Mistrovství Evropy v raftingu

Mistrovství Evropy v raftingu
SDÍLEJ:
Muži i ženy získali druhá místa

2. května

Mikrovlnka pro muže, hifi pro ženy

Vedoucí posádky průběžného pořadí na mistrrovství Evropy v raftingu na ruské řece Belaja, tým Rusko 1 v mužské kategorii a Slovensko mezi ženami, si v závěrečném sjezdu udržely své postavení a získaly tak titul mistrů Evropy v kategorii R6.

Nejlepším českým posádkám patřila druhá místa, v kategorii žen se o stříbro zasloužily raftařky z klubů RK Stan-RK Trója, mezi muži pak vodáci z klubu RK Trója. Příjemným překvapením je třetí místo druhé reprezentační posádky žen z oddílu RK Trója.

Klesající stav vody přinutil pořadatele a rozhodčí závodu zkrátit trať sjezdu a cíl přemístit nad nejtěžší peřej řeky. "Na této peřeji se během tréninků zvrhly postupně všechny posádky, je opravdu hodně obtížná. Při klesající hladině se stávala vyloženě nebezpečnou pro zdraví vodáků, takže jsme se rozhodli ukončit sjezd nad ní," přibližuje náročné podmínky šampionátu hlavní rozhodčí mistrovstí Evropy a předseda Rady raftingu Svazu vodáků České republiky Stanislav Hájek.

Slovenské raftařky z klubu Mistral Bratislava konečně zlomily prokletí závěrečné disciplíny, ve které jim dvakrát v závěrečných metrech uzmuly úspěch české reprezentantky. Tentokrát Slovenky neponechaly nic náhodě a připsaly si po výhře sjezdu zlatý hattrick, když získaly zlaté medaile ve všech třech disciplínách – paralelním sprintu, slalomu a sjezdu.

České reprezentantky se tak musely spokojit se třemi stříbrnými medailemi a s celkovou druhou příčkou. Raftařky z klubů RK Stan – RK Trója startovaly ze druhé pozice, ale hned po startu se dostaly do sevření dalších člunů a rázem se ocitly na pátém místě. Postupně se sice probojovaly dopředu na druhou příčku, ale Slovenky vedoucí od startu na čele již nedotáhly.

"Jedná se jednoznačně o úspěch, Slovenky byly tentokrát lepší, navíc naše posádka se poprvé představila se dvěma novými členkami“ hodnotil po závodech výsledek českých raftařek Hájek. Příjemným překvapením jsou tři bronzové medaile a třetí místo v celkovém hodnocení druhé české ženské posádky Indiánek z klubu RK Trója.

Mezi muži se nejvíce prosadila domácí posádka Rusko 1, která vyhrála sprint a sjezd, ve slalomu skončila na druhém místě. Čeští raftaři z klubu RK Trója si po čtvrtém místě ve sprintu spravili chuť na slalomu, kde vybojovali zlato, ve sjezdu však na domácí favorizovanou posádku domácích nestačili. Za Trójou skončila druhá domácí posádka, čtvrtou příčku pak obsadili závodníci z klubu RK Stan.

"Rusové jsou v domácím prostředí velmi silní, což stoprocentně prokázali na tomto šampionátu," hodnotil Hájek. Smůlu měla slovenská posádka Hazard Team, která kus před cílem protrhla člun, což ji stálo dobré umístění.

"Musím pořadatelům vyseknout poklonu, vše bylo perfektně přichystané a zorganizované." Zajímavé byly i ceny, které závodníci dostali. Muži si domů přivezou mikrovlnnou troubu, ženy hifi věž.

28. dubna

Sněží, prší, voda je studená

Opravdu drsné podmínky čekaly na české raftaře v dějišti evropského šampionátu v raftingu, který se koná na řece Belaja na úpatí západního Kavkazu.

Chladné počasí doprovázené deštěm a sněžením doplněné studenou vodou v extrémně náročně řece dokonale prověřují fyzickou a psychickou výdrž závodníků. Všechny posádky si již zaplavaly, raftaři bojují s nachlazením a drobnými šrámy.

Řeka Belaja má charakter Labe pod Špindlerovým Mlýnem doplněného o Škvíru na Lipně. Závěrečné dvě slalomové peřeje jsou velmi obávané, zrádný je především velký tah vody na skály. Velké problémy dělá závodníkům také skok zhruba kilomer před cílem.

Po čtyřech dnech tréningu nezůstal jediný, který by ve skoku nevyplaval, ve čtvrtek ho už raději nikdo nejel. Všichni Češi jsou nachlazení, Mára má naražená žebra, Tomáš Křivánek zase lýtko, na marodce je Rusino.

Po odpolednech sledujeme natočená videa a snažíme se léčit grogem a dalšími přípravky. Romantické sruby mají téměř neseštelovatelné sprchy, ze kterých teče čůrek vody. Ve čtvrtek byla možnost sauny.

Jídlo je na bázi zelí plus hovězí či vepřové a to jak k snídani, tak k večeři. Stejně je to vždy studené. K večeři je každý večer nějaký koncert hudebníků krojích.

27. dubna

Raftaři si při tréninku na Belaji zaplavali

Všechny české posádky si již vyzkoušely plavání v řece Belaja, kde zítra začíná mistrovství Evropy v raftingu kategorie R6. Mezi největší favority patří české rafty RK Stan - RK Trója ženy a RK Trója muži, které budou na ruské řece obhajovat tituly mistrů Evropy z roku 2002.

Většina českých vodáků se do dějiště šampionátu přesunula již koncem minulého týdne, aby se mohli dostatečně aklimatizovat a co nejlépe poznat nástrahy řeky. Ta dává svou sílu raftařům pocítit opravdu důkladně, plavání v Belaji si postupně vyzkoušely všechny posádky.

"Řeka je pěkná s třemi velkými peřejemi ve spodní části. Při hledání optimální stopy měly všechny české posádky možnost si vyzkoušet i koupel ve velice chladné vodě," řekl v telefonickém rozhovoru předseda Rady raftingu Svazu vodáků Stanislav Hájek.

Naštěstí se závodníkům podařilo tyto nehody přestát bez závažné újmy na zdraví, pouze muži z Tróje mají po dnešku drobné šrámy.

Čeští raftaři patří k absolutní světové špičce a nejvyšší cíle mají i na ruské řece. Posádka úřadujících mistryň světa z klubů RK Stan - RK Trója bude o vavříny bojovat především se slovenskými Mistrálkami, pro druhý reprezentační raft Indiánek z klubu RK Trója bude úspěchem jakákoliv medaile.

Mezi muži mají nejvyšší ambice úřadující mistři světa z Ruska, o zlaté medaile budou bojovat i obě české posádky, RK Trója a RK Stan Hájos Racing Team.

Den před zahájením šampionátu přidělávají pořadatelům vrásky prasklé čluny. Při dnešním tréninku jich bylo poškozeno pět z celkového počtu dvaceti, které mají závodníci k dispozici. Vedení české výpravy však věří, že se ruským pořadatelům podaří poškozené rafty do začátku závodů opravit.

Autor je redaktorem Sportovních novin

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kladská Nisa / Nysa Klodzka

Kladská Nisa / Nysa Klodzka

RIVER GUIDE Za Orlickými horami a Jeseníky teče báječná řeka, která má pro vodáky vždy dost vody. Protéká nádhernou přírodou i historickými městy. Dá se na ní koupat a rybařit. Kladskou Nisu v Polsku... celý článek

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Přírodní koupání v Orlických horách

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodní elektrárna Přelouč

Vodní elektrárna Přelouč

Vodní elektrárna Přelouč se nachází na 116. říčním kilometru řeky Labe v obci Přelouč u Pardubic. S výstavbou vodní elektrárny bylo započato v roce 1924. Současně byla zahájena i stavba mostu přes řeku Labe, jehož
Přírodní koupání v Orlických horách

Přírodní koupání v Orlických horách

AKTUALIZACE Orlické hory a Podorlicko nabízejí jedny z  nejčistších vod ke koupání v přírodě. V Orlických horách si můžete užívat sluníčka na pláži, trávit volný čas vodními hrátkami na lehátkách či třeba šlapadlech, anebo
Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

VLTAVA  Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Středomoří AKTUÁLNĚ 2019

Středomoří AKTUÁLNĚ 2019

ELBA Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Dračí lodě Telč 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Budějovice - Praha Slapy 2.-4.8. Vodácký maraton 2.8.
Dračí lodě Vrané nad Vltavou   3.8.
Dračí lodě Ostrožská Nová Ves, Kunovická Tabule 9.-11.8. 9.8.
Prague - Dresden
Praha 15.-18.8. Vodácký maraton 15.8.
Dračí lodě Bezdrev   17.8.
Dračí lodě
Pastviny 17.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.

Diskuse

Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 4 příspěvky
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 4 příspěvky
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34