Hilgertová je na šesté Olympiádě

Hilgertová je na šesté Olympiádě
Štěpánka Hilgertová.
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

Kajakářka Štěpánka Hilgertová poprvé startovala na olympijských hrách ještě za Československo v roce 1992. Letos bude na Olympiádě závodit již po šesté.

Hilgertová je na šesté Olympiádě
Štěpánka Hilgertová odlétá na Olympiádu v Londýně.
Autor snímku Petr Skála
Jak na to

Svůj šestý závod pojede Štěpánka Hilgertová na OH 30. července 2012.

Tehdy  poprvé v Barceloně ve slalomu  na divoké vodě skončila Štěpánka Hilgertová na dvanáctém místě. (Pro připomenutí: To byla Olympiáda, po které prodal svoji medaili kanoista Lukáš Pollert.)

Poté na letních  olympijských  hrách vybojovala v roce  1996 v Atlantě zlatou medaili, kterou obhájila na dalších hrách v roce 2000 v Sydney. Na další Olympiádě v roce 2004 v Aténách skončila na 5. místě. Po kiksu v podobě nepovedeného eskymáckého obratu v Pekingu roku 2008 skončila až na  9. místě.

Hilgertová, Neumannová a Chalupa drží olympijský rekord

Londýnské vystoupení na Letních olympijských hrách je pro ní v pořadí šesté, čímž Štěpánka vyrovnala dosavadní rekordní účast veslaře Václava Chalupy a Kateřiny Neumannové. Oba byli rovněž na šesti olympijských hrách, i když lyžařka Neumannová to stihla za kratší dobu, neboť byla na pěti zimních a také jedné letní olympiádě na horském kole.  

Když před dvěma týdny rozbalovala legenda mezi vodními slalomářkami po cestě ze soustředění v Londýně  zbrusu novou loď testovanou pro olympijské hry, neudělalo se jí dobře, neboť kajak byl  rozbitý a neopravitelný.

Pak začal boj s časem, protože novou loď za zhruba 30 tisíc korun normálně trvá postavit dva měsíce. Štěpánka Hilgertová přiznala, že už uvažovala, jaká její starší loď poletí do Londýna. Nestalo se tak. Slovenský výrobce dokázal pro legendární kanoistku  postavit kopii původní lodi za týden, přesně za dva svátky a  víkend.

"Už jsem na ní dokonce tři dny jezdila v Praze a v tomto týdnu se s ní chci  definitivně sžít na olympijském kanálu. Jsem přesvědčená, že je velmi dobrá, musím to ještě vyzkoušet na trati v Londýně. Návyky z té minulé živější lodě ale mám, to zvykání bude daleko rychlejší," svěřila se Štěpánka Hilgertová před odletem.  

Tři olympijské lodě

"Pro olympijské hry už mám v podstatě třetí loď. Ta úplně první se výrobci nepodařila doladit do ideální nosnosti, byť váhově byla dobrá." Rozmlácený kousek prý byl výstavní. "Bylo to nádherná závodní loď a navíc vyladěná do všech detailů. Dva týdny jsem na ní trénovala a už jsem ji měla v rukách. Když se vrátila  v dezolátním stavu, na několik dní mě to rozhodilo. Myslela jsem si, že není možné do Londýna udělat novou," připomíná Štěpánka Hilgertová.

"Tahle třetí loď bude doufám, nejlepší a poslední. Takový problém jsem měla poprvé v životě," upozornila na své trable s lodí  čtyřiačtyřicetiletá zkušená vodní slalomářka, která jezdí na vodě téměř čtvrtstoletí.

Hurá na šestou olympiádu  

"To víte, že se těším na tu atmosféru, bude to po čtyřech letech opět výjimečné. Nakonec, že ve své kariéře pojedu na olympijské hry šestkrát, to jsem sama nepředpokládala a je to velké překvapení i pro mne samotnou. Každou olympiádu jsem vnímala jako poslední. Každý se mě na to ptá, od nominace to padlo při každém rozhovoru,"  uvedla kanoistka.  

Spíš než medaile je pro ni ale prioritou dobrá jízda. "Chci si to užít, ale abych si to užila opravdu, musím podat výkon, s kterým budu spokojená. Chci vědět, že jsem to zvládla bez zbytečných chyb,"  řekla Hilgertová v Praze na letišti ve Kbelích, odkud odlétala do Londýna. 

Naposledy  byla v Pekingu vlajkonoškou české výpravy. Tato pocta se letos dostala badmintonistovi Petru Koukalovi.

ROZHOVOR: Štěpánka Hilgertová

Vzkážete mu nějakou zkušenost z funkce vlajkonošky?

Není co.  Petr Koukal to jistě zvládne. Popřeji mu, aby si to užil jako já.  

Měla jste možná představu, že byste startovala na Olympiádě se svým synem Lubošem. Nepovedlo se to, ale bude vám v Londýně synek osobně fandit?

To je příběh, se kterým přišli  novináři. Tušila jsem, že se to asi nepovede. V kvalifikaci na Olympiádu však skončil na druhém místě a to je velký úspěch pro naší rodinu. Syn bude v době, kdy pojedu závod na Oolympijských hrách, v Českých Budějovicích, kde bude sám závodit. Uvidí mne v televizi a pak si zavoláme.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hergot to je baba

http://youtu.be/uY9GnDljOJQ

Reaguj
Hergot to je baba

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Rakouská řeka Steyr

Rakouská řeka Steyr

RIVER GUIDE Do vlhkých neoprenů se soukáme s odporem. Po ránu zalézá do hlubokého severním údolí zima. Ve vzduchu je cítit přicházející podzim. Snášíme kajaky pod vodopád Stromboding.... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2024

Český les AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Dolní Mže: příjemné pádlování od jezu k jezu

Dolní Mže: příjemné pádlování od jezu k jezu

Mže pod přehradou Hracholusky se dá splout až do Plzně téměř kdykoliv. Přehrada vypouští dost vody, koryto není zatarasené balvany a většinu jezů je možné sjet na kanoi nebo kajaku. 20
Český les AKTUÁLNĚ 2024

Český les AKTUÁLNĚ 2024

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ Turistické novinky z Chebska, Domažlicka, Tachovska a Karlovarska. Hory na západě, známé lázně a výlety daleko od lidí.
Česká státní hymna opěvuje Botič

Česká státní hymna opěvuje Botič

Českou hymnu Kde domov můj dnes posloucháme jako vážnou hudbu s vysokým uměleckým kreditem a dosahem pro celé Čechy, Moravu i Slezsko. Ve skutečnosti je to ovšem pop music z bulvárního divadla rozverně popisující
Řeky AKTUÁLNĚ 2024

Řeky AKTUÁLNĚ 2024

LABOREC Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Hanácká neckyáda Horka nad Moravou   3.8.
Dračí lodě Uherské Hradiště 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Dračí lodě Ostrožská Nová Ves, Kunovická Tabule 10.-11.8. 10.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Ohře - noční plavba Černý mlýn 16.8.

Diskuse

ejhwjuxd order, 23.7.2024 2:53, 118 příspěvků
купить септик для частног... AaronRhync, 23.7.2024 2:45, 15 příspěvků
fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 118 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38