálajském ledovci.

Proč jste si vybrali zrovna Jamajku? Vždyť to není pro vodáky nijak známé místo...

To byl jeden z důvodů. Mysleli jsme si podle charakteristiky ostrova, že by tam mohla být zajímavá místa, což se nám potvrdilo. Navíc po Indii, kde jsme poznali několik rastamanů, nás to táhlo na Jamajku. Chtěli jsme jet trochu na pohodu a natočit film, který by byl jiný, než ten z Gangy. Mezi vodáky se o Jamajce hodně mluvilo také ve spojení s raggae a věhlasným rumem.

Jaká je tam tradice vodních sportů?

Na Jamajce jsme se nesetkali s vodními sporty, které jsou známé u nás. Ze sportovců jsme potkali pouze jamajský národní fotbalový tým. Pohybovali jsme se většinou ve vnitrozemí a tam se všichni starali hlavně o obživu. Když jsme přijeli na pobřeží, tak jsme většinou potkávali golfová hřiště.

Jezdí tam rafty, nebo spíše kajaky?

V podstatě ani jedno. Jediné splouvání řek je jízda na bambusových vorech a automobilových duších. Obojí je turistická atrakce, která se provozuje asi na třech řekách, kde je voda po celý rok. Kluci z naší výpravy se svezli na voru. Po třech hodinách celkem nudné plavby se ocitli až u ústí řeky do moře. To pak byl teprve adrenalin.

Jsou na Jamajce oblíbené mořské kajaky?

Našim původním plánem bylo částečně pádlovat na moři. Chtěli jsme Jamajku obeplout. Bohužel jsme nenašli ani jednu půjčovnu mořských kajaků. Na pohlednicích byly katamarány a dlouhé kánoe, ale ani místa s tímto artiklem jsme nepotkali. Možná na plážích v Negrilu, nebo Montego Bay, což jsou nejvíce turisty navštěvovaná místa. To jsou však uzavřené a hlídané zóny, kam jsme se nedostali. Ale jedno jsme absolvovali, když si od nás jeden rybář půjčil potápěčské ploutve. Museli jsme si pro ně doplout na člunu vykotlaném z kmene stromu. Myslím, že to byl celkem zajímavý seakayak.

Co byste doporučil sjet českému průměrnému vodákovi na kajaku a co by bylo vhodné pro naprostého laika s cestovní kanceláří?

Ono na Jamajce moc možností není, respektive řeky jsou tam závislé na deštích, které se stěhují po ostrově, a dopředu nelze odhadnou, kde bude pršet a kde ne. Ale všechny řeky valí do moře, takže jejich obtížnost je obvykle WW IV-V. Pro turisty je tam úsek na řece Rio Grande, kde se právě provozuje zmíněný rafting na vorech. Tubing, plavba na nafukovacím kole, je pak nejlepší na řece Flint River.

Booking.com

Jaké vybavení je potřeba vézt z Česka a co všechno si tam lze půjčit nebo levně koupit?

My jsme vezli vše, co jsme potřebovali k přežití na Jamajce. Pokud se někdo vydá do vnitrozemí, je třeba se připravit na vydatné deště. Byli jsme rádi a ocenili jsme oblečení s membránou a stany. Pršelo každou chvíli. Bylo to jako když na vás někdo vylije kbelík vody. V takovou chvíli, pokud nemáte kvalitní oblečení, tak je to velmi nepříjemné. Jediné co jsme na Jamajce koupili, byla rezavá mačeta a pronajali jsme si dodávku, kterou jsme značně za tři neděle odlehčili. Co se týká jídla, pak Jamajka nabízí kompletní rozsah potravin, na jaký jsme zvyklí doma. Ale jamajská kuchyně je daleko zajímavější a zdravější. Ceny jsou srovnatelné s našimi.

Je něco speciálního, co je nutné ve výbavě na jamajské řeky a v Česku se to nepoužívá?

Například na Rio Grande, kde nebyl dostatek vody, jsme mezi balvany potřebovali chrániče na lokty. Na horním toku Y.S. River přišla na řadu i mačeta, bez které se domorodci neobejdou. Řeky na Jamajce by se daly přirovnat ke Korsice, kterou naši vodáci velmi dobře znají. Takže kromě standardní výbavy, což je neoprénové oblečení, plovací vesta, helma a případně rukavice, nebylo nic jiného potřeba.

Dá se porovnat předloňská výprava na Gangu a loňská na Jamajku?

Výprava na Jamajku je úplně jiný druh cesty. Na Ganze jste v Himalájích, což je samo o sobě něco výjimečného. To prostředí má svoji atmosféru, dostanete se do oblastí, kde je jenom led, kamení a lidé jsou zde naprosto specifičtí. Hlavní rozdíl je ten, že Ganga vám řídí život. Je ledová, teče v ní hodně vody a stačí málo a může jít o život. Na Jamajce byl cíl jiný. Chtěli jsme přinést jiné informace, než které poskytují cestovní kanceláře, a to nejen pro vodáky, ale pro turisty všeobecně. Trochu mi tam však chyběla atmosféra Himalájí. Řeky byly malé, spíše pro technické jezdce, a až na pár míst nehrozilo žádné zvláštní nebezpečí. Ale nakonec jsme si tu správnou Jamajku našli. Byli to rastamani, kteří nás poučili o tom, jaké jsou jejich ideje. Na rozdíl od Indie jsme se dostali mezi obyčejné lidi, poznali jejich styl života, zvyky, kulturu. Dnes je pro mne Jamajka na stejné úrovni, jako třeba Ganga.

Ví se, že chystáte něco velkého a možná i přelomového na tento rok. Co to bude za řeku?

Splutí Bhagirathi, pravé zdrojnice posvátné Gangy, nás všechny velmi ovlivnilo. Rádi bychom se do Himalájí vrátili a spluli na kajacích i druhou zdrojnici Gangy, řeku Alaknandu. Chceme tak navázat na dvě expedice. Tu první vedl Jaromír Štětina a druhou Edmund Hillary. Obě se uskutečnily v roce 1977. Bohužel česká dopadla tragicky. Možná budeme potřebovat více času, než jeden rok.

Horydoly.cz Jamajka na Horydoly

Jamajské město Negril

Usain Bolt: tretry Puma Yaam

České kajaky na Jamajce

Kajakáři na Jamajce


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2018 listopad

Výlovy rybníků 2018 listopad

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O víkendu budou dokončeny dvoudenní výlovy jihočeských rybníků Krčín a Hrbovský.... celý článek

Slovanská epopej je v digitální podobě

Slovenský turista z Nižnej byl nalezen mrtvý po 3 měsících na Osobité

registrovat

BOOKING.com: Hledáme nové inspirující ubytování v soukromí, apartmány a další jedinečné bydlení. Zaregistrujte se!
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Aktivní dovolená v Burgenlandu

Aktivní dovolená v Burgenlandu

Tomu, kdo touží po pohybu, nabízí Burgenland spoustu možností, ať už dává přednost jízdě na kole, pěší turistice, severské chůzi nebo golfu.  A v mírném panonském klimatu se mohou zájemci o sport věnovat
Znásilněná Kněžmostka

Znásilněná Kněžmostka

RIVER GUIDE Kněžmostku jsem splul sám. Nikoho jsem nepřemluvil, aby pádloval se mnou. Není divu. Sněžilo, teplota se vyšplhala jen těsně nad bod mrazu a cíl nebyl vůbec lákavý. Říčka Kněžmostka
Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

AKTUALIZACE Podzimní horolezectví ve Svatém Janu pod Skálou je barevné. Jeho kouzlo vytváří bílé skály, žluté modříny na svazích, zelené borové lesy a červená střecha kláštera. Dopoledne lezeme na Dušičkové stěně,
Tatranská Magistrála

Tatranská Magistrála

TURISTICKÝ PRŮVODCE Tatranská Magistrála je nejznámější a nejkrásnější turistickou trasou v Československu. Protíná jižní úbočí celých Vysokých Tater. Nevystupuje na žádný vrchol, ale za to vede co nejpohodlněji. Za tři až pět
Houby AKTUÁLNĚ 2018

Houby AKTUÁLNĚ 2018

PODZIMNÍ HOUBY Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bastlfest Brno, Vida 16.-18.11. Festival kutilství 16.11.
Vltava - seakajaky Praha - Mělník   17.11.
Majstrovstvá Slovenska v lezení na obtiažnosť Žilina, K2 17.11.
Patagonian Expedition Race Patagonie 17.-30.11. 17.11.
Sherpafest Praha, Aero Horolezecké filmy 17.11. 12:00
Lampionový průvod
Břeclav 17.11.
Dech hor - festival Semily, Jitřenka 17.11.
Harrach šlechtic rodu i ducha - výstava Jilemnice, Krkonošské muzeum 21.9.-18.11. 18.11.
Tipy na zimní lezení ve Vysokých Tatrách Praha, Neobyčejná klubovna Inspirace pro rekreační horolezce 19.11. 19:00
Czechbus - veletrh Praha, Výstaviště Holešovice 20.-22.11. 20.11.

Diskuse

Ochrana kufru? Jana, 16.11.2018 11:17, 2 příspěvky
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Moje zkušenost, 15.11.2018 14:17, 17 příspěvků
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Karel, 15.11.2018 12:48, 17 příspěvků
Zvláštní místo. Jana Bokšová, 13.11.2018 11:15, 1 příspěvek
Bunda Lenka, 12.11.2018 15:19, 4 příspěvky
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Moje zkušenost, 11.11.2018 16:42, 17 příspěvků
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Tomáš, 11.11.2018 11:32, 17 příspěvků
Čelovka Fenix HP15 UE - z... Pavel, 10.11.2018 22:00, 31 příspěvků
u Labe Mydlovar Karla, 10.11.2018 18:25, 1 příspěvek
Trenink Jana Bokšová, 9.11.2018 15:18, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tragické důsledky nepocho... milan šupa, 16.11.2018 17:02
Arboristické vybavení - k... Horydoly , 16.11.2018 2:21
Re: V čem chodíte běhat? janhak289@gmail.com, 13.11.2018 12:47
Re: Výlov rybníka Lodrant? Kuba Turek, 9.11.2018 23:52
Re: Výlov rybníka Lodrant? Horydoly , 9.11.2018 23:50
Horydoly jsou v dobré spo... Horydoly , 9.11.2018 22:17
Re: Brněnské veletrhy Horydoly , 7.11.2018 18:31
Pád na Litvorovém štítě v... Pivoň Pivoň, 7.11.2018 12:40