Kanoe Mattoni ve Varech

Kanoe Mattoni ve Varech
SDÍLEJ:
Svátek vodáckého sportu Kanoe Mattoni se konal v uplynulém víkendu. Na říčce Teplá s nadlepšenou vodou z přehrady Březová se jely světové poháry v klasickém dlouhém sjezdu a sprintu, otevřený závod pro veřejnost a vodní karneval. Na závěr prošel karnevalový průvod Karlovými Vary.
Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem Kanoe Mattoni.

Kanoe Mattoni byl první a druhý závod letošní série Světového poháru. Závodníci soupeřili v disciplínách sprint a klasický dlouhý sjezd na divoké vodě, ve kterých se divákům představila kompletní světová špička.

Světová konkurence

Závodu se zúčastnilo na 150 kanoistů a kajakářů ze 17 zemí celého světa. Kromě evropských vodáckých velmocí jako jsou Itálie, Francie nebo Německo, se na start postavila i reprezentace ze zámoří, z USA, Austrálie a Nového Zélandu.

Závod byl velice atraktivní pro diváky iposádky, které závodily na řece Teplá přímo v lázeňském centru města Karlovy Vary.

Pořadatelé připravili trať s průtokem 20 m³ za sekundu, kde proud řeky usměrňovalo deset vrat a třicet betonových překážek.

Sprint pro Slovince

Vítězem sobotního šestisetmetrového sprintu se v mužské kategorii kajaku jednotlivců K1 stal Jernej Korenjak ze Slovinska a v kategorii kanoe jednotlivců C1 Normen Weber z Německa. V ženské kategorii kajaku jednotlivců K1 si vítězství v závodu připsala Jessica Oughton z Velké Británie. V kategorii kanoe dvojic C2 vyhráli Thomas Peltriaux a Theodore Heitz z Francie.

Klasika pro Itala

V nedělním závodě v klasickém sjezdu na divoké vodě zabodoval v mužské kategorii kajaku K1 Maximilian Benassi z Itálie, v kategorii kanoe C1 zvítězil Emil Milihram z Chorvatska. Nejrychlejší v ženské kategorii kajak K1 byla Sabine Eichenbergerová ze Švýcarska. Dvojice Ulrich Andre a Patrik Driesch si odnesla vítězství v kategorii kanoe C2.

Mistr světa Mrůzek jel tentokrát otevřený závod

Pořadatelé připravili také otevřený závod, ve kterém měli možnost poměřit síly registrovaní i neregistrovaní vodáci se světovou špičkou. Nejvíce se dařilo Kamilu Mrůzkovi kajak K1, Ondřeji Rolencovi C1, Radce Valíkové K1, dvojici Roman Mornštejn a Petr Veselý v C2 a posádce Jan Šťastný, Jan Havlíček, Lukáš Uncajtík, Aleš Daněk raft R4.

Zábava na vodě i na suchu

Součástí programu byl také hudební Kanoe Mattoni Fest, na kterém vystoupili mimo jiné Lucie Bílá, Petr Muk, Meky Žbirka, Anna K, Petr Kolář nebo skupiny Kryštof a Chinaski.

Vrcholem programu byl závod netradičních plavidel nazvaný Mattoni vodní karneval. Po šťastném průjezdu posádky tratí byla hodnocena originalita plavidla. Porotu i diváky nejvíce zaujal Čmoudík, jehož tvůrci si kromě potlesku odnesli výhru 200 tisíc korun. V neděli proběhl také Karlovarský karneval se slavnostním průvodem masek a alegorických vozů napříč městem.

České výsledky podrobně

Světový pohár ve sjezdu na divoké vodě zahájila česká reprezentace v Karlových Varech ziskem pěti medailí. Po dlouhé době se ale žádnému našemu závodníkovi nepodařilo vystoupit na stupeň nejvyšší.

Nejblíže ke zlatu byl ve sprintu kajakář Tomáš Slovák, který podlehl vítěznému Korenjakovi ze Slovinska o nepatrný rozdíl jedné setiny sekundy. Nejúspěšnější lodí z českého výběru je posádka deblkánoistů Jan Neset – David Lisický, která si v úvodním sprintu dojela pro bronz a v nedělním klasiku poskočila ještě o jedno místo výše.

Stříbro brala v sobotu pod Mlýnskou Kolonádou další deblovka – Marek Šálek a Jan Říha. Poslední stříbro, kterým se uzavřela česká medailová sklizeň, má na svědomí kajakářka Kateřina Vacíková, která stejně jako na mistrovstv světa před týdnem v Itálii podlehla na dlouhé trati Švýcarce Sabine Eichenbergerové.

Tradičně skvěle organizačně připravený víkend v Karlových Varech žil sjezdem na divoké vodě a bohatým doprovodným programem. Nezměněný zůstal i časový program, který se za dlouhá léta ve Varech ustálil. V sobotním dopoledni, tak na kanoisty čekal dvoukolový sprint na hodně dlouhé a fyzicky vyčerpávající trati.

Ve Varech se často prosazují i borci, kteří ve sprintech příliš nevynikají, a tentokrát přišlo největší překvapení v kajaku mužů, kde při premiérovém pódiovém umístění hned zvítězil Slovinec Jernej Korenjak. O jedinou setinku zaostal za Slovincem domácí Tomáš Slovák – jeden z mála medailistů z nedávného mistrovství světa, který se prosadil i na říčce Teplé.

Z Čechů nás ještě výrazně potěšila kategorie deblkánoistů, kde jsme brali hned dva cenné kovy. V kajaku žen se tentokrát k medaili nepropádlovala Petra Slováková. Nečekané prvenství ukořistila Britka Jessica Oughtonová.

Tak jako sprint ve Varech patří k sobotě, tak neděle je neodmyslitelně spjatá s dlouhým sjezdem. V úvodní kategorii, singlkánoi mužů, vyhrál Emil Milihram z Chorvatska. Čerstvý mistr světa z Ivrei na trati z Březové k hotelu Thermal dominuje pravidelně a i tentokrát byl jasně nejlepší.

Na Čechy zbyla tři místa v první desítce. Marek Rygel dojel pátý, záda mu kryl Lukáš Uncajtik na šesté pozici a Lukáš Novosad, který dojel v sedmém nejrychlejším čase. Po singlu se do chladných vod Teplé spustili kajakáři. Podobnost karlovarské tratě s italskou řekou Dora Baltea, kde se konalo mistrovství světa před týdnem, se projevila i v kajaku mužů, když zvítězil italský šampión Maximilian Benassi. Nejlepší Čech ve výsledkové listině – Kamil Mrůzek – figuruje na smolném čtvrtém místě. Do elitní desítky se jako poslední vmáčkl Tomáš Slovák.

Vítězné tažení mistrů světa se nezastavilo ani ve zbylých kategoriích. Nejprve triumfovala Švýcarka Eichenbergerová v kajaku žen a poté vyhráli němečtí deblkánoisté Ulrich Andree – Patrick Driesch. V obou případech pak na druhé pozici dojela česká loď.

Kateřina Vacíková i nadále potvrzuje svou pevnou pozici ve světové špičce a z Varů odjíždí se stříbrem. Posádka Jan Neset – David Lisický naopak dosáhla na svůj zatím nejlepší výsledek v její krátké kariéře a hodně pozlobila i jinak suverénní Němce. Výborné páté místo obsadila ještě Petra Slováková a šestá dojela dvojice Roman Mornštejn – Petr Veselý.

Kromě světového poháru se jelo také mistrovství České republiky dorostu v klasickém sjezdu. Ve většině kategorií se z prvenství radují papíroví favorité. Ondřej Rolenc (singlkánoe), Martin Kádrle (kajak mužů) a Radka Valíková (kajak žen) – to jsou jména, se kterými se počítalo.

Mistry republiky jsou však i singlkánoisté Ondřej Rolenc s Michalem Kučerou, kteří porazili všechny specialisty debliře a vylovili zlaté medaile. Překvapením je rozhodně také stříbro Kateřiny Kudějové a bronz Pavlíny Zástěrové (specialistky slalomářky) mezi kajakářkami, které by mělo být varovným signálem o momentální úrovni v této kategorie.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kladská Nisa / Nysa Klodzka

Kladská Nisa / Nysa Klodzka

RIVER GUIDE Za Orlickými horami a Jeseníky teče báječná řeka, která má pro vodáky vždy dost vody. Protéká nádhernou přírodou i historickými městy. Dá se na ní koupat a rybařit. Kladskou Nisu v Polsku... celý článek

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Přírodní koupání v Orlických horách

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodní elektrárna Přelouč

Vodní elektrárna Přelouč

Vodní elektrárna Přelouč se nachází na 116. říčním kilometru řeky Labe v obci Přelouč u Pardubic. S výstavbou vodní elektrárny bylo započato v roce 1924. Současně byla zahájena i stavba mostu přes řeku Labe, jehož
Přírodní koupání v Orlických horách

Přírodní koupání v Orlických horách

AKTUALIZACE Orlické hory a Podorlicko nabízejí jedny z  nejčistších vod ke koupání v přírodě. V Orlických horách si můžete užívat sluníčka na pláži, trávit volný čas vodními hrátkami na lehátkách či třeba šlapadlech, anebo
Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

LABE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Středomoří AKTUÁLNĚ 2019

Středomoří AKTUÁLNĚ 2019

ELBA Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Dračí lodě Telč 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Budějovice - Praha Slapy 2.-4.8. Vodácký maraton 2.8.
Dračí lodě Vrané nad Vltavou   3.8.
Dračí lodě Ostrožská Nová Ves, Kunovická Tabule 9.-11.8. 9.8.
Prague - Dresden
Praha 15.-18.8. Vodácký maraton 15.8.
Dračí lodě Bezdrev   17.8.
Dračí lodě
Pastviny 17.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.

Diskuse

Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 4 příspěvky
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 4 příspěvky
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 23.7.2019 2:10
Re: Hochsteiermark Horydoly Open, 23.7.2019 2:00
Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57