Perly Vysočiny

Perly Vysočiny
SDÍLEJ:
V republice řádí očekávané povodně a zvedly se také hladiny řek v našem okolí. Tak po spoustě let se můžeme vydat na \"Perly Vysočiny\" - totiž na Ležák, Žejbro a Krounku.

Začínáme na Ležáku pod Bošovem. Voda je studená a je jí skutečně hodně.

Běh podél Ležáku

Až na pár schejbaček pod lávkami a kmeny jedeme v pohodě před Žumberk, kde zastavujeme před místní peřejí, kterou chceme nejdříve prohlédnout. Lenďa má smůlu, když ji při přistávání překvapí silný vracák, který ji nažene do stromu a už plave. A plave zatraceně daleko, odlovujeme ji po tři sta metrech omlácenou, promrzlou a vyčerpanou. Pro ní cesta pro dnešek končí - naštěstí Pusík nejela po vodě, ale autem, takže se pomocí mobilů domlouváme a bere ji do auta, stejně jako i odlovený kajak a pádlo.

Pokračujeme dál a pod Žumberkem nás zastavuje nízká lávka, kterou budeme muset přenést. Ale Celnaříci se asi den předtím nekoupali, nebo to mají v rodině, a Petr se neudrží u břehu, proud mu vezme špičku, pošle loď na kmen a na dalekou plavbu. Další krysa tohoto víkendu a Petr si dopřává kilometrového běhu s pádlem v ruce.

Po tonto incidentu doplouváme do Bítovan, kde končíme. Bez převlékání nasedáme do aut a míříme do Vrbatova Kostelce na Žejbro. Cestou ale posloucháme Nunyho kecy, když jako stará baba kňučí, že je mu zima, že už nepojede, že má špatnou bundu .... ale jsme na něj zlí, a tak nemá na výběr a jede.

Žejbro naposledy a navěky

Žejbro znám jen za sucha, a mám tedy trochu obavy, co nás čeká. Ale až nad očekávání to je docela pohoda, až na Editu, která plave na jedné z posledních kaskádek pod Vrbaťákem. Je ale venku velmi rychle a rychle opět nasedá.

Další slabou chvilku si Edita vybrala na peřeji kousek pod Podskalou, kde plave už poněkud dále a poněkud náročnější úsek. Při odlovování jejího kajaku mám málem problém já, když mne proud namáčkne na kmínek u břehu a snaží se mne dostat do vody. Naštěstí ale odolávám a vítězím.

Následnou kaskádu pak většina obnáší. Poté uháníme po proudu do Podlažic za teplem, cestou ale přenášíme ještě jez s nepěkným válcem. U něj potkáváme vysokomýťáky, kteří tam měli docela problém - jez jeli a jeden z nich ve válci zůstal. Málem navěky.

Krounka s malým pádlem

Opět bez převlékání přejíždíme k mostu u Kutřína, kde zahajujeme plavbu po Krounce. Jede už nás jen šest, ostatní to vzdávají a zůstávají v teple na sluníčku.

Chvíli po startu zjišťuji důvod toho, proč se mi nějak blbě pádluje. Já vůl si vzal Editino pádlo. Byl jsem však línej běžet zpátky a to se mi postupně vymstívá. Na peřejích v Šilinkově dole mi připadá, jako bych jel jen s oboustranou vařečkou. Nemůžu pořádně zabrat, a když zaberu, tak jdu za pádlem.

Na dohled od Rychmburku při pohledu na bílé konce prstů si říkám, že s takovým citem v rukách a s tímhle pádlem bych stejně ani nevyeskymoval. A jako bych to přivolal. Na jedné nepříliš obtížné peřeji jsem se dostal blízko za Pusíka a v místě, kde bych měl zabrat, brzdím.

Poslední hupíček té peřejky a malý váleček či pořádný zabalák si na mne pochutnává. Mám sice snahu předvést něco na způsob eskymáka, ale jsou to jen dva nepovedené pokusy, navíc když už jsem byl podruhé nad hladinou, tak jsem se nadechoval a vlétla mi voda až do plic. To byl konec jakýchkoliv pokusů. Horší ale bylo, že jsem v tom šoku po vdechnutí vody nebyl schopen hýbat rukama. Byla to pro mne nekonečná doba, než jsem přemluvil pravačku a serval šprajdu. Pak už to šlo rychle, dokonce jsem si zachytil i pádlo, kajak mi odlovili o pár stovek metrů níže, kde zakotvil v jednom vracáku a tam vzorně počkal.

Ať už to skončí

Jedeme dál a v duchu se modlím, ať už je konec. Cestou nás čeká ještě čtyřková kaskáda. Tu zbaběle přenáším. Po koupeli a s krátkým pádlem se na ni necítím. Po ní jedeme několik skalnatých prahů, kde voda vyvádí psí kusy. Jednu vlnu nazýváme Rotor. Vertikálně zarotovat-loopovat by nebyl problém.

Naštěstí brzy dojíždíme k mostu v Dolech, kde čeká Nuny s autem a kde končíme. Některým to však ale nestačilo a tak přejíždíme do Svídnice pod Práčov, odkud si to Jirka, PetrD. a PetrP. dají ještě Chrudimku do Slatiňan.

Byl to vskutku náročný výlet, ale kdo ví, kdy zase bude dostatek vody na těchto potocích, které máme skoro za barákem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky... celý článek

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Vážený pane šéfredaktore, četl jsem Vaši pozvánku na sobotní otevření Hořínského kanálu. Mám rád váš server Horydoly, a proto jsem byl dnes velice nemile překvapen, když jsem četl Váš komentář.
K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky
Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál na Vltavě bude slavnostně otevřen v sobotu 18. září. V době  11:00 - 17:00 h se koná prohlídka pro veřejnost, plavba zdarma a jsou připraveny dětské atrakce. Zajištěna je kyvadlová doprava autobusy v úseku
Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

BOTIČ Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Czech Adventure Race Dobronice u Bechyně 15.-18.9. 15.9.
Teplá - splutí Karlovy Vary 18.9.
Bílina - zamykání Ohníč   18.9.
Sázavský maraton Zlenice Turistické kanoe 18.9.
Moravice - splutí Kružberk 18.-19.9. 18.9.
Chrudimka - splutí Seč 18.9.
Vázání voru Vyšší Brod 18.9.
Střela - splutí Žlutice 19.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.

Diskuse

https://www.codeavail.com/ codeavail, 17.9.2021 13:35, 117 příspěvků
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky
Nadýmání a zažívací potíže markinka, 14.9.2021 8:56, 2 příspěvky
Doba trvání aklimatizace Viajero, 10.9.2021 9:21, 6 příspěvků
Doba trvání aklimatizace Horydoly, 9.9.2021 17:08, 6 příspěvků
Doba trvání aklimatizace Anežka, 9.9.2021 16:18, 6 příspěvků
www.kenvelo.cz Karel Dokoupil, 6.9.2021 20:47, 55 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30